Zgony w styczniu: pierwszy spadek od miesięcy. W trzech województwach znaczny udział COVID-19


W styczniu 2022 roku nastąpił pierwszy spadek liczby zgonów w Polsce od czterech miesięcy - zmarło 48 tys. osób. W trzech województwach jedną piątą wszystkich zgonów stanowiły te z powodu COVID-19, w pozostałych było to ponad 10 procent. W siedmiu województwach udział takich zgonów był wyższy niż w styczniu 2021 roku.

Zwiększona liczba zgonów wywołana m.in. pandemią COVID-19 spowodowała, że wydłużył się czas oczekiwania na zorganizowanie pogrzebu - takie informacje pojawiają się od kilku miesięcy. Pod koniec stycznia prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w wypowiedzi dla magazynu "Polska i Świat" TVN24" tłumaczył, że problem ten szczególnie występuje w miastach wojewódzkich: "Wynika to często z tego, że w dużych aglomeracjach mamy do czynienia z cmentarzami komunalnymi i tam te kolejki wydłużają się. Gdańsk, Warszawa, Poznań to są te miasta, gdzie kolejki sięgają dwóch tygodni". Z jednej strony to efekt zimy, gdy pogrzeby odbywają się zazwyczaj tylko do godziny 15, ale też rosnącej od listopada 2021 roku liczby zgonów. W całym 2021 roku zmarło o ponad 41,8 tys. więcej osób niż w także pandemicznym 2020 roku.

Z opublikowanych 10 lutego na portalu Otwarte Dane statystyk wynika, że w pierwszym miesiącu tego roku zmarło w Polsce 48 tys. osób - nieco mniej niż w styczniu 2021 roku, ale więcej w styczniu 2020 roku, czyli przed pandemią.

Styczeń 2022: Przeciążone zakłady pogrzebowe
Styczeń 2022: Przeciążone zakłady pogrzebowetvn24

Dane za styczeń 2022 roku są za to niższe niż w grudniu 2021, który był najtragiczniejszym miesiącem ubiegłego roku pod względem liczby zgonów w Polsce. Prezentowane poniżej liczby pochodzą z Rejestru Stanu Cywilnego i są tworzone na podstawie wydanych aktów zgonów.

Styczeń 2022: pierwszy spadek liczby zgonów od września

W styczniu 2022 roku zmarły w Polsce 48 033 osoby. To nieco mniej (o 778) niż w styczniu rok wcześniej (48 811), ale aż o 11,5 tys. więcej niż w styczniu 2020 roku (36 565). Zaś sięgając jeszcze bardziej w przeszłość: w styczniu 2019 roku zmarło 39 tys. osób; w 2018 roku - 37,8 tys.; w 2017 roku - 43,8 tys.; w 2016 roku - 35,4 tys.

Liczba zgonów w Polsce w styczniu w latach 2016-2022tvn24 | KPRM

Zmarłych w styczniu tego roku było o 12,7 tys. mniej niż w grudniu. Bo jesienią 2021 roku obserwowaliśmy rosnącą z miesiąca na miesiąc liczbę zgonów: we wrześniu było to 34 tys., w październiku - prawie 39 tys., w listopadzie - 49,5 tys., a w grudniu - aż 60,8 tys.

Liczba zgonów w Polsce od stycznia 2021 do stycznia 2022tvn24 | KPRM

Styczeń do stycznia w województwach: w 10 mniej zgonów

Publikowane na rządowej stronie dane o zgonach są dostępne także z podziałem na województwa. Pokazują, że mniej zgonów w kraju w styczniu tego roku to wynik spadku, który nastąpił w 10 województwach. Są to: kujawsko-pomorskie (spadek o 16,9 proc.), warmińsko-mazurskie (o 16 proc.), lubuskie (o 15,2 proc.), podlaskie (o 14,1 proc.), zachodniopomorskie (o 10,3 proc.), lubelskie (o 8,4 proc.), wielkopolskie (o 7,9 proc.), pomorskie (o 7,4 proc.), mazowieckie (o 4,5 proc.) i łódzkie (2,8 proc.).

Liczba zgonów w województwach w styczniu w latach 2020-2022tvn24 | KPRM

W pozostałych sześciu w styczniu zmarło więcej osób niż w grudniu; są to województwa: małopolskie (wzrost o 18,8 proc.), podkarpackie (o 17,6 proc.), świętokrzyskie (o 12,5 proc.), opolskie (o 9,6 proc.), śląskie (o 8,8 proc.) i dolnośląskie (o 3,2 proc.).

We wszystkich województwach zmarło więcej osób niż w styczniu 2020 roku, czyli tuż przed rozpoczęciem pandemii. Największy wzrost był w podkarpackim (o 49 proc.), świętokrzyskim (39,1 proc.), warmińsko-mazurskim (o 36,2 proc.) i pomorskim (o 35,4 proc.).

Udział zgonów z COVID-19 w województwach: w trzech powyżej 20 proc.

Na poniższym mapie prezentujemy udział zgonów związanych z COVID-19 w całkowitej liczbie zgonów w styczniu tego roku. W trzech województwach zgony z COVID-19 stanowiły prawie jedną piątą wszystkich: w lubuskim - 24,9 proc., podkarpackim - 20,9 proc., opolskim - 20,7 proc.

Najniższy, lecz nadal kilkunastoprocentowy udział zgonów z COVID-19, był w województwach: mazowieckim - 13,4 proc., podlaskim, lubelskim - po 13,5 proc., dolnośląskim -15,4 proc.

Odsetek zgonów na COVID-19 w całkowitej liczbie zgonów w styczniu 2022tvn24 | KPRM, Ministerstwo Zdrowia

Porównaliśmy, jak zmienił się udział zgonów z COVID-19 w ogólnej liczbie zgonów w styczniu tego roku wobec stycznia roku ubiegłego. W dziewięciu województwach w styczniu tego roku był niższy niż rok wcześniej. Są to:

lubelskie - o 8,2 punku procentowego (p.p)

kujawsko-pomorskie - o 7 p.p.

warmińsko-mazurskie - o 6,1 p.p.

wielkopolskie - o 5,3 p.p.

zachodniopomorskie - o 4,6 p.p.

łódzkie - o 3,6 p.p.

pomorskie - o 3,1 p.p.

podlaskie - o 3 p.p.

mazowieckie - o 2,2 p.p.

Natomiast w siedmiu województwach udział zgonów z COVID-19 był wyższy niż przed rokiem:

opolskie - o 8 p.p.

świętokrzyskie - o 7,3 p.p.

małopolskie - o 6,8 p.p.

podkarpackie - o 4,7 p.p.

śląskie - o 3,9 p.p.

lubuskie - o 3,7 p.p.

dolnośląskie - o 3,1 p.p.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Piotr Molecki/East News

Pozostałe wiadomości

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24