FAŁSZ

Nie, ten chłopak nie zmarł na COVID-19. Wyjaśniamy manipulację

Nie, chłopiec ze zdjęcia nie zmarł na COVID-19Shutterstock

Błędy w doniesieniach dotyczących śmierci trzech chłopców wykorzystano do stworzenia przekazu negującego pandemię i sens szczepień. Oraz do podważania informacji mediów na temat zgonów na COVID-19.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Młody chłopak umiera na koronę, cztery razy w czterech różnych krajach" - informuje ilustracja, która stała się popularna na internetowych stronach i profilach przeciwników szczepień i sceptyków pandemii. Jak sprawdziliśmy, grafika krążyła w sieci w maju 2020 roku, lecz w ostatnich dniach ponownie jest udostępniana przez setki polskich użytkowników Facebooka. Pojawiła się m.in. 23 maja na jednej ze stron antyszczepionkowców; do publikacji tego artykułu udostępniło ją ponad 2,4 tys. osób.

Ilustracja jest manipulacją, w której wykorzystano zdjęcie tragicznie zmarłego w 2017 roku chłopca.

Dezinformująca grafika udostępniana na Facebookutvn24 | facebook

Na ilustracji widać fragmenty artykułów z mediów, były publikowane na internetowych stronach m.in. "The Irish Times" i "The Mirror". Powtarza się w nich to samo zdjęcie chłopca w niebieskiej koszuli i ciemnym swetrze. Po prawej stronie zdjęć jest fragment facebookowego wpisu - z automatycznym tłumaczeniem na język polski (wskazuje na to informacja "oceń to tłumaczenie"). "Młody człowiek umiera na Koronawirusa cztery raz w czterech różnych krajach" - brzmi początek tego posta. Dalej autor zwraca uwagę, że imię chłopca jest inne w kolejnych materiałach prasowych informujących o jego śmierci.

"Antyszczepionkowość to stan gotowości do przyjęcia teorii spiskowych"
"Antyszczepionkowość to stan gotowości do przyjęcia teorii spiskowych"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komentujący ilustrację odczytali ją jako dowód na to, że informacje o niebezpieczeństwie pandemii COVID-19 są niewiarygodne, że media wyolbrzymiają zagrożenie, no i że w takim razie nie warto się szczepić. Na wspomnianej wyżej facebookowej stronie internauci komentowali: "Jak kot, 9 żyć.....bywa i tak, mnie juz nic nie zdziwi. Takie fejki też"; "podaj prosze linki aby zweryfikowac", "Ludzie zastanówcie się chwilę, przed pomysłem żeby szczepic dzieci i młodzież nie pisali o przypadkach zachorowań w tej grupie wiekowej, a teraz żeby dalej podtrzymać strach muszą podać informację nie wiadomo skąd wzięte", pisali w ostatnich pod ponownie popularnym facebookowym wpisem (pisownia oryginalna).

W rzeczywistości materiały te informowały o śmierci trojga różnych dzieci. Fraza w tytule ilustracji, że "chłopak umiera cztery razy w czterech różnych krajach" jest nieprawdziwa. W dodatku tylko jedno z tych dzieci umarło na COVID-19.

Ilustrację manipulującą faktami zweryfikowały już w 2020 roku dwa portale fact-checkingowe: PolitiFact i FullFact.org. Krążyła wtedy już w polskich mediach społecznościowych, co w maju ubiegłego roku opisał serwis Fakenews.pl.

Jak media zmanipulowały historie trzech nastolatków

Tytuł ilustracji sugeruje, że pokazane w niej teksty opisują śmierć tego samego chłopca - w trzech krajach. Tymczasem dotyczyły historii śmierci trzech różnych nastolatków.

Conor Wilmot

Powtarzające się w artykułach zdjęcie przedstawia Conora Wilmota, 13-latka z hrabstwa Clare w Irlandii. Conor popełnił samobójstwo w 2017 roku. Jego śmierć nastąpiła więc długo przed pandemią COVID-19. Informował o tym w maju 2017 roku m.in. portal gazety "The Irish Times". Zdjęcie Conora w tym artykule, widoczne też na grafice, jest autentyczne. O śmierci 13-latka pisały ponadto brytyjski "Daily Mirror" i amerykański serwis informacyjny Black America Web.

Rodzina zmarłego chłopca była zdruzgotana faktem, że jego wizerunek wykorzystano potem w rozpowszechnianej w celu dezinformacji grafice - informowała w 2020 roku "Clare Echo", gazeta z irlandzkiego hrabstwa Clare.

Isaiah Gonzales

Kolejny tekst na grafice - choć także ze zdjęciem Conora, czyli błędnie zilustrowany - dotyczy chłopca, który nazywa się Isaiah Gonzales. To fragment materiału stacji telewizyjnej w News 4 San Antonio w Teksasie - wyjaśniał FullFact. Materiał informował o tym, że 15-letni Isaiah powiesił się 8 lipca 2017 roku. O jego śmierci cztery lata temu pisał "The Washington Post".

Ismail Mohamed Abdulwahab

Nagłówek z artykułu (obecnie niedostępny, archiwalna wersja zachowała się w WaybackMachine) z 1 kwietnia 2020 roku informuje o najmłodszej osobie w Wielkiej Brytanii, która zmarła z powodu COVID-19. Tekst opublikował portal informacyjny z RPA: Independent Online (IOL). Zilustrował go jednak zdjęciem Conora, więc również w ten sposób wprowadzał w błąd. Bo prawdziwą ofiarą COVID-19 był Ismail Mohamed Abdulwahab - 13-latek, który zmarł w wyniku zakażenia koronawirusem 1 kwietnia 2020 roku w Londynie.

Wydawca portalu IOL Riana Howa przyznała w rozmowie z serwisem FullFact, że jej redakcja błędnie użyła zdjęcia Conora w historii o Ismailu. Źródłem zdjęcia miała być facebookowa strona, na której rzekomo zbierano fundusze na rzecz chłopca. "Zostaliśmy powiadomieni o błędzie przez matkę Conora Wilmota i natychmiast usunęliśmy zdjęcie z artykułów i postów w mediach społecznościowych oraz przeprosiliśmy ją" - powiedziała. Jak dodała: "był to błąd i w żaden sposób nie miał na celu spowodowania cierpienia dla obu rodzin".

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24