Włochy

Włochy

Sylwestrowe obostrzenia w Polsce i innych krajach. Gdzie są większe restrykcje

Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że sylwestrowe obostrzenia w Polsce w porównaniu z "rozwiązaniami międzynarodowymi to jest dosyć restrykcyjne rozwiązanie". Jak sprawdziliśmy, w niektórych krajach Europy sylwestrowe obostrzenia są jednak większe. Na przykład we Włoszech czy Niemczech kluby nocne są zamknięte.

Obostrzenia a stan pandemii: Polska i inne kraje

Porównaliśmy, jakie obostrzenia wprowadzono w innych krajach, a jakie w Polsce oraz jak wypada nasz kraj pod względem sytuacji epidemicznej. Choć część restrykcji się pokrywa, różnica w poziomie zakażeń i zgonów z COVID-19 jest widoczna.

Gdzie bez dowodu szczepienia nie wpuszczą do restauracji, kawiarni, muzeum? Sprawdzamy

W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

Jak Chiny wykorzystały media na świecie do rozpowszechniania swojej narracji o COVID-19

Tworzenie fake newsów, dyplomacja wilczych wojowników, wytworzenie próżni informacyjnej, którą potem wypełniono propagandą - tak Chiny budują swój przekaz w czasach pandemii. Raport Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy ujawnia, jak to się stało, że mimo iż koronawirus SARS-CoV-2 wykryto w Wuhan, pandemia wpłynęła korzystnie na wizerunek Chin - szczególnie w Europie.

Szczepienia na COVID-19: Polska na tle państw Unii Europejskiej

Polska jest w drugiej dziesiątce wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę szczepień na 100 mieszkańców kraju. Ostatnio - w zależności od dnia - zajmujemy 15. czy 16. pozycję. Lepiej wypadamy pod względem łącznej liczby wykonanych szczepień: 12 stycznia byliśmy na 11. miejscu na świecie oraz na czwartym w UE.

Zakażenia w służbie zdrowia: Polska a inne kraje

W Polsce zakażeni koronawirusem pracownicy opieki medycznej stanowili w listopadzie ok. 7 proc. wszystkich stwierdzonych w kraju zakażeń. W Irlandii - 7,2 proc., w Hiszpanii - 5,3 proc., a w Niemczech - 4,8 proc. Według WHO średnio jedna na siedem zdiagnozowanych infekcji COVID-19 na świecie dotyczy pracowników służby zdrowia.

Wpadka włoskiej telewizji? Nie, kolejna manipulacja koronasceptyków

Użytkownicy Facebooka rozsyłają w sieci fragment programu włoskiej telewizji. Na oddziale dla chorych na COVID-19 widać pacjenta bez maski i odzieży ochronnej - co zdaniem internautów dowodzi, że w nagraniu wzięli udział aktorzy symulujący chorobę. Nie jest to prawdą.

Lwy na ulicy? Dezynfekcja z helikoptera? To nieprawda

Putin nie wypuścił lwów na ulice Moskwy. Francuska policja nie śledzi rowerzystów. W miastach nie rozpylano środka dezynfekującego z helikopterów. Fake newsy tej samej treści pojawiają się w mediach społecznościowych w wielu krajach.

Epidemia koronawirusa - tempo rozwoju w Polsce i innych krajach

Rosnąca liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wywołuje w sieci pytania o różne tempo rozwoju epidemii u nas i w innych krajach. Pojawiają się takie sformułowania jak "wariant włoski" czy "wariant niemiecki". Epidemiolodzy podkreślają, że o różnicach w dynamice zachorowań decyduje wiele czynników.