Użytkownicy Facebooka, Twittera i Wykopu rozsyłają zdjęcie martwego bociana, który miał paść ofiarą katastrofy ekologicznej w Odrze. Sprawdziliśmy, skąd jest ta fotografia.

Zdjęcia znajdowanych w ostatnich dniach nad Odrą i u jej brzegów martwych zwierząt - głównie ryb, ale również ptaków i bobrów - krążą w mediach społecznościowych. Wiadomo już, że katastrofa ekologiczna obejmuje kilkaset kilometrów rzeki, lecz wciąż pozostaje wiele niewiadomych: Jaka jest przyczyna zatrucia wody? Od kiedy w rzece pojawiło się skażenie? Kto za nie odpowiada? Wyjaśnieniem przyczyn zajmuje się prokuratura.

Fotografie śniętych ryb i relacje mieszkańców terenów nadrzecznych poruszają internautów, którzy rozsyłają takie przekazy dalej. Nie wszystkie są prawdziwe.

"Rząd nie zadziałał". Odra jest zatruta, a organy państwa nie mają nic do powiedzenia

Martwy bocian poruszył internautów

Na jednym z krążących w sieci zdjęć widać martwego bociana. Według opisów internautów zwierzę to ma być właśnie ofiarą zanieczyszczenia Odry. "Nad Odrą. Straszne" - pisała 11 sierpnia jedna z użytkowniczek Twittera. Jej posta polubiło ponad 350 internautów, a 150 podało dalej. "Aż płakać i krzyczeć mi się chce!", "To jest przerażajaco smutne" - komentowali twitterowicze (pisownia postów oryginalna).

Posty, w których wykorzystano stare zdjęcie padłego bociana
Posty, w których wykorzystano stare zdjęcie padłego bociana Foto: Facebook, Twitter, Wykop

Autor wpisu z 11 sierpnia w serwisie Wykop także wykorzystał tę fotografię. Zamieścił również link do filmu przedstawiającego setki śniętych ryb. W opisie skomentował: "Odra, okolice Słubic". Nie jest jednak jasne, czy sugerował, że akurat zdjęcie martwego ptaka wykonano w okolicach Słubic. W kolejnym, najstarszym poście z tym zdjęciem, opublikowanym na Facebooku również 11 sierpnia, jest z kolei informacja: "W Kłopocie/Lubuskie od zatrutej rzeki umierają bociany!".

Zdjęcie z 2013 roku, z Małopolski

Jednak ta fotografia martwego bociana jest stara i nie ma związku z bieżącymi wydarzeniami nad Odrą. W marcu 2013 roku opublikowano ją na stronie internetowej fotografa Michała Adamowskiego. "Dzisiaj na brzegu rzeki Czarny Dunajec w rejonie ulicy Grel znaleziono bociana. Ptak już nie żył, nie widać było na nim śladów ataku innego zwierzęcia, a wszystko wskazuje na to, że przez trwającą dalej zimę ptak zdechł z głodu" - brzmiał opis. Na innych opublikowanych na stronie zdjęciach przy martwym zwierzęciu widać strażnika miejskiego. Na ramieniu kurtki ma herb Nowego Targu.

O bocianach nie słyszeli

Choć w mediach pojawiają się informacje o martwych ptakach znalezionych w okolicach zanieczyszczonej Odry, nie znaleźliśmy na razie żadnej wiarygodnej informacji o padłych bocianach. Przemysław Szewieliński z Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Słubicach 11 sierpnia brał udział w pracach porządkowych na brzegu Odry. - Nie widziałem żadnych martwych zwierząt - mówi Szewieliński Konkret24. Sołtys wsi Kłopot Marzena Klok, wspomniana w jednym z postów, przekazała nam, że nie dostała żadnych sygnałów o martwym bocianie.

Rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Piotr Otrębski przekazał, że do agencji nie wpłynęła informacja w sprawie padłych bocianów. Podobnie wypowiedział się Józef Kruczkowski, regionalny dyrektor ochrony środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

"Nie mogę tego potwierdzić. Nie otrzymaliśmy takich informacji" - tak z kolei na nasze pytanie o martwe bociany odpisał Marcin Mizieliński, rzecznik Polskiego Związku Wędkarskiego. Doniesień o martwych bocianach nie potwierdza na razie również prezes okręgu PZW Zielona Góra Beata Gacek.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Lech Muszyński/PAP/Twitter

Pozostałe