W ostatnim tygodniu tempo szczepień przeciw COVID-19 spadło nie tylko w Polsce, ale też w 17 krajach Unii Europejskiej. Odsetek Polaków, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki, wzrósł więc nieznacznie - do 33,9 proc. To daje nam ósme miejsce w UE.

Widzimy spadek zainteresowania szczepieniami - przyznał 25 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski. W związku z tym tego dnia ruszyła akcja dzwonienia do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły przeciw COVID-19. Według ministra w najbliższym czasie "będzie wykonane około milion połączeń". Dlaczego to takie ważne? - Współczynnik zaszczepienia jest zdaniem wirusologów niewystarczający, aby przerwać skutecznie łańcuch zakażeń przed jesienią - tłumaczył we wtorek 29 czerwca premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Minister zdrowia dodał: - Zagrożenie, które dotyczy przyspieszenia wzrostu zakażeń koronawirusem, jest cały czas realne.

Rzeczywiście, tempo szczepień w Polsce spada od połowy czerwca - wynika z danych Our World in Data. Podobny spadek w ostatnim tygodniu odnotowano też w większości państw Unii Europejskiej.

Dr Dzieciątkowski: nie będzie to szczepionka, po której odporność poszczepienna będzie trwała dożywotnio

Jak co tydzień przedstawiamy statystyki dotyczące szczepień przeciw COVID-19 w Europie i na świecie. Opieramy się na danych portalu Our World in Data prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Prawie 34 proc. mieszkańców Polski zaszczepionych na COVID-19

Informację o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje dla 191 państw i terytoriów zależnych. Tydzień temu, 21 czerwca, zaszczepione przeciw COVID-19 było 30 proc. mieszkańców Polski - według danych z 28 czerwca odsetek te wzrósł do 33,9 proc.

Taki udział zaszczepionych dał nam 36. miejsce na świecie i 8. miejsce w Unii Europejskiej. Przed tygodniem informowaliśmy, że mamy 10. miejsce, ale po aktualizacji danych dla wszystkich państw w kolejnych dniach (niektóre pojawiają się z opóźnieniem) ostatecznie zajęliśmy 11. miejsce.

Odsetek zaszczepionych dla całej UE wynosił 28 czerwca 31,9 proc. - czyli Polska była powyżej średniej unijnej.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 28 czerwca 2021
Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 28 czerwca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

28 czerwca najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców wśród państw UE miały: Malta - 70,2 proc.  (stan na 26 czerwca), Węgry - 50,5 proc., Cypr - 37 proc. (stan na 24 czerwca) i Litwa - 36,9 proc.

Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Odsetek ponad 30 proc. mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19 ma 15 z 27 państw UE. A prawie wszystkie państwa UE zaszczepiły ponad 20 proc. populacji. Wyjątkiem są Finlandia i Bułgaria, gdzie odsetek ten wynosi odpowiednio: 17,7 proc. i 11,4 proc.

Tempo szczepień w UE: Polska przesunęła się na 14. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Stąd wiemy, że w ostatnich siedmiu dniach tempo szczepień w Polsce jednak spadało. 28 czerwca tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,73 - to dawało nam 14. miejsce w UE. Wynik Polski - podobnie jak tydzień wcześniej - jest nieco niższy niż tygodniowa średnia dla całej Unii Europejskiej (0,75).

Przypomnijmy: tydzień wcześniej zajmowaliśmy 18. miejsce, ze średnią 0,75. Awansowaliśmy zatem o cztery pozycje. Powód? Tempo szczepień spadło w większości państw UE - w ciągu ostatnich siedmiu dni stało się tak w sumie w 18 krajach UE (tu Our World In Data nie uwzględnił Danii, bo ostatnie dane z tego kraju są z 26 maja).

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 28 czerwca 2021
Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 28 czerwca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

28 czerwca najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w Unii miały: Irlandia - 1,33 (to jednak stan na 20 czerwca), Hiszpania - 1,09 (stan na 27 czerwca), Belgia - 1,03 i Grecja 0,95.

Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska na 16. miejscu

Co tydzień sprawdzamy, jak w krajach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.

28 czerwca w Polsce wskaźnik zaszczepienia wynosił 75,57 - to dało nam 16. miejsce w UE. Tydzień wcześniej z wartością wskaźnika 70,46 ostatecznie byliśmy na 17. miejscu (tydzień temu informowaliśmy, że mamy 16. miejsce, ale znowu aktualizacja danych to zmieniła).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 28 czerwca 2021
Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 28 czerwca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: awans Polski na 52. miejsce

Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 209 państw i niewielkich terytoriów zależnych.

W poniedziałek 28 czerwca Polska zajmowała 52. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 75,57. Tydzień wcześniej byliśmy na 54. miejscu (wskaźnik wynosił 70,46).

28 czerwca pierwsze miejsce na świecie zajmował Gibraltar (231,7 - stan na 24 czerwca), za nim były Zjednoczone Emiraty Arabskie (152,8), Malta (147,9).

Według danych z 28 czerwca pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

  • Chiny - 1,2 mld
  • Stany Zjednoczone - 324,4 mln
  • Indie - 321,4 mln
  • Brazylia - 96,9 mln
  • Wielka Brytania - 77 mln.

Do tego czasu w Polsce wykonano 28,6 mln szczepień - w światowym rankingu utrzymaliśmy - zajmowane trzeci tydzień z rzędu - 16. miejsce.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Józef Ratzinger i gest "zamawiania piwa"? To nie jest całe zdjęcie

W internecie rozsyłane jest zdjęcie młodego Józefa Ratzingera - czyli późniejszego papieża Benedykta XVI - na którym ma być widać, jak wykonuje on gest "Heil Hitler". Towarzyszą temu dyskusje o jego rzekomej nazistowskiej przeszłości. Jak jednak sprawdziliśmy, fotografia została przycięta.

Francuska policja "bije za brak paszportu covidowego"? Sprawdzamy

Ponad sześć milionów wyświetleń ma krążące w internecie nagranie, na którym widać interwencję policji w paryskim centrum handlowym. Według internautów funkcjonariusze biją kobietę za to, że nie miała paszportu covidowego. Policja opublikowała wyjaśnienie.