Ruch Szymona Hołowni stworzył koło poselskie. Co mu to daje?


Możliwość przedstawienia swojego stanowiska na forum Sejmu, prawo wnoszenia poprawek do projektów ustaw czy korzystanie z przestrzeni sejmowej - takie między innymi uprawnienia ma każde koło poselskie. Ruch Polska 2050 zyska więc szansę na lepsze miejsce w parlamentarnej debacie - o ile będzie potrafił ją wykorzystać.

Parlamentarzystów potrzebujemy, żeby mieć koło. I to koło właśnie dzisiaj udało się sformować" - powiedział w "Kropce na i" w TVN24 w poniedziałek 15 lutego Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050. Kilka godzin wcześniej do jego ruchu dołączyła bowiem dotychczasowa posłanka Koalicji Obywatelskiej Paulina Hennig-Kloska.

Ten transfer sprawił, że Polska 2050 ma w Sejmie już troje posłanek, a także jednego przedstawiciela Senatu. Wcześniej do Hołowni dołączyły Hanna Gill-Piątek (wcześniej Lewica) i Joanna Mucha (wcześniej KO) oraz dotychczasowy senator KO Jacek Bury. Jak podkreślił ruch Polska 2050 w wydanym 15 lutego komunikacie, "jednym z najważniejszych celów bieżących Ruchu Polska 2050 było powołanie koła w Sejmie, aby móc znacząco zwiększyć nasze możliwości działania". I dalej: "W bieżącym tygodniu zakończymy realizację tego celu".

We wtorek, 16 lutego posłanki Polski 2050 złożyły w Sejmie wniosek o rejestrację koła. Tego samego dnia Szymon Hołownia powiedział w "Onet rano", że "naturalną kandydatką na przewodniczącą koła jest Hanna Gill-Piątek".

W środę, 17 lutego na sejmowej stronie w zakładce "Kluby i koła" zamieszczona została informacja potwierdzająca powstanie koła poselskiego Polski 2050.

Mogło powstać, ponieważ zgodnie z regulaminem Sejmu potrzeba do tego minimum trzech posłów. Jakie polityczne korzyści może to przynieść ruchowi Szymona Hołowni i jakie da mu możliwości?Pierwsza próba nieudanaDo tej pory w Sejmie istniały cztery kluby parlamentarne i dwa koła poselskie, te ostatnie to: Konfederacja (z 11 posłami) i Kukiz'15 (z pięcioma).Szymon Hołownia już wcześniej, gdy współpracę z nim zadeklarowały dwie posłanki i jeden senator, podjął próbę założenia koła parlamentarnego. Nie powiodło się. Lider Polski 2050 uważał, że w takim składzie koło parlamentarne powołać można, ale wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił, że do założenia takiego koła potrzeba co najmniej trzech posłów lub trzech senatorów.O rozbieżności między obowiązującymi przepisami a sejmową praktyką pisaliśmy w Konkret24. Teraz nie ma już tych wątpliwości prawnych.

Przejście Hennig-Kloski do Ruchu Polska 2050 oznacza możliwość utworzenia koła poselskiego ugrupowania w Sejmie
Przejście Hennig-Kloski do Ruchu Polska 2050 oznacza możliwość utworzenia koła poselskiego ugrupowania w Sejmietvn24

Udział w sejmowych debatach

Na podstawie regulaminu Sejmu koło poselskie ma kilka uprawnień.

Przedstawiciele kół mogą (razem z przedstawicielami klubów) w ramach limitów czasowych brać udział w sejmowych debatach na podstawie art. 181 regulaminu Sejmu. Taka debata może być prowadzona w formie oświadczeń w imieniu klubów i kół. W takim przypadku klub lub koło decyduje, czy w jego imieniu w ramach przysługującego mu limitu czasowego wystąpi jeden czy też więcej posłów.

- Nie zawsze jest tak podczas sejmowych debat, że każdy poseł może w nich zabrać głos - wyjaśnia w rozmowie z Konkret24 dr hab. Joanna Juchniewicz, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dlatego z chwilą założenia koła sejmowego jego przedstawiciele mają pewność, że będą mogli swoje stanowisko na forum Sejmu wygłosić.

Przed posiedzeniem Sejmu prezydium ustala, ile czasu będzie przysługiwać klubom i kołom podczas sejmowej debaty. Na stronie izby niższej parlamentu jest tabelka określająca podział czasu między obecne kluby i koła (jest zależny od łącznego czasu trwania debaty oraz liczebności klubu/koła). Maksymalny łączny czas przeznaczony dla klubu Konfederacji to 14 minut, a dla Kukiz'15 - 10 minut. Największy klub - Prawo i Sprawiedliwość - ma do dyspozycji maksymalnie 173 minuty przy najdłuższych debatach.

Przedstawiciele kół mają też rezerwowany czas w przypadku omawiania poszczególnych punktów porządku obrad. Wówczas mają go tyle samo i kluby, i koła. Na przykład podczas ostatniego posiedzenia Sejmu 21 stycznia wynosił on od 90 sekund do 5 minut.

- Myślę, że to będzie dla ruchu Polska 2050 najistotniejsze: jego przedstawiciele będą mieli możliwość zabrania głosów na forum Sejmu w imieniu koła - ocenia dr hab. Joanna Juchniewicz.

Hennig-Kloska: nie taką Koalicją Obywatelską byłam zainteresowana i nie taką tworzyłam
Hennig-Kloska: nie taką Koalicją Obywatelską byłam zainteresowana i nie taką tworzyłamtvn24

Wnoszenie poprawek do projektów ustaw

Według art. 45 regulaminu Sejmu przewodniczącemu koła będzie przysługiwać prawo wnoszenia poprawek do projektów ustaw w czasie drugiego czytania na równi z wnioskodawcą, komisją do spraw petycji, grupą co najmniej 15 posłów oraz Radą Ministrów.

Składanie wniosków o uzupełnienie porządku obrad

Regulamin Sejmu stanowi, że koła mogą zgłaszać wnioski o uzupełnienie porządku obrad na równi z klubami oraz grupami co najmniej 15 posłów. Przedstawia się je marszałkowi Sejmu w formie pisemnej do godziny 21 dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia posiedzenia Sejmu.

Wstęp na Konwentu Seniorów? Z tym będzie problem

Na podstawie art. 15 regulaminu Sejmu przedstawiciele kół parlamentarnych mogą wchodzić w skład Konwentu Seniorów - organu opiniotwórczego Sejmu. Pod warunkiem jednak, że w dniu rozpoczęcia kadencji Sejmu reprezentowali osobną listę wyborczą. Ruch Szymona Hołowni tego warunku nie spełnia. Nie brał udziału w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Jak zauważa dr Juchniewicz w rozmowie z Konkret24, ruch Hołowni będzie mógł być reprezentowany na obradach konwentu, ale tylko wtedy, gdy porozumie się z dowolnym klubem parlamentarnym lub innym kołem. - Regulamin stanowi, że w skład Konwentu Seniorów wchodzą także przedstawiciele porozumień między klubami i kołami - wyjaśnia konstytucjonalistka.

Takie samo zdanie ma w tej sprawie prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. - Być może ktoś byłby zainteresowany, żeby z ruchem Szymona Hołowni taką wspólną reprezentację w Konwencie Seniorów stworzyć - mówi w rozmowie z Konkret24

Potencjalnie "dobry przyczółek", ale bez przełomu

- Możliwości, jakie stwarza dla kół regulamin Sejmu, są proporcjonalne do liczby członków koła (poniżej 15 osób, ponieważ większa liczba to już klub, a nie koło) - ocenia prof. Piotrowski. Jego zdaniem jeżeli koło sejmowe Polski 2050 będzie miało potężne zewnętrzne wsparcie eksperckie i będzie składało się z posłów gotowych do pracy i którzy mają coś do powiedzenia, to posiadanie koła jest "dobrym przyczółkiem" i daje duże możliwości. - Trzeba też pamiętać, że przedstawiciele koła będą mieli do dyspozycji przestrzeń sejmową. Będą mogli na przykład organizować konferencje, seminaria - wymienia konstytucjonalista.

Zdaniem prof. Rafał Matyi, politologa i historyka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, stworzenie przez Polskę 2050 koła "to dość rozsądna strategia szukania ludzi, z którymi Hołownia się zwiąże i którzy nie będą zgłaszali akcesu na miesiąc czy dwa przed wyborami, targując się o miejsce i wcześniej nie pracując na ten szyld". "Krótkoterminowo nie postrzegałbym tego jak jakieś wielkie wydarzenie. To daje trochę szansę w Sejmie na lepsze miejsce w parlamentarnej debacie. To jest jakieś spektakularne pokazanie, że: 'No dobrze. Dorobiliśmy się trójki', ale tak naprawdę nie tu będzie źródło sukcesu lub porażki Hołowni. Nie traktowałbym utworzenia koła jako jakiegoś przełomu" - podsumował prof. Matyja 15 lutego w "Faktach po faktach" w TVN24.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości

"To jest kpina"; "to nie twój kraj"; "hańba" - tak internauci reagują na film pokazujący rzekomo, że Ukraińcy brali udział w niedzielnych wyborach prezydenta Polski. Jednak para z nagrania nie pochodzi z Ukrainy. Dotarliśmy do nich. Są zdumieni hejtem, jaki na nich spadł.

"Ukraińcy wybierają polskiego prezydenta"? Kim są Katya i Leonid

"Ukraińcy wybierają polskiego prezydenta"? Kim są Katya i Leonid

Źródło:
TVN24+

W mediach społecznościowych rozpowszechniane jest zdjęcie ulotki z logo Platformy Obywatelskiej. To "deklaracja" do wypełnienia dla "wiernego wyborcy" partii. Ma on zaznaczyć, ilu przyjmie migrantów pod swój dach. Przedstawiciel PO dementuje, że partia jest autorką tych ulotek.

"Przyjmę i nakarmię migranta". PO odcina się od tej akcji

"Przyjmę i nakarmię migranta". PO odcina się od tej akcji

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS, komentując wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, podkreślają wygraną Rafała Trzaskowskiego wśród głosujących więźniów. Waldemar Buda postuluje, by automatycznie odbierać prawo do głosowania skazanym za najcięższe zbrodnie. Europoseł najwyraźniej nie wie, że to rozwiązanie w polskim prawie już jest.

Głosowanie w więzieniach. Europoseł PiS ma postulat, ale "wyważa otwarte drzwi"

Źródło:
Konkret24

Grzegorz Braun trzy lata temu szarpał w warszawskim szpitalu byłego ministra Łukasza Szumowskiego, a w tym roku uwięził w gabinecie lekarkę w szpitalu w Oleśnicy. Jednak według posła PiS Jacka Sasina tego typu zachowanie to było "obywatelskie zatrzymanie" i "korzystanie z prawa obywatelskiego" - dozwolone prawem. To nieprawda.

Sasin broni Brauna i jego "obywatelskich zatrzymań". Bezpodstawnie

Sasin broni Brauna i jego "obywatelskich zatrzymań". Bezpodstawnie

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen złożył propozycję Karolowi Nawrockiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu. Zaprosił ich do rozmowy na jego kanale w serwisie YouTube. Zapowiedział, że poprosi ich o podpisanie deklaracji zawierającej osiem punktów, które dotyczą m.in. podatków, wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę czy relacji z Unią Europejską. Sprawdziliśmy, co o postulatach lidera Konfederacji mówili dotychczas kandydaci.

Osiem punktów Mentzena. Co mówili o tym Nawrocki i Trzaskowski

Osiem punktów Mentzena. Co mówili o tym Nawrocki i Trzaskowski

Źródło:
Konkret24

"Sprzedają nawet naszą krew", "państwo handluje krwią Polaków" - komentują internauci, oburzeni opublikowanymi danymi, ile Polska zyskuje na sprzedaży nadwyżek osocza. Wielu jest zaskoczonych, że na bezpłatnie oddawanej przez nich krwi ktoś potem "robi biznes". To nie tak. Wyjaśniamy.

Oddaję krew, a "państwo nią handluje"? Co sprzedajemy, co zyskujemy

Oddaję krew, a "państwo nią handluje"? Co sprzedajemy, co zyskujemy

Źródło:
TVN24+

Czy Krystyna Janda naprawdę obraziła wyborców w reakcji na wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich? Tak sugeruje rozpowszechniany w sieci post, który został oparty na zrzucie ekranu z wyszukiwarki. To manipulacja. Wyjaśniamy, ofiarą jakiego mechanizmu padła aktorka.

Janda o wyborach. "Chamstwo i cwaniactwo króluje"? Tak nie napisała

Janda o wyborach. "Chamstwo i cwaniactwo króluje"? Tak nie napisała

Źródło:
Konkret24

"Niemcy się wygadali", "zagadka aut Bundeswehry rozwiązana" - komentują internauci informację, jakoby niemiecki rząd "ujawnił tajną umowę" z 2014 roku. Rzekomo pozwala ona przerzucać z Niemiec migrantów bez zgody Polski. To nieprawda, a rozpowszechnia ją znany działacz młodzieżówki PiS.

Niemcy "ujawniają tajną umowę" z Polską o migrantach? Wielostopniowa manipulacja

Niemcy "ujawniają tajną umowę" z Polską o migrantach? Wielostopniowa manipulacja

Źródło:
Konkret24

Nie wszystko, co mówili kandydaci podczas kończącej się kampanii przed pierwszą turą wyborów, było zgodne z prawdą. I nie tylko o pomyłki tu chodzi, lecz o całe narracje zbudowane na błędnych tezach. 

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

Źródło:
Konkret24

Cisza wyborcza nie spowodowała, że dezinformacja w mediach społecznościowych na temat prezydenckich wyborów ustała. Fake newsy dotyczyły zarówno samego głosowania, jak i niektórych polityków.

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Komentarze w sieci wywołuje informacja, jakoby we Włoszech miały zostać zakazane małżeństwa osób tej samej płci. Trudno jednak zakazać czegoś, co i tak nie jest dozwolone. Wyjaśniamy, na co pozwala włoskie prawo.

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Źródło:
Konkret24

Węgierskie wojsko przemieszcza się w stronę granicy z Ukrainą - informują internauci, a jako "dowód" publikują nagranie kolumny ciężkiego sprzętu wojskowego jadącej przez jakieś miasto. To klasyczna rosyjska dezinformacja, której celem jest potęgowanie napięć między Węgrami a Ukrainą, ale także wzbudzanie niepokoju obywateli innych państw.

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

Źródło:
Konkret24

Po jednej z ostatnich blokad trasy S8 w Warszawie organizowanych przez aktywistów Ostatniego Pokolenia w sieci zaczęło krążyć zdjęcie mężczyzny, który rzekomo uczestniczył w proteście. Internauci twierdzili, że to Wojtek - jeden z aktywistów klimatycznych, którzy przykleili się do asfaltu. Mylili się.

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Źródło:
Konkret24

Wybory już za trzy dni, więc zwolennicy poszczególnych kandydatów nasilają w mediach społecznościowych swoje wsparcie dla nich - niejednokrotnie publikując fake newsy. Tak właśnie jest z plakatem zachęcającym do głosowania na Karola Nawrockiego.

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

Źródło:
Konkret24

Na trzy dni przed wyborami prezydenckimi internauci pokazują w mediach społecznościowych otrzymywane SMS-y mające zachęcać do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. Sztab kandydata zaprzecza i nazywa to "masową akcją dezinformacji wyborczej". Ostrzegamy przed oszustami.

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

Źródło:
Konkret24

Administracja Trumpa nie wprowadzi jednak ograniczeń eksportu chipów stosowanych w systemach sztucznej inteligencji. Miały dotyczyć sporej grupy krajów, w tym Polski. Politycy PiS twierdzą, że to "sukces" niedawnej wizyty Karola Nawrockiego w USA. Fakty, które przeanalizowaliśmy, nie potwierdzają tej tezy.

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Rozsyłając nagranie, na którym kongresmen prezentuje wejście do tajemniczego tunelu pod amerykańskim Kapitolem, internauci twierdzą, że był on wykorzystywany przez siatkę pedofili. Oto jak poglądowy filmik połączono ze znaną teorią spiskową.

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci krąży nagranie z przekazem, jakoby władze Holandii zniosły pomoc socjalną dla Ukraińców. To miało wywołać protesty ukraińskich uchodźców na holenderskich ulicach. Ten przekaz jednak niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje nagranie, które jakoby pokazuje, jak papież Leon XIV "sprytnie uniknął" flagi społeczności LGBT+, którą powiewał jeden z wiernych. Tyle że to wcale nie była "flaga dumy".

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Źródło:
Konkret24

Tusz z długopisów w lokalach wyborczych można usunąć za pomocą zapalniczki - sugerują internauci, pokazując jako "dowód" pewne nagranie. Zalecają, by na wybory zabrać własny długopis. Uwaga: to jedna z odsłon dezinformacji o planowanym fałszerstwie wyborczym. Wyjaśniamy.

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Ostatnia debata prezydencka przed wyborami, która odbędzie się 12 maja, wywołuje dodatkowe emocje z powodu przekazu polityków PiS. W mediach społecznościowych sugerują, jakoby losowanie kolejności wypowiedzi zostało ustawione na korzyść kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Podobnie mówili na porannej konferencji prasowej. To nieprawda.

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

Źródło:
Konkret24

Paczuszka z białym narkotykiem i łyżeczka do jego zażywania - to według internautów miało leżeć na stole, przy którym w pociągu do Kijowa spotkali się Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Przestrzegamy, to prorosyjska dezinformacja.

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Źródło:
Konkret24

Internauci z oburzeniem komentują rzekomy nowy zakup Wołodymyra Zełenskiego - ma to być willa na Florydzie warta 20 milionów dolarów. Twierdzą, że zapłacono za nią środkami przekazanymi Ukrainie na walkę z Rosją. To nieprawda, kolejny fake news prorosyjskiej propagandy.

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+