"Włoscy rolnicy też zaczęli swoje protesty" - informują internauci, komentując rozpowszechniany w sieci film pokazujący kilkaset traktorów na ulicy. Ma to być protest rolników w Piemoncie. Nagranie powstało jednak w innych okolicznościach.
Użytkownicy mediów społecznościowych rozsyłają w ostatnich dniach kilkunastosekundowe nagranie, przekonując, że to strajk rolników. Przez pierwsze kilka sekund filmu widać ujęcie z drona pokazujące ustawione ciasno na drodze traktory. W tle słychać gwar i odgłosy klaksonów. Drugie ujęcie jest podobne, tyle że wykonano je w nocy. Traktory stoją na jakimś parkingu, wokoło nich spacerują ludzie. "Włoscy rolnicy również wyszli protestować. Tylko Polacy jak się okazuje są zadowoleni z działań obecnego rządu" - tak 2 sierpnia opisał to wideo jeden z użytkowników Twittera (pisownia oryginalna).
fałsz
Wideo publikowali również internauci na innych platformach. "Rolnicy w Holandii? Nie! To włoscy rolnicy tez zaczeli swoje protesty!" - opisał je 30 lipca jeden z użytkowników Facebooka. Screen tweeta z kadrem filmu znaleźliśmy również w serwisie YouTube. Autor nagrania użył go jako ilustrację do opowieści z 1 sierpnia o protestach rolników we Włoszech. "Włoscy rolnicy w Piemoncie: 'Nie jesteśmy niewolnikami, jesteśmy rolnikami!'" - brzmiał opis filmu opublikowanego 6 sierpnia na Twitterze.
Polscy internauci podawali też dalej wiralowego anglojęzycznego tweeta z 29 lipca, który miał blisko 20 tys. polubień. "Włoscy rolnicy powstają również w Piemoncie: 'Nie jesteśmy niewolnikami, jesteśmy rolnikami!'. Następnie wieczorem impreza z udziałem wielu obywateli, jedzenie, piwo, muzyka i poświęcenie ciągników" - brzmiał post (tłum. red.)
Jednak żadna z części nagrania nie przedstawia rolniczych protestów.
Protest? Nie, to letni festiwal
Oba fragmenty nagrania można znaleźć w filmie opublikowanym 25 lipca na facebookowym profilu stowarzyszenia turystycznego Pro Loco Villafranca Piemonte - zwraca na to uwagę włoski portal fact-checkingowy Facta. W ponad dwuminutowym wideo są również ujęcia uśmiechniętych, wiwatujących ludzi. W tle słychać muzykę.
We wcześniejszym poście z 23 lipca, a także na stronie internetowej stowarzyszenia jest informacja o organizowanym tego dnia zlocie traktorów "Tractor Beer Fest" w miejscowości Villafranca Piemonte. W planie imprezy wyszczególniono m.in. paradę pojazdów ulicami miasteczka, "błogosławieństwo" oraz wręczenie nagród. Były stoiska z żeberkami i kiełbaskami oraz "coctails party".
Program imprezy i dokumentacja wideo nie pozostawiają wątpliwości: impreza nie miała charakteru protestu. Był to letni festiwal zorganizowany dla rolników.
Protesty rolnicze w Holandii
Internauci piszący, że "Włoscy rolnicy również wyszli protestować", nawiązywali prawdopodobnie do protestów rolników w Holandii. Demonstrowali oni na początku czerwca przeciwko przyjętemu przez rząd Holandii planowi redukcji emisji tlenku azotu o 70 proc. do 2030 roku, co ma się wiązać z koniecznością likwidacji części gospodarstw rolnych i redukcją liczby hodowanych zwierząt. 1 sierpnia Polska Agencja Prasowa informowała o starciu protestujących rolników z policją w Almelo we wschodniej Holandii. Burmistrz miasta wydał zarządzenie o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego w centrum Almelo.
O innych przykładach rozpowszechniania dezinformacji w związku z protestami rolników w Holandii pisaliśmy w Konkret24 8 i 16 lipca.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, PAP; zdjęcie: Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter