Muzyczna droga z popularnego w sieci nagrania znajduje się na Węgrzech, a nie w Holandii, jak sugerował internauta. Jadąc z przepisową prędkością po specjalnie przygotowanym fragmencie drogi nr 67, kierowcy "grają" fragment utworu węgierskiego zespołu Republika. Dwa lata temu, przez krótki czas podobna droga istniała także w Holandii, ale projekt okazał się zbyt hałaśliwy dla okolicznych mieszkańców. Podobny problem ze swoją grającą drogą mają dziś Węgrzy.

Specjalne poprzeczne bruzdy na asfalcie zagrają melodię, gdy samochód przejedzie po nich z odpowiednią prędkością. Wysokość dźwięku zależy od głębokości rowków i ich odległości od siebie. Jak sugerują internauci, ma to być pomysł na zwiększanie bezpieczeństwa na drodze.

"Niesamowicie pomysłowa droga w Holandii, gdzie prawidłowa prędkość daje właściwy klucz (muzyczny przyp. red.)"- twierdzi popularny tweet Gilesa Paley-Phillipsa, brytyjskiego autora książek dla dzieci.

Jego wpis polubiło 45 tys. internautów, a 15 tys. podało dalej. Wideo obejrzano ponad 1,6 mln razy.

Na popularny tweet zareagowali także polscy użytkownicy. Jeden z nich oznaczył przy nim oficjalny profil Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na Twitterze.

Nagranie zdobyło spore zainteresowanie internautów już wcześniej. 19 grudnia 2019 pojawiło się na satyrycznym portalu 9GAG, a kilka dni później na Facebooku.

"Dobry pomysł. Autostrada na Węgrzech. Źródło: Internet" - twierdzi post z 21 grudnia 2019 opublikowany na portalu społecznościowym.

To nie Holandia, a Węgry

Nagranie przedstawia muzyczną drogę na Węgrzech. Na lokalizację wskazuje między innymi znak drogowy widoczny na nagraniu, z napisem w języku węgierskim "Zenélő út", co znaczy "muzyczna droga".

Grający odcinek znajduje się na drodze ekspresowej nr 67 w południowo-zachodniej części Węgier na wysokości miejscowości Mernyén. Projekt powstał w ramach renowacji arterii między miastami Kaposfüred i Látrány, oddanej do użytku w drugiej połowie grudnia 2019.

Węgierski klasyk grany 80 km na godzinę

"Utwór to już nieco starsza piosenka (Droga 67 - Republika), zainspirowana tą drogą, czyli drogą nr 67" - pisze jeden z internautów w odpowiedzi na popularny wpis brytyjskiego autora (tłum. red.).

Zgadza się, przejazd samochodu po tym specjalnie przygotowanym odcinku powoduje, że słyszymy fragment utworu znanego węgierskiego zespołu Republic - A 67-es Út, czyli "Droga 67" (tłum. red.) z 1994 roku.

Można go usłyszeć jadąc z przepisową prędkością 80 kilometrów na godzinę. serwisie YouTube dostępne są inne nagrania kierowców, którzy przejechali węgierską muzyczną drogą.

Niezadowoleni mieszkańcy. "To brzmi jak słaba muzyka weselna"

Takie wykorzystanie znanej węgierskiej piosenki wydawało się dobrym pomysłem, ale mieszkańcy miejscowości Mernyén, oddalonej o kilkaset metrów od muzycznej drogi, mają na ten temat inne zdanie. Narzekają na ciągły hałas wydawany przez jazdę samochodów po specjalnych bruzdach.

- To okropne, zwłaszcza, gdy dwa lub trzy samochody jadą jednocześnie - powiedział mieszkaniec Mernyén w rozmowie ze stacją RTL Club. - To brzmi jak zła muzyka weselna - dodał.

Wykonawca projektu poinformował, że przed opracowaniem drogi badano siedem potencjalnych lokalizacji, uwzględniając wymogi prawne dotyczące hałasu. Firma nie otrzymała jeszcze żadnej oficjalnej skargi w tej sprawie.

Holenderska "grająca droga" zlikwidowana po skargach okolicznych mieszkańców

W popularnym wpisie na Twitterze internauta sugerował, że droga z nagrania znajduje się w Holandii. Podobna atrakcja faktycznie funkcjonowała przez krótki czas i w tym kraju.

Holenderska grająca droga znajdowała się na drodze numer N357 między miastami Stiens a Leeuwarden w prowincji Fryzja. Jak podaje Reuters, jadąc z przepisową prędkością do 60 km na godzinę samochody "grały" fragment hymnu prowincji.

Lokalni urzędnicy mieli nadzieję, że droga będzie sposobem na promocję miasta Leeuwarden, a kierowców zachęci do przepisowej jazdy. Jednak projekt spowodował podobne problemy, co jego węgierski odpowiednik.

Okoliczni mieszkańcy skarżyli się, że ciągły hałas wydawany przez samochody to "psychiczne tortury".

- Hymn narodowy Fryzji jest fajny, ale nie 24 godziny na dobę. To naprawdę doprowadza do szału. Nie możesz już dłużej siedzieć na zewnątrz. W nocy już nie śpisz - powiedział jeden z mieszkańców.

W niecały tydzień po otwarciu muzycznej drogi roku specjalne bruzdy zostały zlikwidowane. Na realizację i usunięcie projektu wydano łącznie 80 tysięcy euro.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, BBC, Reuters, RTL Magyarország, RTL Nieuws; Zdjęcie główne: tvn24

Pozostałe

Nie, to wideo nie pokazuje, jak zginął Kobe Bryant

W sieci krąży popularne wideo rzekomo przedstawiające katastrofę, w której zginął Kobe Bryant, legenda NBA. Jednak w rzeczywistości jest to stare nagranie dokumentujące tragedię, do jakiej doszło w grudniu 2018 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Od ukrywanej szczepionki do Billa Gatesa. Dezinformacja wokół koronawirusa

Wraz z rozprzestrzeniającym się w kolejnych krajach koronawirusem 2019-nCoV, w sieci rozpowszechniane są różne spiskowe teorie i nieprawdziwe materiały dotyczące m.in. jego pochodzenia. Od informacji, że ukrywana obecnie szczepionka została wynaleziona już pięć lat temu, do przypuszczeń, że za stworzeniem wirusa stoi były prezes Microsoftu Bill Gates. Fałszywe informacje pojawiają się także w Polsce.

Nie, Greenpeace nie został uznany za organizację terrorystyczną w Wielkiej Brytanii

Greenpeace nie został uznany w Wielkiej Brytanii za grupę terrorystyczną, jak twierdzi popularny wpis na Twitterze. Logotyp organizacji został uwzględniony w materiale przygotowanym w czerwcu 2019 roku dla nauczycieli i personelu medycznego. Jak podaje "The Guardian", który ujawnił treść przewodnika, przedstawione w nim logotypy i symbole mają być wykorzystywane podczas szkoleń anty-ekstremistycznych. Dokument wzbudził wiele kontrowersji, także dlatego, że znalazł się w nim oficjalny herb Ukrainy.

"Epoka śmierci rozumu". Klimat i australijskie pożary w liczbach

Internauci kwestionują związek pomiędzy pożarami w Australii a zmianami klimatu. Raport australijskiej narodowej agencji meteorologicznej wskazuje jednak na istnienie długofalowych trendów pogodowych sprzyjających pożarom. W tym kontekście wymienia się m.in. obserwowany od lat konsekwentny wzrost temperatury powietrza. Popularne w sieci dyskusje dotyczą również wielkości obszaru dotkniętego ogniem i porównań do takich wcześniejszych zjawisk. Aby wyjaśnić te wątpliwości, sięgamy do danych.

"Pan kłamie i jest pan kłamcą". Ostra debata w europarlamencie i komentarze prawników do wyroku TSUE

Podczas debaty o praworządności w Polsce europosłowie Zjednoczonej Prawicy sugerowali, że Hiszpania nie respektuje jednego z wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o wyrok w sprawie immunitetu katalońskiego europarlamentarzysty Oriola Junquerasa. Według prawników, których poprosiliśmy o wypowiedź, twierdzenia polskich europosłów nie są zgodne ze stanem faktycznym. Eksperci przestrzegają również przed zestawianiem wyroku TSUE dotyczącego immunitetu poselskiego z orzecznictwem tego samego Trybunału w sprawach dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości i kwestii ustrojowych.