"Nie ma tematu", "absolutnie nie", "nie planujemy". Co mówił PiS o waloryzacji 500 plus

Autor:
Jan
Kunert
Źródło:
Konkret24
Kaczyński o podwyżce 500 plus
Kaczyński o podwyżce 500 plusTVN24
wideo 2/6
TVN24Kaczyński o podwyżce 500 plus

W ostatnich miesiącach rządzący co najmniej kilkanaście razy publicznie zaprzeczali, że świadczenie 500 plus zostanie podniesione. Niespodziewana zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego z 14 maja przeczy więc temu, o czym dotychczas zapewniali członkowie rządu Mateusza Morawieckiego.

Podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", która odbywała się w Warszawie 13 i 14 maja, Jarosław Kaczyński zapowiedział od nowego roku waloryzację 500 plus. "To będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus" - poinformował. Dodał, że będzie to kontynuacja i rozwijanie świadczeń skierowanych do rodzin. Świadczenie 500 plus nie było bowiem waloryzowane od kwietnia 2016 roku, kiedy to wystartował flagowy program PiS Rodzina 500 plus.

Zapowiedź prezesa PiS wywołała zdumienie zarówno wśród niektórych polityków opozycji, jak i wszystkich, którzy pamiętają, że to sami rządzący dotychczas wielokrotnie informowali, iż świadczenie na dziecko się nie zwiększy. "Trzeba zapytać Jarosława Kaczyńskiego, co się zmieniło od jego ostatniej wypowiedzi, w której przekonywał nas, że waloryzacja 500 plus jest niemożliwa, bo będzie proinflacyjna" - stwierdziła 15 maja w Polsat News posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska.

W mediach społecznościowych pojawiło się popularne nagranie, na którym najpierw widać polityków PiS zaprzeczającym pracom nad podwyższeniem świadczenia, a następnie zapowiedź prezesa PiS o waloryzacji. "Czyżby słupki poparcia przestały się zgadzać PiSowi? A może ktoś z kogoś robi wariata? A może jedno i drugie?"; "Kto z nich wie co mówi?"; "Oni wszyscy żyją w innej rzeczywistości"; "Propaganda gorsza jak za PZPR"; "Wewnętrzne sondaże PISu lecą na łeb na szyję" - komentowali wideo internauci (pisownia oryginalna).

Jak politycy PiS próbują tłumaczyć tę nagłą zmianę? Na przykład rzecznik partii Rafał Bochenek, goszcząc 15 maja w popołudniowym "Gościu Radia Zet", tak tłumaczył, dlaczego wcześniej zdaniem prezesa PiS podniesienie 500 plus sprzyjałoby podbijaniu inflacji: "Jarosław Kaczyński mówił prawdę. Nie mogliśmy wówczas zwiększać nakładów na programy społeczne, ponieważ byliśmy w trendzie wzrostowym inflacji". 

Ale nie tylko prezes PiS opowiadał się dotychczas przeciwko waloryzacji 500 plus. Jak sprawdziliśmy, takich publicznych zaprzeczeń przedstawicieli rządu i polityków PiS było w ciągu niecałego roku blisko 20.

Rok 2022: "nie pracujemy", "absolutnie nie", "nie planujemy"

7 czerwca: zaprzecza Soboń

"Nie pracujemy nad takim rozwiązaniem" - tak odpowiedział wiceminister finansów Artur Soboń, dopytywany w TVN24 przez Konrada Piaseckiego o to, czy pomysł zmiany 500 plus na 700 plus "jest na stole" oraz czy rodzi się w Ministerstwie Finansów.

Wiceminister finansów Artur Soboń o waloryzacji 500 plus
Wiceminister finansów Artur Soboń o waloryzacji 500 plusTVN24

27 czerwca: zaprzecza Kaczyński

"700 plus to właśnie posunięcie proinflacyjne. Nie sądzę, żeby było. Ale to nie oznacza, że my zaniechamy pomocy dla rodzin" - to z kolei odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego, który był tego dnia gościem w TVP Bydgoszcz. To stanowisko Kaczyńskiego w sprawie waloryzacji 500 plus jest dziś najczęściej przywoływane.

8 czerwca: zaprzecza Rzeczkowska

"Nie rozmawiamy o waloryzacji 500 plus" - przekazała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Magdalena Rzeczkowska, minister finansów. Było pytana o nowelizację poprzedniego budżetu i plany na obecny. "Czy będzie 14. emerytura na stałe, a może waloryzacja 500 plus czy dwukrotna waloryzacja emerytur w ciągu roku?" - zapytali dziennikarze. Pani minister zaprzeczyła.

27 października: Rzeczkowska zaprzecza po raz drugi

"Absolutnie nie. Nie ma takiej przestrzeni, nie ma takich planów. Mamy inne wyzwania w tej chwili" - odpowiedziała tego dnia w Radiu Zet minister finansów Magdalena Rzeczkowska na pytanie Bogdana Rymanowskiego o ewentualną podwyżkę świadczenia 500 plus.

21 grudnia: Soboń zaprzecza po raz drugi

"Nie pracujemy nad tym" - odparł wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", gdy dziennikarze zapytali go - w kontekście planów budżetowych na kolejny rok - czy planowana jest waloryzacja 500 plus.

30 grudnia: zaprzecza Maląg

"Nie planujemy w budżecie, aby waloryzować świadczenie 500 plus" - oświadczyła minister rodziny Marlena Maląg, gdy tego dnia w TVP1 usłyszała pytanie o to, czy świadczenie 500 plus zostanie zwaloryzowane w związku z wysoką inflacją.

Rok 2023: "nie ma takiej decyzji", "nie ma żadnych prac", "nie ma tego tematu", "na 100 procent nie"

15 lutego: zaprzecza Mueller

"Nie ma takiej decyzji i w rządzie aktualnie nie ma prac w tym zakresie, nawet analitycznych, to już mówię wprost" - zapewnił rzecznik rządu Piotr Mueller w wywiadzie z "Rzeczpospolitą", gdy został zapytany o obietnice PiS, w tym podniesienie 500 plus, w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

17 marca: Maląg zaprzecza po raz drugi

"Nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus. (…) Na ten moment nie pracujemy nad zmianami" - przekazała minister Marlena Maląg tego dnia w Radiu Zet, gdy została zapytana, czy w związku z wysoką inflacją rząd zdecyduje się przed wyborami na podwyżkę świadczenia.

17 marca: zaprzecza Bochenek

"Politycy czasem snują swoje marzenia, jeżeli chodzi o waloryzację tego programu. Nie ma żadnych prac w tym zakresie obecnie" - zapewniał w Polsat News Rafał Bochenek, rzecznik PiS. Prowadzący zapytał bowiem gościa o wypowiedź polityka Suwerennej Polski Tadeusza Cymańskiego, który stwierdził, że trzeba waloryzować 500 plus do poziomu około 800 plus.

16 marca: zaprzecza Sobolewski

"Waloryzacja 500 plus nie jest w tej chwili tematem rozmów jakichkolwiek, przynajmniej w kierownictwie PiS. Tutaj nie ma tego tematu, to od razu mówię, chciałbym przeciąć te spekulacje" - stwierdził w TVP 1 Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS.

22 marca: Rzeczkowska zaprzecza po raz trzeci

"Temat waloryzacji powraca co chwilę od pewnego czasu. Na ten temat nie dyskutujemy. Nie ma go jako oficjalnego tematu" - powiedziała minister Magdalena Rzeczkowska w Radiu Zet, gdy tego dnia zapytano ją o sondaż, w którym większość respondentów opowiedziała się za zwiększeniem 500 plus do 1000 plus. "Czy pani się na taką waloryzację zgodzi, czy podtrzymuje stanowisko sprzed paru miesięcy z tego studia, że nie będzie pani zgody na rozdawnictwo?" - zapytał prowadzący. Minister ponownie zaprzeczyła.

27 marca: Rzeczkowska zaprzecza po raz czwarty

"Obecnie nie ma żadnych prac nad waloryzacją 500 plus. Nie prowadzimy rozmów, w jakiej skali i czy zwiększać świadczenie" - odparła kilka dni później minister Magdalena Rzeczkowska w wywiadzie dla Business Insidera, gdy zapytano ją o przestrzeń na nowe wydatki.

30 marca: Soboń zaprzecza po raz trzeci

"Mogę powiedzieć na 100 procent, że nie pracujemy nad tego typu rozwiązaniem" - powiedział wiceminister Artur Soboń na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapytany o plany rządu w zakresie podniesienia świadczenia 500 plus.

Artur Soboń o waloryzacji 500 plus (wypowiedź z marca 2023)
Artur Soboń o waloryzacji 500 plus (wypowiedź z marca 2023)TVN24

31 marca: Sobolewski zaprzecza po raz drugi

"To są tylko i wyłącznie spekulacje medialne, jeśli mówimy o decyzji PiS. W kierownictwie PiS o tym temacie nie było rozmowy, nie mówiąc już o jakichkolwiek decyzjach" - zapewnił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Programie I Polskiego Radia, odnosząc się do medialnych spekulacji na ten temat waloryzacji 500 plus.

12 kwietnia: zaprzecza Emilewicz

"Z tego, co wiem, żadne prace w sprawie waloryzacji 500 plus nie są prowadzone" - stwierdziła posłanka PiS Jadwiga Emilewicz w wywiadzie w Wirtualnej Polsce, gdy zadano jej pytanie: "Czy jest potrzeba waloryzacji świadczenia 500 plus i czy rząd planuje jakieś ruchy w tej sprawie?".

18 kwietnia: Soboń zaprzecza po raz czwarty

"Nie pracujemy nad waloryzacją programu 500 plus" - ponformował wiceminister Artur Soboń w Radiu Zet, gdy prowadzący zapytał wprost o waloryzację 500 plus: "Będzie czy nie będzie?"

19 kwietnia: Soboń zaprzecza po raz piąty

"Dzisiaj nie ma takiego planu, by waloryzować 500 plus" - powiedział dzień później Artur Soboń w Radiu Plus, gdy zapytano go, czy jest możliwość wprowadzenia takiej waloryzacji jeszcze w tym roku.

22 kwietnia: Maląg zaprzecza po raz trzeci

"Obecnie nie pracujemy nad waloryzacją 500 plus" - oznajmiła Marlena Maląg w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej.

4 maja: Sobolewski zaprzecza po raz trzeci

"W kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości ten temat nie pojawia się. Nie jest dyskutowany, więc tego tematu nie ma. Nie ma tematu waloryzacji 500 plus" - zapewniał jeszcze na początku maja w Radiu Zet Krzysztof Sobolewski, gdy prowadzący zacytował mu pytanie od słuchacza właśnie w tej sprawie. Polityk dopytywany, czy to zagadnienie pojawi się na konwencji programowej PiS w ostatniej dekadzie maja, odparł: "Nie przewiduję takiego tematu".

Autor:Jan Kunert

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości