FAŁSZ

Włoski minister zdrowia objęty śledztwem za "ukrywanie zgonów" na COVID-19? To manipulacja

Źródło:
Konkret24
Rzecznika ministerstwa zdrowia o kolejnej dostawie szczepionek przeciwko COVID-19
Rzecznika ministerstwa zdrowia o kolejnej dostawie szczepionek przeciwko COVID-19TVN24
wideo 2/3
Rzecznika ministerstwa zdrowia o kolejnej dostawie szczepionek przeciwko COVID-19TVN24

Internauci rozpowszechniają informację, jakoby były włoski minister zdrowia miał zostać objęty śledztwem między innymi "w sprawie morderstwa" związanego ze szczepieniami na COVID-19, w tym ukrywania zgonów. Nie ma wiarygodnego potwierdzenia takich doniesień. Manipulacyjny przekaz powstał na podstawie skompilowanych fragmentów różnych informacji, które krążyły w mediach na początku pandemii.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Włoski minister zdrowia objęty śledztwem w sprawie morderstwa za szczypawki" - ogłosił 12 grudnia jeden z użytkowników Facebooka. "Szczypawka" to pejoratywne określenie szczepień używane powszechnie przez antyszczepionkowców. Zyskało na popularności w czasie pandemii COVID-19. Podobne do cytowanego posty pojawiły się na platformie X. Autor jednego przekonuje, że chodzi o byłego szefa włoskiego resortu zdrowia Roberto Speranzę. "Jest obecnie objęty dochodzeniem w związku z wieloma poważnymi zarzutami, w tym morderstwem, poważnym uszkodzeniem ciała i kłamstwem w związku ze szczepionkami przeciwko Covid-19" - napisał 14 grudnia.

FAŁSZ
Wprowadzające w błąd posty o działaniach prokuratury w sprawie byłego ministra zdrowia WłochFacebook/x.com

Internauci powołują się na różne źródła. Najczęściej odsyłają jednak do serwisu Rumble i przetłumaczonej na język polski kopii nagrania Grega Reese'a związanego z serwisem internetowym Infowars. Z tego nagrania dowiadujemy się m.in., że podstawą wszczęcia dochodzenia były e-maile, które wyciekły z Włoskiej Agencji Leków (AIFA), a które miały dowodzić, że były dyrektor agencji Nicola Magrini oraz Roberto Speranza byli świadomi zagrożeń związanych ze szczepionkami przeciw COVID-19, lecz je ignorowali. W filmie pokazano fragmenty pisma, które według autora dowodzi, że obaj mężczyźni "są zarejestrowani w aktach dochodzeniowych rzymskiej prokuratury". Na dokumencie rzeczywiście widać napis: "Zawiadomienie o wpisie do rejestru karnego" oraz nazwiska Magrini i Speranza. Nie dowiadujemy się jednak, co to dokładnie za dokument i jakiej sprawy dotyczy.

Jak sprawdził Konkret24, nie ma wiarygodnych dowodów na to, że informacje internautów na temat nowego śledztwa są prawdziwe. Włoskie środowiska sceptyków pandemii zawiadamiały organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez byłego ministra zdrowia, jednak prokuratura nie chciała wszcząć w tej sprawie śledztwa.

Film nie udowadnia tezy o śledztwie przeciw byłemu ministrowi

Greg Reese opublikował film w serwisie Rumble 12 grudnia. O manipulacjach i fake newsach rozpowszechnianych przez Infowars, z którym współpracował, pisaliśmy już w Konkret24. Na przykład w listopadzie 2022 roku opisywaliśmy publikowanego tam fake newsa o śmierci zwierząt, którym podano szczepionke mRNA. Również omawiany tu film Reese'a nie podaje informacji w rzetelny sposób i powiela manipulacje.

Reese nie udowadnia głównej tezy filmu, jakoby włoski minister odpowiadał za morderstwo. Powołuje się tylko na zbiór doniesień medialnych, w dużej części z mało wiarygodnych źródeł. Na przykład na konserwatywny włoski dziennik "La Verita", na notkę na blogu i wpis z anonimowego konta w serwisie X. Przywołuje fragment programu RTV Aktuell, prywatnej austriackiej telewizji, która według portalu fact-checkingowego Correctiv "podczas pandemii skłaniała się ku narracjom spiskowym".

Mówiąc o wspomnianym już tajemniczym dokumencie rzymskiej prokuratury autor filmu powołuje się na program "Fuori dal coro" ("Poza chórem") włoskiej sieci telewizyjnej Rete 4. Odpowiedni fragment nagrania znalazł się 22 listopada na profilu tego programu na platformie X. Na podstawie dostępnych fragmentów nie można jednak zweryfikować, czy dokument jest prawdziwy i jakie były okoliczności jego powstania.

Autor filmu przedstawia tajemniczy dokumentRumble

Zawiadomienia o rzekomym przestępstwie były, ale prokuratura nie chce ścigać byłego ministra

W internetowych wydaniach wiarygodnych włoskich mediów można jednak znaleźć informacje, które po odpowiednim zniekształceniu i zmanipulowaniu zostały wykorzystane do rozpowszechniania opisywanej tu manipulacji. 23 listopada internetowe wydanie włoskiego dziennika "La Repubblica" rzeczywiście informowało, że Roberto Speranza i Nicola Magrini zostali wpisani do rejestru osób objętych dochodzeniem przez rzymską prokuraturę. W tekście czytamy, że stało się tak po skargach niektórych związków policyjnych: zajmującej się przestępstwami gospodarczymi Guardia di Finanza oraz włoskiej organizacji Comitato Ascoltami. Chodziło o rzekome szkody spowodowane przez szczepionkę na COVID-19.

"La Repubblica" cytuje wypowiedź pełnomocnika Roberto Speranzy - Danila Levy'ego. Stwierdził, że dokumenty zostały przekazane do sądu z wnioskiem o umorzenie. Jak tłumaczy gazeta, oznacza to, że prokuratura postanowiła nie kontynuować dochodzenia.

Już w sierpniu 2020 roku portal Tvn24.pl informował, że były premier Włoch Giuseppe Conte i sześciu jego ministrów (w tym Roberto Speranza) zostało zawiadomionych, że są objęci śledztwem. Dochodzenie dotyczyło decyzji podjętych przez rząd w Rzymie po wybuchu pandemii COVID-19. Prokuratura w Rzymie wyjaśniła, że postępowanie wszczęto w związku z licznymi zawiadomieniami, złożonymi przez osoby z różnych części Włoch. Dotyczyły sposobu zarządzania przez Radę Ministrów kryzysem epidemiologicznym. We wnioskach były zarzuty wywołania epidemii, przestępstw przeciwko zdrowiu publicznemu, nieumyślnego spowodowania śmierci, nadużycia urzędu, a także "zamachów na konstytucję państwa". Prokuratura uważała jednak, że zarzuty są bezpodstawne, a sprawę należy umorzyć.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/x.com

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24