Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie twierdzi, że "ataki terrorystyczne przeprowadzane przez osoby wyznające Islam są odpowiedzią na dyskryminację, której ta grupa doświadcza w UE", jak sugerowały niektóre polskie media, a na co w portalach społecznościowych powoływali się m.in. politycy. 31 sierpnia z okazji muzułmańskiego Nowego Roku, Timmermans zwrócił się do wszystkich społeczności zamieszkujących Europę o wzajemny szacunek i zrozumienie bez względu na podziały i różnice.
O rzekomej wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej zrobiło się głośno w mediach społecznościowych za sprawą publikacji portalu tygodnika "Do Rzeczy", powołującego się na "Nasz Dziennik" z 12 września. Obydwa tytuły przywołały słowa Fransa Timmermansa, które według autorów miały paść 31 sierpnia.
Ataki terrorystyczne przeprowadzane przez osoby wyznające Islam są odpowiedzią na dyskryminację, której ta grupa doświadcza w UE Frans Timmermans za m.in. "Nasz Dziennik"
Takich czy podobnych słów nie ma jednak i nie było w tekście opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej 31 sierpnia.
Źródło: "Nasz Dziennik"
Powołując się na "Nasz Dziennik", artykuł z fałszywym cytatem opublikowały także m.in. portale Niezależna, TelewizjaRepublika, Fronda i Wprost oraz wielu użytkowników mediów społecznościowych.
13 września teksty na stronach internetowych DoRzeczy i na portalu "Naszego Dziennika" zostały zmienione - usunięto z nich nieprawdziwą wypowiedź. Swoje artykuły zmieniła także większość portali, które wcześniej powoływały się na "Nasz Dziennik". W momencie publikacji tego tekstu, fałszywe słowa przypisywane Timmermansowi nadal są m.in. w portalu TV Republika.
fałsz
Liczne ślady zmanipulowanego przesłania Timmermansa widoczne są nadal także w mediach społecznościowych, gdzie internauci w większości z oburzeniem komentowali jego oświadczenie. Niektóre z wpisów zdobyły bardzo dużą popularność. Jeden z nich zamieścił w piątek rano europoseł Patryk Jaki, ale później go usunął.
fałsz
Co rzekomo powiedział Frans Timmermans?
Artykuł "Islam ponad prawem" został opublikowany drukiem w "Naszym Dzienniku" oraz na jego portalu 12 września 2019 roku. Jak pisze gazeta, przesłanie Fransa Timmermansa do muzułmanów "z okazji Islamskiego Nowego Roku potwierdza zaangażowanie Komisji Europejskiej w zwalczanie nietolerancji, nienawiści i dyskryminacji wobec muzułmanów na Starym Kontynencie. Wyraża też wdzięczność wobec wyznawców Allaha za wkład w ukształtowanie Europy".
Jak pisze dziennik dalej, "Co więcej, [Timmemrans - red.] ubolewa, że w Europie są jakoby grupy, które podsycają nienawiść do muzułmanów. – Jesteśmy teraz świadkami ohydnych ataków na muzułmanów w Europie i na całym świecie – podkreśla Timmermans".
Do tego momentu podsumowanie "Naszego Dziennika" jest bliskie treści przesłania Timmermansa, które w języku angielskim dostępne jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej. Za to dalsza część artykułu dziennika nie znajdowała potwierdzenia w oryginalnej wypowiedzi polityka.
[Timmermans - red.] "Wyjaśnia, że ataki terrorystyczne przeprowadzane przez osoby wyznające islam są odpowiedzią na dyskryminację, której ta grupa doświadcza w UE" - można było przeczytać w "Naszym Dzienniku". Takiego stwierdzenia ani sugestii na ten temat nie znajdziemy w wypowiedzi wiceprzewodniczącego KE.
Co naprawdę powiedział Frans Timmermans?
W przesłaniu wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej z 31 sierpnia z okazji obchodzonego tego dnia muzułmańskiego Nowego Roku (1441), do którego odnosi się tekst "Naszego Dziennika", można przeczytać m.in. o tym, jakim problemem stają się w ostatnim czasie ataki na społeczności muzułmańskie, "zbiorowo obwiniane za terroryzm uprawiany przez nielicznych". Przywołał w tym kontekście zamach na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii, do którego doszło 15 marca.
Od 31 sierpnia do 13 września przesłanie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej było dostępne w internecie jedynie w języku angielskim. W piątek Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce przekazała Konkret24 oficjalne tłumaczenie słów Timmermansa. Przytaczamy je w całości.
prawda
Wszystkim muzułmańskim społecznościom w całej Europie chciałbym życzyć pokoju, zdrowia i pomyślności z okazji Nowego Roku. Pozwalam sobie również skorzystać z tej okazji, aby przekazać przesłanie dotyczące Unii Europejskiej, w której chcemy wspólnie żyć. Europa od setek lat jest domem dla muzułmanów, którzy w znaczącym stopniu przyczynili się do rozwoju naszej kultury, architektury, szkolnictwa, sztuki, nauki i polityki. Europa jest zróżnicowanym kontynentem i takie też są wszystkie zamieszkujące ją społeczności. Jest to jeden z czynników, który wpłynął na to, jacy jesteśmy jako Europejczycy. Pomimo wyzwań, przed jakimi stawaliśmy, nauczyliśmy się wreszcie żyć razem; co więcej, nauczyliśmy się szanować przy tym wzajemne różnice i postrzegać je jako element wzbogacający nasz kontynent. W czasach gdy coraz większe siły dążą do podziału naszych społeczności, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, byśmy w dalszym ciągu potrafili patrzeć oczami innych, byśmy słuchali siebie nawzajem i uwzględniali dzielące nas różnice, przestrzegając zarazem naszych wspólnych podstawowych wartości. Budowanie i wzmacnianie spójnego i pluralistycznego społeczeństwa jest naszym zbiorowym obowiązkiem. I wiemy, że nie jest rzecz dana na zawsze. Mowa nienawiści i nietolerancja przenosi się z dyskursu internetowego na przypadki przemocy w życiu codziennym. Wszystkie te akty są inspirowane ideologią, która odrzuca naszą wizję społeczeństwa opartego na pokojowym pluralizmie, tolerancji i niedyskryminacji. Niestety, w ostatnich latach nasze społeczności muzułmańskie coraz częściej stają się również obiektem mowy nienawiści i nietolerancji, są zbiorowo obwiniane za terroryzm uprawiany przez nielicznych. Jesteśmy świadkami haniebnych ataków na muzułmanów w Europie i na całym świecie, czego najtragiczniejszym przejawem był marcowy zamach w Christchurch, w Nowej Zelandii. Jeżeli nie stawimy czoła temu wyzwaniu, to istnieje zagrożenie, że dopuścimy do dalszej polaryzacji i samowykluczenia. Osiągnęliśmy pewne postępy w walce z mową nienawiści w Internecie dzięki kodeksowi postępowania wprowadzonemu w 2016 r. przez główne platformy mediów społecznościowych. Komisja w dalszym ciągu udostępnia też specjalne fundusze na rzecz wspierania różnorodności i włączenia społecznego oraz zwalczania rasizmu i dyskryminacji. Jeśli jakaś mniejszość jest zagrożona lub atakowana, to zagrożone są również fundamenty naszego europejskiego społeczeństwa. Musimy walczyć w obronie naszego europejskiego stylu życia w imieniu wszystkich różnorodnych społeczności, abyśmy mogli żyć razem, w harmonii i spokoju. Bo Europa ze swoimi kulturami, językami, podstawowymi wartościami i swobodami jest domem wszystkich Europejczyków, niezależnie od wyznania. Życzę Państwu szczęśliwego i spokojnego Nowego Roku. Przesłanie Pierwszego Wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa z okazji Islamskiego Nowego Roku, 31 sierpnia 2019
Poprosiliśmy autora tekstu w "Naszym Dziennikarz" o komentarz - wraz z otrzymaniem go tekst ten zostanie uzupełniony.
Komisja Europejska reaguje na nieprawdziwe doniesienia
Na już niedostępny wpis DoRzeczy na Twitterze, promujący tekst z fałszywym przywołaniem słów Fransa Timmermansa, odpowiedziało konto polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.
"Timmermans nic takiego nie powiedział. - Niestety, w ostatnich latach nasze społeczności muzułmańskie coraz częściej stają się również obiektem mowy nienawiści i nietolerancji, są zbiorowo obwiniane za terroryzm uprawiany przez nielicznych - tak brzmiała jego wypowiedź" - prostuje Komisja Europejska.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Komisja Europejska, Nasz Dziennik Zdjęcie główne: EPA/STEPHANIE LECOCQ