Instagram oznacza retuszowane zdjęcia i sztukę jako fałsz? Nie automatycznie

Instagram oznacza retuszowane zdjęcia i sztukę jako fałsz? Nie automatycznieShutterstock/Facebook

Po oznaczeniu na Instagramie zdjęcia kolorowych gór jako fałszu, w sieci pojawiły się artykuły sugerujące, że przez nowe rozwiązania stosowane na platformie wszystkie retuszowane zdjęcia oraz prace artystyczne będą automatycznie w ten sposób ukrywane przed użytkownikami. Przedstawiciele serwisu wyjaśniają, że ich niezależni weryfikatorzy sprawdzają wszystkie zgłoszone materiały i to od nich zależy, co zostanie zakwalifikowane jako nieprawda. Niedawno wdrożony system prowadzi jednak do różnych nieporozumień.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Widok jest niesamowity. W dolnej części na płaskiej skale stoi mężczyzna, przed którym rozpościera się krajobraz kolorowych gór. Podpis pyta: "Czy wolałbyś być teraz tutaj?".

Wszystkie osoby, które natknęły się na takie zdjęcie zamieszczone w serwisie Instagram, w pierwszym momencie mogły jednak przeczytać wyłącznie sam opis, ponieważ grafika została zasłonięta. Przykrywał ją napis: "Fałszywa informacja. Zweryfikowane przez niezależnych weryfikatorów".

Użytkownikowi dano wybór: mógł odsłonić grafikę, która ciągle byłaby na dole oznaczona jako fałszywa, lub poznać szczegóły werdyktu fact-checkerów, który doprowadził do zakrycia zdjęcia.

Sytuacja ta doprowadziła do różnych domysłów odnośnie tego, jaki los czeka cyfrową sztukę graficzną z założenia prezentującą abstrakcyjne, wymyślone obrazy.

Senegalczyk Abdou. Fałszywe konto na Instagramie
Senegalczyk Abdou. Fałszywe konto na InstagramieInstagram

"Czy to nie trochę za daleko"

Jeden z pierwszych głosów zwracających uwagę na zjawisko zakrywania z założenia abstrakcyjnej sztuki należał do amerykańskiego fotografa Toby'ego Harrimana, który na swoim facebookowym koncie zamieścił zrzuty ekranu ze zdjęciem kolorowych gór i skomentował: "Wygląda na to, że Instagram i Facebook [właściciel Instagrama - red.] zaczną oznaczać fałszywe zdjęcia/sztukę cyfrową. [...] To ciekawe, zastanawiam się, czy to nie trochę za daleko. [...] Mam ogromny szacunek dla sztuki cyfrowej i nie chcę musieć przeklikiwać się przez przeszkody, aby ją zobaczyć".

Po jego wpisie temat podchwyciły branżowe media amerykańskie, a za nimi również portale w innych krajach, w tym w Polsce. "Instagram zaczyna ukrywać wyretuszowane zdjęcia. Będą traktowane one jak fake news" - informował tytuł artykułu na stronie hiro.pl. "Instagram będzie usuwał wyretuszowane zdjęcia" - podał vogue.pl. "Kontrola to kolejny etap walki z rozpowszechnianiem fałszywych informacji" - napisano w tekście drugiego z portali. O sprawie pisali też internauci, także żartując, że nowa polityka Instagrama może działać także na niekorzyść prywatnych osób retuszujących swój wygląd na zdjęciach.

Toby Harriman 16 stycznia edytował jednak swój oryginalny wpis, dodając do niego stanowisko samego Instagrama w tej sprawie.

"Nie ukrywamy treści, ponieważ są przerobione"

Fotograf zacytował komentarz rzecznika serwisu, którego ten udzielił portalowi Hypebeast. Przedstawiciel Instagrama zapewnił, że sztuka cyfrowa nie jest zakrywana automatycznie tylko z tego powodu, że nie jest prawdziwym zdjęciem. Aby doszło do ukrycia fotografii zamieszczonej w serwisie, współpracujący z Instagramem niezależni weryfikatorzy muszą uznać, że została ona rzeczywiście komputerowo zmanipulowana i z tego powodu może wprowadzać w błąd.

Nie ukrywamy treści, ponieważ są przerobione. Stosujemy etykietę, kiedy tak ocenią weryfikatorzy. rzecznik Instagrama

Po dyskusjach, jakie wywołało w sieci zakrycie grafiki z kolorowymi górami, weryfikatorzy zmienili jednak jego klasyfikację. "Po ponownym zapoznaniu się z tą treścią, weryfikatorzy zmienili swoją opinię, więc nie jest już fotografia zasłonięta etykietą ani na Instagramie, ani na Facebooku", dodał przedstawiciel platformy.

Młody książę Dubaju instagramowym celebrytą
Młody książę Dubaju instagramowym celebrytą

O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy także polskie biuro prasowe Facebooka i Instagrama. W odpowiedzi przedstawiciele biura przesłali informację o działaniu systemu weryfikacji zdjęć na Instagramie.

"Instagram ogłosił rozpoczęcie współpracy z niezależnymi weryfikatorami informacji w USA w grudniu ubiegłego roku", wyjaśniło biuro i przesłało link do szczegółów tej operacji.

Na stronie można przeczytać, że w przypadku zakwalifikowana danej grafiki lub zdjęcia jako fałszywego, Instagram ogranicza zasięgi ich dotarcia do odbiorców oraz usuwa je ze zbierających różne zdjęcia zakładek Eksploruj i Hashtagi. Dodatkowo zakrywa etykietą "Fałszywa informacja", która wywołała wiele komentarzy przy zdjęciu kolorowych gór.

Z takich deklaracji wynika, że klasyfikowane jako nieprawdziwe retuszowane zdjęcia rzeczywiście będą mogły być zakrywane przed użytkownikami Instagrama. Nie będzie się to odbywało automatycznie, a zdjęcia nie będą "usuwane" z platformy, jak sugerowały niektóre media, ale nic nie wskazuje na to, żeby Facebook miał w najbliższym czasie zmienić swoją politykę w tej kwestii. Wiele zależy także od indywidualnych decyzji samych weryfikatorów.

Treści do weryfikacji może zgłosić każdy użytkownik Instagrama. W tym celu w menu przy poszczególnych zdjęciach należy wybrać funkcję "Zgłoś", następnie "Zawartość jest niestosowna", a przy pytaniu o powody zgłaszania postu - "Fałszywe informacje".

Zweryfikowani weryfikujący

Co istotne, konkretne zdjęcie zweryfikowane jako nieprawdziwe na jednym koncie, jest od razu wyszukiwane na innych. Służy do tego zautomatyzowany algorytm, który przeszukuje całe zasoby Instagrama i zakrywa wszystkie miejsca, gdzie opublikowano fałszywą treść.

Ta sama zasada działa także w sytuacji, w której dana treść negatywnie przeszła weryfikację na Facebooku. Automatycznie zostaje ona również wyszukana i zakryta na Instagramie.

Królowa Instagrama abdykuje
Królowa Instagrama abdykujeTVN24 Biznes i Świat

Taki system również prowadzi jednak do kuriozalnych nieporozumień. Swoje własne konta w serwisie Instagram posiadają mianowicie również platformy fact-checkingowe, które publikują nieprawdziwe zdjęcia z informacją, że została ona zmanipulowana.

Algorytm nie czyta opisów i nie analizuje ich przesłania, więc po znalezieniu nieprawdziwego zdjęcia z automatu klasyfikuje je jako fałsz i zakrywa.

Przykładem może być grafika obrazująca skalę pożarów w Australii. Jako że wbrew wielu twierdzeniom nie było to zdjęcie satelitarne, a wykonana w 3D wizualizacja obejmująca miesięczne zmiany terytorium pożarów, weryfikatorzy zakwalifikowali ją jako "fałsz". Z tego powodu zakrywająca etykieta pojawiła się przy tym zdjęciu także na profilu amerykańskiego portalu fact-checkingowego Snopes, który w swoim wpisie tłumaczył, że nie jest to zdjęcie satelitarne..

Mimo informacji portalu, że wyjaśnia tę kwestię z przedstawicielami Facebooka, wizualizacja australijskich pożarów na koncie Snopesa nadal jest "schowana" za ostrzegającą etykietą.

O tym, dlaczego grafika z pożarami mogła wprowadzać w błąd, pisaliśmy szczegółowo na Konkret24.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Shutterstock/Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Facebook

Pozostałe wiadomości

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24

"Wypłynęło nagranie Netanyahu jak opuszczał budynek przed atakiem Iranu", "To ucieczka do bunkra" - piszą internauci, pokazując biegnącego premiera Izraela. Nagranie to zostało opublikowane kilka lat temu i nie ma nic wspólnego z najnowszymi wydarzeniami w Izraelu.

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony, a obecnie poseł PiS Mariusz Błaszczak ogłosił, że "rząd Tuska rozpoczął narodowy program rozbrajania Wojska Polskiego". W opublikowanym nagraniu przedstawia rzekome dowody na to. Sprawdziliśmy najistotniejsze zarzuty. Informacje otrzymane z Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają, by Polska zrezygnowała już z czołgów K2, wyrzutni Himars czy samolotów FA-50.

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Źródło:
Konkret24

Niedługo po tym, jak Iran wystrzelił pociski w stronę Izraela, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań mających pokazywać ten atak. Dużo z nich jest autentycznych, ale trafiają się też fake newsy wykorzystywane do dezinformacji. Film pokazujący "płonący Izrael na żywo" do nich należy. Przestrzegamy przed jego rozpowszechnianiem.

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że problemy spółki Rafako "to efekt zdarzeń z czasów rządów PiS". Jednak politycy PiS utrzymują, że to skutek "niespełna rocznych rządów Donalda Tuska". Kto ma rację? Żadna ze stron. Sprawa jest bardziej złożona. Wyjaśniamy.

Rafako "położył PiS" czy "nie przetrwało rządów Tuska"? Obie wersje są fałszywe

Rafako "położył PiS" czy "nie przetrwało rządów Tuska"? Obie wersje są fałszywe

Źródło:
Konkret24

Rząd szuka budżetowych oszczędności, które można przeznaczyć na pomoc poszkodowanym przez powódź. Według ministra finansów pasa zacisnąć mogą tak zwane budżetowe "święte krowy". Poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel twierdzi, że na liście do cięcia wydatków nie ma jednej z "krów" - kancelarii premiera. Czy ma rację?

Fogiel: kancelarii premiera "nie ma na liście do cięcia" budżetów. Sprawdziliśmy

Fogiel: kancelarii premiera "nie ma na liście do cięcia" budżetów. Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

"To naprawdę talibowie?", "mundury chyba amerykańskie" - zastanawiają się internauci, rozpowszechniając popularne w sieci nagranie z pokazu umiejętności jakiegoś wojska. Żołnierze ćwiczą w dość niecodzienny sposób, co budzi wiele komentarzy. Wyjaśniamy.

"Talibowie prezentują oddziały specjalne"? Co to za nagranie

"Talibowie prezentują oddziały specjalne"? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Amerykańska astronautka wróciła na Ziemię ze stacji kosmicznej w rosyjskim statku. Prorosyjskie konta w sieci stworzyły więc przekaz, który zdobył milionowe zasięgi. Według niego astronautka została porzucona przez swój kraj. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

"Porzucona przez NASA", uratowana przez Rosję? Wyjaśniamy historię amerykańskiej astronautki

Źródło:
Konkret24

"Nie dostali ani jednego centa!" - głoszą politycy opozycji po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała, że kraje dotknięte powodzią otrzymają pomoc z Funduszu Spójności. Wielu podkreśla, że dostaniemy środki, które nam już przyznano. Owszem, pieniądze nie są nowe, ale zasady ich wypłaty już tak. Wyjaśniamy.

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

5 mld euro z UE po powodzi: "żadne nowe środki". A co jest nowe? Kiedy je dostaniemy?

Źródło:
Konkret24