Czy maseczkę chirurgiczną można wyprać i nosić ponownie? Odpowiada "Koronawirus Konkret24"

tvn24Na pytania dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 i maseczek odpowiadał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.

Maseczek chirurgicznych możemy używać tylko od dwóch do czterech godzin bez przerwy, a następnie należy je wyrzucić. Podczas prania ulegają uszkodzeniu, a więc przestają filtrować - tłumaczył w programie "Koronawirus Konkret24" w TVN24 dr Paweł Grzesiowski.

W programie "Koronawirus Konkret24" zaproszeni eksperci obalają mity i rozwiewają wątpliwości związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wpływem epidemii na nasze codzienne funkcjonowanie oraz szczepionkami przeciw COVID-19. Kwestie i tematy poruszane w programie przekazała redakcja Konkret24. W programie w sobotę 27 lutego do części z pytań ustosunkował się dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, wątpliwości omawiała też Gabriela Sieczkowska z portalu Konkret24.

"Maseczki chirurgiczne możemy używać tylko od dwóch do czterech godzin bez przerwy, następnie trzeba je wyrzucić"
"Maseczki chirurgiczne możemy używać tylko od dwóch do czterech godzin bez przerwy, następnie trzeba je wyrzucić"tvn24

Teza: "Maseczkę chirurgiczną można wyprać i ponownie nosić"

Dr Paweł Grzesiowski: Maseczek chirurgicznych, jeżeli mówimy o maseczkach jednorazowego użycia z troczkami, wykonanych ze specjalistycznego materiału filtrującego, możemy używać tylko od dwóch do czterech godzin bez przerwy, a następnie należy je wyrzucić. Maseczki tego typu nie nadają się do powtórnego użycia z prostej przyczyny: są wykonane z takiego tworzywa, które podczas prania czy innej formy odzysku ulegają uszkodzeniu, a więc przestają filtrować. Maseczka nie będzie więc spełniać swojego zadania, czyli nie będzie chronić przed wirusem. Dlatego nie wolno utylizować, czyli powtórnie używać maseczek, które zostały oznakowane jako jednorazowego użytku.

Teza: "Maseczki FFP2 i FFP3 nie przepuszczają wystarczającej ilości tlenu i powodują niedotlenienie organizmu"

Dr Paweł Grzesiowski: Maseczki filtrujące są w trakcie procesu produkcji testowane pod kątem przepuszczalności powietrza. Byłoby zupełnie niedorzeczne, gdybyśmy tworzyli filtry, które duszą ludzi. Oczywiście, kiedy zakładamy taką maseczkę, ona przylega do twarzy i daje nam wrażenie, że jest nam trudniej oddychać. Ale takie odczucie ma charakter psychologiczny. Cokolwiek dotyka naszej twarzy i w jakimś sensie krępuje ruchy mięśni twarzy, daje nam wrażenie dyskomfortu. Ten dyskomfort nie ma nic wspólnego z niedotlenieniem.

"Jedynym dowodem na to, czy ktoś odpowiedział na szczepienie jest badanie poziomu przeciwciał we krwi"
"Jedynym dowodem na to, czy ktoś odpowiedział na szczepienie jest badanie poziomu przeciwciał we krwi"tvn24

Teza: "Złe samopoczucie po przyjęciu szczepionki oznacza, że organizm nie wytworzył przeciwciał"

Dr Paweł Grzesiowski: Nie ma to absolutnie związku. Można wręcz powiedzieć, że odwrotnie. Wiele osób, które mają silne objawy poszczepienne - ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, obrzęk, gorączka, złe samopoczucie czy dreszcze - te wszystkie objawy świadczą o tym, że nasz układ odpornościowy rozpoznał wroga i się przeciwko niemu zaktywizował. Jedynym wiarygodnym dowodem na to, czy ktoś odpowiedział na szczepienie, jest badanie poziomu przeciwciał we krwi.

Czy według "The Lancet" noszenie maseczek nie chroni przed COVID-19?
Czy według "The Lancet" noszenie maseczek nie chroni przed COVID-19?tvn24

Teza: "Według 'The Lancet' noszenie maseczek nie chroni przed COVID-19"

Gabriela Sieczkowska: Nie jest to prawdziwa teza. Taka informacja pojawiła się na jednej ze stron internetowych. Jako dowód podano cytat z artykułu, który rzeczywiście pojawił się w tym prestiżowym naukowym czasopiśmie. Tekst ten ukazał się 19 stycznia. Jednak z jego wniosków wcale nie wynika, że noszenie maseczek nie chroni przed COVID-19. Wręcz przeciwnie. Autorzy ustalili, że wzrost o 10 procent liczby osób, które w danej społeczności noszą maseczki, wiązał się z ponadtrzykrotnym wzrostem szans na opanowanie transmisji COVID-19.

Wielu polskich internautów udostępnia rzekomy cytat japońskiego profesoratvn24 | facebook

Teza: "Koronawirus został sztucznie stworzony w Chinach - twierdzi japoński noblista"

Gabriela Sieczkowska: Ten cytat nie jest prawdziwy. Japoński noblista w dziedzinie fizjologii i medycyny, profesor immunolog Tasuku Honjo - bo o nim mowa - nigdy nie powiedział, że SARS-CoV-2 jest nienaturalny, że "Chiny go zrobiły" - to cytat dosłowny z tego krążącego w sieci postu. Przypisywane laureatowi Nobla słowa nawiązują do krążącej wiosną zeszłego roku popularnej teorii spiskowej, która przekonuje, że koronawirus powstał w laboratorium jako broń biologiczna. Sam noblista w oświadczeniu wyraził ubolewanie, że jego nazwisko i uniwersytet, w którym pracuje, zostały wykorzystane do siania dezinformacji.

Autor: akw,momo,mp//rzw / Źródło: TVN24, Konkret24; zdjęcie: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości