Instagram oznacza retuszowane zdjęcia i sztukę jako fałsz? Nie automatycznie

Instagram oznacza retuszowane zdjęcia i sztukę jako fałsz? Nie automatycznieShutterstock/Facebook

Po oznaczeniu na Instagramie zdjęcia kolorowych gór jako fałszu, w sieci pojawiły się artykuły sugerujące, że przez nowe rozwiązania stosowane na platformie wszystkie retuszowane zdjęcia oraz prace artystyczne będą automatycznie w ten sposób ukrywane przed użytkownikami. Przedstawiciele serwisu wyjaśniają, że ich niezależni weryfikatorzy sprawdzają wszystkie zgłoszone materiały i to od nich zależy, co zostanie zakwalifikowane jako nieprawda. Niedawno wdrożony system prowadzi jednak do różnych nieporozumień.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Widok jest niesamowity. W dolnej części na płaskiej skale stoi mężczyzna, przed którym rozpościera się krajobraz kolorowych gór. Podpis pyta: "Czy wolałbyś być teraz tutaj?".

Wszystkie osoby, które natknęły się na takie zdjęcie zamieszczone w serwisie Instagram, w pierwszym momencie mogły jednak przeczytać wyłącznie sam opis, ponieważ grafika została zasłonięta. Przykrywał ją napis: "Fałszywa informacja. Zweryfikowane przez niezależnych weryfikatorów".

Użytkownikowi dano wybór: mógł odsłonić grafikę, która ciągle byłaby na dole oznaczona jako fałszywa, lub poznać szczegóły werdyktu fact-checkerów, który doprowadził do zakrycia zdjęcia.

Sytuacja ta doprowadziła do różnych domysłów odnośnie tego, jaki los czeka cyfrową sztukę graficzną z założenia prezentującą abstrakcyjne, wymyślone obrazy.

Senegalczyk Abdou. Fałszywe konto na Instagramie
Senegalczyk Abdou. Fałszywe konto na InstagramieInstagram

"Czy to nie trochę za daleko"

Jeden z pierwszych głosów zwracających uwagę na zjawisko zakrywania z założenia abstrakcyjnej sztuki należał do amerykańskiego fotografa Toby'ego Harrimana, który na swoim facebookowym koncie zamieścił zrzuty ekranu ze zdjęciem kolorowych gór i skomentował: "Wygląda na to, że Instagram i Facebook [właściciel Instagrama - red.] zaczną oznaczać fałszywe zdjęcia/sztukę cyfrową. [...] To ciekawe, zastanawiam się, czy to nie trochę za daleko. [...] Mam ogromny szacunek dla sztuki cyfrowej i nie chcę musieć przeklikiwać się przez przeszkody, aby ją zobaczyć".

Po jego wpisie temat podchwyciły branżowe media amerykańskie, a za nimi również portale w innych krajach, w tym w Polsce. "Instagram zaczyna ukrywać wyretuszowane zdjęcia. Będą traktowane one jak fake news" - informował tytuł artykułu na stronie hiro.pl. "Instagram będzie usuwał wyretuszowane zdjęcia" - podał vogue.pl. "Kontrola to kolejny etap walki z rozpowszechnianiem fałszywych informacji" - napisano w tekście drugiego z portali. O sprawie pisali też internauci, także żartując, że nowa polityka Instagrama może działać także na niekorzyść prywatnych osób retuszujących swój wygląd na zdjęciach.

Toby Harriman 16 stycznia edytował jednak swój oryginalny wpis, dodając do niego stanowisko samego Instagrama w tej sprawie.

"Nie ukrywamy treści, ponieważ są przerobione"

Fotograf zacytował komentarz rzecznika serwisu, którego ten udzielił portalowi Hypebeast. Przedstawiciel Instagrama zapewnił, że sztuka cyfrowa nie jest zakrywana automatycznie tylko z tego powodu, że nie jest prawdziwym zdjęciem. Aby doszło do ukrycia fotografii zamieszczonej w serwisie, współpracujący z Instagramem niezależni weryfikatorzy muszą uznać, że została ona rzeczywiście komputerowo zmanipulowana i z tego powodu może wprowadzać w błąd.

Nie ukrywamy treści, ponieważ są przerobione. Stosujemy etykietę, kiedy tak ocenią weryfikatorzy. rzecznik Instagrama

Po dyskusjach, jakie wywołało w sieci zakrycie grafiki z kolorowymi górami, weryfikatorzy zmienili jednak jego klasyfikację. "Po ponownym zapoznaniu się z tą treścią, weryfikatorzy zmienili swoją opinię, więc nie jest już fotografia zasłonięta etykietą ani na Instagramie, ani na Facebooku", dodał przedstawiciel platformy.

Młody książę Dubaju instagramowym celebrytą
Młody książę Dubaju instagramowym celebrytą

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy także polskie biuro prasowe Facebooka i Instagrama. W odpowiedzi przedstawiciele biura przesłali informację o działaniu systemu weryfikacji zdjęć na Instagramie.

"Instagram ogłosił rozpoczęcie współpracy z niezależnymi weryfikatorami informacji w USA w grudniu ubiegłego roku", wyjaśniło biuro i przesłało link do szczegółów tej operacji.

Na stronie można przeczytać, że w przypadku zakwalifikowana danej grafiki lub zdjęcia jako fałszywego, Instagram ogranicza zasięgi ich dotarcia do odbiorców oraz usuwa je ze zbierających różne zdjęcia zakładek Eksploruj i Hashtagi. Dodatkowo zakrywa etykietą "Fałszywa informacja", która wywołała wiele komentarzy przy zdjęciu kolorowych gór.

Z takich deklaracji wynika, że klasyfikowane jako nieprawdziwe retuszowane zdjęcia rzeczywiście będą mogły być zakrywane przed użytkownikami Instagrama. Nie będzie się to odbywało automatycznie, a zdjęcia nie będą "usuwane" z platformy, jak sugerowały niektóre media, ale nic nie wskazuje na to, żeby Facebook miał w najbliższym czasie zmienić swoją politykę w tej kwestii. Wiele zależy także od indywidualnych decyzji samych weryfikatorów.

Treści do weryfikacji może zgłosić każdy użytkownik Instagrama. W tym celu w menu przy poszczególnych zdjęciach należy wybrać funkcję "Zgłoś", następnie "Zawartość jest niestosowna", a przy pytaniu o powody zgłaszania postu - "Fałszywe informacje".

Zweryfikowani weryfikujący

Co istotne, konkretne zdjęcie zweryfikowane jako nieprawdziwe na jednym koncie, jest od razu wyszukiwane na innych. Służy do tego zautomatyzowany algorytm, który przeszukuje całe zasoby Instagrama i zakrywa wszystkie miejsca, gdzie opublikowano fałszywą treść.

Ta sama zasada działa także w sytuacji, w której dana treść negatywnie przeszła weryfikację na Facebooku. Automatycznie zostaje ona również wyszukana i zakryta na Instagramie.

Królowa Instagrama abdykuje
Królowa Instagrama abdykujeTVN24 Biznes i Świat

Taki system również prowadzi jednak do kuriozalnych nieporozumień. Swoje własne konta w serwisie Instagram posiadają mianowicie również platformy fact-checkingowe, które publikują nieprawdziwe zdjęcia z informacją, że została ona zmanipulowana.

Algorytm nie czyta opisów i nie analizuje ich przesłania, więc po znalezieniu nieprawdziwego zdjęcia z automatu klasyfikuje je jako fałsz i zakrywa.

Przykładem może być grafika obrazująca skalę pożarów w Australii. Jako że wbrew wielu twierdzeniom nie było to zdjęcie satelitarne, a wykonana w 3D wizualizacja obejmująca miesięczne zmiany terytorium pożarów, weryfikatorzy zakwalifikowali ją jako "fałsz". Z tego powodu zakrywająca etykieta pojawiła się przy tym zdjęciu także na profilu amerykańskiego portalu fact-checkingowego Snopes, który w swoim wpisie tłumaczył, że nie jest to zdjęcie satelitarne..

Mimo informacji portalu, że wyjaśnia tę kwestię z przedstawicielami Facebooka, wizualizacja australijskich pożarów na koncie Snopesa nadal jest "schowana" za ostrzegającą etykietą.

O tym, dlaczego grafika z pożarami mogła wprowadzać w błąd, pisaliśmy szczegółowo na Konkret24.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Shutterstock/Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Facebook

Pozostałe wiadomości

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24

Prezydent Rosji "przedstawia warunki zawieszenia broni" - informują prorosyjskie konta w serwisie X, na Facebooku i Instagramie. Do przekazu, który w ostatnich dniach krąży w mediach społecznościowych, załączane jest nagranie z wystąpienia Władimira Putina. Wyjaśniamy, czego dotyczy.

"Putin przedstawia warunki zawieszenia broni". Kiedy?

"Putin przedstawia warunki zawieszenia broni". Kiedy?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Michał Dworczyk twierdzi, że polskie firmy zbrojeniowe dostały niewielką część środków unijnych na wsparcie przemysłu obronnego, bo to głównie Niemcy miały "głos decydujący". Wprowadza opinię publiczną w błąd, pomijając istotne fakty. Przyczyna leży po stronie polskich firm.

Dworczyk o faworyzowaniu przemysłu obronnego Niemiec w UE. A jak było?

Dworczyk o faworyzowaniu przemysłu obronnego Niemiec w UE. A jak było?

Źródło:
Konkret24

Epidemia odry w Teksasie i teorie amerykańskiego sekretarza zdrowia Roberta F. Kennedy'ego Jr. na temat szczepionek spowodowały, że w polskiej sieci wraca dyskusja, czy warto się szczepić. Przypominamy, dlaczego nie można dopuścić do przekroczenia "czerwonej linii" - i sprawdzamy, jak jest obecnie w Polsce.

Szczepienia na odrę. Ile brakuje do przekroczenia "czerwonej linii"?

Szczepienia na odrę. Ile brakuje do przekroczenia "czerwonej linii"?

Źródło:
Konkret24

Internauci publikują w sieci zdjęcie, które rzekomo ma pokazywać, jak amerykański lotniskowiec radzi sobie atakowany rakietami i dronami. Ta ilustracja nie jest prawdziwa.

"USA niszczy dziesiątki pocisków Huti"? Ta ilustracja pokazuje coś innego

"USA niszczy dziesiątki pocisków Huti"? Ta ilustracja pokazuje coś innego

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu wiceprezydent USA J.D. Vance miał powiedzieć, że Stany Zjednoczone dla dobra Europy "muszą trwale zneutralizować Niemcy". To manipulacja.

J.D. Vance powiedział: "Ameryka musi zneutralizować Niemcy"?

J.D. Vance powiedział: "Ameryka musi zneutralizować Niemcy"?

Źródło:
Konkret24

"Zmarła po pięciu godzinach przesłuchania"; "zginęła z rąk naszych przeciwników", "zapłaciła najwyższą cenę" - tak w dwa dni po śmierci Barbary Skrzypek politycy PiS zbudowali narrację o tym, że jej zgon jest wynikiem przesłuchania w prokuraturze. Przedstawiamy kalendarium wydarzeń.

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Źródło:
Konkret24

"Demokracja to ułuda", "u nas też musi do tego dojść" - tak internauci komentują nagranie z Grecji, gdzie obywatele starli się z policją. Według popularnego przekazu protesty wywołała polityka rządu wobec Ukrainy. Tymczasem powód protestów był inny.

Zamieszki w Grecji z powodu wsparcia dla Ukrainy? Co to za protesty

Zamieszki w Grecji z powodu wsparcia dla Ukrainy? Co to za protesty

Źródło:
Konkret24

Oddano Unii Europejskiej kontrolę nad Wojskiem Polskim, odebrano państwom decyzyjność w sprawach obrony - tak europosłowie PiS tłumaczą, dlaczego głosowali przeciw rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej między innymi Tarczy Wschód. Twierdzą też, że projekt nie jest realizowany. Ich tezy wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Tarcza Wschód: co już zrobiono. Manipulacje PiS po głosowaniu w PE

Tarcza Wschód: co już zrobiono. Manipulacje PiS po głosowaniu w PE

Źródło:
Konkret24

"Propaganda", "inscenizacja", "reżim kijowski" - to komentarze internautów do filmu, który ma być dowodem na to, że Ukraina zatrudnia aktorów do tworzenia antyrosyjskich treści. Jednak prawda jest zupełnie inna, a metoda dezinformacji oskarżająca Ukrainę o tworzenie propagandówek - powszechna.

Aktorzy zamiast żołnierzy? Jak do prokremlowskiej tezy wykorzystano teledysk

Aktorzy zamiast żołnierzy? Jak do prokremlowskiej tezy wykorzystano teledysk

Źródło:
Konkret24

"Telewizja uczy dzieci nienawiści!", "spot propagandowy uczy najmłodszych donosicielstwa" - komentują internauci, oburzeni rzekomą reklamą, która miała się ukazać w ukraińskiej stacji dla dzieci. Przestrzegamy: to fałszywka. I kolejny przykład rosyjskiej dezinformacji uderzającej w Ukrainę.

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

Źródło:
Konkret24

Nienaturalnie wykręcone dłonie, znikające ręce i palce - tak wyglądają na zdjęciu kobiety, które rzekomo wspierają kampanię Karola Nawrockiego. Politycy PiS rozsyłają fotografię, a internauci zachwycają się akcją wyborczyń. Tylko że one nie istnieją.

"Polskie dziewczyny za Nawrockim". Wygenerowane komputerowo

"Polskie dziewczyny za Nawrockim". Wygenerowane komputerowo

Źródło:
Konkret24

Plotka o rzekomej konsultacji Wołodymyra Zełenskiego z politykami amerykańskiej Partii Demokratycznej obiegła internet. Prezydent Ukrainy jakoby był namawiany do twardej postawy wobec Donalda Trumpa. Wyjaśniamy, jaką drogę pokonała ta nieprawdziwa informacja, która dotarła do ludzi z najbliższego otoczenia prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Plotka o spotkaniu Trump-Zełenski. Jak otoczenie prezydenta USA tworzy fikcję

Plotka o spotkaniu Trump-Zełenski. Jak otoczenie prezydenta USA tworzy fikcję

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z produkcją amunicji w Polsce? Zdaniem polityków Konfederacji "nie mamy produkcji amunicji", według innych polityków - mamy, tylko zbyt małą. Sednem sporu jest posiadanie własnych surowców. Wyjaśniamy.

"Polska nie produkuje amunicji"? Jest pewien problem

"Polska nie produkuje amunicji"? Jest pewien problem

Źródło:
Konkret24

"Jak jesteś chory przewlekle, to się ciebie nie leczy, tylko trafiasz na listę do 'odstrzału'" - straszą internauci. W szpitalnych oddziałach ratunkowych rzekomo segregowani są pacjenci, którzy "kwalifikują się do wręczenia protokołu zapobiegania terapii daremniej". To przekaz towarzyszący popularnemu nagraniu, które krąży w mediach społecznościowych. To całkowita nieprawda i szerzenie dezinformacji. Wyjaśniamy.

"Segregacja pacjentów na SOR-ach"? Kłamstwa o terapii daremnej

"Segregacja pacjentów na SOR-ach"? Kłamstwa o terapii daremnej

Źródło:
Konkret24

Zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego nastały czasy, gdy Rosja wróciła do realizacji doktryny Primakowa, a Stany Zjednoczone ożywiły doktrynę Monroego. Dwa wielkie mocarstwa i dwie metody prowadzenia polityki zagranicznej - o co chodzi? Eksperci oceniają, czy teza wicemarszałka jest trafna.

Trump kontra Putin. Doktryny dwóch mocarstw znowu żywe? "Widać echa"

Trump kontra Putin. Doktryny dwóch mocarstw znowu żywe? "Widać echa"

Źródło:
Konkret24

"Czas się zastanowić, komu naprawdę warto pomagać", "zamiast wdzięczności aroganckie komentarze" - reagują internauci na masowo rozpowszechniany film. W nim rzekomo "niewdzięczna Oksana" krytykuje bowiem paczkę pomocową otrzymaną z Polski. Uwaga: to rosyjska i antyukraińska dezinformacja. Film zmanipulowano, prawdziwa autorka mówiła coś odwrotnego.

Ukrainka "pogardza żywnością z Polski"? Nie wierzcie w ten film

Ukrainka "pogardza żywnością z Polski"? Nie wierzcie w ten film

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ukraińskiego nagrobka ma być dowodem na to, że ojciec obecnego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara rzekomo miał powiązania z ukraińską organizacją UPA. Wyjaśniamy.

"Grób ojca Adama Bodnara"? Minister wyjaśnia

"Grób ojca Adama Bodnara"? Minister wyjaśnia

Źródło:
Konkret24

Internauci zachwycają się postawą Jacka Nicholsona, oglądając filmik rzekomo pokazujący scenę, jak aktor ten solidaryzuje się z Ukrainą. Lecz nie jest to ani nowy film, ani znany aktor.

Jack Nicholson wspiera Ukrainę? Wyjaśniamy

Jack Nicholson wspiera Ukrainę? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Polityk Konfederacji przestrzega, że w Unii Europejskiej może zostać wprowadzony zakaz środków do walki z gryzoniami. Internauci reagują na to oburzeniem. Komisja Europejska uspokaja.

Unia Europejska "zakaże trutek na szczury"? Mamy odpowiedź

Unia Europejska "zakaże trutek na szczury"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział plany na zwiększenie obronności, w tym szkolenia wojskowe i potencjalne wycofanie Polski z konwencji ottawskiej i dublińskiej. Wywołało to wiele komentarzy, szczególnie w kontekście konwencji dublińskiej. Wyjaśniamy, co to za umowy i czego dotyczą.

Konwencja ottawska i dublińska. Tusk wypowiedział? Niezupełnie

Konwencja ottawska i dublińska. Tusk wypowiedział? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

"Niemcy będą zwozić imigrantów autobusami", "już w tym tygodniu pierwszy transport nielegalnych migrantów" - alarmują internauci, twierdząc, że takie są ustalenia międzyrządowe. Przekaz ten jest szeroko rozpowszechniany w sieci, między innymi przez Konfederację. Nie jest prawdziwy. To manipulacja stworzona na bazie tekstu niemieckiego serwisu.

"Autobusy z imigrantami" przyjadą z Niemiec? "Kampanijne kłamstwo"

"Autobusy z imigrantami" przyjadą z Niemiec? "Kampanijne kłamstwo"

Źródło:
Konkret24

Wobec zapowiedzi administracji Donalda Trumpa, że warto postawić na reset relacji z Rosją, przypominane są kontakty obecnego prezydenta USA z ludźmi Kremla w przeszłości. W ten sposób nową odsłonę zyskał przekaz, jakoby w latach 80. Trump miał zostać zwerbowany przez radzieckie KGB. Wyjaśniamy, ile w tym prawdy.

Trump, agent "Krasnov" i KGB. Co to za historia

Trump, agent "Krasnov" i KGB. Co to za historia

Źródło:
Snopes

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki wciąż mówi o "trzykrotnym spadku przyjęć" do wojska. Według szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w razie konfliktu Polska może stworzyć półmilionową armię. A jak jest naprawdę z liczebnością naszej armii i rekrutacją do niej? Prezentujemy dane Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ilu mamy "żołnierzy pod bronią", a ilu rekrutujemy co roku. Najnowsze dane

Ilu mamy "żołnierzy pod bronią", a ilu rekrutujemy co roku. Najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

Po kłótni w Białym Domu w sieci pojawiają się teorie dotyczące umów podpisywanych przez Ukrainę z innymi państwami za plecami Donalda Trumpa. Według jednej Ukraina zawarła wcześniej porozumienie z Wielką Brytanią także co do złóż surowców. Wyjaśniamy.

Zełenski "potajemnie podpisał umowę z Wielką Brytanią" i rozgrywał Trumpa? O co tu chodzi

Zełenski "potajemnie podpisał umowę z Wielką Brytanią" i rozgrywał Trumpa? O co tu chodzi

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki mówił, że rezygnacja z dotacji do aut elektrycznych to sposób na niższe ceny prądu. "My wszyscy płacimy za kilkadziesiąt tysięcy samochodów elektrycznych" - twierdził. Pokazujemy, na ile dokładnie pojazdów wypłacono dotacje i jakie to były kwoty.

Nawrocki chce likwidacji dopłat do elektryków. Sprawdziliśmy, ile wyniosły i kto je otrzymał

Nawrocki chce likwidacji dopłat do elektryków. Sprawdziliśmy, ile wyniosły i kto je otrzymał

Źródło:
Konkret24

Joe Biden miał specjalnie doprowadzić do wzrostu cen jaj, miliony osób powyżej 100. roku życia miały pobierać emerytury, a przy budowie Kanału Panamskiego miało umrzeć tysiące Amerykanów - takie rewelacje wygłaszał prezydent Donald Trump w Kongresie USA. Mijał się też z prawdą, opowiadając o migrantach czy o pomocy dla Ukrainy.

Jak Trump przed Kongresem mijał się z prawdą

Jak Trump przed Kongresem mijał się z prawdą

Źródło:
Konkret24, CNN