Kontrowersyjna wypowiedź na temat kobiet mająca rzekomo być cytatem z arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oburza internautów. Sprawdziliśmy, co naprawdę krakowski metropolita powiedział na kazaniu.

Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, znany jest z kontrowersyjnych stwierdzeń wygłaszanych podczas kazań czy publicznych wystąpień - jak wtedy, gdy w 2016 roku stwierdził, że "czarne marsze są przerażającą współczesną manifestacją cywilizacji śmierci"; albo wypowiedzi z sierpnia 2019 roku, gdy mówił o "tęczowej zarazie"; albo z września 2020 roku, gdy ostrzegał przed "ideologią singli"; czy z czerwca 2021 roku, gdy mówił o "mordujących nowe życie matkach". Dlatego rozsyłana w ostatnich dniach na Twitterze i Facebooku wypowiedź mająca być autorstwa krakowskiego metropolity od razu wzbudziła wiele komentarzy. Brzmi ona: "Nieszczęście kobiety zaczyna się, gdy chce nosić spodnie, zarabiać pieniądze i decydować o własnym ciele".

Tweety z rzekomym cytatem abp. Jędraszewskiego pojawiły się w drugiej połowie sierpnia br.
Tweety z rzekomym cytatem abp. Jędraszewskiego pojawiły się w drugiej połowie sierpnia br. Foto: Twitter/Konkret24

Posty przypisujące te słowa Jędraszewskiemu pojawiły się w sieci w drugiej połowie sierpnia - kilka dni po tym, jak arcybiskup miał przekonywać małopolskich radnych sejmiku województwa, by nie unieważniali swojej "uchwały anty-LGBT". Stąd powyższy cytat wywołał krytykę ze strony internautów. "Ten człowiek winien być wykopany ze stanu kapłańskiego, nie powinien być księdzem, nie nadaje się"; "Jędraszewski to nieszczęście dla polskich katolików. Arogant"; "U Jędraszewskiego jakaś choroba psychiczna rozwija się w zastraszającym tempie"; "Ten pan jest nikim" - pisali oburzeni internauci (pisownia postów oryginalna).

Nie wszyscy jednak dowierzali, że abp Jędraszewski rzeczywiście tak powiedział. "To fejk czy autentyk?"; "Ej nie, serio on to powiedział?"; "Czy mogę prosić o źródło tego cytatu? Bo mam dziwne wrażenie, że - przy wszystkich moich 'ale' do abpa Jędraszewskiego - to jednak ostry fejk"; "Serio tak powiedział?" - dopytywali.

Nie będzie śledztwa w sprawie słów arcybiskupa Jędraszewskiego (materiał archiwalny)

Co dokładnie kapłan powiedział podczas rekolekcji?

Przeszukując sieć w poszukiwaniu autentyczności cytatu, znaleźliśmy kazanie wygłoszone przez arcybiskupa Jędraszewskiego podczas transmitowanej w sieci 14 grudnia 2020 roku mszy świętej rozpoczynającej krakowskie rekolekcje adwentowe dla kobiet "Sercem słuchająca". Słowa, które wówczas padły, odbiły się szerokim echem w mediach. Hierarcha skrytykował bowiem kobiety protestujące wówczas przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Zwrócił się do nich, używając popularnego w internecie określenia:

"Kieruję pytanie, zwłaszcza do kobiet, które już zostały we współczesnej socjologii określone mianem 'Julek' (w języku internautów to młode, aktywne w sieci młode kobiety o poglądach skrajnie lewicowych - red.). Najpierw pytania w imię prawa naturalnego i osobowej godności każdego człowieka, zwłaszcza kobiety: jakim prawem to czynisz? jakim prawem tak siebie nazywasz, poniewierając swoją osobową godność, sprowadzając się do anatomicznych części swego organizmu? Jakim prawem chcesz zabijać jeszcze nienarodzone dzieci, które w tobie żyją lub mogą zaistnieć? Dzieci, żywi ludzie" - przemawiał abp Jędraszewski.

"Bóg stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę, aby byli ze sobą i dla siebie. Nieszczęście kobiety zaczyna się, gdy chce być mężczyzną-bis. Ona ma być sobą, w najpiękniejszym znaczeniu tym być sobą, bo wtedy jest najpiękniej także dla drugiego, zwłaszcza dla swojego ukochanego, ale i dzieci, dla innych, także dla narodu. Nie bez powodu w naszej, polskiej tradycji jest - wyśmiewane dziś w niektórych kręgach - sformułowanie 'matka Polka'" - mówił w dalszej części kazania.

ASZdziennik komentuje słowa arcybiskupa

Nie padły zatem w tym kazaniu słowa, które teraz są przypisywane arcybiskupowi w rozsyłanym cytacie, czyli o noszeniu spodni, zarabianiu pieniędzy i decydowaniu o własnym ciele. Skąd się wzięły? Otóż 16 grudnia 2020 roku serwis ASZdziennik omówił w dziesięciu punktach - we właściwy dla siebie, żartobliwy i ironiczny sposób - kazanie abp. Jędraszewskiego z krakowskich rekolekcji. W każdym punkcie był cytat z hierarchy, a następnie odredakcyjny komentarz.

W punkcie siódmym przytoczono prawdziwe słowa abp. Jędraszewskiego: "Nieszczęście kobiety zaczyna się, gdy chce być mężczyzną-bis" - a potem je skomentowano: "Np. nosić spodnie, zarabiać pieniądze i decydować o własnym ciele czy coś".

Fragment tekstu ASZdziennika
Fragment tekstu ASZdziennika Foto: ASZdziennik

Ten właśnie komentarz z ASZdziennika połączony z częścią cytatu z arcybiskupa - jeszcze nieco zmieniony - trafił teraz do mediów społecznościowych jako rzekomo prawdziwe słowa abpa. Jędraszewskiego.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; Zdjęcie: Łukasz Gągulski/PAP

Pozostałe

Posłanka Kurowska i wykres z internetu. "Ignorancja w analizie danych"

Posłanka Maria Kurowska podczas wystąpienia w Sejmie pokazała posłom wykres, który miał dowodzić, że w krajach, gdzie jest najwięcej zaszczepionych na COVID-19, zachorowalność jest najwyższa. Znaleźliśmy ten wykres w sieci. Eksperci tłumaczą, dlaczego wnioski posłanki są błędne.