Obostrzenia a stan pandemii: Polska i inne kraje

Obostrzenia a stan pandemii: Polska na tle innych krajówShutterstock

Porównaliśmy, jakie obostrzenia wprowadzono w innych krajach, a jakie w Polsce oraz jak wypada nasz kraj pod względem sytuacji epidemicznej. Choć część restrykcji się pokrywa, różnica w poziomie zakażeń i zgonów z COVID-19 jest widoczna.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie kolejnych obostrzeń epidemicznych weszło w życie w środę, 15 grudnia. Tego dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 669 osób zakażonych koronawirusem - to najwyższa dzienna liczba zgonów od kwietnia. Nowe przepisy zaostrzają limity dotyczące liczby osób w miejscach, takich jak hotele i obiekty wypoczynkowe, obiekty sakralne, obiekty sportowe, restauracje, bary, kina, teatry - teraz obowiązuje w nich 30-procentowy limit obłożenia przez osoby niezaszczepione. Wcześniej było to 50 proc. Dyskoteki i kluby nocne będą zamknięte do 31 stycznia 2022 (rząd zapowiada nowelizację tak, by w sylwestra była możliwość świętowania w reżimie sanitarnym).

Nie zmieniono natomiast ograniczeń dotyczących liczby uczestników wydarzeń organizowanych w przestrzeniach zamkniętych i koncertów na otwartym powietrzu. Nie wprowadzono też obowiązku posiadania certyfikatu covidowego - który jest już w wielu krajach Europy. Wprawdzie rzecznik resortu zdrowia tłumaczy, że "jeżeli klient zechce wejść [do lokalu] ponad limit, jest obowiązany pokazać certyfikat covidowy" - ale zdaniem wielu ekspertów egzekwowanie limitów w takiej sytuacji będzie często niemożliwe.

Niższe limity klientów w restauracjach, sklepach i hotelach. Nowe obostrzenia
Niższe limity klientów w restauracjach, sklepach i hotelach. Nowe obostrzeniaFakty TVN

W innych krajach Europy obostrzenia też się zmieniają. Sprawdziliśmy, jakie restrykcje wprowadzono lub zaostrzono w związku z nowym wariantem COVID-19 i zbliżającymi się świętami w Niemczech, Francji, we Włoszech i w Czechach - a jak w tych krajach wygląda sytuacja epidemiczna. Kraje te zestawiliśmy z Polską. By móc porównać państwa o różnych populacjach, wzięliśmy pod uwagę tygodniową średnią liczbę zakażeń i zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców.

Jak pokazuje poniższe zestawienie, skutki czwartej fali pandemii w Polsce są bardziej dotkliwe niż w trzech wybranych krajach Europy Zachodniej. Z kolei porównując Polskę z Czechami, widać, że choć średnia zgonów jest tam podobna, to jednak przy dwa razy większej średniej zakażeń - co pokazuje, że u nas zakażenia pociągają za sobą więcej ofiar śmiertelnych.

Obostrzenia w Polsce i wybranych czterech krajach (stan na 15 grudnia 2021)Konkret24 | Our World In Data

Niemcy

Od 24 listopada komunikacją publiczną mogą tam podróżować tylko zaszczepieni na COVID-19, ozdrowieńcy albo posiadacze negatywnego wyniku testu (szybki test ważny do 24 godzin, testy PCR - 48 godzin). Od tego samego dnia do miejsca pracy mogą wejść tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub posiadające aktualny test na koronawirusa.

Od 2 grudnia niezaszczepieni mogą robić zakupy tylko w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. We wszystkich pozostałych sklepach obowiązuje zasada 2G – wstęp mają tylko osoby z dowodem szczepienia lub ozdrowienia (nazwa pochodzi od niemieckich zaszczepiony – "geimpft" i ozdrowiały – "genesen"). Z restauracji, kin, teatrów i innych obiektów rekreacyjnych mogą korzystać tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Kluby i dyskoteki muszą być zamknięte w przypadku dużej liczby zakażonych. Ma to zastosowanie najpóźniej od momentu wystąpienia 350 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców na przestrzeni siedmiu dni.

Liczba uczestników ponadregionalnych imprez sportowych, kulturalnych i innych tego typu wydarzeń została ograniczona. Można wykorzystać 30 do 50 proc. pojemności miejsc siedzących. Jednocześnie maksymalna liczba widzów w przestrzeniach zamkniętych wynosi 5 tys., a na zewnątrz 15 tys.

We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów, w praktykach lekarskich i szpitalach oraz w budynkach użyteczności publicznej - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Zasłaniając usta i nos, należy stosować jednak maseczki medyczne (np. FFP2 lub KN95). Nakaz może dotyczyć również otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 metra (np. miejskie strefy piesze, centra miast).

14 grudnia tygodniowa średnia liczba zakażeń COVID-19 na milion mieszkańców w Niemczech wynosiła 547,11. Mniejszą miały tylko Włochy (294,79) - wynika z danych Our World in Data. Jeśli chodzi o tygodniową średnią liczbę zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców, wynosiła 4,49.

Nowe obostrzenia w Niemczech (materiał z 3 grudnia)
Nowe obostrzenia w Niemczech (materiał z 3 grudnia)tvn24

Francja

Od 9 sierpnia paszport sanitarny trzeba tam pokazać przy wejściu do kawiarni, restauracji, centrum handlowego, kina, muzeum, szpitala, domów starości i opieki społeczno-zdrowotnej. Certyfikaty wymagane są też podczas podróży samolotami, pociągami lub autokarami na długie dystanse (międzyregionalne). Negatywny test PCR lub antygenowy nie może przekraczać 24 godzin.

Od 10 grudnia na cztery tygodnie zamknięto nocne kluby. W szkołach noszenie maseczek ochronnych obowiązuje nauczycieli i dzieci od 6. roku życia nie tylko na zajęciach, ale i podczas zajęć sportowych. Noszenie maseczek obowiązkowe stało się też w przestrzeniach otwartych, jeśli nie jest możliwe utrzymanie dystansu.

We Francji 14 grudnia tygodniowa średnia liczba zakażeń COVID-19 na milion mieszkańców wynosiła 733,04; tygodniowa średnia liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - 1,98.

Włochy

Od 6 grudnia tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy mogą tam wejść do większości obiektów publicznych i miejsc rozrywki, w tym do restauracji, kin, teatrów i na imprezy sportowe. Dowód szczepienia, ozdrowienia lub negatywny wynik testu jest wymagany, by skorzystać z hoteli i transportu publicznego, informuje portal Thelocal.it. Nakaz noszenia masek obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych i jest ściśle egzekwowany, za jego nieprzestrzeganie grozi grzywna od 400 do 1000 euro.

Ponieważ większość Włoch jest obecnie sklasyfikowana jako strefa "biała" o niskim ryzyku, maski są wymagane w sklepach, restauracjach, środkach transportu publicznego i wszystkich innych zamkniętych miejscach publicznych, jak również w zatłoczonych miejscach na zewnątrz - takich jak rynki i główne ulice handlowe. W regionach sklasyfikowanych jako "żółte" strefy (na dzień publikacji tego artykułu są to Kalabria, Friuli-Wenecja Julijska i Południowy Tyrol), maski są wymagane we wszystkich zamkniętych i otwartych miejscach publicznych.

We Włoszech nie obowiązują obecnie przepisy krajowe dotyczące ograniczenia działalności jarmarków bożonarodzeniowych, ale wiele miast i regionów wprowadziło własne, lokalne ograniczenia. Na niektórych jarmarkach świątecznych wymagany jest certyfikat covidowy.

14 grudnia władze Włoch ponownie przedłużyły stan wyjątkowy, tym razem do 31 marca 2022 roku. Tego dnia średnia tygodniowa liczba zakażeń COVID-19 na milion mieszkańców wynosiła 294,79, a średnia tygodniowa liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - 1,57.

Czechy

Od 22 listopada do miejsc oferujących usługi bądź organizujących eventy wstęp mają tylko osoby posiadające certyfikat zaszczepienia lub status ozdrowieńca (test nie wystarczy) - informuje czeskie ministerstwo zdrowia. Od 26 listopada restauracje, bary, kluby, dyskoteki i kasyna muszą być zamknięte w godzinach od 22 do 5 rano. Świąteczne jarmarki są zakazane. Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest zakazane, podobnie jak spożywanie posiłków w centrach handlowych (nie dotyczy wydzielonych w nich restauracji).

Zmniejszono limit uczestników imprez masowych obejmujących zajęcia rekreacyjne dla dzieci i dorosłych z 1000 do 100. W przypadku wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i meczów sportowych liczbę widzów ograniczono do 1000.

By skorzystać w Czechach z hoteli, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, uprawiać sport w zamkniętych pomieszczeniach i brać udział w imprezach masowych, należy przedstawić dowód zaszczepienia lub przechorowania COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni. Negatywny wynik testu nie uprawnia już dorosłych osób korzystania z tych usług. W drodze wyjątku testy PCR są uznawane w przypadku osób w wieku 12-18 lat, osób z udokumentowanymi przeciwskazaniami przeciwko przyjęciu szczepionki oraz tych, które przyjęły już jedną z dwóch dawek szczepionki lub przyjęły ostatnią dawkę w ciągu ostatnich 14 dni.

26 listopada w Czechach rozpoczął się 30-dniowy stan wyjątkowy. Powodem jest rekordowo wysoki poziom zachorowań na COVID-19. W tym niespełna 11-milionowym kraju 14 grudnia średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1167,84, a średnia tygodniowa liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - 10,59. W naszym zestawieniu większą miała tylko blisko 38-milionowa Polska (10,73).

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Europoseł Michał Szczerba przekonuje, że protest wyborczy sztabu Rafała Trzaskowskiego jest zasadny. Między innymi dlatego, że na ponad stu tysiącach kart do głosowania postawiono dwa znaki "x". Według Szczerby to "gigantyczna liczba".

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

Źródło:
Konkret24

Ataki Izraela na Iran oraz te odwetowe spowodowały, że w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań mających dokumentować ten konflikt. Są prawdziwym poligonem dla ludzkiej inteligencji - bo wiele z nich zostało wygenerowanych przez tę sztuczną. Która wygra w tej wojnie na fake newsy?

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Polska inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii, a mimo to ceny prądu nie spadają. Ministra klimatu nie potrafiła podać powodów takiej sytuacji, dlatego zamiast niej zrobili to eksperci.

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Źródło:
TVN24+

Trzy raporty wskazują na poważne problemy TikToka podczas kampanii prezydenckiej w Polsce: od stronniczości algorytmu, po niedostateczne oznaczanie wprowadzających w błąd treści. Prezentujemy kluczowe ustalenia, opinię eksperta oraz stanowisko samej platformy.

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

Źródło:
Konkret24

Cena prądu ma się jakoby zwiększyć aż o 100 zł miesięcznie - twierdzą niektórzy internauci. Zestawiają to z rzekomą podwyżką płacy minimalnej o 3,70 zł albo 4,70 zł. Ale żadna z tych kwot nie jest prawdziwa. Wyjaśniamy.

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Kalifat w Polsce Tuska"; "zaczyna się" - tak wzburzeni internauci komentują wideo rzekomo nakręcone w Łodzi. Widać na nim modlący się tłum muzułmanów. Mieli do Polski przyjechać w ramach paktu migracyjnego. To nieprawda.

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Komuna atakuje!"; "cyfrowy kaganiec"; "inwigilacja" - tak internauci komentują doniesienia o aplikacji opracowywanej przez Komisję Europejską. Według nich już od 1 lipca nie będzie można bez niej używać mediów społecznościowych. Podobnie podały też niektóre media, co tylko wzmogło chaos informacyjny. Wyjaśniamy więc.

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Źródło:
Konkret24

Oburzenie w sieci. "To jest kpina i nieszanowanie wyborców"; "wyjątkowo szybkie orzekanie" - komentują internauci przekazywaną informację, jakoby posiedzenia izby Sądu Najwyższego rozstrzygającej protesty wyborcze miały trwać zaledwie minutę. Wyjaśniamy.

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Źródło:
Konkret24

Przez ostatnie lata to Polska spośród krajów UE wydawała najwięcej pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców. Najnowsze dane Eurostatu - za 2024 rok - pokazują duży spadek takich pozwoleń wydanych przez nasz kraj. Było ich najmniej od dziesięciu lat. Widać też zmianę, jeśli chodzi o narodowość obcokrajowców, którzy je najczęściej otrzymywali.

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Źródło:
Konkret24

Przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne exposé. Sprawdziliśmy istotne tezy i dane z tego wystąpienia - nie wszystkie się potwierdzają, niekiedy brak kontekstu powodował, że premier wprowadzał w błąd.

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Źródło:
Konkret24

Internauci prześcigają się w domysłach, dlaczego podczas drugiej tury przybyło ponad pół miliona wyborców. Pretekstem są nagrania sprzed głosowania i już po nim, gdy przewodniczący PKW podał znacząco różniące się liczby wyborców. Dla części komentujących to dowód na "skręcenie wyborów". Poprosiliśmy PKW o wyjaśnienia.

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Źródło:
Konkret24

W środę, 11 czerwca, głosowanie nad wotum zaufania, które zdecyduje o przyszłości rządu Donalda Tuska. Niektórzy posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli pokazać, że krytykowany za opieszałość rząd ma sukcesy i opublikowali ich listę. Problem w tym, że zawiera ona liczne nieścisłości i nie wszystko, co na niej jest, to wyłączna zasługa obecnego rządu.

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

O "anomaliach wyborczych" i "cudach nad urną" dyskutują od kilku dni internauci, komentując różne publikowane w sieci "analizy przepływów" elektoratów między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo mają błędy metodologiczne. Specjalnie dla Konkret24 ekspert sporządził analizę fachową - na tyle, na ile pozwalają dostępne dane.

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

Źródło:
TVN24+

Były minister obrony przekonuje, że potencjał chętnych do armii "jest marnowany". Mariusz Błaszczak mówi już wręcz o "zapaści" wśród ochotników. Sprawdziliśmy. Dane Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają żadnej z tych tez.

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

Przestrzegamy: w mediach społecznościowych rozpowszechniane jest pismo nakazujące zatrudniać Ukraińców jako tłumaczy w warszawskich komisariatach policji. Rzekomy dokument opublikował między innymi poseł Marek Jakubiak. To fałszywka. Sprawę dementują zarówno warszawski ratusz, jak też sama policja.

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci przekaz głosi, jakoby Niemcy spowodowały, że Polska "nie została dopuszczona" do nowego europejskiego projektu rakietowego. Tłumaczymy: ani nas nie zablokowano, ani Niemcy nie podejmowały decyzji w tej sprawie.

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Dariusz Stefaniuk zamieścił wpis z rzekomą wypowiedzią szwedzkiej polityczki. Ta miała stwierdzić, że Polska i Węgry powinny zostać wykluczone z Unii Europejskiej, bo do niej nie pasują. Polityk manipuluje.

Ciemnoskóra szwedzka polityczka o wykluczeniu Polski z UE? Manipulacja posła PiS

Ciemnoskóra szwedzka polityczka o wykluczeniu Polski z UE? Manipulacja posła PiS

Źródło:
Konkret24

Przemysław Czarnek twierdzi, że Karol Nawrocki w obu turach wyborów prezydenckich miał duże poparcie wyborców i członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według niego oddali na kandydata PiS więcej głosów niż na kandydata KO. Jednak żadne dostępne ogólnopolskie sondaże tego nie potwierdzają. Mamy też reakcję samego PSL.

Czarnek: "większość PSL głosowała na Nawrockiego". Brak dowodów

Czarnek: "większość PSL głosowała na Nawrockiego". Brak dowodów

Źródło:
Konkret24

Miały być ważne ustawy w ramach "100 konkretów" obiecanych przez Koalicję Obywatelską, miało być ponad 100 ustaw deregulacyjnych "do końca maja". Jednak teraz przedstawiciel rządu przekonuje, że "liczby nie są takie ważne", a koalicjanci obiecują "wrzucić szósty bieg". Przeanalizowaliśmy, na jakim jechali dotychczas.

"Gdzie ta ustawa?" Co rząd zapowiadał, co już uchwalono, co wciąż czeka

"Gdzie ta ustawa?" Co rząd zapowiadał, co już uchwalono, co wciąż czeka

Źródło:
TVN24+

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące rzekomo polski samolot, który ląduje awaryjnie tylko na jednym kole. Autor wideo wyjaśnił nam, jak powstało.

"Polski pilot ląduje na jednym kole!" Wiemy, skąd ten film

"Polski pilot ląduje na jednym kole!" Wiemy, skąd ten film

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego opowieści o "jakichś straszliwych pałowaniach demonstracji", gdy u władzy był PiS, nie mają nic wspólnego z prawdą. Bo - tłumaczy prezes PiS - "policja ochraniała". Przypominamy jak.

Kaczyński: za naszych czasów "policja ochraniała", nie pałowała. Przypominamy więc

Kaczyński: za naszych czasów "policja ochraniała", nie pałowała. Przypominamy więc

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy Norwegia rzeczywiście rezygnuje z płatności bezgotówkowych i teraz będzie karać sprzedawców, jeśli nie będą chcieli przyjąć gotówki od klientów. Temat wypłynął po nowelizacji norweskiego prawa i na tej bazie powstał fake news.

W Norwegii płatność już tylko gotówką? Prawo zmieniono, ale nie aż tak

W Norwegii płatność już tylko gotówką? Prawo zmieniono, ale nie aż tak

Źródło:
Konkret24

Prezydent Donald Trump miał wyrazić zdumiewające żądanie wobec Ukrainy po tym, jak w ramach operacji "Pajęczyna" zniszczyła rosyjskie samoloty. Tylko że nie ma potwierdzenia na prawdziwość tego cytatu.

Trump, zniszczone samoloty w Rosji i żądanie wobec Ukrainy. Historia nieprawdopodobna

Trump, zniszczone samoloty w Rosji i żądanie wobec Ukrainy. Historia nieprawdopodobna

Źródło:
Konkret24

Mapa z danymi o zdawalności matur w poszczególnych województwach znowu zaczęła krążyć w mediach społecznościowych - jako element w dyskusji na temat wyników wyborów prezydenckich, podziału kraju oraz wykształcenia wyborców. Tylko że ta mapa wprowadza w błąd i to z kilku powodów.

Tarczyński pokazuje mapę "a propos ciemnego ludu". Wprowadza w błąd

Tarczyński pokazuje mapę "a propos ciemnego ludu". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk zapowiedział wniosek o wotum zaufania dla jego rządu. To już trzeci raz w historii, gdy Tusk - będąc premierem - sięga po ten instrument prawny. Wyjaśniamy, jaki może być cel i którzy premierzy poza nim z tego korzystali.

Wotum zaufania dla rządu. Po co? "Można przeliczyć szable"

Wotum zaufania dla rządu. Po co? "Można przeliczyć szable"

Źródło:
Konkret24

Na moment przed drugą turą wyborów prezydenckich do sieci powrócił przekaz, jakoby Donald Tusk stwierdził, że polskie rezerwy złota należą także do Unii Europejskiej. Takie słowa nigdy nie padły. Przypominamy.

Polskie złoto należy też do UE? Czego nie powiedział Tusk

Polskie złoto należy też do UE? Czego nie powiedział Tusk

Źródło:
Konkret24

W sieci rozpowszechniana jest informacja o tym, jakoby mammografia miała zostać zakazana przez szwajcarski rząd. Ta narracja ma na celu zniechęcanie kobiet do tego badania i ma być dowodem na jego rzekome niebezpieczeństwo. Tyle że jest całkowicie nieprawdziwa.

Zakaz mammografii w Szwajcarii? To niebezpieczny fake news

Zakaz mammografii w Szwajcarii? To niebezpieczny fake news

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o aplikacji do sprawdzania numerów zaświadczeń o prawie do głosowania rozgrzała internet w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich. Politycy PiS alarmowali, że korzystanie z niej przez członków komisji wyborczych pozwoli uniknąć sfałszowania wyborów. Cała ta akcja wygląda jednak na wyborczą dezinformację.

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje w internecie - nie tylko polskim - nagranie z kangurem, który stoi zdezorientowany przy odprawie do samolotu i nie zostaje wpuszczony na pokład. Wideo stało się wiralem, internauci są nim ogromnie poruszeni - a jaka jest prawda?

Kartę pokładową miał, do samolotu nie wszedł? Jak to z kangurem było

Kartę pokładową miał, do samolotu nie wszedł? Jak to z kangurem było

Źródło:
Konkret24