Muzyczna droga z popularnego w sieci nagrania znajduje się na Węgrzech, a nie w Holandii, jak sugerował internauta. Jadąc z przepisową prędkością po specjalnie przygotowanym fragmencie drogi nr 67, kierowcy "grają" fragment utworu węgierskiego zespołu Republika. Dwa lata temu, przez krótki czas podobna droga istniała także w Holandii, ale projekt okazał się zbyt hałaśliwy dla okolicznych mieszkańców. Podobny problem ze swoją grającą drogą mają dziś Węgrzy.

Specjalne poprzeczne bruzdy na asfalcie zagrają melodię, gdy samochód przejedzie po nich z odpowiednią prędkością. Wysokość dźwięku zależy od głębokości rowków i ich odległości od siebie. Jak sugerują internauci, ma to być pomysł na zwiększanie bezpieczeństwa na drodze.

Mniej wypadków, ale więcej ofiar. Rok 2019 na polskich drogach

"Niesamowicie pomysłowa droga w Holandii, gdzie prawidłowa prędkość daje właściwy klucz (muzyczny przyp. red.)"- twierdzi popularny tweet Gilesa Paley-Phillipsa, brytyjskiego autora książek dla dzieci.

Jego wpis polubiło 45 tys. internautów, a 15 tys. podało dalej. Wideo obejrzano ponad 1,6 mln razy.

Na popularny tweet zareagowali także polscy użytkownicy. Jeden z nich oznaczył przy nim oficjalny profil Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na Twitterze.

Nagranie zdobyło spore zainteresowanie internautów już wcześniej. 19 grudnia 2019 pojawiło się na satyrycznym portalu 9GAG, a kilka dni później na Facebooku.

"Dobry pomysł. Autostrada na Węgrzech. Źródło: Internet" - twierdzi post z 21 grudnia 2019 opublikowany na portalu społecznościowym.

To nie Holandia, a Węgry

Nagranie przedstawia muzyczną drogę na Węgrzech. Na lokalizację wskazuje między innymi znak drogowy widoczny na nagraniu, z napisem w języku węgierskim "Zenélő út", co znaczy "muzyczna droga".

Grający odcinek znajduje się na drodze ekspresowej nr 67 w południowo-zachodniej części Węgier na wysokości miejscowości Mernyén. Projekt powstał w ramach renowacji arterii między miastami Kaposfüred i Látrány, oddanej do użytku w drugiej połowie grudnia 2019.

Węgierski klasyk grany 80 km na godzinę

"Utwór to już nieco starsza piosenka (Droga 67 - Republika), zainspirowana tą drogą, czyli drogą nr 67" - pisze jeden z internautów w odpowiedzi na popularny wpis brytyjskiego autora (tłum. red.).

Zgadza się, przejazd samochodu po tym specjalnie przygotowanym odcinku powoduje, że słyszymy fragment utworu znanego węgierskiego zespołu Republic - A 67-es Út, czyli "Droga 67" (tłum. red.) z 1994 roku.

Można go usłyszeć jadąc z przepisową prędkością 80 kilometrów na godzinę. serwisie YouTube dostępne są inne nagrania kierowców, którzy przejechali węgierską muzyczną drogą.

Niezadowoleni mieszkańcy. "To brzmi jak słaba muzyka weselna"

Takie wykorzystanie znanej węgierskiej piosenki wydawało się dobrym pomysłem, ale mieszkańcy miejscowości Mernyén, oddalonej o kilkaset metrów od muzycznej drogi, mają na ten temat inne zdanie. Narzekają na ciągły hałas wydawany przez jazdę samochodów po specjalnych bruzdach.

- To okropne, zwłaszcza, gdy dwa lub trzy samochody jadą jednocześnie - powiedział mieszkaniec Mernyén w rozmowie ze stacją RTL Club. - To brzmi jak zła muzyka weselna - dodał.

Wykonawca projektu poinformował, że przed opracowaniem drogi badano siedem potencjalnych lokalizacji, uwzględniając wymogi prawne dotyczące hałasu. Firma nie otrzymała jeszcze żadnej oficjalnej skargi w tej sprawie.

Holenderska "grająca droga" zlikwidowana po skargach okolicznych mieszkańców

W popularnym wpisie na Twitterze internauta sugerował, że droga z nagrania znajduje się w Holandii. Podobna atrakcja faktycznie funkcjonowała przez krótki czas i w tym kraju.

Holenderska grająca droga znajdowała się na drodze numer N357 między miastami Stiens a Leeuwarden w prowincji Fryzja. Jak podaje Reuters, jadąc z przepisową prędkością do 60 km na godzinę samochody "grały" fragment hymnu prowincji.

Sekundniki a bezpieczeństwo na drogach

Lokalni urzędnicy mieli nadzieję, że droga będzie sposobem na promocję miasta Leeuwarden, a kierowców zachęci do przepisowej jazdy. Jednak projekt spowodował podobne problemy, co jego węgierski odpowiednik.

Okoliczni mieszkańcy skarżyli się, że ciągły hałas wydawany przez samochody to "psychiczne tortury".

- Hymn narodowy Fryzji jest fajny, ale nie 24 godziny na dobę. To naprawdę doprowadza do szału. Nie możesz już dłużej siedzieć na zewnątrz. W nocy już nie śpisz - powiedział jeden z mieszkańców.

W niecały tydzień po otwarciu muzycznej drogi roku specjalne bruzdy zostały zlikwidowane. Na realizację i usunięcie projektu wydano łącznie 80 tysięcy euro.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, BBC, Reuters, RTL Magyarország, RTL Nieuws; Zdjęcie główne: tvn24

Pozostałe

Brudziński: "Polska od lat kieruje olbrzymie środki dla ofiar konfliktów wojennych". Dane nie potwierdzają

Na forum Parlamentu Europejskiego europoseł Joachim Brudziński stawiał Polskę jako "wzór do naśladowania", twierdząc, że wydajemy olbrzymie środki na wsparcie ofiar konfliktów wojennych. Międzynarodowe statystyki pokazują, że Polska jest w ogonie państw, jeśli chodzi o wsparcie krajów słabiej rozwiniętych. Jak to napisano w dokumentach OECD: "mamy niewielki, ale stabilny udział".

Tempo szczepień w Unii Europejskiej. Polska nieco awansowała

Pod względem całkowitej liczby wykonanych szczepień na COVID-19 Polska utrzymuje się w czołówce państw Unii Europejskiej. Gorzej jest, gdy przeliczymy liczbę dawek na 100 mieszkańców kraju. Polska jest tu w drugiej dziesiątce, choć w ciągu tygodnia awansowała o cztery miejsca.

Szczepienia na COVID-19: Polska na tle państw Unii Europejskiej

Polska jest w drugiej dziesiątce wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę szczepień na 100 mieszkańców kraju. Ostatnio - w zależności od dnia - zajmujemy 15. czy 16. pozycję. Lepiej wypadamy pod względem łącznej liczby wykonanych szczepień: 12 stycznia byliśmy na 11. miejscu na świecie oraz na czwartym w UE.

Antifa, komuniści i działacze ruchu BLM jako winni zajść na Kapitolu. Lawina fake newsów ruszyła

Mężczyzna z rogami na głowie nie jest działaczem ruchu BLM, tylko wyznawcą teorii spiskowej QAnon. Tatuaż na ręce innego demonstranta to nie sierp i młot, tylko znak z gry komputerowej. Dowody zdjęciowe, że to Antifa wtargnęła do budynku Kapitolu, są manipulacją. Zamieszki w Waszyngtonie wywołały falę fake newsów, w których winę za to, co się stało, zrzuca się na środowiska lewicowe i Antifę.