Fakt, że od 16 października Niemcy wprowadziły wyrywkowe kontrole na granicy z Polską, europosłanka PiS Beata Kempa skomentowała, że to reakcja na wynik wyborów w Polsce - czyli wygraną opozycyjnych ugrupowań. To nieprawda: decyzja Niemiec została podjęta wcześniej, a po wybuchu w Polsce afery wizowej, którą ujawniono w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
W poniedziałek 16 października niemiecka policja rozpoczęła stacjonarne kontrole graniczne na wschodnich granicach kraju – w tym z Polską i Czechami. Kontrole są wyrywkowe. Niemieccy funkcjonariusze zatrzymują i kontrolują zarówno samochody, jak i pieszych. Kontrole spowodowały korki po polskiej stronie. 20 października europosłanka PiS Beata Kempa napisała na platformie X: "Uwaga, pilne Właśnie mijam kontrolę na granicy z Niemcami. Ledwo Tusk obtrąbił sukces, a już są problemy z wyjazdem do Polski. A miało być tak europejsko. Niemcy już boją się luzowania Muru na granicy. Pierwszy cud Tuska - HALT na granicy" (pisownia oryginalna).
Beata Kempa powtórzyła przekaz, którego używał obóz rządzący w trakcie kampanii wyborczej. PiS przekonywał bowiem, że jeżeli opozycja, a zwłaszcza Platforma Obywatelska, wygra wybory i stworzy rząd, doprowadzi do zlikwidowania muru na granicy polsko-białoruskiej, a tym samym niekontrolowanego przepływu migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki przez Białoruś do Polski i dalej do Europy Zachodniej - a wtedy Europa może zamknąć granice.
Wpis Kempy jest bardzo popularny. Ma ponad 370 tys. wyświetleń, wywołał ponad 4 tys. komentarzy. Internauci krytykują posłankę do Parlamentu Europejskiego.
Bo to wcale nie wynik wyborów w Polsce miał wpływ na decyzję Niemiec w sprawie kontroli na granicy.
Zapowiedź kontroli przed wyborami. Celem nielegalna migracja
15 października wieczorem pracownia Ipsos opublikowała wyniki sondażowego badania exit pool. Według badania opozycja w wyborach parlamentarnych zdobyła 248 mandatów i ma szansę na przejęcie władzy. "Wygrała Polska, wygrała demokracja, odsunęliśmy ich od władzy" - triumfował Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Wyniki sondażu potwierdziła potem Państwowa Komisja Wyborcza. 24 października przedstawiciele opozycji spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą i zadeklarowali utworzenie wspólnego rządu na czele z Donaldem Tuskiem.
Następnego dnia po wyborach parlamentarnych Niemcy rozpoczęły kontrole na granicy z Polską. Tylko że wbrew twierdzeniu Beaty Kempy ta decyzja nie miała nic wspólnego z wynikiem wyborów - te działania zapowiedziano już kilka tygodni wcześniej.
Kontrole są efektem decyzji szefowej niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Została wydana wstępnie na dziesięć dni. Może zostać przedłużona o dwa miesiące.
Otóż w środę, 27 września 2023 roku, niemiecka federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ogłosiła, że Niemcy "chcą wprowadzić tymczasowe kontrole na granicach z Polską i Czechami". Wyjaśniała, że powodem jest nielegalna migracja. "Musimy ten biznes przemytniczy ograniczyć, ponieważ osiąga ogromne zyski z ludzkiego nieszczęścia. Dlatego chcemy wprowadzić na szlakach przemytniczych na granicy Polski i Czechy tymczasowe kontrole wyrywkowe, które mają ograniczyć działania przemytnicze" - zapowiedziała minister.
Portal Deutsche Welle wyjaśniał: "Kontrole na granicy mają ograniczyć nielegalny przerzut migrantów do Niemiec. Ich liczba w ostatnim roku dramatycznie wzrosła. Gminy skarżą się, że nie dają rady przyjmować więcej migrantów". Pod koniec września portal Tagesschau poinformował, że w debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Kretschmer jest kolejnym niemieckim politykiem, wzywającym rząd federalny do podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia migracji. Jako przykład takich środków podał wówczas wprowadzenie kontroli granicznych na granicach z Polską i Czechami. "Sytuacja jest dramatyczna, nie mamy innego wyboru" – stwierdził wówczas premier landu graniczącego z Polską i Czechami.
Tylko od stycznia do początku października 2023 roku niemiecka policja zarejestrowała na wszystkich granicach 98 tysięcy nielegalnych wjazdów. To więcej niż w całym roku 2022, kiedy to granicę bez zezwolenia przekroczyło prawie 92 tys. osób. Z kolei od początku stycznia do końca września 2023 roku o azyl w Niemczech wystąpiły 233 744 osoby – jest to o 73 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Pod koniec września Jacek Czaputowicz, były minister spraw zagranicznych w rządzie PiS stwierdził w TVN24, że cały czas Niemcom "wpuszczaliśmy świadomie wielkie rzesze, tysiące tygodniowo" migrantów. Tego samego dnia Konkret24 dostał informacje z biura prasowego niemieckiej policji - Bundespolizei - ile osób w latach 2021-2023 zostało zatrzymanych na nielegalnym przekroczeniu granicy polsko-niemieckiej. Mianowicie: w 2021 roku – zatrzymano 14 679 osób; w 2022 roku – zatrzymano 15 198 osób; styczeń-sierpień 2023 roku – zatrzymano 19 121 osób.
Danymi za wrzesień niemiecka policja wówczas jeszcze nie dysponowała. Jak widać, tylko w ośmiu miesiącach tego roku niemiecką granicę od strony Polski nielegalnie przekraczało więcej osób niż w całym 2022 czy 2021 roku.
Przypomnieć też należy, że decyzja Niemiec została podjęta po wybuchu w Polsce afery wizowej. Zaczęła się od odwołania 31 sierpnia 2023 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Odpowiadał w resorcie za sprawy konsularne, w tym system wydawania wiz. Jako oficjalny powód podano "brak satysfakcjonującej współpracy". Dzień później "Gazeta Wyborcza", powołując się na swojego informatora w MSZ, przekazała, że 31 sierpnia do budynku resortu dyplomacji weszli agenci służb specjalnych, prawdopodobnie CBA. Przesłuchali kierownictwo Departamentu Konsularnego i dyrektora generalnego MSZ. Kilka dni później media opisywały, że w bardzo prosty sposób, za łapówki, migranci z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu mogli dostać polskie wizy. Przed ambasadą w jednym z państw afrykańskich nawet miały stać stoiska, gdzie można było kupić już podstemplowane dokumenty - wystarczyło wpisać nazwisko.
Z kolei według Onetu wiceminister Piotr Wawrzyk został wyrzucony z rządu i z list wyborczych PiS właśnie za to, że pomógł swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych. Portal ujawnił, że grupa Indusów była prezentowana w Departamencie Konsularnym MSZ przez Edgara K. jako ekipa filmowa z Bollywood, co okazało się nieprawdą.
Źródło: Konkret24