USA: biali suprematyści kontra Antifa. Atak z wykorzystaniem Twittera


Kiedy syn prezydenta USA Donald Tump Jr. przeczytał na twitterowym koncie Antify wezwanie do wyjścia na ulicę: "Dziś jest ta noc, Towarzysze" – określił organizację jako terrorystyczną. Konto było jednak fałszywe, a stworzyła je grupa białych suprematystów. Twitter usunął profil. I przyznał: to nie było pierwszy raz.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Idziemy po was, Faszyści", "Dziś jest ta noc, Towarzysze" – takie zapowiedzi ukazały się w niedzielę 31 maja na twitterowym koncie opisanym jako profil amerykańskiego oddziału antyfaszystowskiej organizacji Antifa. Wpisywały się w to, co się działo w Stanach Zjednoczonych od kilku dni: w ogólnokrajowe protesty po śmierci George'a Floyda przeciwko brutalności policji i dyskryminacji rasowej. Internet, a szczególnie media społecznościowe mają duży udział w organizowaniu się demonstrantów. Skrzykują się oni w sieci i wymieniają materiałami, które m.in. mają dokumentować agresję policji i tym samym motywować do kontynuowania manifestacji.

Serwisy społecznościowe stały się też miejscem siania dezinformacji, której celem jest eskalacja działań demonstrantów. W Konkret24 opisaliśmy kilka fake newsów, które pojawiły się w sieci w nawiązaniu do protestów. Jednak w obecnej sytuacji w USA dezinformacja wykracza poza publikowanie nieaktualnych zdjęć i filmów.

We wtorek 2 czerwca portal amerykańskiej telewizji NBC poinformował, że twitterowe konto @Antifa_US, rzekomo reprezentujące amerykański oddział tej zaangażowanej w protesty antyfaszystowskiej organizacji, zostało usunięte z portalu dzień wcześniej. Powodem było złamanie zakazu tworzenia fałszywych profili. Rzecznik Twittera przekazał NBC, że konto w rzeczywistości było prowadzone przez członków "organizacji białych nacjonalistów Identity Evropa".

"Bierzemy, co nasze"

Rzecznik Twittera wyjaśnił, że profil został zawieszony po tym, jak administratorzy odnotowali podżeganie do przemocy.

W niedzielę 31 maja, jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji, na fałszywym koncie Antify opublikowano wpis: "Dziś jest ta noc, Towarzysze" i dodano emotikon czarnej zaciśniętej pięści. "Dziś mówimy 'pieprzyć to miasto', wchodzimy na obszary mieszkalne… białe kaptury… i bierzemy, co nasze" – zapowiedziano w dalszej części posta. Wpis zakończono hasztagami #BlackliveMaters i #FuckAmerica oraz symbolem czarnej dłoni pokazującej środkowy palec.

Wpis fałszywego konta Twitter

"Faszyści dostają kulkę"

Mimo że konto zostało już usunięte, w wyszukiwarce Google jest jego zarchiwizowana wersja. Na tej podstawie można ustalić, że profil działał od maja tego roku, a NBC doprecyzowała, że zaczął publikować posty w niedzielę 31 maja. Do zawieszenia przez Twittera na profilu pojawiło się osiem wpisów.

W pierwszym zamieszczono zdjęcie z demonstracji Antify i podpis "Idziemy po was, Faszyści. Ameryka jest nasza" opatrzony symbolem sierpa i młota. Następnie na koncie przeprowadzono ankietę, w której pytano: "Czy kiedykolwiek spotkaliście białą osobę, która NIE BYŁABY rasistowskim kawałkiem g***?". Natomiast Tweet o tym, że "dziś jest ta noc", pojawił się na koncie jako trzeci.

Dwa inne wpisy fałszywego kontaTwitter

Odwołania do przemocy są także na zdjęciu w tle używanym przez profil. Widnieje tam ekran znany z teleturniejów słownych, na którym wyświetla się niepełne hasło "Faszyści dostają kulkę".

Fałszywy profil Antify Google Cache

Antifa i Trumpowie

Antifa to nieformalny ruch, określenie osób i grup sprzeciwiających się poglądom silnie prawicowym oraz deklarujących się jako antyfaszyści. Jednym z głównych założeń ideowych tego skrajnie lewicowego ruchu jest walka z rasizmem.

Post na fałszywym koncie amerykańskiego oddziału Antify spowodował, że syn prezydenta Donalda Trumpa – Donald Trump Jr. – zaatakował organizację. Na swoim Instagramie dał screen posta i skomentował: "Absolutnie szalone. Pamiętajcie tylko, czym Antifa jest naprawdę. Organizacją terrorystyczną. Nawet już nie udają". Gdy okazało się, że konto jest fałszywe, prezes The Trump Organization usunął wpis.

Usunięty już wpis Donalda Trumpa Jr.Twitter

Kwestia określania Antify "organizacją terrorystyczną" nie została jednak zainicjowana przez Donalda Trumpa Jr. - lecz przez jego ojca. W niedzielę Donald Trump zapowiedział w swoich mediach społecznościowych, że "Stany Zjednoczone uznają Antifę za organizację terrorystyczną". Już wcześniej w swoich wpisach sugerował, że "radykalnie lewicowi anarchiści" pod przewodnictwem Antify odpowiadają za przemoc podczas zamieszek w wielu amerykańskich miastach.

Nie pierwszy raz

Antifa: agresywny podżegacz nawołujący do przemocy i organizator zamieszek – zbudowanie takiego wizerunku organizacji było celem Identity Evropa, której członkowie stworzyli fałszywe konto. Powstała w 2016 roku organizacja (znana także jako Amerykański Ruch Tożsamości) to skrajnie prawicowe, neonazistowskie ugrupowanie propagujące białą supremację, czyli rasistowskie przekonanie o wyższości ludzi rasy białej nad reprezentantami innych ras.

Okazuje się, że zakładanie fałszywych kont Antify przez skrajnie prawicowe ugrupowania nie jest niczym nowym. Rzecznik Twittera przyznał w CNN, że nie po raz pierwszy administratorzy serwisu usunęli fałszywe konto Antify założone i prowadzone przez białych suprematystów w celu zdyskredytowania przeciwnika.

Powodem popularności takich działań może być ich skuteczność – w sieci takie wpisy są chętnie podawane dalej. Zrzuty ekranu z nawołującymi do zamieszek wpisami fałszywego konta @Antifa_US były często oznaczane hasztagiem #UnitedAgainstAntifa (#ZjednoczeniPrzeciwkoAntifie) - użył go m.in. amerykański reżyser Michael Jolls. "ANTIFA oficjalnie wypowiedziała wojnę Ameryce! Twitter zawiesił ich konto" – napisał na swoim twitterowym profilu reżyser, nie znając prawdziwego powodu usunięcia konta.

Z Minnesoty na cały kraj

Protesty w wielu miastach Stanów Zjednoczonych wybuchły po tym, jak 46-letni czarnoskóry Georg Floyd zmarł 25 maja w trakcie zatrzymania przez policję. Na krążącym w sieci nagraniu z interwencji widać, jak policjant kolanem przydusza leżącego na ziemi czarnoskórego mężczyznę, nie zważając na jego skargi, że nie może oddychać. Floyd stracił przytomność, po czym zmarł.

Na ulice Minneapolis wyszły tłumy protestujących przeciwko brutalności policji, a fala demonstracji ukazujących niezadowolenie z działań policji i dyskryminacji czarnoskórych mieszkańców USA szybko rozlała się ze stanu Minnesota na cały kraj. W wielu miastach doszło do zamieszek, starć z policją i rabowania sklepów. W niektórych wprowadzono godzinę policyjną.

We wtorek odbyły się kolejne protesty przed Białym Domem. Mimo godziny policyjnej w Waszyngtonie służby bezpieczeństwa pozwoliły na pokojowe demonstracje. Przed siedzibą prezydenta USA zgromadziło się około tysiąca osób. Tłum, głównie młodych ludzi, wznosił antyprezydenckie i antypolicyjne hasła.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Samuel Corum/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24