Obowiązkowe szczepienia medyków: w Polsce nie ma decyzji, a w których krajach już jest?


We Włoszech pracownicy medyczni musieli się szczepić na COVID-19 już od wiosny. W kolejnych krajach Unii Europejskiej została wyznaczona data, do kiedy służba zdrowia musi się zaszczepić. W USA obowiązkowe szczepienia dla medyków wprowadziły dotychczas dwa stany.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że część Rady Medycznej zachęca, by szczepienia na COVID-19 w służbie zdrowia były obowiązkowe. "Bardzo poważnie to rozważymy już w najbliższym czasie" - zapowiedział 27 lipca. Jak dodał, pacjenci, którzy przychodzą po ratunek do placówek ochrony zdrowia, mogą być bardziej narażeni na zakażenia i jego skutki.

Z kolei na konferencji 30 lipca pełnomocnik rządu do spraw szczepień minister Michał Dworczyk, pytany o obowiązkowe szczepienia, stwierdził: "Możemy mówić na razie o postulatach formułowanych przed niektórych przedstawicieli środowiska medycznego, (...) ale w tej sprawie nie ma decyzji". Minister zdrowia Adam Niedzielski, uzupełniając odpowiedź Dworczyka, powiedział, że o obowiązkowe szczepienia medyków apelują przedstawiciele organizacji pacjentów. "Daje to poczucie bezpieczeństwa pacjentom, którzy są leczeni na różnych oddziałach i z ich punktu widzenia ryzyko kontaktu z lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem, który nie jest zaszczepiony - co oznacza, że to daje w momencie jakieś kryzysowej sytuacji dla zdrowia dodatkowe ryzyko zakażenia się - jest po prostu artykułowane jako działanie na rzecz bezpieczeństwa pacjenta" - mówił.

Premier: bardzo poważnie rozważymy obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia
Premier: bardzo poważnie rozważymy obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowiatvn24

Minister Dworczyk wymienił grupy, których najczęściej dotyczy postulat obowiązkowego szczepienia: personel medyczny, osoby pracujące w usługach mające bliski kontakt z klientem, służy mundurowe. "Takie rozwiązania są - jeśli chodzi o Unię Europejską - w kilku krajach wdrożone" - stwierdził.

Sprawdziliśmy więc, w których państwach - nie tylko w Europie - wprowadzono obowiązek szczepień pracowników medycznych na poziomie ogólnokrajowym lub regionalnym oraz gdzie rozważa się takie rozwiązanie.

Włochy: obowiązek jest już od kwietnia

We Włoszech już od kwietnia szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników opieki zdrowotnej i farmaceutów (szczepienia prowadzone są bowiem także w aptekach). To pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który zdecydował się na takie działanie.

Medycy, którzy odmówią zaszczepienia, mogą zostać zawieszeni bez wynagrodzenia do końca roku, chyba że pracodawca będzie mógł przenieść ich na stanowisko mniej narażone na zetknięcie się z zakażonymi - informuje portal Thelocal.it.

Francja: czas do 15 września

Zgodnie z nową ustawą covidową przyjętą we Francji 26 lipca zaszczepić przeciw COVID-19 muszą się: pracownicy służby zdrowia i opiekunowie osób starszych, specjaliści i strażacy. Mają na to czas do 15 września. Jak zauważa Associated Press, podczas gdy większość pracowników służby zdrowia we Francji jest zaszczepiona, to niewielka, ale głośna mniejszość sprzeciwia się temu obowiązkowi.

Prawo nakazujące szczepienia COVID-19 dla pracowników służby zdrowia ma chronić szpitale i pozwolić uniknąć nowego lockdownu. Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal tłumaczył, że ruch ten nie ma na celu napiętnowania niechętnych szczepieniom medyków, tylko ograniczenie ryzyka dla słabszych osób, którymi się oni opiekują.

W czerwcu francuska agencja zdrowia publicznego szacowała, że pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 72,2 proc. lekarzy, 58 proc. pielęgniarek i pielęgniarzy oraz 50 proc. salowych (za AP).

Grecja: od 1 września

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe w Grecji dla pracowników służby zdrowia i personelu domów opieki - zapowiedział 12 lipca premier Kyriakos Mitsotakis. Poinformował, że obowiązek szczepień dla personelu domów opieki wchodzi w życie natychmiast, natomiast pracownicy służby zdrowia będą musieli być szczepieni obowiązkowo od 1 września.

Węgry: co najmniej pierwsza dawka do 1 września

Dekret wprowadzający obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia opublikowano w "Monitorze Węgierskim" 29 lipca - informowała Polska Agencja Prasowa. Zgodnie z dekretem najpóźniej do 1 września co najmniej pierwszą dawkę szczepionki będą musieli przyjąć: pracownicy podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, szpitali, pogotowia ratunkowego, farmakologii oraz pracownicy prywatnej służby zdrowia. Obowiązek ten dotyczy też lekarzy odwiedzających domy opieki.

Nowy wymóg zapowiedział 16 lipca premier Viktor Orban. "Nie jesteśmy zwolennikami przymusu, ale podjęliśmy decyzję: szczepienia będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia. Zatem tylko osoby zaszczepione będą mogły pracować w sektorze opieki zdrowotnej. W każdym razie muszą wykonać szereg obowiązkowych szczepień, a ich lista jest obecnie rozszerzana" - mówił w publicznym radiu Kossuth (cytat za index.hu).

Zgodnie z dekretem placówki opieki zdrowotnej nie mogą zatrudniać pracownika służby zdrowia, który nie został zaszczepiony. Jeśli obecny pracownik odmówi szczepienia, będzie musiał zostać zwolniony. Wyjątkiem są tylko pracownicy, którzy przedstawią zaświadczenie lekarskie, że nie mogą być zaszczepieni.

USA: stany Kalifornia i Waszyngton

Na razie władze dwóch amerykańskich stanów zdecydowały się wprowadzić obowiązek szczepienia personelu medycznego przeciw COVID-19. Od 30 września stan Kalifornia będzie tego wymagał od wszystkich pracowników służby zdrowia i pracowników opieki długoterminowej. W stanie pracuje ich ok. 2,2 mln - informuje Associated Press. Jak pisze agencja, Kalifornia, najbardziej zaludniony stan USA, przegrywa w walce z nowymi infekcjami.

Zgodnie z zarządzeniem wydanym 5 sierpnia przez Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego z obowiązkowych szczepień zwolnieni są tylko ci pracownicy, którzy odmawiają z powodu przekonań religijnych oraz ci, którzy nie mogą być zaszczepieni z powodu uzasadnionego powodu medycznego potwierdzonego notatką podpisaną przez licencjonowanego lekarza.

Natomiast w poniedziałek 10 sierpnia gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee ogłosił wymóg szczepień dla większości pracowników administracji stanowej oraz dla prywatnej służby zdrowia i pracowników opieki długoterminowej. Wszystkie te grupy będą miały czas na pełne zaszczepienie do 18 października. Waszyngton odnotowuje poważny wzrost liczby zakażeń i hospitalizacji w każdym hrabstwie z powodu wariantu Delta - a przytłaczająca większość przypadków dotyczy nieszczepionych mieszkańców.

Kanada: plany w prowincji Quebec

W związku z ponownym wzrostem zachorowań na COVID-19 wprowadzenia obowiązkowych szczepień nie wyklucza premier kanadyjskiej prowincji Quebec Francois Legault. "Nie odrzucamy żadnego rozwiązania, które pozwoliłoby chronić ludność i nie ograniczać ponownie Quebecu" - przekazało biuro Legaulta 5 sierpnia, podał kanadyjski publiczny nadawca CBC.

Pomysł ten w dużej mierze popiera kanadyjskie środowisko medyczne. 3 sierpnia dwie organizacje zrzeszające lekarzy i pielęgniarki opublikowały wspólne stanowisko wzywające do obowiązkowego szczepienia na COVID-19 dla pracowników służby zdrowia w całym kraju. Według instytutu zdrowia publicznego w Quebecu do 4 sierpnia 89,9 proc. pracowników służby zdrowia otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki; 80,4 proc. przyjęło wszystkie wymagane dawki.

Indonezja: wszyscy dorośli

W Indonezji nie wyszczególniono grup zawodowych, tylko już od lutego szczepienia przeciw COVID-19 są obowiązkowe dla wszystkich dorosłych. W stolicy kraju Dżakarcie za odmowę przyjęcia szczepionki grozi grzywna - około 350 dolarów - informuje Reuters.

Turkmenistan: wszyscy dorośli

Tu jest podobnie jak w Indonezji: Ministerstwo Zdrowia Turkmenistanu poinformowało 6 lipca, że wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia. Decyzja ta wynikała z kolejnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Robert Ghement/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24