Edukacja

Edukacja

Nowa formuła spędzała wielu sen z powiek. Nad informatorami do niej zdarzało się płakać nie tylko uczniom, ale nawet ich nauczycielom. A jednak z przeprowadzonej przez CKE diagnozy wynika, że dla większości licealistów egzamin dojrzałości nie będzie tak trudny, jak się jeszcze niedawno zapowiadało. Ale to nie do matematyki, bardziej niż dotychczas, powinni przyłożyć się przyszli maturzyści. 

Czy można karać ucznia za to, że ma problem z autoagresją? Okazuje się, że tak. W wielu szkolnych statutach (wewnętrznych regulaminach placówek) można znaleźć zapisy o punktach ujemnych z zachowania czy naganie, a w skrajnych przypadkach - nawet wydalenie ze szkoły czy z internatu za samookaleczanie się. Psychologowie biją na alarm: to absurd. Uczeń, który się tnie, powinien zostać otoczony opieką specjalistów.

Od września w podstawówkach, liceach oraz technikach uczniowie będą mogli uczyć się łaciny jako drugiego języka obcego. Raczej głównie w teorii. Bo do tej pory w polskich szkołach pracowało 168 łacinników, a Ministerstwo Edukacji nie podjęło żadnych działań, by tych nauczycieli przybyło. Dla filozofii, o której minister Przemysław Czarnek mówi równie chętnie, na razie nie zrobił nic.