FAŁSZ

Tak wyglądają tunele pod Azowstalem w Mariupolu? To nie jest wideo z Ukrainy


"Katakumby pod Azowstalem" - nagranie mające pokazywać tunele pod kombinatem w Mariupolu, w których ukrywają się żołnierze i cywile, zdobywa popularność na polskim Twitterze. Jednak film nie pochodzi z Ukrainy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Mariupol, sieć tuneli podziemnych pod fabryką Azowstalu" - to według opisu ma pokazywać minutowy filmik, na którym widzimy, jak ktoś z latarką i kamerą przemierza podziemne korytarze. Na samo nagranie nałożono napisy: "Azowstal", "miasto pod ziemią", "SZU (Siły Zbrojne Ukrainy)" i "wojna". Filmik szybko stał się popularny m.in. w polskim internecie. "Katakumby pod Azowstalem. Mariupol, sieć tuneli podziemnych pod fabryką Azowstalu. Przypominam Mariupol cały pod kontrolą wojsk rosyjskich nie licząc około 2000 bojowników Azowa którzy właśnie się schowali w tych podziemiach. Tunele setki km" - brzmiał jeden z komentarzy do nagrania zamieszczonego na polskim Twitterze (pisownia oryginalna).

fałsz

"Twierdza" w Mariupolu i jej "katakumby"

Azowstal to kombinat metalurgiczny, który w czasie rosyjskiej inwazji stał się jednym z ostatnich punktów ukraińskiej obrony w oblężonym przez Rosjan Mariupolu. Jak przekazał szef policji miasta Mychaijło Werszynin, na terenie Azowstalu znalazła schronienie duża liczba cywilów - głównie kobiet, dzieci i osób starszych. Poza nimi w obiekcie kryją się także bojownicy ukraińskiego pułku "Azow".

Budynki Azowstalu połączone są podziemną siecią korytarzy, które ułatwiają jego obronę przed rosyjskimi atakami. Między innymi z tego powodu 21 kwietnia Władimir Putin nakazał wstrzymanie szturmu na kombinat, tłumacząc, że "nie ma potrzeby, by wchodzić do tych katakumb i się czołgać". Jego zdaniem można złamać opór obrońców Azowstalu, odcinając ich od wszelkich dostaw, w tym żywności i amunicji. Mimo tych zapowiedzi prezydenta Rosjanie kontynuowali jednak ostrzał kombinatu w Mariupolu.

Dlatego osławione podziemia Azowstalu - nazywanego już "twierdzą" lub "ukraińskimi Termopilami" - stały się już popularnym tematem wojennym. Rozpowszechniane w sieci nagranie, które ma pokazywać te podziemne tunele, nie pochodzi jednak z Ukrainy.

Nie Ukraina, nie Syria - tylko Wielka Brytania

Pod polskimi i zagranicznymi postami z tym nagraniem są sugestie, że wideo wcale nie pochodzi z Ukrainy, tylko z Syrii. "To nie Azowstal, tylko Syria"; "To fejk. To Syryjska Ghuta. Coś koło 2017-2018 rok - filmik na YT ruski znalezli nawet"; "Film 'tunele Azowstalu' rozpowszechniany przez ukraińskie i niektóre rosyjskie kanały w rzeczywistości nie pokazuje Azowstalu, ale tunele bojowników we Wschodniej Gucie (Syria), a konkretnie w mieście Duma" - pisali internauci (pisownia postów oryginalna).

Jako dowód zamieszczali link do nagrania w serwisie YouTube, na którym - ich zdaniem - widać podobne tunele nagrane w Syrii w 2018 roku. Podobnie jak autorzy wpisów o Azowstalu nie mają oni jednak racji. Syryjskie tunele z nagrania są inne niż te widoczne na rozpowszechnianym teraz filmiku.

Wideo pochodzi mianowicie z południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Widać na nim bunkier i jednocześnie siedzibę HMS Forward - oddziału brytyjskiej marynarki wojennej z czasów drugiej wojny światowej. Zbudowano go w 1941 roku we wsi South Heighton na obrzeżach miasta portowego Newhaven.

Obecnie opuszczony bunkier jest popularny wśród eksploratorów miejskich, którzy masowo nagrywają amatorskie filmiki z jego wnętrza. Nie udało nam się ustalić, z jakiego dokładnie nagrania pochodzą kadry mylnie podpisane jako Azowstal, ale charakterystyczny stos kamieni widoczny w pierwszym kadrze i późniejszy układ tuneli są identyczne z widocznymi na wielu nagraniach z tuneli pod South Heighton w Wielkiej Brytanii.

Ponadto na rzekomym nagraniu z Azowstalu na murach tuneli w kilku momentach widać angielskie napisy, m.in. "way out" (wyjście) czy "key" (klucz). W dłuższej wersji nagrań z podziemi bunkra HMS Forward widać również, że obok charakterystycznego stosu kamieni napisano "turn back" (zawróć). Ten element został jednak wycięty z filmiku rozsyłanego teraz jako mającego pochodzić z Mariupola.

"Azow" pokazywał cywili w podziemiach

Nagranie z brytyjskich tuneli przedstawiane teraz jako podziemia kombinatu w Mariupolu miały wzbudzić zainteresowanie internautów śledzących materiały wojenne i ciekawych tego, jak wyglądają wnętrza, w których skrywają się cywile i obrońcy Azowstalu.

Sami bojownicy pułku "Azow" pokazywali je już jednak kilkukrotnie na filmach zamieszczanych m.in. na kanale w serwisie YouTube. Na przykład 23 kwietnia opublikowali 10-minutowe nagranie zatytułowane "Zapomniani przez świat, ale nie przez Azow", na którym widać, jak uzbrojeni mężczyźni schodzą do podziemnych korytarzy i bunkra w Azowstalu, w których ukrywają się cywile, głównie kobiety i dzieci. Wygląd tuneli znacznie różni się od tego, co widzimy na filmiku krążącym w sieci z błędnym opisem.

Inne nagranie, opublikowane 24 kwietnia, na którym pokazano cywili żyjących w tunelach Azowstalu, podpisano po angielsku: "W dalszym ciągu pokazujemy życie ludności cywilnej w podziemiach Azowstalu. Świat musi im pomóc!".

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Leon Klein / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM/PAP/Twitter

Pozostałe wiadomości

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24

"Wypłynęło nagranie Netanyahu jak opuszczał budynek przed atakiem Iranu", "To ucieczka do bunkra" - piszą internauci, pokazując biegnącego premiera Izraela. Nagranie to zostało opublikowane kilka lat temu i nie ma nic wspólnego z najnowszymi wydarzeniami w Izraelu.

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony, a obecnie poseł PiS Mariusz Błaszczak ogłosił, że "rząd Tuska rozpoczął narodowy program rozbrajania Wojska Polskiego". W opublikowanym nagraniu przedstawia rzekome dowody na to. Sprawdziliśmy najistotniejsze zarzuty. Informacje otrzymane z Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają, by Polska zrezygnowała już z czołgów K2, wyrzutni Himars czy samolotów FA-50.

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Źródło:
Konkret24

Niedługo po tym, jak Iran wystrzelił pociski w stronę Izraela, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań mających pokazywać ten atak. Dużo z nich jest autentycznych, ale trafiają się też fake newsy wykorzystywane do dezinformacji. Film pokazujący "płonący Izrael na żywo" do nich należy. Przestrzegamy przed jego rozpowszechnianiem.

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że problemy spółki Rafako "to efekt zdarzeń z czasów rządów PiS". Jednak politycy PiS utrzymują, że to skutek "niespełna rocznych rządów Donalda Tuska". Kto ma rację? Żadna ze stron. Sprawa jest bardziej złożona. Wyjaśniamy.

Rafako "położył PiS" czy "nie przetrwało rządów Tuska"? Obie wersje są fałszywe

Rafako "położył PiS" czy "nie przetrwało rządów Tuska"? Obie wersje są fałszywe

Źródło:
Konkret24

Rząd szuka budżetowych oszczędności, które można przeznaczyć na pomoc poszkodowanym przez powódź. Według ministra finansów pasa zacisnąć mogą tak zwane budżetowe "święte krowy". Poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel twierdzi, że na liście do cięcia wydatków nie ma jednej z "krów" - kancelarii premiera. Czy ma rację?

Fogiel: kancelarii premiera "nie ma na liście do cięcia" budżetów. Sprawdziliśmy

Fogiel: kancelarii premiera "nie ma na liście do cięcia" budżetów. Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

"To naprawdę talibowie?", "mundury chyba amerykańskie" - zastanawiają się internauci, rozpowszechniając popularne w sieci nagranie z pokazu umiejętności jakiegoś wojska. Żołnierze ćwiczą w dość niecodzienny sposób, co budzi wiele komentarzy. Wyjaśniamy.

"Talibowie prezentują oddziały specjalne"? Co to za nagranie

"Talibowie prezentują oddziały specjalne"? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Amerykańska astronautka wróciła na Ziemię ze stacji kosmicznej w rosyjskim statku. Prorosyjskie konta w sieci stworzyły więc przekaz, który zdobył milionowe zasięgi. Według niego astronautka została porzucona przez swój kraj. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

Źródło:
Konkret24

"Nie dostali ani jednego centa!" - głoszą politycy opozycji po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała, że kraje dotknięte powodzią otrzymają pomoc z Funduszu Spójności. Wielu podkreśla, że dostaniemy środki, które nam już przyznano. Owszem, pieniądze nie są nowe, ale zasady ich wypłaty już tak. Wyjaśniamy.

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

Źródło:
Konkret24