Obietnice minus. Zapowiadali projekty nowych traktatów europejskich, nic nie przedstawili 

Źródło:
Konkret24
Kaczyński: Unie Europejska łamie traktaty europejskie. Nie daje nam pieniędzy, które się nam absolutnie należą
Kaczyński: Unie Europejska łamie traktaty europejskie. Nie daje nam pieniędzy, które się nam absolutnie należąTVN24
wideo 2/5
Kaczyński: Unie Europejska łamie traktaty europejskie. Nie daje nam pieniędzy, które się nam absolutnie należąTVN24

Po objęciu rządów Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło, że będzie dążyć do "odnowy Unii Europejskiej". Miały w tym pomóc projekty nowych traktatów europejskich, których stworzenie i przedstawienie zapowiedział Jarosław Kaczyński. Ale na zapowiedziach się skończyło. 

Od maja 2022 roku w Parlamencie Europejskim trwają prace nad zmianą dotychczasowych traktatów europejskich: Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. 9 maja europosłowie podjęli rezolucję w tej sprawie. Był to efekt Konferencji o Przyszłości Europy, czyli trwających rok konsultacji obywatelskich dotyczących rozwoju Unii. Efektem jest 49 propozycji zmian i ponad 300 działań służących zacieśnieniu integracji europejskiej. W rezolucji PE zawarto propozycje zmian traktatów - najistotniejsza dotyczy odejścia od zasady jednomyślności w Radzie, czyli organie składającym się z przedstawicieli rządów państw członkowskich. Europosłowie PiS byli przeciw.

Tymczasem osiem lat wcześniej, po dojściu do władzy, Prawo i Sprawiedliwość samo zapowiadało, że trzeba odnowić UE i że zaproponuje zmianę traktatów europejskich. Zapisano to w Uchwale w sprawie odnowy Unii Europejskiej, którą podjęto na V Kongresie PiS w lipcu 2016 roku.

W warunkach kryzysu władze Rzeczypospolitej Polskiej są uprawnione, aby wystąpić z projektem odnowy Unii Europejskiej. Polska ma silną legitymację dla takiej inicjatywy. Jest szóstym państwem we wspólnocie pod względem potencjału gospodarczego i ludnościowego oraz wyróżnia się dużym poziomem zaufania Polaków do procesu integracji europejskiej. (…) Nowy traktat może powstać jedynie w wyniku debaty między wszystkimi państwami członkowskimi na zasadzie równości, poszanowania własnych interesów i kierowania się zasadą dobra wspólnego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powtarzał potem co najmniej dwukrotnie publicznie, że jego partia zaproponuje nowe wersje traktatów europejskich, które przygotuje z ekspertami. Mówił o tym np. w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" w 2016 i 2020 roku.

Dziennikarz: - Czy rząd prowadzi już jakieś rozmowy w sprawie proponowanej przez pana reformy UE, czy koncepcja jest dopiero opracowywana? Jarosław Kaczyński: - Według mojej wiedzy – która nie musi być pełna – takie prace w tej chwili się nie toczą. Ale toczą się rozmowy na innym poziomie. Poprosiłem ważnego polskiego prawnika, by przygotował nowe traktaty.

Dziennikarz: - Czyli EKR i PiS zaproponują jednak nowy traktat, który zapowiedział pan kiedyś w rozmowie z "Rzeczpospolitą"? Jarosław Kaczyński: - Mamy ideę. Mam nadzieje, że z czasem będziemy mogli zaproponować nowy traktat, w zasadzie traktaty.

Stan realizacji: niezrealizowana

Zapowiadane przez prezesa PiS projekty nowych traktatów miały być realizacją uchwały kongresu partii z lipca 2016 roku. Dotychczas ich nie poznaliśmy.

Rok 2016. "Założenia koncepcyjne zmiany traktatów są prowadzone zgodnie z porządkiem kompetencyjnym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych"

Od czasu tych zapowiedzi kwestia projektów nowych europejskich traktatów pojawiła się w debacie publicznej kilka razy. Pierwszy raz za sprawą posłów PO. 19 lipca 2016 roku (czyli dziewięć dni po publikacji wywiadu Jarosława Kaczyńskiego) posłowie PO wysłali interpelacje w tej sprawie do premier Beaty Szydło i do Ministerstwa Spraw Zagranicznych - pytali m.in., czy rząd ma wiedzę na temat propozycji prezesa PiS i kto będzie pracował nad projektami traktatów.

Odpowiedź z 11 sierpnia 2016 roku ówczesnego sekretarza stanu w kancelarii premiera Adama Lipińskiego była wymijająca: "Jarosław Kaczyński, jako lider większości parlamentarnej ma naturalne prawo wypowiadania się w każdej kwestii politycznej, w tym do formułowania analiz i opinii w istotnych sprawach międzynarodowych. Powyższe opinie przyjmowane są do wiadomości z należytą uwagą przez Radę Ministrów".

Z kolei 6 października w odpowiedzi z MSZ napisano: "Założenia koncepcyjne zmiany traktatów na potrzeby Rady Ministrów są prowadzone zgodnie z porządkiem kompetencyjnym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. MSZ jest otwarte na dialog w tej sprawie z wszelkimi ośrodkami myśli europejskiej w kraju i za granicą, tak aby finalne propozycje znalazły dobre przyjęcie na forum polskiego Sejmu oraz na forum europejskim".

12.05.2023 | "Kampania bez kitu". Konkret24. Jak PiS obiecywał likwidację umów śmieciowych
12.05.2023 | "Kampania bez kitu". Jak PiS obiecywał likwidację umów śmieciowychMichał Istel opowiada o zapowiedzianej przez PiS likwidacji śmieciówek.TVN24

Rok 2019. "Nie ma żadnych traktatów Kaczyńskiego"

Do tematu projektów nowych traktatów dwa lata później wrócił poseł PO Krzysztof Brejza. 3 grudnia 2018 roku wysłał do MSZ i KPRM pytania o projekty traktatów. MSZ odpowiedziało, że "Polska jest gotowa do podjęcia debaty na temat zmiany traktatowej w sprzyjających polskim interesom okolicznościach politycznych". Kancelaria premiera stwierdziła, że nie wpłynęły do niej "dokumenty zawierające propozycje 'nowych inicjatyw traktatowych' i nie były przedmiotem konsultacji z Departamentem Prawnym KPRM". Skany obu odpowiedzi poseł PO zamieścił na swoim profilu na Twitterze.

Niespełna pół roku później, gdy trwała kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, na konferencji prasowej 30 kwietnia 2019 roku Krzysztof Brejza poinformował o swojej kolejnej korespondencji z MSZ i kancelarią premiera. "Otrzymaliśmy informację, że nie ma żadnych traktatów Kaczyńskiego" - oświadczył Brejza. Przytoczył też fragment oficjalnej odpowiedzi, jaką dostali posłowie z KPRM, z którego wynikało, że KPRM nie konsultowało dokumentów zawierających propozycje nowych inicjatyw traktatowych (za relacją Polsat News). Na twitterze Brejza pokazał skan odpowiedzi z MSZ, w której napisano, ze MSZ nie ma żadnych nowych informacji w tej sprawie.

Rok 2020. "Nie znamy ani treści nowego traktatu, ani konkretnych propozycji zmian"

Pytanie o projekty nowych traktatów europejskich wróciło półtora roku później w kolejnym wywiadzie prezesa PiS dla "Rzeczpospolitej". Był poświęcony polityce europejskiej PiS. To wtedy na pytanie dziennikarza o zapowiadany nowy traktat Jarosław Kaczyński odpowiedział: "mamy ideę". Wywiad ten skomentował na Facebooku były szef polskiej dyplomacji, europoseł KO Radosław Sikorski. Przypomniał, że Kaczyński w 2016 roku miał poprosić polskiego prawnika o przygotowanie projektów nowych traktatów europejskich. "Poproszenie jakiegoś 'prawnika' - choćby dysponującego dużą kancelarią - o napisanie traktatu, jest jak poproszenie lokalnej firmy remontowej o wybudowanie autostrady Warszawa-Madryt. Nic więc dziwnego, że po tych czterech latach od zapowiedzi, nie znamy ani treści nowego traktatu, ani konkretnych propozycji zmian, ani nawet nazwiska 'ważnego, polskiego prawnika', który miał traktat pisać" – napisał Sikorski.

19.05.2023 | "Kampania bez kitu". Jak PiS chciał kręcić wielką, hollywoodzką produkcję filmową o polskiej historii
19.05.2023 | "Kampania bez kitu". Jak PiS chciał kręcić wielką, hollywoodzką produkcję filmową o polskiej historiiW "Kampanii bez kitu" Radomira Wita Krzysztof Jabłonowski mówi, jak PiS obiecywał nakręcić wielką produkcję filmową. TVN24

Rok 2023. "Dobór narzędzi służących partii politycznej w prowadzeniu bieżącej działalności to sprawa wewnętrznej organizacji pracy partii"

Chcąc sprawdzić, na jakim etapie są prace nad zapowiadanymi nowymi traktatami, wysłaliśmy 24 maja 2023 roku do biura prasowego PiS pytania na podstawie Prawa prasowego i ustawy o dostępie do informacji publicznej: komu i kiedy prezes PiS Jarosław Kaczyński zlecił przygotowanie projektów nowych traktatów europejskich? Jeśli prace w tej sprawie zostały podjęte, to na jakim są etapie? Czy osoba, która podjęła się realizacji tego zdania, przedstawiła już projekty nowych traktatów europejskich? Jakie są w nich zawarte propozycje? Jakie jest obecnie stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nowelizacji Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej?

W otrzymanej pół godziny później odpowiedzi, podpisanej przez sekretarza generalnego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, czytamy, że "wnioskowane dane nie stanowią informacji publicznych w rozumieniu ustawy". I dalej: "Przedmiotem odnośnego wniosku jest zapytanie o sposób organizacji wewnętrznego funkcjonowania formacji politycznej, a kolejno o stanowisko polityczne w sprawie. Przypomnieć należy, iż dobór narzędzi służących partii politycznej w prowadzeniu bieżącej działalności to sprawa wewnętrznej organizacji pracy partii, nie zaś domena wykonywania zadań publicznych, czy tym bardziej władztwa publicznego. Ponadto, zupełnie osobliwym wydaje się wnioskowanie w trybie ustawy o wyrażenie stanowiska politycznego w sprawie. Ustawa w żadnej mierze nie służy pozyskiwaniu opinii, stanowisk, poglądów, w żadnej sprawie, nawet mającej charakter doniosły publicznie".

Wobec braku konkretnych odpowiedzi możemy uznać, że obietnica przygotowania projektów nowych europejskich traktatów nie została zrealizowana.

Obietnice minus. Piotr Jaźwiński o tym, jak PiS zapowiadał "słuchanie obywateli"
Obietnice minus. Piotr Jaźwiński o tym, jak PiS zapowiadał "słuchanie obywateli"TVN24

Jak powstał cykl "Obietnice minus"

Zespół Konkret 24 zebrał i zweryfikował zapowiedzi obozu Zjednoczonej Prawicy, które pod koniec drugiej kadencji pozostają niespełnione. Poszukiwanie obietnic zaczęliśmy od początków 2015 roku - to wtedy, wraz z rozpędzającą się kampanią prezydencką Andrzeja Dudy, zaczął się marsz prawicy po władzę. Przejrzeliśmy obietnice z dwóch kampanii prezydenckich, dwóch kampanii parlamentarnych, wyborów samorządowych i do Parlamentu Europejskiego – bo to przed elekcjami politycy najczęściej wiele obiecują. Sprawdzaliśmy, czy w okresie pomiędzy wyborami rzucane publicznie przez rządzących zapowiedzi się zmaterializowały. Tak powstał zbiór kilkudziesięciu obietnic, które Zjednoczona Prawica złożyła w ostatnich latach, ale ich "nie dowiozła". Kolejne części cyklu będziemy publikować na stronie Konkret24.tvn24.pl i na stronie głównej Tvn24.pl.

Lista jest otwarta – na bieżąco sprawdzamy wystąpienia prezydenta, polityków PiS, Suwerennej Polski, Partii Republikańskiej. Zachęcamy czytelników do kontaktu z nami i zgłaszania propozycji do weryfikacji. Można to zrobić zarówno przez formularz na stronie, jak i mailem na adres konkret24@tvn.pl.

Autorka/Autor:Piotr Jaźwiński

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie co to za bydło było wczoraj na Placu Zamkowym?" - zapytał jeden z internautów, którego wpis ze zdjęciem pokazującym zaśmieconą ulicę zatacza coraz szersze kręgi w sieci. Nie ma ono jednak nic wspólnego z wiecem w Warszawie.

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

"Wystarczyło kilka miesięcy rządów koalicji 13 grudnia, a zyski Orlenu spadają" - oświadczył poseł PiS Radosław Fogiel, komentując wyniki spółki za pierwszy kwartał 2024 roku. Eksperci przeanalizowali dokładnie te dane i wskazują rzeczywistych "trzech głównych winowajców".

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Europoseł Adam Bielan twierdzi, że obecna koalicja rządząca nie protestowała w 2017 roku przeciwko ustawie, która zmieniła zasady funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda. Przypominamy, jak wyglądało głosowanie nad ustawą z wrzutką o Funduszu.

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po meczu siatkarskim w Suwałkach pojawiły się informacje o rzekomym wpuszczaniu za darmo ukraińskich kibiców. Te doniesienia nie są prawdziwe, a ich celem jest antagonizowanie obu narodów.

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24

W przekazie polityków Prawa i Sprawiedliwości rząd znacząco obniżył 14. emeryturę i wprowadził "program 1000 minus". Tyle że wysokość tego świadczenia była znana już dawno i zapisana w przepisach przyjętych jeszcze w 2021 roku, a ubiegłoroczna nadzwyczajna podwyżka wynikała z pomyłki Jarosława Kaczyńskiego.

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24