Brytyjczycy witali Zełenskiego antyfaszystowskimi hasłami? To nagranie sprzed lat

Źródło:
Konkret24

Wyzwiska i hasła przeciwko nazizmowi mieli rzekomo skandować Brytyjczycy na ulicy podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Londynie. To fake news. Krążący w sieci film, który miałby tego dowodzić, powstał ponad dziesięć lat temu i nie ma nic wspólnego z Ukrainą.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Niezapowiadaną wizytę w Wielkiej Brytanii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył 8 lutego. Był to pierwszy zagraniczny wyjazd Zełenskiego od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Następnego dnia w polskim internecie zaczął krążyć fałszywy przekaz o tym, jak Brytyjczycy zareagowali na przyjazd prezydenta Ukrainy. "Przywitanie Wołodymyra Zełenskiego w UK. Tłum skanduje 'nazistowskie szumowiny! Won z naszych ulic!' Wielka Brytania przejrzała banderowca?" - brzmiał tweet opublikowany 9 lutego br. (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Autor do wpisu dołączył nagranie, które miało rzekomo przedstawiać opisane zdarzenie. Trwa ponad 40 sekund, na początku widać maszerujących ludzi: niosą flagi Anglii i transparenty z wypisanymi odręcznie (z błędami) islamofobicznymi hasłami: "Wielka Brytania nie jest domem dla średniowiecznych barbarzyńskich pedofilskich praw szariatu" (ang. "Britains no home for medieval barbaric paedophilic sharia laws") oraz "Czy prawa równości? Nie dotyczą islamistów" (ang. "Does equality laws? not apply to islamists"). Kordon policjantów oddziela maszerujących od mniejszej grupy osób stojących na chodniku. Wyglądają na kontrprotestantów. To z ich strony słychać okrzyki w języku angielskim: "Nazistowskie szumowiny precz z naszych ulic" (ang. "Nazi scum off our streets").

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd tweet z 9 lutego 2023 rokutwitter.com

Autor nagrania stał po stronie kontrprotestantów. W pewnym momencie kieruje kamerę właśnie na nich. Niektórzy skandują hasła, grupa kilku osób trzyma duży czarny transparent ze znakiem Antify. Wśród nich widać też policjantów - nagle dochodzi do zamieszania i fizycznej konfrontacji tych ludzi z policją. Nagranie wyświetlono ponad 16 tys. razy. Tweet polubiło ponad pół tysiąca twitterowiczów, udostępniło go ponad 170. Internauci podawali ten post z nagraniem jako prawdziwą informację. "Fajnopolactwo to chyba w nazizm wraz z pislamem lubio"; "Zupełnie inny obraz niż w squndlonej 'europie'"; "Anglicy już przejrzeli banderowskiego clowna" - pisali w komentarzach.

Jednak część internautów wątpiła, czy film przedstawia przywitanie prezydenta Ukrainy. "Nie za ciepło tam jak na luty?"; "Nagranie jest z lata... zobacz, że drzewa liście mają" - zauważali. Sprawdziliśmy, co przedstawia rozsyłane wideo. Okazuje się, że nie jest aktualne i nie ma nic wspólnego z Ukrainą.

Marsz islamofobicznej organizacji sprzed dekady

Ustaliliśmy miejsce filmowanego zdarzenia. Na nagraniu widać charakterystyczną zabudowę ulicy - jednopiętrowe domy, na parterze lokale użytkowe, na dwóch szyldach czytamy: "Ozzy's wine" i "Launderette". To sklep z alkoholem i pralnia.

Szyldy sklepów przy Forest Rd w dzielnicy Walthamstow w Londynie Twitter

Sprawdziliśmy, że oba biznesy znajdowały się przy Forest Rd we wschodniej dzielnicy Londynu - Walthamstow. Potwierdzają to zdjęcia z Google Street View. Na najnowszych, z sierpnia 2022 roku, nie ma już szyldu "Ozzy's wine" - w tym miejscu zaczął działać inny biznes. Ostatnia fotografia z widocznym szyldem "Ozzy's wine" datowana jest na marzec 2018 roku. Na zdjęciach z marca 2019 roku już tego szyldu nie było. Przypomnijmy: Zełenski został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy w kwietniu 2019 roku.

Nie udało się nam ustalić źródła nagrania, ale dotarliśmy do innych zdjęć i filmów z tego wydarzenia - pozwalają potwierdzić, kiedy powstało wideo z cytowanego wyżej tweeta. I tak: na jednej z flag Anglii widocznej w kadrze umieszczono trzy czarne litery EDL - to skrót od English Defence League, czyli brytyjskiej skrajnie prawicowej, rasistowskiej, antyislamskiej grupy. Dwa islamofobiczne transparenty, które trzymali uczestnicy marszu ochranianego przez policję, zdokumentowali na zdjęciach i nagraniach reporterzy relacjonujący wydarzenie.

Transparent z hasłem "Wielka Brytania nie jest domem dla średniowiecznych barbarzyńskich pedofilskich praw szariatu" widać też na dwóch zdjęciach z banku zdjęć Alamy.com; są zatytułowane: "Sobota, 1 września 2012. Wiec English Defence League w Walthamstow powstrzymany przez Unite Against Fascism".

Podobnie w przypadku transparentu z hasłem "Czy prawa równości? Nie dotyczą islamistów" - w banku zdjęć fotografie z nimi zatytułowano kolejno: "Londyn, Wielka Brytania, 01/09/2012. Ponad 2000 antyfaszystowskich protestujących powstrzymało demonstrację EDL przed przejściem pod ratusz w Walthamstow" i "EDL maszeruje przez Walthamstow, gdy odbywa się kontrdemonstracja, grupy są rozdzielane przez policjantów". Transparent widać też na nagraniu opublikowanym w 2019 roku przez dziennikarza freelancera Jasona N. Parkinsona. Jego opis wydarzenia pasuje do opisu wspomnianych zdjęć.

Oba transparenty są też na zdjęciach opublikowanych w materiale amerykańskiego serwisu Vice.com - 3 września 2012 roku ukazał się tam reportaż z marszu EDL, który odbył się 1 września. Na obu zdjęciach dwóch mężczyzn pozuje z tymi transparentami uniesionymi nad głową.

W reakcji na ochraniany przez policję marsz EDL (przypomnijmy: 1 września 2012 roku) antyfaszystowscy aktywiści zorganizowali tego samego dnia kontrmanifestację. Doszło do starć między grupami, policja aresztowała 20 osób. Zdarzenie opisał lokalny portal East London Guardian Series. Dziesięć lat później przypomniała o nim redakcja Waltham Forest Echo.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24