Użytkownicy Twittera udostępniają grafikę rzekomo przedstawiającą olbrzymiego wieloryba przepływającego pod mostem. Fotografia była wcześniej masowo udostępniana przez angielskojęzycznych użytkowników serwisu. To jednak praca tureckiego artysty - fotomontaż powstały z dwóch oddzielnych fotografii.
Niesamowite zdjęcie - napisał użytkownik Twittera, który udostępnił na Twitterze grafikę przedstawiającą olbrzymiego wieloryba z młodym osobnikiem.
fałsz
"Mam nieodparte wrażenie, że gdyby rybka machnęła ogonkiem, to bez problemu zmiotłaby ten most" - napisał w komentarzu do zdjęcia, które do dzisiaj polubiło blisko pół tysiąca użytkowników serwisu.
Długość mostu, długość wieloryba
Niektórzy komentujący grafikę najwyraźniej uwierzyli, że przedstawia prawdziwą sytuację. "To raczej ssak. A zdjęcie rzeczywiście robi wrażenie" - można przeczytać we wpisach pod zdjęciem.
Znacząca większość użytkowników Twittera nie miała jednak wątpliwości, że chodzi o profesjonalnie wykonaną pracę graficzną. "Płetwal błękitny zdaje się, że maksymalną długość ma koło 30m. Fotomontaż... dobrze zrobiony ale fotomontaż" - napisał jeden z komentujących.
W komentarzach można natrafić na interesującą wymianę zdań.
"Wysokość wieży mostów wiszących waha się od 80 nawet do 370 metrów (najwyższy most świata), zaś najdłuższy wieloryb (płetwal) ma 25 metrów" - napisał jeden z internautów. "Dodatkowo, matka nie prowadziła młodego tuż nad powierzchnią gdy jest przeszkodą, która może stanowić zagrożenie dla jego życia" - można przeczytać w odpowiedzi (pisownia oryginalna).
Odwrócone wyszukiwanie
Jeden z internautów komentujących grafikę zasugerował, że historię powstania fotomontażu można poznać dzięki internetowym wyszukiwarkom obrazów. Wyniki z wyszukiwarki Google dowodzą, że zdjęcie było szeroko udostępniane w angielskojęzycznych profilach największych mediów społecznościowych.
W artykule poświęconym fotografii, zamieszczonym na fact checkingowym portalu Snopes, znalazł się link do wpisu na Facebooku z opisem "Jeden z największych płetwali błękitnych w historii uchwycony na zdjęciu podczas dzisiejszego lotu helikopterem".
Grafika z wielorybem na profilu Amazing World została udostępniona ponad 400 tys. razy. Polubiło ją ponad 70 tys. użytkowników serwisu, 56 tys. - skomentowało.
"Matka"
Jak informuje Snopes, autorem grafiki przedstawiającej wieloryba jest Umut Reçber, artysta ze Stambułu. Pracę pod tytułem "Matka" opublikował 26 lipca na Instagramie.
Do wpisu dołączono notatkę, w której Reçber wyjaśnia, że praca powstała w programie graficznym z połączenia dwóch fotografii. "Dziękuję wszystkim, którzy gratulowali mi tego dzieła sztuki. Mam nadzieję, że moje prace będą się wam podobać" - napisał.
W kolejnym wpisie zamieścił wideo i zdjęcia, za pomocą których wyjaśnia, w jaki sposób powstała praca. Artysta poinformował również, że do wykonania kolażu wykorzystał zdjęcia z ogólnodostępnych serwisów udostępniających fotografie.
Autor: kjab / Źródło: Konkret24, Snopes