FAŁSZ

"Trzej papieże na jednym zdjęciu"? To przeróbka

Autor:
Jan
Kunert,
współpraca
Krzysztof Jabłonowski
Źródło:
Konkret24
Zmarł Benedykt XVI
Zmarł Benedykt XVITVN24
wideo 2/7
TVN24Zmarł Benedykt XVI

Po śmierci Benedykta XVI w polskim internecie zaczęła krążyć fotografia, która według internautów ma pokazywać "trzech papieży" razem, a ściślej: jednego wówczas urzędującego i dwóch późniejszych. Zdjęcie to nie po raz pierwszy jest rozpowszechniane - ale nie jest prawdziwe.

W związku ze śmiercią 31 grudnia 2022 roku emerytowanego papieża Benedykta XVI i uroczystościami pogrzebowymi w Watykanie w mediach społecznościowych pojawiła czarno-biała fotografia, która ma być wyjątkowa z racji tego, że ma przedstawiać razem trzech papieży. Między Janem Pawłem II a kardynałem Josephem Ratzingerem (późniejszym Benedyktem XVI) ma stać uśmiechnięty kardynał Jorge Bergoglio (późniejszy Franciszek). To zdjęcie zostało opublikowane między innymi 5 stycznia na twitterowym koncie arcybiskupa metropolity lubelskiego Stanisława Budzika.

FAŁSZ
Na popularnym zdjęciu ma być widać trzech papieżyTwitter

Wpis polskiego arcybiskupa ma 114 tys. wyświetleń. Internauci komentujący pod zdjęciem są podzieleni. Jedni uważają, że jest autentyczne, a przy okazji nie szczędzą słów krytyki katolickim hierarchom: "I wszyscy trzej kryjący pedofilię w kościele katolickim"; "Trzech jeźdźców apokalipsy"; "Każdy ma z nich na sumieniu ofiary pedofili w sutannach". Inni informują, że fotografia została przerobiona: "Polecam usunąć, bo to fejk"; "Niestety, ale to przerobione zdjęcie. Nie ma takiego, na którym byliby w 3..."; "Na zdjęciu jest jeden papież, a po drugie to zdjęcie jest fotomontażem"; "Głowa ks. Bergoglio została wklejona sztucznie, niestety" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Redakcja fact-checkingowa włoskiego portalu Open.online informuje, że fotografia jest obecnie popularna także we Włoszech. Na facebookowym koncie pewnej Włoszki miała 4 tys. udostępnień (wpis już usunięto). Pojawiła się z opisem: "Uwaga rewelacyjnie historyczne zdjęcie trzech ostatnich papieży naszego Świętego Kościoła.. To jest wyjątkowe zdjęcie. Oglądanie ich razem jest ekscytujące. Młody Papież Franciszek wraz z Karolem i dostojnym Papieżem Ratzingerem. (...) Rozpowszechnij" (tłum. red.).

Jak sprawdziliśmy, fotografia ta krąży w mediach społecznościowych co najmniej od dekady. Na przykład w Polsce w sierpniu 2016 roku opublikowała ją jedna z internautek, pytając: "Widzieliście kiedyś trzech papieży na jednym zdjęciu?". Z kolei we Włoszech była publikowana między innymi w 2013, 2020, 2014 roku (jeden z postów na Facebooku miał 51 tys. udostępnień, inny - 102 tys.).

Nie Bergoglio, lecz Gagnon

Oryginalną fotografię można zobaczyć w bazie agencji Associated Press. Autorem jest Massimo Sambucetti. Według widocznego tam opisu zdjęcie powstało 20 grudnia 1985 roku w Watykanie, w Sali Klementyńskiej, podczas przedświątecznego spotkania. Widać, że między kardynałem Ratzingerem a Janem Pawłem II nie stoi kardynał Bergoglio, tylko inny kościelny hierarcha. Nie ma jednak informacji, kto to.

PRAWDA
Na prawdziwym zdjęciu w środku stoi Edouard Gagnon, kanadyjski kardynałAP

W 2013 roku portal katolickiej agencji informacyjnej z Ameryki Łacińskiej Aciprensa.com poinformował, że w środku między Ratzingerem a Janem Pawłem II stał kanadyjski kardynał Edouard Gagnon. W latach 1985-1990 był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny. Po jego śmieci w 2007 roku ówczesny papież Benedykt XVI określił go jako "wiernego pasterza, który w duchu ewangelicznym poświęcił swoje życie służbie Chrystusowi i Jego Kościołowi".

Według włoskiego portalu fact-checkingowego Facta.news źródłem nieporozumienia - a następnie tworzonego fake newsa - jest filipiński dziennikarz Harold Geronimo, który w 2013 roku opublikował na Twitterze oryginalne zdjęcie, mylnie nazywając kardynała Gagnona jako Bergoglio.

Autor:Jan Kunert, współpraca Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter