Internauci na Twitterze zastanawiali się, czy prawdą jest, że wśród lektur obowiązkowych na tegorocznej maturze z języka polskiego nie ma książki żadnej polskiej pisarki czy poetki. Nie ma - bo w ogóle nie ma utworów kobiet wśród tych obowiązkowych dla maturzystów.
Obowiązkową pisemną maturę z języka polskiego pisali we wtorek 4 maja absolwenci liceów i techników. Do egzaminu przystąpiło ponad 270 tys. maturzystów. Matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa - by ją zdać, trzeba uzyskać z niej minimum 30 proc. punktów. W tym roku, oprócz języka polskiego, obowiązkowe są tylko pisemne egzaminy z języka obcego i matematyki.
Rozpoczęcie matur wywołuje dyskusje na temat zagadnień, lektur i zadań. Między innymi takie: "Czemu w lekturach ogwiazdkowanych nie ma żadnej książki napisanej przez kobiete? Ani wiersza?" - napisała użytkowniczka Twittera na koncie nazwie @leniwalewaczka. Opublikowany 3 maja tweet polubiło dotychczas ponad 1,8 tys. użytkowników,
"Wśród obowiązkowych lektur na maturze żadnej polskiej pisarki i poetki? Serio?" - dopytywał na Twitterze Michał Bilewicz, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do powyższego wpisu.
Utworów kobiet nie ma wśród obowiązkowych
Jak sprawdziliśmy w "Aneksie do informatora o egzaminie maturalnym z języka polskiego obowiązującego w roku szkolnym 2020/2021" opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, lista lektur z gwiazdką, czyli obowiązkowych na maturze z języka polskiego 2021, to osiem utworów literackich. Maturzyści muszą więc je znać. Rzeczywiście, wśród autorów tych pozycji nie ma kobiety. Są to następujące utwory:
BogurodzicaJan Kochanowski - wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalmAdam Mickiewicz - "Dziadów" część IIIAdam Mickiewicz - "Pan Tadeusz"Bolesław Prus - "Lalka"Stanisław Wyspiański - "Wesele"Bruno Schulz - wybrane opowiadanieWitold Gombrowicz - "Ferdydurke" (w całości lub w części).
Na końcu listy tekstów dla poziomu podstawowego jest jeszcze wymienione: "wiersze wybranych poetów; inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela" - one jednak nie są już zaznaczone gwiazdką jako obowiązkowe (wśród tych utworów mogą się znaleźć więc i takie, których autorami są kobiety).
Jeśli chodzi o poziom rozszerzony z języka polskiego, to w ogólnych wymaganiach egzaminacyjnych znajdują się: "teksty określone dla poziomu podstawowego, a ponadto inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela" - czyli także tylko te osiem lektur jest obowiązkowych oraz wszystkie inne wybrane przez nauczyciela (w tym również autorstwa kobiet), ale nie są obowiązkowe.
Zapytaliśmy Centralną Komisję Egzaminacyjną, czym się kierowano przy wyborze tegorocznych lektur obowiązkowych na egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Odpowiedź CKE brzmi: "Lektury określa podstawa programowa".
Wśród autorów lektur z podstawy programowej są kobiety: Hanna Krall, Irit Amiel, Wisława Szymborska, Ewa Lipska, Maria Kuncewiczowa, Zofia Nałkowska.
Mniej lektur obowiązkowych na tegorocznej maturze
Lista lektur zaznaczonych w informatorze gwiazdką, czyli tych obowiązkowych na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym, jest w tym roku krótsza niż w 2020 roku. Przed rokiem maturzystów obowiązywała znajomość także drugiej części "Dziadów", "Zemsty" Aleksandra Fredry, wybór bajek Ignacego Krasickiego, wybrana powieść Henryka Sienkiewicza ("Quo vadis", "Krzyżacy", "Potop"). Jak widać, także w ubiegłym roku wśród autorów lektur obowiązkowych nie było kobiet.
Natomiast na liście CKE lektur podstawowych (ale nie obowiązkowych) na maturę 2020 roku były utwory napisane przez kobiety: "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, wybór wierszy Wisławy Szymborskiej i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, "Granica" Zofii Nałkowskiej.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Darek Delmanowicz / PAP