Chwaląc dostępność broni palnej w Teksasie, poseł Janusz Korwin-Mikke opublikował na Twitterze nagranie z napadu na pocztę, do którego miało dojść właśnie w tym amerykańskim stanie. Zdaniem posła dzięki temu, że obywatel miał broń, napad został udaremniony. Jednak wideo nie jest z Teksasu, tylko z Brazylii.

Poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke w poniedziałek 22 czerwca opublikował na swoim profilu na Twitterze post z wideo, które posłużyło mu do skomentowania dostępności broni palnej w Stanach Zjednoczonych. Nagranie zatytułowane "Nigdy nie rabuj poczty w Teksasie" pokazuje napad udaremniony przez jednego z klientów. Na filmie widać, jak napastnik wchodzi do pomieszczenia, wyciąga broń i mierzy w stronę kobiety stojącej za ladą. Na to reaguje klient stojący przy kasie - wyciąga własną broń i kilkakrotnie strzela do napastnika (wideo zawiera drastyczne sceny).

"Jak to dobrze, że tam mają kamerki dobrej jakości. A spluwę to ma tam prawie każdy. I dlatego w Nowym Jorku, gdzie pistoletów mieć nie wolno (za to co najmniej 2 lata!!) jest dużo napadów z bronią w ręku - a w Arizonie i Teksasie praktycznie nie ma... Widać: dlaczego!" - skomentował Janusz Korwin-Mikke.

Wpis posła Konfederacji. Opis nagrania jest błędny
Wpis posła Konfederacji. Opis nagrania jest błędny Foto: tvn24 / Twitter

Wpis posła Konfederacji polubiło 1,2 tys. użytkowników Twittera, ponad 200 razy podano go dalej. Widoczna w górnym prawym rogu nagrania data wskazuje, że może ono pochodzić z 2019 roku. Tylko że do napadu nie doszło w Teksasie.

15.06.2020 | Kryzys zdrowotny, finansowy i polityczny w Brazylii

Brazylia w grudniu 2019 roku

Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu obrazem w przeglądarce Google dotarliśmy do portugalskojęzycznych artykułów opisujących napad widoczny na nagraniu. Informował o nim m.in. brazylijski portal informacyjny G1. W artykule z 23 grudnia 2019 roku wyjaśnia, że do napadu doszło na poczcie w mieście Itapecerica da Serra w stanie São Paulo.

Mężczyzna obsługiwany przy kasie to policjant. Gdy napastnik wchodzący do poczty wyciągnął broń i oświadczył, że to napad, policjant śmiertelnie go postrzelił - informował portal G1.

Artykuł brazylijskiego portalu G1 pt. "Policjant zareagował na napad i zabił podejrzanego na poczcie w stanie São Paulo" (tłum. red.)
Artykuł brazylijskiego portalu G1 pt. "Policjant zareagował na napad i zabił podejrzanego na poczcie w stanie São Paulo" (tłum. red.) Foto: tvn24 / g1.globo.com

Fragment nagrania z monitoringu poczty stał się popularny w mediach społecznościowych. Nadal dostępny jest m.in. na platformie YouTube.

Prezydent Brazylii uzbraja lud

Jak podawała agencja EFE, w 2018 roku w Brazylii zamordowano blisko 64 tys. osób. Oznacza to, że dziennie ginęło 175 - informował portal Tvn24.pl. W styczniu 2019 roku Jair Bolsonaro, skrajnie prawicowy prezydent Brazylii, podpisał dekret, który tymczasowo zniósł część restrykcji dotyczących kupowania broni.

Portal TVN24 BiS w informował także o ujawnionym nagraniu z posiedzenia gabinetu Bolsonaro z 22 kwietnia. "Moje sztandary" - deklarował prezydent Brazylii - "to rodzina, Bóg, Brazylia, broń, swoboda wypowiedzi, wolny rynek. Ten, kto tego nie akceptuje, zasiada w rządzie przez pomyłkę. Dlaczego uzbrajam lud? Czynię to dlatego, że nie chcę dyktatury. Chcę, aby wszyscy byli uzbrojeni, ponieważ lud uzbrojony nigdy nie będzie zniewolony" - przekonywał ministrów.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, TVN24 BiS; zdjęcie: tvn24/twitter

Pozostałe

"Część szczepionek to placebo"? Nie. Wyjaśniamy wątpliwości

Wypowiedź brytyjskiego ministra o badaniach klinicznych szczepionki Novavax internauci interpretują w ten sposób, że część szczepionek przeciw COVID-19 to zwykłe placebo. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, kiedy stosuje się placebo i na czym polega metoda "podwójnie ślepej próby" w badaniach klinicznych.

"Niewiarygodny skok" siatkarki Paoli Egonu? Niewiarygodny, bo nieprawdziwy

Włoska siatkarka Paola Egonu słynie z wysokiego wyskoku. Dlatego internauci zachwycają się krążącym w sieci zdjęciem zrobionym rzekomo na igrzyskach w Tokio, na którym widać siatkarkę w wyskoku, gdy "jej kolana są na wysokości siatki". Jednak tak wysoko nie skoczyła, a zdjęcie nie pochodzi z Tokio.

Gdzie bez dowodu szczepienia nie wpuszczą do restauracji, kawiarni, muzeum? Sprawdzamy

W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

"Co słychać w RPA"? Nie to, co pokazuje ten film

"Nigdy więcej apartheidu" - brzmiał jeden z komentarzy do rozsyłanego w mediach społecznościowych nagrania, na którym widać strzelaninę z udziałem czarnoskórych osób. Internauci uznali, że to sceny z Republiki Południowej Afryki. Nie jest to prawdą.