Porównaliśmy, jakie obostrzenia wprowadzono w innych krajach, a jakie w Polsce oraz jak wypada nasz kraj pod względem sytuacji epidemicznej. Choć część restrykcji się pokrywa, różnica w poziomie zakażeń i zgonów z COVID-19 jest widoczna.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie kolejnych obostrzeń epidemicznych weszło w życie w środę, 15 grudnia. Tego dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 669 osób zakażonych koronawirusem - to najwyższa dzienna liczba zgonów od kwietnia. Nowe przepisy zaostrzają limity dotyczące liczby osób w miejscach, takich jak hotele i obiekty wypoczynkowe, obiekty sakralne, obiekty sportowe, restauracje, bary, kina, teatry - teraz obowiązuje w nich 30-procentowy limit obłożenia przez osoby niezaszczepione. Wcześniej było to 50 proc. Dyskoteki i kluby nocne będą zamknięte do 31 stycznia 2022 (rząd zapowiada nowelizację tak, by w sylwestra była możliwość świętowania w reżimie sanitarnym).
Nie zmieniono natomiast ograniczeń dotyczących liczby uczestników wydarzeń organizowanych w przestrzeniach zamkniętych i koncertów na otwartym powietrzu. Nie wprowadzono też obowiązku posiadania certyfikatu covidowego - który jest już w wielu krajach Europy. Wprawdzie rzecznik resortu zdrowia tłumaczy, że "jeżeli klient zechce wejść [do lokalu] ponad limit, jest obowiązany pokazać certyfikat covidowy" - ale zdaniem wielu ekspertów egzekwowanie limitów w takiej sytuacji będzie często niemożliwe.
W innych krajach Europy obostrzenia też się zmieniają. Sprawdziliśmy, jakie restrykcje wprowadzono lub zaostrzono w związku z nowym wariantem COVID-19 i zbliżającymi się świętami w Niemczech, Francji, we Włoszech i w Czechach - a jak w tych krajach wygląda sytuacja epidemiczna. Kraje te zestawiliśmy z Polską. By móc porównać państwa o różnych populacjach, wzięliśmy pod uwagę tygodniową średnią liczbę zakażeń i zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców.
Jak pokazuje poniższe zestawienie, skutki czwartej fali pandemii w Polsce są bardziej dotkliwe niż w trzech wybranych krajach Europy Zachodniej. Z kolei porównując Polskę z Czechami, widać, że choć średnia zgonów jest tam podobna, to jednak przy dwa razy większej średniej zakażeń - co pokazuje, że u nas zakażenia pociągają za sobą więcej ofiar śmiertelnych.
Niemcy
Od 24 listopada komunikacją publiczną mogą tam podróżować tylko zaszczepieni na COVID-19, ozdrowieńcy albo posiadacze negatywnego wyniku testu (szybki test ważny do 24 godzin, testy PCR - 48 godzin). Od tego samego dnia do miejsca pracy mogą wejść tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub posiadające aktualny test na koronawirusa.
Od 2 grudnia niezaszczepieni mogą robić zakupy tylko w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. We wszystkich pozostałych sklepach obowiązuje zasada 2G – wstęp mają tylko osoby z dowodem szczepienia lub ozdrowienia (nazwa pochodzi od niemieckich zaszczepiony – "geimpft" i ozdrowiały – "genesen"). Z restauracji, kin, teatrów i innych obiektów rekreacyjnych mogą korzystać tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Kluby i dyskoteki muszą być zamknięte w przypadku dużej liczby zakażonych. Ma to zastosowanie najpóźniej od momentu wystąpienia 350 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców na przestrzeni siedmiu dni.
Liczba uczestników ponadregionalnych imprez sportowych, kulturalnych i innych tego typu wydarzeń została ograniczona. Można wykorzystać 30 do 50 proc. pojemności miejsc siedzących. Jednocześnie maksymalna liczba widzów w przestrzeniach zamkniętych wynosi 5 tys., a na zewnątrz 15 tys.
We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów, w praktykach lekarskich i szpitalach oraz w budynkach użyteczności publicznej - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Zasłaniając usta i nos, należy stosować jednak maseczki medyczne (np. FFP2 lub KN95). Nakaz może dotyczyć również otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 metra (np. miejskie strefy piesze, centra miast).
14 grudnia tygodniowa średnia liczba zakażeń COVID-19 na milion mieszkańców w Niemczech wynosiła 547,11. Mniejszą miały tylko Włochy (294,79) - wynika z danych Our World in Data. Jeśli chodzi o tygodniową średnią liczbę zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców, wynosiła 4,49.
Francja
Od 9 sierpnia paszport sanitarny trzeba tam pokazać przy wejściu do kawiarni, restauracji, centrum handlowego, kina, muzeum, szpitala, domów starości i opieki społeczno-zdrowotnej. Certyfikaty wymagane są też podczas podróży samolotami, pociągami lub autokarami na długie dystanse (międzyregionalne). Negatywny test PCR lub antygenowy nie może przekraczać 24 godzin.
Od 10 grudnia na cztery tygodnie zamknięto nocne kluby. W szkołach noszenie maseczek ochronnych obowiązuje nauczycieli i dzieci od 6. roku życia nie tylko na zajęciach, ale i podczas zajęć sportowych. Noszenie maseczek obowiązkowe stało się też w przestrzeniach otwartych, jeśli nie jest możliwe utrzymanie dystansu.
We Francji 14 grudnia tygodniowa średnia liczba zakażeń COVID-19 na milion mieszkańców wynosiła 733,04; tygodniowa średnia liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - 1,98.
Włochy
Od 6 grudnia tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy mogą tam wejść do większości obiektów publicznych i miejsc rozrywki, w tym do restauracji, kin, teatrów i na imprezy sportowe. Dowód szczepienia, ozdrowienia lub negatywny wynik testu jest wymagany, by skorzystać z hoteli i transportu publicznego, informuje portal Thelocal.it. Nakaz noszenia masek obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych i jest ściśle egzekwowany, za jego nieprzestrzeganie grozi grzywna od 400 do 1000 euro.
Ponieważ większość Włoch jest obecnie sklasyfikowana jako strefa "biała" o niskim ryzyku, maski są wymagane w sklepach, restauracjach, środkach transportu publicznego i wszystkich innych zamkniętych miejscach publicznych, jak również w zatłoczonych miejscach na zewnątrz - takich jak rynki i główne ulice handlowe. W regionach sklasyfikowanych jako "żółte" strefy (na dzień publikacji tego artykułu są to Kalabria, Friuli-Wenecja Julijska i Południowy Tyrol), maski są wymagane we wszystkich zamkniętych i otwartych miejscach publicznych.
We Włoszech nie obowiązują obecnie przepisy krajowe dotyczące ograniczenia działalności jarmarków bożonarodzeniowych, ale wiele miast i regionów wprowadziło własne, lokalne ograniczenia. Na niektórych jarmarkach świątecznych wymagany jest certyfikat covidowy.
14 grudnia władze Włoch ponownie przedłużyły stan wyjątkowy, tym razem do 31 marca 2022 roku. Tego dnia średnia tygodniowa liczba zakażeń COVID-19 na milion mieszkańców wynosiła 294,79, a średnia tygodniowa liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - 1,57.
Czechy
Od 22 listopada do miejsc oferujących usługi bądź organizujących eventy wstęp mają tylko osoby posiadające certyfikat zaszczepienia lub status ozdrowieńca (test nie wystarczy) - informuje czeskie ministerstwo zdrowia. Od 26 listopada restauracje, bary, kluby, dyskoteki i kasyna muszą być zamknięte w godzinach od 22 do 5 rano. Świąteczne jarmarki są zakazane. Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest zakazane, podobnie jak spożywanie posiłków w centrach handlowych (nie dotyczy wydzielonych w nich restauracji).
Zmniejszono limit uczestników imprez masowych obejmujących zajęcia rekreacyjne dla dzieci i dorosłych z 1000 do 100. W przypadku wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i meczów sportowych liczbę widzów ograniczono do 1000.
By skorzystać w Czechach z hoteli, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, uprawiać sport w zamkniętych pomieszczeniach i brać udział w imprezach masowych, należy przedstawić dowód zaszczepienia lub przechorowania COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni. Negatywny wynik testu nie uprawnia już dorosłych osób korzystania z tych usług. W drodze wyjątku testy PCR są uznawane w przypadku osób w wieku 12-18 lat, osób z udokumentowanymi przeciwskazaniami przeciwko przyjęciu szczepionki oraz tych, które przyjęły już jedną z dwóch dawek szczepionki lub przyjęły ostatnią dawkę w ciągu ostatnich 14 dni.
26 listopada w Czechach rozpoczął się 30-dniowy stan wyjątkowy. Powodem jest rekordowo wysoki poziom zachorowań na COVID-19. W tym niespełna 11-milionowym kraju 14 grudnia średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1167,84, a średnia tygodniowa liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - 10,59. W naszym zestawieniu większą miała tylko blisko 38-milionowa Polska (10,73).
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock