Anonimowy autor ulotki o rzekomym "koronaprzekręcie" podważa między innymi wiarygodność testów na koronawirusa i stwierdza, że szczepionka przeciw polio sparaliżowała prawie pół miliona dzieci w Indiach. Jak sprawdziliśmy, wiele twierdzeń z ulotki okazuje się nieprawdziwymi bądź nie znajduje potwierdzenia w sprawdzonych źródłach.
Zdjęcie ulotki o tytule "Koronaprzekręt" wzbudziło zainteresowanie wielu internautów w lipcu i na początku sierpnia. Jej anonimowy autor przedstawia szereg stwierdzeń, które mają m.in. podważyć wiarygodność testów na koronawirusa, przypisują nieprawdziwą wypowiedź Billowi Gatesowi, wskazują na rzekome powikłania szczepionek przeciw polio.
Przytaczamy w całości jej treść, w oryginalnym zapisie:
"80 proc. testów daje fałszywy dodatni wynik.
Szczepionka Billa Gatsa przeciw polio sparaliżowała w Indiach 491 000 dzieci.
Szefem WHO (Światowej Organizacji Zdrowia - red.) jest Etiopski komunista, który odpowiada za śmierć tysięcy rodaków.
Koronawirus jest znany od lat 60. i wywołuje 10-20 proc. łagodnych infekcji górnych dróg oddechowych.
Koronaprzekrętem zniszczą światowe gospodarki, wycofają gotówkę, wyszczepią i zaczipują ludzi oraz stworzą jeden rząd światowy - Nowy Porządek Świata (NWO) (z ang. New World Order - red.).
Bill Gates 2010 r. 'Jeśli uda nam się osiągnąć duży sukces z nowymi szczepionkami, służbą zdrowia i działaniami w sferze urodzeń będziemy w stanie obniżyć populację o 10 do 15 procent'.
NIE BÓJ SIĘ! WSTAŃ Z KOLAN! RÓB ZAPASY! PRZEKAŻ INFORMACJĘ DALEJ".
Zdjęcie ulotki na facebookowej stronie "PRAWA strona medalu" udostępniło ponad tysiąc użytkowników serwisu, prawie 800 zareagowało na ten wpis.
Jak sprawdziliśmy, zarzuty zawarte w ulotce są albo nieprawdziwe, albo nie znajdują potwierdzenia w wiarygodnych źródłach.
Popularna grafika krąży w mediach społecznościowych
Zdjęcie ulotki "Koronaprzekręt" opublikowano pod koniec lipca także na innych stronach na Facebooku m.in. "Killuminati 2" (ponad 300 udostępnień i 560 reakcji), "Tego nie zobaczycie w TV", (1,7 tys. udostępnień i ponad 550 reakcji).
Grafika pojawiła się także na kilku facebookowych grupach, gdzie cieszyła się bardzo dużą popularnością, m.in. 27 lipca na grupie "Przebudzona Świadomość" (ponad 14 tys. udostępnień i tysiąc reakcji użytkowników) 28 lipca na "FAŁSZYWA PANDEMIA!!!" i 2 sierpnia na "pandemia to ściema".
Publikowali ją niektórzy użytkownicy Facebooka (1 i 3 sierpnia) i Twittera (27 lipca, 27 lipca, 30 lipca, 30 lipca i 3 sierpnia). Grafika zwróciła też uwagę użytkowników forum Wykop.
Niektórzy internauci w komentarzach i osobnych wpisach dzielili się zdjęciami ulotek o tej samej treści, które znaleźli w innych miejscach. Pewien internauta wstawił nowe zdjęcie ulotki o "koronaprzekręcie" 17 lipca. Kolejne pojawiło się 23 lipca. "W moim mieście to samo" - napisała 27 lipca internautka, która znalazła wydrukowaną ulotkę na tablicy ogłoszeń.
Internauci pytają o dowody na "koronaprzekręt"
Niektórzy internauci komentujący grafikę zdawali się wierzyć ulotce: "Czemu ludzie nie dają wiary, skoro tyle faktów za tym przemawia", "Sedno sprawy. Przekazujcie dalej", "Teorie spiskowe mają to do siebie, że często prędzej czy później okazują się prawdą".
Część sceptycznie odnosiła się do anonimowego tekstu krążącego w mediach społecznościowych: "Każdy może sobie takie coś napisać, źródło konkretne się podaje, a nie jakieś wymysły, bo ktoś coś powiedział. I tak właśnie powstaje zamęt i niepokój"; "Zbyt kolorowe by było prawdziwe"
Inni pytali o źródła informacji: "A źródło tych informacji?", "Niech ktoś da źródło cytatu Gatesa"(pisownia oryginalna – red.); "ja nie wiem, a może tak podać jakieś źródło tych rewelacyjnych informacji? Przecież na takiej anonimowej kartce można napisać WSZYSTKO!".
"Żaden test nie jest w 100 proc. dokładny"
Jak sprawdziła redakcja Konkret24, testy na koronawirusa niekiedy mogą dać wynik niezgodny ze stanem rzeczywistym - fałszywie ujemny albo fałszywie dodatni. Lekarze wiedzą jednak, jak takie wyniki interpretować.
"Żaden test nie jest w 100 proc. dokładny. Chociaż testy mogą się dobrze sprawdzać w idealnych warunkach laboratoryjnych, w rzeczywistości wiele innych czynników wpływa na ich dokładność, w tym czas wykonania testu, sposób pobrania wymazu i sposób postępowania z próbką", napisały dla portalu "The Conversation" dr Jessica Watson i dr Penny Whiting, ekspertki w zakresie medycznych testów diagnostycznych z Uniwersytetu w Bristolu.
Nie znaleźliśmy jednak w wiarygodnych źródłach potwierdzonych informacji o tym, że testy na COVID-19 miałyby dawać w 80 proc. wynik fałszywie dodatni, jak twierdzi ulotka widoczna na krążącym w sieci zdjęciu.
Informację o w 80 proc. błędnych wynikach tzw. szybkich testów na koronawirusa, które np. Czesi sprowadzili z Chin na początku pandemii w marcu opublikował czeski portal informacyjny novinky.cz. Pavla Svrčinová, dyrektor regionalnej stacji higienicznej (odpowiednik polskiego sanepidu), w czeskiej Ostrawie stwierdziła, że około 80 proc. z kupionych w Chinach testów dawało fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny wynik.
Innego zdania był wtedy czeski wiceminister zdrowia, Roman Prymula: "To test orientacyjny. Nikt nie powiedział, że to test diagnostyczny. Ale nie jest prawdą 80 proc. poziom błędu. To, że od 20 do 30 proc. testów daje błędny wynik, wiedzieliśmy wcześniej, tak samo funkcjonowało to w Chinach. Innych szybkich testów jednak nie ma".
Na początku pandemii kornawirusa Czesi sprowadzili z Chin 300 tys. sztuk tzw. szybkich testów, które wykrywają przeciwciała i mogą określić, czy pacjent był chory na COVID-19, poinformował portal novinky.cz.
Uaktualniana codziennie liczba chorych w Polsce opiera się na wynikach molekularnych testów laboratoryjnych, tzw. PCR.
Nie, szczepionka przeciw polio nie sparaliżowała w Indiach 491 tysięcy dzieci
Czy "szczepionka Billa Gatsa (pisownia oryginalna - red.) przeciw polio sparaliżowała w Indiach 491 000 dzieci"? Redakcja Konkret24 sprawdziła to twierdzenie w maju.
Nie można potwierdzić w żadnych wiarygodnych źródłach informacji o masowych powikłaniach w wyniku szczepień na polio w Indiach. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że w latach 2000-2020 odnotowano 17 przypadków poliowirusa pochodzącego ze szczepień.
Prawdą jest, że Fundacja Billa i Melindy Gates przez wiele lat angażowała się w programy szczepień przeciwko tej chorobie.
Jak wskazuje redakcja amerykańskiego portalu fact-checkingowego PolitiFact, w Indiach wyrażane są obawy przed możliwością przyjęcia skażonych szczepionek.
Kim jest szef WHO
Ulotka z popularnego zdjęcia twierdzi, że "Szefem WHO jest Etiopski komunista, który odpowiada za śmierć tysięcy rodaków".
Obecnie dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Zdrowia jest pochodzący z Etiopii Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jest pierwszym Afrykaninem, który został wybrany na to stanowisko przez państwa członkowskie WHO w maju 2017 roku.
W latach 2012–2016 Ghebreyesus był ministrem spraw zagranicznych Etiopii, wcześniej w latach 2005–2012 pełnił funkcję ministra zdrowia. W 2009 został wybrany na przewodniczącego Globalnego funduszu do walki z AIDS, gruźlicą i malarią (Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria).
Jak wskazuje Wojciech Jagielski, dziennikarz od wielu lat piszący o krajach Afryki, Ghebreyesus ma doktorat z filozofii i nigdy nie leczył ludzi, ale od początku swojej kariery zajmował się organizacją ochrony zdrowia i walką z epidemiami. "W 2005 roku, kiedy obejmował stanowisko ministra zdrowia, w Etiopii radykalnie spadła śmiertelność kobiet przy porodach, a także noworodków i najmłodszych dzieci, zmniejszyła się liczba chorych na AIDS, zapalenie opon mózgowych, a na odrę zaszczepione zostały prawie wszystkie dzieci w kraju", pisze Jagielski w artykule dla Tygodnika Powszechnego.
Obecny szef WHO, rozpoczął swoją karierę w etiopskim ministerstwie zdrowia za czasów rządów komunistycznego tyrana Mengistu Hajle Mariama (1977-91). Nie znaleźliśmy w wiarygodnych źródłach informacji, która potwierdziłaby twierdzenie, że szef WHO "odpowiada za śmierć tysięcy rodaków".
Niektóre koronawirusy są znane od lat 60.
W ulotce napisano, że "niektóre koronawirusy są znane od lat 60-tych". Koronawirusy "to rodzaj wirusów RNA, wyodrębnia się ich cztery rodzaje: alfa, beta, delta i gamma. Nazwa pochodzi od charakterystycznej osłonki w kształcie przypominającym wieniec lub koronę, która jest widoczna w mikroskopie elektronowym", wyjaśnia w rozmowie z Magazynem TVN24 wirusolog dr Paweł Rajewski.
Specjalista potwierdza, że zazwyczaj u ludzi koronawirusy wywołują infekcje górnych dróg oddechowych o łagodnym przebiegu – wskazuje, że jest to od 10 do 20 proc. przeziębień każdego roku. Rzadziej wywołują infekcje o cięższym przebiegu.
Należy jednak podkreślić, że koronawiwirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 jest nowym wirusem, do niedawna nieznanym człowiekowi. Pierwsze przypadki zakażeń ludzi SARS-CoV-2 odnotowano w drugiej połowie 2019 roku w mieście Wuhan we wschodnich Chinach.
Prawdą jest, że niektóre koronawirusy, którymi może zarazić się człowiek, zostały po raz pierwszy zidentyfikowane w połowie lat 60. XX wieku – wskazuje to Amerykańska Agencja ds. Zapobiegania Chorobom Zakaźnym (CDC).
Nie, Bill Gates nie zamierza redukować światowej populacji
Popularna w sieci ulotka o "koronaprzekręcie" informuje, że współzałożyciel firmy Microsoft i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Bill Gates w 2010 roku powiedział: "Jeśli uda nam się osiągnąć duży sukces z nowymi szczepionkami, służbą zdrowia i działaniami w sferze urodzeń, będziemy w stanie obniżyć populację o 10 do 15 procent".
Podobną wypowiedź przypisywała Gates’owi włoska posłanka Sara Cunial podczas wystąpienia w parlamencie 14 maja 2020 r. Częściowo wyjęty z kontekstu cytat Gates’a zweryfikowała wtedy redakcja fact-checkingowa AFP Sprawdzam.
W 2010 roku Bill Gates wystąpił na konferencji Technology, Entertainment and Design (TED). Wyjaśniając jak można osiągnąć cele neutralności klimatycznej, powiedział: "Dziś na świecie żyje 6,8 mld ludzi. Z perspektywą wzrostu do około 9 miliardów. Jeśli uda nam się osiągnąć duży sukces z nowymi szczepionkami, służbą zdrowia i działaniami w sferze urodzeń, będziemy w stanie obniżyć tę liczbę o 10 do 15 procent. Ale nawet wtedy populacja wzrośnie o około 1,3 mld" (polskie tłum. - TED).
Pełen zapis wystąpienia Gates’a wraz z napisami w języku polskim jest dostępny na stronie TED.
W maju br. redakcja Konkret24 zweryfikowała popularne w sieci materiały twierdzące, że podczas tego wystąpienia w 2010 roku Gates przedstawiał swoją rzekomą teorię depopulacji. Jak wskazuje fact-checkingowy portal Snopes, przekonanie Gatesa o wpływie szczepień na zmniejszenie dynamiki wzrostu populacji wynika z doświadczeń fundacji, którą prowadzi wraz z żoną Melindą. Od lat przekonują, że szczepionki wpływają na ograniczenie śmiertelności niemowląt, a w konsekwencji na decyzje rodziców o ograniczeniu liczby dzieci.
Spiskowa teoria Nowego Porządku Świata
Anonimowy autor ulotki twierdzi, że "koronaprzekręt" doprowadzi do stworzenia jednego rządu światowego, czyli Nowego Porządku Świata (ang. New World Order). To popularna teoria spiskowa twierdząca, że w ukryciu działają siły dążące do ustanowienia wszechpotężnego, jednego światowego rządu, wskazuje "New York Magazine". W opracowaniu "Zmowa nauki", wydanym przez Uniwersytet Śląski, Michał Różycki pisze, że według wyznawców teorii NPŚ, członkowie rzekomego rządu światowego wierzą, że liczbę ludzi należy dosłownie zmniejszyć do "łatwiejszych do kontrolowania ilości", i w tym właśnie celu do żywności, wody z kranu czy szczepionek dodawane są toksyczne chemikalia, które również rozpylane są do atmosfery poprzez udające pojazdy pasażerskie samoloty wojskowe.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24/facebook