"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24
Pożar katedry w Rouen we Francji
Pożar katedry w Rouen we FrancjiPAP/AFP
wideo 2/4
Pożar katedry w Rouen we FrancjiPAP/AFP

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

11 lipca 2024 roku we francuskim Rouen doszło do pożaru katedry Najświętszej Marii Panny, jednej z najpiękniejszych katedr na świecie. Jakby w reakcji na to wydarzenie w polskich mediach społecznościowych internauci zaczęli udostępniać mapę Francji, na której zaznaczono na czerwono kilkadziesiąt miejsc. Na tych czerwonych pinezkach są różne symbole, m.in. zniszczonego budynku, ognia, ręki i pistoletu. "Mapa z 2021 roku. Przedstawia kościoły we Francji: podpalone, sprofanowane, zdemolowane" - przekonywał w poście w serwisie X z 11 lipca ksiądz Daniel Wachowiak, duchowny znany z aktywności w mediach społecznościowych. Post ma ponad 78 tys. wyświetleń, podano do dalej ponad 400 razy (pisownia wszystkich postów oryginalna).

Tego samego dnia podobny post w języku angielskim udostępniła anonimowa użytkowniczka X. "Mapa pokazująca kościoły we Francji, które zostały zaatakowane w ciągu ostatnich 4 lat. Mapa została sporządzona pięć miesięcy temu" - czytamy w poście internautki. Również facebookowicz, który 11 lipca udostępnił tę mapę, napisał: "Mapa z 2021 roku. Przedstawia kościoły we Francji: podpalone, sprofanowane, zdemolowane. Ciekawe, że we Francji często płoną katolickie świątynie. Dziś pali się kolejna katedra w Rouen".

FAŁSZ
Wprowadzające w błąd posty opublikowane w pierwszej połowie lipca 2024 roku w serwisach X i Facebookx.com, facebook.com

Posty z mapą wywołały dyskusję internautów. "Ups! Przez przypadek... spadła komuś zapałka... na rozlaną benzynę"; "Takie tam 'przypadki'..."; "Smutne"; "To niszczone jest europejskie dziedzictwo" - pisali jedni.

"Źródło?"; "Skąd te informacje, podaj źródło"; "Gdzie legenda tej mapy???" - komentowali ci bardziej sceptyczni.

Inni po prostu nie wierzyli w przekaz z postów. "Ale ksiądz wie że to fejk czy nieświadomie rozpowszechnia?" "Dlaczego powielasz rosyjskie brednie?"; "Mapa pokazuje to co pokazuje: czerwone znaczki. Bez podania źródła/opracowania/danych statystycznych jest to jedynie twierdzenie. Równie dobrze napisać można: Mapa pokazuje miejsca najczęściej popełnianych przestępstw (emotikony z bronią, zwierzętami czy budynkami)" - pisali.

Sprawdziliśmy, skąd pochodzi ta mapa i co faktycznie pokazuje.

Nie wszystkie zaznaczenia to "podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły

Na początek wyjaśnienie: rozsyłana teraz mapa nie jest nowością. W kwietniu 2019 roku o tej samej mapie pisała redakcja Full Fact, a w 2021 roku francuski serwis Le Monde. Amerykański portal fact-checkingowy Snopes weryfikował tę mapę dwukrotnie - w kwietniu 2019 roku i ostatnio 12 lipca 2024 roku. Internauci często ją udostępniają w reakcji na doniesienia o dużych pożarach francuskich kościołów - zauważa Snopes. Najstarsze posty z mapą to te z kwietnia 2019 roku, po pożarze katedry Notre Dame w Paryżu.

Mapa pochodzi ze strony christianophobie.fr poświęconej śledzeniu aktów "chrystianofobii" we Francji i na całym świecie. Teraz nie jest dostępna na stronie. W zarchiwizowanej wersji witryny zachowała się jedynie legenda mapy. A to jest właśnie istotne.

Mapa wcale nie pokazuje kościołów, które zostały "podpalone, sprofanowane, zdemolowane" we Francji. Dokumentuje szeroki zakres szkodliwej działalności. Według legendy symbole na pinezkach reprezentują sześć rodzajów incydentów: podpalenie (symbol ognia), morderstwo/napaść (symbol pistoletu), wandalizm (zniszczony dom), kradzież (dłoń), zamach (bomba), ale też porwanie (kominiarka). "Znaczniki na mapie w większości pokrywają się z doniesieniami lokalnych lub krajowych mediów na temat wymienionych incydentów w tamtym czasie" - oceniła w 2019 roku redakcja Full Fact.

Wiele z pinezek na mapie odpowiada incydentom związanym z graffiti, a jedna pinezka oznacza incydent, w którym osoba przerwała nabożeństwo kościelne - pisze redakcja Snopes. Ponadto nie wszystkie zaznaczone na mapie incydenty miały miejsce w świątyniach. Do niektórych doszło w salach kościelnych czy na cmentarzach. Jeśli chodzi pożary, "nie jest jasne, ile incydentów było przypadkowych, a ile podejrzewano jako podpalenia" - stwierdziła redakcja Full Fact.

Jak sprawdził Snopes, do zdarzeń, które dokumentuje mapa, dochodziło w latach 2017 i 2018. A przypomnijmy, że niektórzy internauci twierdzili, że mapa pokazuje stan na 2021 rok bądź incydenty z ostatnich czterech lat. Tak więc i ta część obecnego przekazu na temat popularnej mapy nie jest prawdą.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Jak to jest z liczebnością obecnego rządu Donalda Tuska? Według opozycji za czasów Zjednoczonej Prawicy gabinety nie były tak liczne jak teraz. A według ministry Katarzyny Kotuli liczebność rządu Tuska wcale nie jest rekordowa. Policzyliśmy więc - do rekordu brakuje niewiele.

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

"Zabrali PiS całą subwencję", "PiS pozbawione subwencji w całości" - taki przekaz niesie się w sieci, a podgrzewają go politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. To jednak błędna interpretacja decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS. Bo decyzja o rocznej subwencji dla partii PiS jeszcze nie zapadła.

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Decyzja Państwowej Komisji Wyborczej sprawia, że w najbliższych latach Prawo i Sprawiedliwość może stracić kilkadziesiąt milionów złotych. Pokazujemy, ile dokładnie.

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

Źródło:
Konkret24

Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS nie zakończy sprawy wielkości środków należnych tej partii z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają przed problemami prawnymi, których rozwiązania na darmo szukać w przepisach.

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

Źródło:
Konkret24

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska powtórzyła rozpowszechnianą od jakiegoś czasu informację, jakoby gospodarka drzewna przynosiła 6 procent polskiego PKB. Tymczasem zarówno sam resort klimatu, jak i poproszony przez nas o wyliczenia GUS podają niemal trzykrotnie mniejszy udział.

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk przyznał, że w Sejmie brak większości dla liberalizacji prawa aborcyjnego. Paweł Zalewski, poseł Polski 2050 i wiceminister obrony, komentując te słowa, przypomniał więc pomysł swojego ugrupowania na rozwiązane problemu - referendum. Według niego w obecnej sytuacji to "jedyna alternatywa". Otóż nie.

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Źródło:
Konkret24

Były minister nauki Przemysław Czarnek przekonuje, że dotacje, które przyznawał w ramach programu willa plus, były "inwestycją w oświacie", że te inwestycje "świetnie działają", że obecne kierownictwo MEN potwierdza, że dotacje "wydatkowane są w sposób zgodny z prawem". Trzy twierdzenia - wszystkie nieprawdziwe.

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Kto nie zapłaci za dostęp do dziennika, nie będzie mógł dać usprawiedliwienia dziecku" - taki alarmujący przekaz rozsyłają w ostatnich dniach internauci. Ale to nieprawda. Historia powstała po informacji opublikowanej przez jednego z operatorów e-dziennika.

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Niecały rok po wygranej w wyborach Tuska Niemcy piszą nam podręczniki historii?", "rząd Tuska dał zielone światło dla niemieckiej polityki historycznej" - taki przekaz rozpowszechniają politycy PiS i Konfederacji. Powodem jest czwarta część podręcznika do historii dla szkół podstawowych. Co stoi za tą manipulacją polityków? Historia - nomen omen - powstawania tej serii podręczników wiele wyjaśnia.

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

Źródło:
Konkret24

Politycy mówią o "kole zamachowym dla Polski", a naukowcy przestrzegają przed "deficytem strukturalnym" igrzysk olimpijskich. Ekspert wyjaśnia, dlaczego efekt organizacji takiej imprezy nie jest łatwy do policzenia.

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Źródło:
Konkret24

Wiceministra klimatu Urszula Zielińska przekonywała, że Polacy żyją średnio o cztery lata krócej niż reszta Europejczyków. Sprawdziliśmy, czy dane potwierdzają jej słowa. Okazuje się, że żyjemy krócej, ale nie o tyle, ile podała polityczka Zielonych.

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Źródło:
Konkret24

"I to jest właściwa postawa!", "tak samo każdy powinien w Polsce Tuska traktować" - komentują internauci nagranie, na którym widać rzekomo, jak właściciel angielskiego baru wyrzuca z niego premiera Keira Starmera. Rzeczywiście, była taka sytuacja, ale nie teraz i nie z premierem.

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Źródło:
Konkret24

Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by stworzony przez kremlowską propagandę przekaz trafił na strony polskich serwisów w niemal niezmienionej formie. - Clickbait zwyciężył ze zdrowym rozsądkiem - ocenia ekspert od rosyjskiej dezinformacji. Oto historia o walkach w obwodzie kurskim, doniesieniach "Izwiestii", NATO i polskich służbach.

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

Źródło:
Konkret24

"Blamaż", "potwarz dyplomatyczna", "skandal dyplomatyczny" - grzmią politycy opozycji po tym, jak obejrzeli kadry z przylotu premiera Indii do Polski. Chodzi o to, że Narendrę Modiego na lotnisku nie witał premier czy nawet minister spraw zagranicznych. Czy powinien? Sprawdziliśmy.

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Źródło:
Konkret24

Konfederacja przekonywała, że bezrobocie wzrosło w Polsce "pierwszy raz od lat" i alarmowała, że Bruksela, PO i PiS "prowadzą nas w kierunku stagnacji gospodarczej". Dane o bezrobociu nie potwierdzają tezy Konfederacji.

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Nieco ponad tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego zaczęły obowiązywać przepisy, na mocy których można już egzekwować standardy ochrony małoletnich. To realizacja tak zwanej ustawy Kamilka. Jednak w sieci pojawiły się informacje, jakoby ustawa ta zakazywała przytulania dzieci. Tłumaczymy więc, co stanowią nowe przepisy.

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Źródło:
Konkret24

Niemcy "wstrzymują finansowanie wojskowe Ukrainy", "odcinają pomoc dla Ukrainy" - taki przekaz rozpowszechniany jest w polskich mediach społecznościowych. To echo trwającej w Niemczech dyskusji, podsycanej prawdopodobnie przez kremlowską propagandę. W tle tej fałszywej narracji są zbliżające się wybory w trzech niemieckich landach.

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24