Nowy wariant Mu koronawirusa pojawił się dotychczas w 20 krajach Europy, także w Polsce. U nas jednak wciąż dominuje wariant Delta. Zakażenia nim odnotowano już we wszystkich województwach - w pięciu szczególnie dużo.

W lipcu potwierdzono w Polsce cztery zakażenia wariantem Mu koronawirusa. To były cztery przypadki stwierdzone między 18 a 26 lipca w województwie pomorskim - poinformował 2 września rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dzień wcześniej Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że monitoruje nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie Mu albo B.1.621.

Nowy szczep wykryto w styczniu w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za ok. 39 proc. zakażeń. WHO ostrzega, że Mu może być bardziej odporny na szczepionki. Ale podkreśla, że trzeba dalszych badań, by to potwierdzić. Do 6 września zakażenia wariantem Mu odnotowano w 42 krajach - wynika z bazy GISAID, która gromadzi dane o genomie koronawirusa. Zakażenia odnotowano m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Słowacji, no i w Polsce.

2 września 2021. Andrusiewicz: W lipcu mieliśmy cztery przypadki zakażenia wariantem Mu. W tej chwili nie ma żadnego

Wojciech Andrusiewicz zapewnił 2 września, że tego dnia nikt w Polsce nie chorował już w wyniku zakażenia wariantem Mu. Dane GISAID to potwierdzają. U nas wciąż dominuje bowiem wariant Delta. Odpowiada za ponad 98 proc. zakażeń - podał rzecznik. Publikujemy najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia o tym, gdzie i ile przypadków zakażenia Deltą stwierdzono dotychczas w Polsce.

Sprawdziliśmy też, jak wariant Mu rozprzestrzenia się w Europie.

Wariant Mu już w 20 krajach Europy

Spośród 42 państw, które zaraportowały występowanie u nich wariantu Mu, 20 to kraje europejskie - pokazują dane bazy GISAID z dnia 6 września. Najwięcej przypadków zakażenia wariantem Mu odnotowano dotychczas w: Hiszpanii (512), Włoszech (82), Holandii (75) i Wielkiej Brytanii (61).

Państwa Europy, które zgłosiły zakażenia wariantem Mu (dane dostępne na 6 września 2021)
Państwa Europy, które zgłosiły zakażenia wariantem Mu (dane dostępne na 6 września 2021) Foto: tvn24 / GISAID

Między 20 a 50 przypadków takich zakażeń zaraportowały: Austria (49), Szwajcaria (48), Belgia (36), Portugalia (24) i Francja (21). Kilkanaście w wykryto w Niemczech (14).

Według GISAID pojedyncze przypadki tego wariantu odnotowano dotychczas w 11 państwach Europy. Są to: Dania (7), Polska (6), Szwecja i Irlandia (po 4), Finlandia i Słowacja (po 3), Luksemburg (2), Liechtenstein,  Rumunia i Malta (po 1).

Dane o liczbie zakażeń wariantem Mu w Polsce podawane przez GISAID (6) różnią się od tych przekazywanych w komunikatach polskiego resortu zdrowia (4). Wynika to z różnic w raportowaniu obu instytucji - co tłumaczyliśmy już szerzej w Konkret24.

Delta w Polsce: najwięcej w pomorskim i małopolskim

Natomiast jeśli chodzi o wariant Delta w Polsce, z danych resortu przekazanych Konkret24 wynika, że do 2 września odnotowano 1027 przypadków zakażeń tym wariantem. Pojawił się już we wszystkich województwach. (Przypomnijmy: pod koniec lipca w podkarpackim i świętokrzyskim Delty jeszcze nie było).

Najwięcej zakażeń Deltą odnotowano w województwach: pomorskim (151), małopolskim (116), mazowieckim (98) oraz wielkopolskim i zachodniopomorskim (po 93). Najmniej w: świętokrzyskim (8), lubuskim (19) i opolskim (21).

Gdzie i ile przypadków zakażenia Deltą stwierdzono (stan na 2 września 2021)
Gdzie i ile przypadków zakażenia Deltą stwierdzono (stan na 2 września 2021) Foto: tvn24 / ministerstwo zdrowia

Oto jak zakażenia Deltą rozkładały się 2 września w 16 województwach:

 • pomorskie 151
 • małopolskie 116
 • mazowieckie 98
 • wielkopolskie 93
 • zachodniopomorskie 93
 • lubelskie 82
 • warmińsko-mazurskie 59
 • kujawsko-pomorskie 56
 • śląskie 52
 • podkarpackie 50
 • dolnośląskie 44
 • podlaskie 44
 • łódzkie 41
 • opolskie 21
 • lubuskie 19
 • świętokrzyskie 8.
Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Wojtek Jargiło/PAP

Pozostałe

Zaszczepieni vs niezaszczepieni: dane o zgonach z COVID-19 dużo mówią

Prawie trzech na czterech zmarłych na COVID-19 Polaków w ostatnim miesiącu czwartej fali nie było zaszczepionych - wynika z analizy danych resortu zdrowia za okres 8 grudnia-10 stycznia. Chociaż zakażały się zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione, to w tej drugiej grupie było więcej młodych.

"Nie bójcie się wirusa", czyli apel pediatry pełen manipulacji na temat COVID-19

O COVID-19 jako niegroźnej chorobie i o niebezpiecznych szczepionkach opowiada w nagranym na Facebooku apelu lekarka, wobec której toczy się już wiele postępowań w związku z szerzeniem teorii niezgodnych z wiedzą medyczną. Przestrzegamy przed jej nieprawdziwymi teoriami - a eksperci tłumaczą, jaka jest prawda.