"Niepewna przyszłość" to nowy przekaz programowy PO? Nie, kontekst był inny


Platforma Obywatelska proponuje Polakom "Niepewną przyszłość"; hasło PO "Niepewna przyszłość" podbija sieć - brzmiały komentarze po sobotniej prezentacji przez PO planu naprawczego dla kraju. Wszystko przez hasło, które wyświetlało się za plecami Borysa Budki na ekranie.

W sobotę 27 lutego Platforma Obywatelska przedstawiła swój plan naprawy gospodarki po pandemii COVID-19 pod hasłem "Recepta na kryzys". Skrytykowała go część internautów sympatyzujących z Prawem i Sprawiedliwości oraz politycy tej partii. Szczególnie kpiono z hasła "Niepewna przyszłość", które widać było w pewnym momencie na ekranie za przemawiającym Borysem Budką, szefem PO.

Internauci komentowali, że to nowe hasło PO; krytycy - że opozycja chce zaoferować Polakom niepewną przyszłość. Sprawdziliśmy, czy i w jakim kontekście pojawił się ów napis wyświetlony podczas prezentacji.

PO przedstawiła swój plan naprawy gospodarki po pandemii COVID-19
PO przedstawiła swój plan naprawy gospodarki po pandemii COVID-19Fakty TVN

"Chwila szczerości", "co za przekaz"

"Lepiej tego ująć się nie dało" - skomentował na Twitterze jeden z internautów, dołączając do wpisu zdjęcie Borysa Budki, gdy widać za nim na ekranie napis "Niepewna przyszłość". Wpis polubiło niemal 600 osób. "Chwila szczerości"; "W samo sedno"; "To są mistrze autokompromitacji"; "Co za przekaz. Coś pięknego" - kpili internauci.

Jeden z twitterowiczów zdjęcie z posta wstawił komputerowo w przydrożny billboard. Do napisu na ekranie za plecami Budki odnosili się też politycy partii rządzącej. Europoseł Dominik Tarczyński pokazał to zdjęcie na swoim profilu na Twitterze bez komentarza. "Niepewna przyszłość - wiedzą jak to zrobić!" - kpił senator Marek Pęk. "Budka prezentuje 'Platforma Obywatelska-Niepewna przyszłość'" - brzmiał tytuł wpisu na blogu Zbigniewa Kuźmiuka, europosła PiS.

Przekaz podchwyciła część mediów. "I znowu strzał w kolano! Hasło PO 'Niepewna przyszłość' podbija sieć" - skomentował portal Wpolityce.pl. "Samobój roku. Budka proponuje Polakom 'Niepewną przyszłość'" - to tytuł tekstu na portalu Fronda.pl.

Jednak część internautów dopytywała, czy napis widoczny za szefem PO na rozpowszechnianym zdjęciu jest autentyczny. "To nie fejk?" - pytał dziennikarz Wojciech Wybranowski.

"Niepewna przyszłość to niezakładanie rodzin"

Sobotnia prezentacja PO była transmitowana przez partię w mediach społecznościowych. W pewnym momencie Borys Budka stwierdził, że z wydarzeń ostatniego roku należy wyciągnąć "trzy najważniejsze lekcje, które dotyczą zmiany priorytetów". "Priorytetem państwa powinien być człowiek i wszystkie działania, które służą właśnie gospodarce, które służą przedsiębiorcom, mają na celu pewność jutra każdego, nie tylko osób, które posiadają własne działalności gospodarcze" – mówił szef PO.

Budka mówił, że "w 2020 roku z powodu COVID-u polska historia gospodarcza rozpoczyna się na nowo". "Dzisiaj przed nami najważniejsze wyzwanie: w jaki sposób zaprojektować polską gospodarkę, by zawsze w jej centrum pozostał człowiek" - powiedział. Zaprezentował wykres, z którego wynika, że między grudniem 2019 a sierpniem 2020 roku wzrost zarejestrowanych w Polsce bezrobotnych wśród osób do 30. roku życia wyniósł 23 procent. "Najbardziej kryzysem, jeśli chodzi o utratę miejsc pracy, zostały dotknięte osoby młode, osoby do trzydziestego roku życia" - powiedział i w tym momencie za jego plecami pojawił się cytowany w mediach społecznościowych napis "Niepewna przyszłość".

Borys Budka przedstawia "Receptę na kryzys"
Borys Budka przedstawia "Receptę na kryzys"tvn24

"Kiedy osoba traci pracę, traci również pewność siebie. Niepewna przyszłość to niezakładanie rodzin. To być może obawa o to, by kupić własne mieszkanie; obawa o to, jak projektować własną karierę zawodową" - mówił Budka, a za jego plecami cały wyświetlał się ów napis, aż do zakończenia przez niego wątku. Receptą na niepewną przyszłość miałby być program przedstawiony przez PO.

"Darmowa porada dla partii politycznych: jeśli chcecie na slajdach umieszczać swoje logo, to nie piszcie obok niego tytułu slajdu 'Niepewna przyszłość'. Ludzie mogą źle zrozumieć, o co wam chodzi" - skomentował na Twitterze internetowe zamieszanie dotyczące hasła Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej".

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjecie: Paweł Supernak/PAP

Pozostałe wiadomości