Sylwestrowe obostrzenia w Polsce i innych krajach. Gdzie są większe restrykcje


Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że sylwestrowe obostrzenia w Polsce w porównaniu z "rozwiązaniami międzynarodowymi to jest dosyć restrykcyjne rozwiązanie". Jak sprawdziliśmy, w niektórych krajach Europy sylwestrowe obostrzenia są jednak większe. Na przykład we Włoszech czy Niemczech kluby nocne są zamknięte.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Decyzją rządu w noc sylwestrową będą mogły być wyjątkowo otwarte kluby i dyskoteki, mimo że od połowy grudnia są zamknięte. Na zabawach sylwestrowych może się bawić do 100 osób, ale limit ten nie dotyczy zaszczepionych. Mimo czwartej fali pandemii i raportowanych w ostatnich dniach ponad 700 zgonach dziennie polskie władze nie uznały za stosowne zaostrzyć restrykcji na tę noc - wręcz przeciwnie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, zapytany w Radiu Zet 30 grudnia, dlaczego - bo przecież wirus nie znika - w ten jeden dzień będą mogły się odbywać imprezy w klubach i dyskotekach, odpowiedział: "Dlatego, żeby nie wprowadzić fikcyjnych rozwiązań, fikcyjnych obostrzeń, które i tak nie będą przestrzegane. Po to, żeby właśnie w cywilizowany sposób narzucić pewne normy, jak ta impreza powinna się odbywać, bo te normy są wprowadzone".

Minister Niedzielski tłumaczy sens zmiany obostrzeń w noc sylwestrową
Minister Niedzielski tłumaczy sens zmiany obostrzeń w noc sylwestrowąRadio Zet

"Przypominam, że jest limit ograniczający do stu osób. Ja przeglądałem rozwiązania międzynarodowe i to jest dosyć restrykcyjne rozwiązanie, bo widziałem, że w innych krajach są takie limity nawet rzędu tysiąca osób. Mówię tutaj oczywiście o takich imprezach masowych. Więc pod tym względem staramy się po prostu w cywilizowany sposób przejść przez uroczystość, która i tak będzie obchodzona" - dodał Niedzielski.

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 grudnia w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii właśnie w sylwestra - w drodze wyjątku - kluby i dyskoteki mogą być otwarte. Wtedy w pomieszczeniu przebywać może jednocześnie nie więcej niż 100 osób, przy czym do tego limitu nie włączają się zaszczepieni. Właściciele lokali nie dostali jednak żadnych narzędzi prawnych do weryfikacji stanu zaszczepienia gości.

Limit obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach, obiektach sportowych i kościołach jest obniżony do 30 procent. Zwiększyć ten limit można tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu.

Na widowni imprez masowych w przestrzeniach zamkniętych udostępnia się widzom lub słuchaczom nie więcej niż 30 proc. liczby miejsc (do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19). Na koncertach na otwartym powietrzu udostępnia się widzom lub słuchaczom nie więcej niż 30 proc. liczby miejsc lub w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni dopuszcza się udział w wydarzeniu nie więcej niż 250 osób (do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19) przy zachowaniu odległości półtora metra między widzami/słuchaczami - czytamy na stronie gov.pl. 29 grudnia Główny Inspektorat Sanitarny opublikował rekomendacje dotyczące postępowania przy organizacji imprez sylwestrowych i noworocznych.

Według Our World in Data 29 grudnia średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła w Polsce 302,4. Sprawdziliśmy, jakie obostrzenia w sylwestrową noc wprowadziły inne europejskie państwa, jakie tam obowiązują limity - i ile wynosi w nich średnia zakażeń.

Wielka Brytania

W związku z rozprzestrzenianiem się w Wielkiej Brytanii wariantu omikron Szkocja, Walia i Irlandia Północna wprowadziły nowe pandemiczne restrykcje po świętach Bożego Narodzenia. W sylwestra kluby nocne będą zamknięte - informuje portal telewizji Sky News.

W Walii na imprezach w pomieszczeniach zamkniętych (czyli innych niż nocne kluby) będzie mogło się bawić do 30 osób, na świeżym powietrzu - do 50. Za to w Szkocji w imprezach w pomieszczeniach zamkniętych bez miejsc siedzących będzie mogło uczestniczyć do 100 osób, a do 200 osób w przypadku imprez w pomieszczeniach z miejscami siedzącymi i do 500 - w imprezach na świeżym powietrzu. W Irlandii Północnej w sylwestra imprezy na stojąco w pomieszczeniach i tańce w obiektach hotelowych są zakazane. W przypadku Anglii nowych obostrzeń na sylwestra nie będzie - zapewnił 28 grudnia premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

29 grudnia w Wielkiej Brytanii średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1917,6.

Sylwester 2021 a obostrzenia. Kluby i dyskoteki mogą być otwarte, ale z ograniczeniami
Sylwester 2021 a obostrzenia. Kluby i dyskoteki mogą być otwarte, ale z ograniczeniamiFakty TVN

Francja

W noc sylwestrową we Francji nie będzie godziny policyjnej. Od 27 grudnia w zgromadzeniach wewnątrz budynków może brać udział maksymalnie dwa tysiące osób. W zgromadzeniach na zewnątrz - pięć tysięcy. Podczas koncertów można zajmować wyłącznie miejsca siedzące. W halach sportowych, obiektach kulturalnych i środkach transportu publicznego nie można spożywać posiłków ani pić napojów. W restauracjach jedzenie i picie musi być spożywane na siedząco. W centrach miast możliwe jest wprowadzenie obowiązku noszenie masek - decyzja należy jednak do prefektów i burmistrzów.

29 grudnia we Francji średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców była wynosiła 1557.

Włochy

Włoski rząd w zeszłym tygodniu jednogłośnie zatwierdził surowsze zasady dotyczące zgromadzeń publicznych. Nowym dekret wszedł w życie 25 grudnia - podaje portal thelocal.it. Imprezy publiczne na świeżym powietrzu i placach miast zostały tymczasowo zakazane od 25 do 31 grudnia. Wcześniej wiele lokalnych władz w kraju odwołało imprezy świąteczne i sylwestrowe. Kluby nocne i lokale taneczne są zamknięte do 31 stycznia.

Włosi mogą świętować sylwestra w domu z przyjaciółmi i krewnymi. Nie ma ograniczeń co do liczby gości.

29 grudnia we Włoszech średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 903,9.

Niemcy

Od 28 grudnia w Niemczech w spotkaniach w prywatnym gronie może brać udział maksymalnie 10 zaszczepionych uczestników. Dla niezaszczepionych z różnych gospodarstw domowych limit uczestników spotkania to dwie osoby. Kluby nocne są zamknięte. Duże wydarzenia, takie jak mecze piłki nożnej, mogą się odbywać bez udziału kibiców. A na przykład w lokalach gastronomicznych w Hamburgu od godziny pierwszej w noc sylwestrową obowiązuje godzina policyjna.

29 grudnia w Niemczech średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 316, czyli była zbliżona do poziomu w Polsce.

Czechy

Od 29 grudnia publiczne zgromadzenia w Czechach ograniczono do 50 uczestników. Wyjątkiem są spektakle teatralne czy inne imprezy kulturalne - ale publiczność może zajmować tylko siedzące miejsca. W restauracjach przy jednym stoliku mogą siedzieć maksymalnie cztery osoby. Świętowanie sylwestra w barach będzie możliwe. 25 grudnia wygasł stan wyjątkowy, zgodnie z którym te miejsca mogły być czynne tylko do godziny 22.

29 grudnia w Czechach średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 756,5.

Hiszpania

"Niektóre regionalne władze Hiszpanii wprowadziły już ograniczenia na czas sylwestra" - pisze serwis El Pais. I tak na Balearach ogłoszono specjalny plan monitorowania lokali nocnych podczas sylwestra, a w przypadku nieprzestrzegania zasad - jak te dotyczące masek - zagrożono podjęciem bardziej drastycznych działań, w tym zamknięciem lokalu. W Kraju Basków wszystkie lokale gastronomiczne i nocne muszą być zamknięte o 1 w nocy, co skutkowało tym, że wiele sylwestrowych imprez zostało odwołanych. Liczba miejsc w lokalach została ograniczona do 60 proc., a ludzie muszą jeść i pić na siedząco. W Galicji w noc sylwestrową lokale gastronomiczne muszą być zamknięte między godziną 1 a 10 rano. Kluby nocne muszą być zamknięte o godzinie 3 nad ranem. Puby i kluby nocne, które zgodziły się na zamknięcie między 30 grudnia a 2 stycznia, otrzymają od władz regionalnych rekompensatę finansową.

29 grudnia w Hiszpanii średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1491,3.

Autor: Gabriela Sieczkowska, Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Fabio Frustaci/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Wobec trwającej dyskusji prezydent Andrzej Duda miał zachęcać do ponownego przeliczenia głosów w wyborach - tak wynika z cytatu rozsyłanego obecnie w mediach społecznościowych. Pokazujemy, kiedy prezydent wypowiedział te słowa i jak dokładnie brzmiały.

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

W sieci rozpowszechniany jest przekaz, jakoby biskup Jerzy Mazur miał potępić zgwałcone kobiety, które zażyły tabletkę "dzień po". Nie ma dowodów, że duchowny wypowiedział słowa, które mu się przypisuje. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem tego cytatu.

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Pytany o krytykę ze strony Magdaleny Biejat, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jej frustracja "pewnie wynika z tego, że Grzegorz Braun dostał więcej głosów kobiet" niż kandydatka Lewicy. Ale to nieprawda.

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24

Ukraiński rzekomo ma zostać wprowadzony jako drugi język obcy do szkół podstawowych. Miałby zastąpić hiszpański, niemiecki czy francuski. Byłby przedmiotem obowiązkowym. W dodatku stałby się częścią egzaminu ósmoklasisty.... Takie nieprawdziwe twierdzenia rozpowszechniają politycy i internauci. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo to fake newsy.

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Z informacji Sądu Najwyższego wynika, że liczba zarejestrowanych protestów wyborczych rośnie z dnia na dzień. Politycy PO przekonują, że liczba protestów wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania. A europoseł PiS na to, że teraz "jest mniej protestów niż w poprzednich wyborach". Sprawdziliśmy.

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Źródło:
Konkret24

Według europosłanki KO Marty Wcisło możemy się pochwalić najniższą inflacją w Europie. Ale według europosła PiS Michała Dworczyka Polska ma jeden z najgorszych wyników w UE. Kto ma rację? Dane pokazują, jak narracje polityków z dwóch obozów rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Źródło:
Konkret24