Wicepremier: "mamy ciut za dużo resortów". Ile dokładnie było i jest ministerstw?


W trakcie wywiadu radiowego minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany o ewentualne nowe ministerstwo dla Jadwigi Emilewicz przyznał, że "wydaje mu się, że mamy ciut za dużo resortów" i że był zwolennikiem, "żeby tę liczbę resortów ograniczyć, żeby pewne rzeczy skomasować". Obecnie liczba ministerstw w Polsce jest najwyższa od 2006 roku, ale nie zmieniała się znacznie przy okazji kolejnych zmian rządów.

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas poniedziałkowego wywiadu w Radiu ZET był pytany m.in. o miejsca dla polityków partii Porozumienie w nowym rządzie. Prowadząca dopytała, czy "będzie nowe ministerstwo gospodarcze, może rozszerzone dla Jadwigi Emilewicz, która bardzo dobry wynik uzyskała dla pana, dla Porozumienia?".

Obecna minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz - wiceprezes partii Porozumienie, której założycielem jest Jarosław Gowin - uzyskała mandat w okręgu poznańskim, otrzymując łącznie 44 tys. głosów. Był to trzeci wynik w okręgu i 49. w całym kraju.

- Przede wszystkim Jadwiga Emilewicz jest świetnym ministrem, to po pierwsze - odpowiedział Gowin. - Po drugie wydaje mi się, że mamy ciut za dużo resortów i ja byłem zwolennikiem, mówiłem o tym także w kampanii wyborczej, żeby tę liczbę resortów ograniczyć, żeby pewne rzeczy skomasować - dodawał.

Jarosław Gowin: mamy ciut za dużo resortów
Jarosław Gowin: mamy ciut za dużo resortów

Wicepremier dopytany, jak konkretnie miałoby wyglądać takie "skomasowanie", powiedział tylko, że "poglądy na ten temat znają moi koalicjanci, a dopóki ich nie zaakceptują, dopóki nie będzie oficjalnego stanowiska, które przedstawi w imieniu nas wszystkich: PiS-u, Porozumienia, Solidarnej Polski pan premier Mateusz Morawiecki, dopóty nie chcę na ten temat publicznie dywagować".

Porównaliśmy, jak zmieniała się liczba resortów w kolejnych rządach od czasów premiera Kazimierza Marcinkiewicza w 2005 r.

Rząd Mateusza Morawieckiego: 18 - 19 ministerstw

Mówiąc, że "mamy ciut za dużo resortów", wicepremier Gowin odnosił się do obecnego kształtu rządu Mateusza Morawieckiego. Liczy on 19 ministerstw.

1. Cyfryzacji 2. Edukacji Narodowej 3. Energii 4. Finansów 5. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej 6. Infrastruktury 7. Inwestycji i Rozwoju 8. Kultury i Dziedzictwa Narodowego 9. Nauki i Szkolnictwa Wyższego 10. Obrony Narodowej 11. Przedsiębiorczości i Technologii 12. Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 13. Rolnictwa i Rozwoju Wsi 14. Sportu i Turystyki 15. Spraw Wewnętrznych i Administracji 16. Spraw Zagranicznych 17. Sprawiedliwości 18. Środowiska 19. Zdrowia Ministerstwa w rządzie M. Morawieckiego

Kiedy Mateusz Morawiecki obejmował funkcję premiera, liczba resortów była niższa i wynosiła 18. Wzrost do obecnego poziomu nastąpił w styczniu 2018, kiedy jedno ministerstwo - Rozwoju - przekształcono w dwa: Inwestycji i Rozwoju oraz Przedsiębiorczości i Technologii. W tym samym miesiącu rząd zmienił także zakres działalności i nazwę Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które od tamtego czasu jest już wyłącznie resortem infrastruktury.

Pierwsze posiedzenie rządu Morawieckiego. Zabrakło Beaty Szydło
Pierwsze posiedzenie rządu Morawieckiego. Zabrakło Beaty Szydłotvn24

Rząd Beaty Szydło: 17 - 19 - 18 ministerstw

Poprzednia premier od ostatniego rządu PO-PSL, prowadzonego przez Ewę Kopacz, przejęła 17 ministerstw. Już na samym początku swoich rządów Rada Ministrów zmieniła jednak wygląd resortowej sceny.

Przede wszystkim usunięto dotychczasowe Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. W ich miejsce powołano cztery inne: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Inwestycji i Budownictwa, Ministerstwo Energii oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zwiększając tym samym liczbę resortów z 17 do 19.

Ostatecznie jednak na koniec istnienia gabinetu Beaty Szydło liczba ministerstw była niższa o jedno, ponieważ w styczniu 2017 specjalną ustawą w stan likwidacji postawiono Ministerstwo Skarbu Państwa. Jego działalność wygaszono ostatecznie w marcu 2017 roku.

Klątwa krynicka
Klątwa krynickatvn24

To także z czasów rządu Beaty Szydło pochodzą obecne nazwy i zakresy działalności ministerstw: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (wcześniej Pracy i Polityki Społecznej), Spraw Wewnętrznych i Administracji (wcześniej Spraw Wewnętrznych) oraz Cyfryzacji (wcześniej Administracji i Cyfryzacji).

Rząd Ewy Kopacz: 17 ministerstw

Ostatni rząd PO-PSL przed zmianą władzy w 2015 roku - skompletowany przez Ewę Kopacz - pod kątem kształtu ministerstw był o tyle unikalny, że jako jedyny w XXI wieku nie wprowadził w tej kwestii żadnych zmian. Była minister zdrowia przejęła od odchodzącego do Brukseli Donalda Tuska 17 resortów i w tej samej liczbie "oddała" je gabinetowi Zjednoczonej Prawicy.

Drugi rząd Donalda Tuska: 18 - 17 ministerstw

Donald Tusk nadzór nad 17 ministerstwami podczas swojej drugiej kadencji sprawował niecały rok - od listopada 2013 do września 2014, kiedy ustąpił z urzędu w związku z wyborem na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

We wcześniejszych dwóch latach jego rządu resortów było 18. W listopadzie 2013 roku zdecydowano jednak o zakończeniu działalności dwóch ministerstw: Rozwoju Regionalnego oraz Transportu, Budownictwa i Gospodarki morskiej, a następnie zastąpiono je nowym resortem infrastruktury i rozwoju.

Pierwszy rząd Donalda Tuska: 19 - 17 ministerstw

Kiedy w 2007 roku Platforma Obywatelska wygrała przyspieszone wybory parlamentarne, nowo powstały gabinet Donalda Tuska przejął od Prawa i Sprawiedliwości rząd liczący 19 ministerstw. Już na początku swoich rządów zdecydowano jednak o redukcji tej liczby. Mocą rozporządzenia z listopada 2007 roku z trzech resortów stworzono jeden - zniesiono Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a w ich miejsce powołano Ministerstwo Infrastruktury.

Następnie zmian w kształcie ministerialnej sceny już nie wprowadzano, dzięki temu liczba 17 resortów utrzymała się do końca działalności pierwszego rządu Donalda Tuska.

Rząd Jarosława Kaczyńskiego: 19 ministerstw

Działający od lipca 2006 do listopada 2007 rząd prezesa PiS nie przeprowadził żadnych poważniejszych reform dotyczących struktury nadzorowanych przez siebie ministerstw. Jedyną odnoszącą się do tej kwestii decyzją była zmiana zakresu działań i nazwy Ministerstwa Sportu, któremu przydzielono część zadań i działów resortu gospodarki i w ten sposób utworzono Ministerstwo Sportu i Turystyki pracujące w tej formie do dziś.

Rząd Kazimierza Marcinkiewicza: 16 - 19 ministerstw

Pierwszy gabinet Prawa i Sprawiedliwości, mimo że rządził najkrócej ze wszystkich wspomnianych, przeprowadził aż dwie reorganizacje ministerstw, które znacząco wpłynęły na ich kształt i których skutki można obserwować do dzisiaj.

Pierwsza nastąpiła już w dzień zaprzysiężenia Kazimierza Marcinkiewicza przez prezydenta Kwaśniewskiego - 31 października 2005 roku. Zlikwidowano Ministerstwo Gospodarki i Pracy, a w jego miejsce powołano Ministerstwa Gospodarki oraz Rozwoju Regionalnego. To zwiększenie zostało jednak zniwelowane na innym polu, ponieważ Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Nauki i Informatyzacji połączono w ramach Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Pozostałe roszady nie wpłynęły na liczbę resortów, ponieważ w miejsce zlikwidowanego resortu infrastruktury powołano Ministerstwo Transportu i Budownictwa, a Ministerstwom Kultury i Polityki Społecznej zmieniono nazwy (i zakres działań) na Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pracy i Polityki Społecznej.

Wynikiem tych przemian była liczba 16 ministerstw, która jednak nie była zmianą w stosunku do stanu nabytego przez rząd PiS-u.

16-osobowy rząd Kazimierza Marcinkiewicza, rok 2005Wikimedia Commons

Dwa miesiące przed podaniem się do dymisji, w maju 2006 roku, rząd Marcinkiewicza przeprowadził następną reorganizację, w ramach której wygasił dwa resorty, które sam wcześniej powołał. Pierwszym było Ministerstwo Edukacji i Nauki, którego obowiązki od tej pory pełnią Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w tej formie istnieją one do dziś).

Drugim zlikwidowanym resortem stało się Ministerstwo Transportu i Budownictwa, w miejsce którego powołano trzy inne resorty: Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. To właśnie z nich pierwszy rząd Tuska utworzył potem Ministerstwo Infrastruktury.

1. Budownictwa 2. Edukacji Narodowej 3. Finansów 4. Gospodarki 5. Gospodarki Morskiej 6. Kultury i Dziedzictwa Narodowego 7. Nauki i Szkolnictwa Wyższego 8. Obrony Narodowej 9. Pracy i Polityki Społecznej 10. Rolnictwa i Rozwoju Wsi 11. Rozwoju Regionalnego 12. Skarbu Państwa 13. Sportu i Turystyki 14. Spraw Wewnętrznych 15. Spraw Zagranicznych 16. Sprawiedliwości 17. Transportu 18. Środowiska 19. Zdrowia Ministerstwa w rządach K. Marcinkiewicza (od 05.2006) i J. Kaczyńskiego

Dzięki tym dwóm resortowym roszadom liczba ministerstw w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza z 16 wzrosła do 19. Osiągnęła więc poziom, który Jarosław Gowin określa obecnie jako "ciut za dużo resortów".

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

Oburzenie w sieci. "To jest kpina i nieszanowanie wyborców"; "wyjątkowo szybkie orzekanie" - komentują internauci przekazywaną informację, jakoby posiedzenia izby Sądu Najwyższego rozstrzygającej protesty wyborcze miały trwać zaledwie minutę. Wyjaśniamy.

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Źródło:
Konkret24

Przez ostatnie lata to Polska spośród krajów UE wydawała najwięcej pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców. Najnowsze dane Eurostatu - za 2024 rok - pokazują duży spadek takich pozwoleń wydanych przez nasz kraj. Było ich najmniej od dziesięciu lat. Widać też zmianę, jeśli chodzi o narodowość obcokrajowców, którzy je najczęściej otrzymywali.

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Źródło:
Konkret24

Przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne exposé. Sprawdziliśmy istotne tezy i dane z tego wystąpienia - nie wszystkie się potwierdzają, niekiedy brak kontekstu powodował, że premier wprowadzał w błąd.

Expose Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Expose Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Źródło:
Konkret24

Internauci prześcigają się w domysłach, dlaczego podczas drugiej tury przybyło ponad pół miliona wyborców. Pretekstem są nagrania sprzed głosowania i już po nim, gdy przewodniczący PKW podał znacząco różniące się liczby wyborców. Dla części komentujących to dowód na "skręcenie wyborów". Poprosiliśmy PKW o wyjaśnienia.

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Źródło:
Konkret24

W środę, 11 czerwca, głosowanie nad wotum zaufania, które zdecyduje o przyszłości rządu Donalda Tuska. Niektórzy posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli pokazać, że krytykowany za opieszałość rząd ma sukcesy i opublikowali ich listę. Problem w tym, że zawiera ona liczne nieścisłości i nie wszystko, co na niej jest, to wyłączna zasługa obecnego rządu.

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

O "anomaliach wyborczych" i "cudach nad urną" dyskutują od kilku dni internauci, komentując różne publikowane w sieci "analizy przepływów" elektoratów między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo mają błędy metodologiczne. Specjalnie dla Konkret24 ekspert sporządził analizę fachową - na tyle, na ile pozwalają dostępne dane.

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

Źródło:
TVN24+

Były minister obrony przekonuje, że potencjał chętnych do armii "jest marnowany". Mariusz Błaszczak mówi już wręcz o "zapaści" wśród ochotników. Sprawdziliśmy. Dane Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają żadnej z tych tez.

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

Przestrzegamy: w mediach społecznościowych rozpowszechniane jest pismo nakazujące zatrudniać Ukraińców jako tłumaczy w warszawskich komisariatach policji. Rzekomy dokument opublikował między innymi poseł Marek Jakubiak. To fałszywka. Sprawę dementują zarówno warszawski ratusz, jak też sama policja.

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci przekaz głosi, jakoby Niemcy spowodowały, że Polska "nie została dopuszczona" do nowego europejskiego projektu rakietowego. Tłumaczymy: ani nas nie zablokowano, ani Niemcy nie podejmowały decyzji w tej sprawie.

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Dariusz Stefaniuk zamieścił wpis z rzekomą wypowiedzią szwedzkiej polityczki. Ta miała stwierdzić, że Polska i Węgry powinny zostać wykluczone z Unii Europejskiej, bo do niej nie pasują. Polityk manipuluje.

Ciemnoskóra szwedzka polityczka o wykluczeniu Polski z UE? Manipulacja posła PiS

Ciemnoskóra szwedzka polityczka o wykluczeniu Polski z UE? Manipulacja posła PiS

Źródło:
Konkret24

Przemysław Czarnek twierdzi, że Karol Nawrocki w obu turach wyborów prezydenckich miał duże poparcie wyborców i członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według niego oddali na kandydata PiS więcej głosów niż na kandydata KO. Jednak żadne dostępne ogólnopolskie sondaże tego nie potwierdzają. Mamy też reakcję samego PSL.

Czarnek: "większość PSL głosowała na Nawrockiego". Brak dowodów

Czarnek: "większość PSL głosowała na Nawrockiego". Brak dowodów

Źródło:
Konkret24

Miały być ważne ustawy w ramach "100 konkretów" obiecanych przez Koalicję Obywatelską, miało być ponad 100 ustaw deregulacyjnych "do końca maja". Jednak teraz przedstawiciel rządu przekonuje, że "liczby nie są takie ważne", a koalicjanci obiecują "wrzucić szósty bieg". Przeanalizowaliśmy, na jakim jechali dotychczas.

"Gdzie ta ustawa?" Co rząd zapowiadał, co już uchwalono, co wciąż czeka

"Gdzie ta ustawa?" Co rząd zapowiadał, co już uchwalono, co wciąż czeka

Źródło:
TVN24+

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące rzekomo polski samolot, który ląduje awaryjnie tylko na jednym kole. Autor wideo wyjaśnił nam, jak powstało.

"Polski pilot ląduje na jednym kole!" Wiemy, skąd ten film

"Polski pilot ląduje na jednym kole!" Wiemy, skąd ten film

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego opowieści o "jakichś straszliwych pałowaniach demonstracji", gdy u władzy był PiS, nie mają nic wspólnego z prawdą. Bo - tłumaczy prezes PiS - "policja ochraniała". Przypominamy jak.

Kaczyński: za naszych czasów "policja ochraniała", nie pałowała. Przypominamy więc

Kaczyński: za naszych czasów "policja ochraniała", nie pałowała. Przypominamy więc

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy Norwegia rzeczywiście rezygnuje z płatności bezgotówkowych i teraz będzie karać sprzedawców, jeśli nie będą chcieli przyjąć gotówki od klientów. Temat wypłynął po nowelizacji norweskiego prawa i na tej bazie powstał fake news.

W Norwegii płatność już tylko gotówką? Prawo zmieniono, ale nie aż tak

W Norwegii płatność już tylko gotówką? Prawo zmieniono, ale nie aż tak

Źródło:
Konkret24

Prezydent Donald Trump miał wyrazić zdumiewające żądanie wobec Ukrainy po tym, jak w ramach operacji "Pajęczyna" zniszczyła rosyjskie samoloty. Tylko że nie ma potwierdzenia na prawdziwość tego cytatu.

Trump, zniszczone samoloty w Rosji i żądanie wobec Ukrainy. Historia nieprawdopodobna

Trump, zniszczone samoloty w Rosji i żądanie wobec Ukrainy. Historia nieprawdopodobna

Źródło:
Konkret24

Mapa z danymi o zdawalności matur w poszczególnych województwach znowu zaczęła krążyć w mediach społecznościowych - jako element w dyskusji na temat wyników wyborów prezydenckich, podziału kraju oraz wykształcenia wyborców. Tylko że ta mapa wprowadza w błąd i to z kilku powodów.

Tarczyński pokazuje mapę "a propos ciemnego ludu". Wprowadza w błąd

Tarczyński pokazuje mapę "a propos ciemnego ludu". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk zapowiedział wniosek o wotum zaufania dla jego rządu. To już trzeci raz w historii, gdy Tusk - będąc premierem - sięga po ten instrument prawny. Wyjaśniamy, jaki może być cel i którzy premierzy poza nim z tego korzystali.

Wotum zaufania dla rządu. Po co? "Można przeliczyć szable"

Wotum zaufania dla rządu. Po co? "Można przeliczyć szable"

Źródło:
Konkret24

Na moment przed drugą turą wyborów prezydenckich do sieci powrócił przekaz, jakoby Donald Tusk stwierdził, że polskie rezerwy złota należą także do Unii Europejskiej. Takie słowa nigdy nie padły. Przypominamy.

Polskie złoto należy też do UE? Czego nie powiedział Tusk

Polskie złoto należy też do UE? Czego nie powiedział Tusk

Źródło:
Konkret24

W sieci rozpowszechniana jest informacja o tym, jakoby mammografia miała zostać zakazana przez szwajcarski rząd. Ta narracja ma na celu zniechęcanie kobiet do tego badania i ma być dowodem na jego rzekome niebezpieczeństwo. Tyle że jest całkowicie nieprawdziwa.

Zakaz mammografii w Szwajcarii? To niebezpieczny fake news

Zakaz mammografii w Szwajcarii? To niebezpieczny fake news

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o aplikacji do sprawdzania numerów zaświadczeń o prawie do głosowania rozgrzała internet w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich. Politycy PiS alarmowali, że korzystanie z niej przez członków komisji wyborczych pozwoli uniknąć sfałszowania wyborów. Cała ta akcja wygląda jednak na wyborczą dezinformację.

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje w internecie - nie tylko polskim - nagranie z kangurem, który stoi zdezorientowany przy odprawie do samolotu i nie zostaje wpuszczony na pokład. Wideo stało się wiralem, internauci są nim ogromnie poruszeni - a jaka jest prawda?

Kartę pokładową miał, do samolotu nie wszedł? Jak to z kangurem było

Kartę pokładową miał, do samolotu nie wszedł? Jak to z kangurem było

Źródło:
Konkret24

Zimna wiosna i majowe przymrozki spowodowały, że wracają przekazy podważające globalne ocieplenie. A niektórzy internauci przekonują, że nastąpił wręcz spadek globalnej temperatury. Jako "dowód" udostępniali pewien wykres. Tylko że on akurat ich tezy nie potwierdza.

"Globalna temperatura spadła o ponad 0,5 stopnia"? Co to za wykres

"Globalna temperatura spadła o ponad 0,5 stopnia"? Co to za wykres

Źródło:
Konkret24

"Kraj pod cichą okupacją", "ilu z nich to szpiedzy" - komentują internauci oburzeni postem polityka Konfederacji, który pisał o "cudzoziemcach w Wojsku Polskim". Tylko że jego analiza wprowadza w błąd, wyjaśniamy.

"Cudzoziemcy w Wojsku Polskim"? Niemożliwe

"Cudzoziemcy w Wojsku Polskim"? Niemożliwe

Źródło:
Konkret24

Państwowe Radio Białoruś wykorzystuje media społecznościowe, by wpływać na przebieg wyborów prezydenckich w Polsce i promować określonych kandydatów - ustalili analitycy DFRLab. Celem jest podważenie legalności procesu wyborczego w naszym kraju.

Polskie konta, 16 milionów wyświetleń. Białoruska dezinformacja o wyborach

Polskie konta, 16 milionów wyświetleń. Białoruska dezinformacja o wyborach

Źródło:
Konkret24, DFRLab