Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pochwalił się w mediach społecznościowych uczestnictwem w uroczystości "przekazania nowego samochodu" jednostce ochotniczej straży pożarnej. Okazało się, że strażacy przywitali ten pojazd w listopadzie 2020 roku.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek relacjonował w mediach społecznościowych swój pobyt w Goszczanowie, w województwie łódzkim. 18 września wziął udział w uroczystości poświęcenia samochodu strażackiego ochotniczej straży pożarnej. "Dziękuję za możliwość udziału w obchodach 110-lecia OSP w Gminie Goszczanów i przekazania nowego samochodu, który będzie służył strażakom i lokalnej społeczności" - napisał na Twitterze i na Facebooku.

Minister Przemysław Czarnek o "przekazaniu nowego samochodu" ochotniczej straży pożarnej
Minister Przemysław Czarnek o "przekazaniu nowego samochodu" ochotniczej straży pożarnej Foto: Twitter

Podczas wizyty minister Czarnek mówił o ogromnych nakładach na rozwój służb ratowniczych - na sprzęt dla zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. "Wiem, że jeszcze tej jesieni do rozdysponowania będzie około 25 milionów złotych na doposażenie młodzieżowych drużyn pożarniczych" - zapewniał.

Pojazd dla OSP? "Jak on może być nowy?"

Na zdjęciach dołączonych do obu wspomnianych wpisów z mediów społecznościowych widać ministra Czarnka przemawiającego przed gminnym ośrodkiem kultury w Goszczanowie i ściskającego dłoń strażaka. Widać również ministra polewającego szampanem wóz strażacki marki Scania o numerach rejestracyjnych ESI 69998.

Internauci, którzy komentowali wpis ministra na Twitterze, szybko odnaleźli zdjęcia pojazdu strażackiego o takich samych numerach rejestracyjnych na zdjęciach sprzed półtora roku. "Pan minister raczył dziś przekazać nowy samochód dla OSP w gminie Goszczanów. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz. Jak on może być nowy, skoro samochód o tym numerze rejestracyjnym jeździ już tam przynajmniej od lutego 2021?" - pytał jeden z internautów komentujących post ministra.

Czarnek chce wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół

Samochód użytkowany ponad półtora roku

Internauta, który zwrócił ministrowi uwagę, zamieścił zrzuty ekranu z serwisu Ratownicza.net, w którym użytkownicy zamieszczają zdjęcia pojazdów i budynków służb ratowniczych, głównie straży pożarnej.

Sprawdzając po numerze rejestracyjnym wozu z Goszczanowa, w serwisie znajdujemy 16 zdjęć. Najstarsze z nich dostępne w serwisie wykonano 14 lutego 2021 roku. Samochód ma ten sam numer rejestracyjny, co samochód widoczny na zdjęciach wykonanych podczas uroczystości z udziałem ministra Czarnka. Na jego boku widać nazwę OSP Goszczanów, a na jednym ze zdjęć pojazd jest zaparkowany w garażu remizy w Goszczanowie.

Na facebookowym profilu OSP Goszczanów można znaleźć więcej zdjęć i nagrań wozu. Najwcześniejszy materiał pochodzi z 24 listopada 2020 roku, gdy strażacy uroczyście witali nową scanię. Kilka dni później opublikowali zdjęcia pochodzące z tego powitania. Wtedy jeszcze pojazd miał profesjonalne tablice rejestracyjne, charakteryzujące się ciemnozielonym fontem. Z takich tablic mogą korzystać np. sprzedawcy nowych samochodów. Najstarsza fotografia ze stałymi tablicami została opublikowana 4 stycznia 2021 roku, miała zostać wykonana dwa dni wcześniej podczas wyjazdu strażaków do wypadku drogowego. 8 kwietnia 2021 roku opublikowano zaś zdjęcie z wyjazdu alarmowego do powalonego na drogę drzewa w miejscowości Sulmów.

Zdjęcia te potwierdzają zatem, że wóz trafił do OSP Goszczanów prawie dwa lata przed uroczystością z udziałem ministra Czarnka, a był wykorzystywany co najmniej od początku stycznia 2021 roku. Ponadto, jak wynika z informacji serwisu lokalnego radia Nasze.fm "Nowa scania kosztowała blisko milion zł. Zakup sfinansowano ze środków od komendanta głównego PSP oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina wyłożyła 200 tys. zł". Minister i jego resort nie miały udziału w finansowaniu zakupu.

Sejm ma zająć się projektem przesunięcia wyborów samorządowych

Rzeczniczka MEiN: Czy coś w tym złego?

Zapytaliśmy biuro prasowe ministerstwa edukacji i nauki, dlaczego minister napisał na Twitterze o przekazaniu nowego samochodu. "Uroczystość przekazania nowego wozu bojowego OSP Goszczanów przez Wójta Gminy, wraz z poświęceniem wozu, została przesunięta przez OSP na czas po pandemii i połączona z 110-leciem OSP Goszczanów. Czy coś w tym złego? Proszę zapytać strażaków" - odpisała na naszego maila Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa MEiN.

Całus-Polak dodała, że minister Czarnek jest honorowym obywatelem gminy [minister pochodzi z Goszczanowa], z radością odebrał zaproszenie na uroczystość i przyjął z honorem funkcję "ojca chrzestnego" nowego wozu bojowego.

Wójt Goszczanowa Krzysztof Andrzejewski przekazał Konkret24, że samochód dotarł w listopadzie 2020 roku, a fakturę uregulowano w połowie grudnia. Po zgłoszeniu pojazdu do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sieradzu był on użytkowany przez OSP Goszczanów. Wójt, podobnie jak rzeczniczka MEiN, tłumaczy, że poświęcenie i przekazanie samochodu bezpośrednio po zakupie było niemożliwe z ograniczeniami wprowadzonymi w czasie pandemii. "Zarząd OSP w Goszczanowie podjął decyzję, że poświęcenie i przekazanie samochodu zostanie połączone z obchodami 110-lecia powstania OSP w Goszczanowie, co nastąpiło 18 września 2022 roku" - tłumaczy wójt. Zaznacza, że on sam przekazał strażakom samochód, a nie minister, jak relacjonowały niektóre media. "W rozmowach, przemówieniach padało sformułowanie nowy samochód, bo to jest nasz nowy samochód i jeszcze na długo tak pozostanie" - pisze wójt w odpowiedzi na pytania Konkret24.

O podobnym wydarzeniu z udziałem minister rodziny Marleny Maląg pisaliśmy w Konkret24 w maju tego roku. Minister pochwaliła się na Twitterze udziałem w "uroczystym poświęceniu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego" w wielkopolskiej Sobótce. O tym samym wozie przekazanym OSP w Sobótce w grudniu 2019 roku informowano na stronie internetowej gminy Ostrów Wielkopolski.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Tomasz Gzell/PAP/EPA, Twitter

Pozostałe

Niemiecki resort sprawiedliwości "uruchamia system donosicielstwa"? Wyjaśniamy

"System donosicielstwa na wzór Stasi" - tak skomentował jeden z internautów krążące w sieci nagranie z wystąpienia niemieckiego ministra sprawiedliwości, na którym ma on "zachęcać do kapowania". Jednak nowe przepisy, które minister zapowiada, są skutkiem wdrażania w Niemczech unijnej dyrektywy. W Polsce zresztą trwają prace nad podobną ustawą.