Francja

Francja

Francuski prezydent miał w niedawnym przemówieniu nazwać Polskę i inne kraje regionu "podżegaczami", ryzykującymi przedłużenie wojny. Taki przekaz rozpowszechnia na Twitterze tajemnicze konto @visegrad24. Podchwycili go prawicowi politycy i komentatorzy. Tłumaczymy, co mówił Emmanuel Macron.

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że sylwestrowe obostrzenia w Polsce w porównaniu z "rozwiązaniami międzynarodowymi to jest dosyć restrykcyjne rozwiązanie". Jak sprawdziliśmy, w niektórych krajach Europy sylwestrowe obostrzenia są jednak większe. Na przykład we Włoszech czy Niemczech kluby nocne są zamknięte.

Porównaliśmy, jakie obostrzenia wprowadzono w innych krajach, a jakie w Polsce oraz jak wypada nasz kraj pod względem sytuacji epidemicznej. Choć część restrykcji się pokrywa, różnica w poziomie zakażeń i zgonów z COVID-19 jest widoczna.

W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

Wieża Eiffla podświetlona kolorami szwajcarskiej flagi jako ukłon Francuzów dla rywali po porażce na Euro 2020 - taka fotografia pojawiła się w sieci dzień po pamiętnym meczu. Nie jest jednak wyrazem sportowej postawy Francji tylko zwykłym fotomontażem. I to nienowym.

W Wielkiej Brytanii dziewięć grup ryzyka wytypowanych do szczepień na COVID-19 w pierwszej fazie; w Niemczech najpierw organizacja całego procesu szczepień, potem typowanie grup; w Hiszpanii szczepionka trafi najpierw do mieszkańców i pracowników domów opieki. W strategii krajów Europy co do szczepień na COVID-19 wspólna jest ochrona w pierwszej kolejności osób starszych, będących pod opieką oraz personelu mającego kontakt z chorymi.

W Polsce zakażeni koronawirusem pracownicy opieki medycznej stanowili w listopadzie ok. 7 proc. wszystkich stwierdzonych w kraju zakażeń. W Irlandii - 7,2 proc., w Hiszpanii - 5,3 proc., a w Niemczech - 4,8 proc. Według WHO średnio jedna na siedem zdiagnozowanych infekcji COVID-19 na świecie dotyczy pracowników służby zdrowia.