FAŁSZ

Ukraińcy pokazują już kraj bez zajętych terenów? Manipulacja mapami

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24
Kniażycki: chcemy wyzwolić wszystkie nasze ziemie, włącznie z Krymem
Kniażycki: chcemy wyzwolić wszystkie nasze ziemie, włącznie z Krymem
TVN24
TVN24Kniażycki: chcemy wyzwolić wszystkie nasze ziemie, włącznie z Krymem

W jednym z programów ukraińskiej telewizji pokazano rzekomo mapę Ukrainy już bez tych terenów, które anektowała lub okupuje Rosja. Zdjęcia nie są jednak prawdziwe - to kolejny wymysł rosyjskiej dezinformacji.

W rosyjskojęzycznym i polskojęzycznym internecie rozpowszechniane są zdjęcia, na których widać kadr z programu ukraińskiego kanału telewizyjnego TET. Obok reportera na ekranie wyświetlana jest mapa Ukrainy, ale nie obejmuje terenów nielegalnie wcielonych do Rosji w wyniku pseudoreferendów - czyli Krymu, Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej oraz obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Internauci udostępniający te zdjęcia przekonują, że pokazywanie takiej okrojonej mapy kraju jest celowe: ma "przyzwyczajać" Ukraińców do utraty tych ziem.

"Na antenie ukraińskiego kanału telewizyjnego TET (1+1) pojawiła się mapa Ukrainy. Terytoria LPR, DRL, Chersonia i Zaporoża, a także Krym na tej mapie były częścią Rosji!"; "W kraju U przyzwyczają już ukrów w TV do utraty wschodnich ziem mapami bez wschodniej części. A to może być tylko początek" - pisali anonimowi użytkownicy Twittera (pisownia postów oryginalna).

FAŁSZ
Wpis ze zmanipulowanymi mapami z ukraińskiej telewizjiTwitter

Temat powielany w rosyjskich mediach

Historia o ukraińskiej telewizji, która rzekomo ma już nie pokazywać terenów okupowanych przez Rosję, stała się szczególnie popularna w rosyjskich mediach. Artykuły na ten temat można przeczytać nie tylko w mediach ogólnokrajowych, np. Riafan.ru czy Polit.info, ale też w rosyjskich mediach stworzonych na terenach okupowanych, np. Kherson-news.ru (Chersoń) czy Zp-news.ru (Zaporoże). W tekście tego ostatniego portalu przypomniano, że od 19 listopada rosyjska agencja meteorologiczna regularnie publikuje prognozy pogody dla "nowych regionów Federacji Rosyjskiej" na wschodzie Ukrainy.

FAŁSZ
Tekst rosyjskiego serwisu pt. "Ukraińska telewizja prognozuje pogodę z wyłączeniem nowych regionów Rosji"Zp-news.ru

Przekaz ten jest jednak kolejnym przejawem prokremlowskiej kampanii dezinformacyjnej mającej przekonać odbiorców, że Ukraina pogodziła się z utratą okupowanych terenów. Widoczne w postach zdjęcia z ukraińskiej telewizji zostały zmanipulowane.

Mapa pokazywała całe terytorium Ukrainy

Na tę sprawę zwrócili uwagę dziennikarze ukraińskiego portalu Gwaramedia.com. Ustalili, że kadry pokazane na zdjęciach w postach pochodzą z porannego programu kanału TET wyemitowanego 5 grudnia 2022 roku. Zapis transmisji tego programu - "Śniadanie z 1+1" - jest dostępny na YouTube. Rzeczywiście, widoczny na zdjęciach reporter - Oleksandr Kowalow - mówił o pogodzie, a konkretnie o mrozach w różnych częściach Ukrainy. Na pokazanych obok niego mapach widać jednak cały kraj, razem z terenami okupowanymi na wschodzie i Krymem. Zaznaczono także miasta, które usunięto na zmanipulowanych zdjęciach: Donieck, Ługańsk, Chersoń, Zaporoże i Symferopol.

PRAWDA
Prawdziwe kadry z programu ukraińskiej telewizjiYoutube.com/snidanok

Autor:Michał Istel

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Vladys Creator/Shutterstock