Na Facebooku pojawiło się zdjęcie z nabożeństwa w katolickiej kaplicy. Jego uczestnicy byli ubrani w białe, spiczaste kaptury, które dużej części komentujących kojarzyły się z Ku Klux Klanem. Opis dołączony do fotografii sugerował, że została ona wykonana w Polsce. To nieprawda.

Na facebookowej grupie "Jestem gorszego sortu!" pojawiło się zdjęcie opisane jako "Święta w Polsce PiS". Fotografia przedstawia uczestników nabożeństwa ubranych w czarne długie habity i w wysokie, spiczaste nakrycia głowy, zakrywające twarz.

"Święta w Polsce PiS" - wpis na Facebooku
"Święta w Polsce PiS" - wpis na Facebooku Foto: Konkret24 / Facebook/Sławomir Pawlak

Wpis zyskał dużą popularność, zareagowało na niego około tysiąca osób. W większości były to reakcje wyrażające złość. Wśród ponad 350 komentarzy i wpisów towarzyszących ponad 200 udostępnieniom można znaleźć liczne skojarzenia z Ku Klux Klanem.

Internauci pisali m.in. (pisownia oryginalna):

"No to ku klux klan mamy w Polsce i to za wiedzą i zgodą pis-nie-rządu"

"Po zabiciu kukły Żyda najlepiej jest przebrać się na mszę za członka Ku Klux Klanu"

"Kiedyś Kościół miał szacunek i duże poparcie społeczeństwa. Dziś no cóż sami widzicie ,że z wiarą nie ma już nic wspólnego. Taki cyrk dla ubogich intelektualnie, to pozostało i jest mi przykro".

Duża część komentarzy była krytyczna wobec Kościoła katolickiego w Polsce i jego rzekomego przyzwolenia na praktyki kojarzące się z przemocą.

Nie Polska, a Hiszpania

Część komentujących zwróciła jednak uwagę, że zdjęcie nie pochodzi z Polski. Niektórzy wskazali nawet właściwe miejsce jego powstania – miasto León w Hiszpanii, i fakt, że wspólnota przedstawiona na zdjęciu to istniejące od 1992 r. Cofradía Santo Sepulcro - Esperanza de la Vida ( Bractwo Grobu Świętego - Nadzieja Życia).

Aby ustalić pochodzenie zdjęcia wystarczy skorzystać z internetowej odwróconej wyszukiwarki obrazów, takiej jak np. Google Grafika. W ten sposób fotografię z Facebooka można odnaleźć m.in. na stronie internetowej Bractwa Grobu Świętego - Nadzieja Życia w hiszpańskim mieście León.

Bractwo Grobu Świętego - zrzut ekranu z Google Grafika
Bractwo Grobu Świętego - zrzut ekranu z Google Grafika Foto: Konkret24 / Google

Capirote – charakterystyczne nakrycie głowy

Zdjęcie wykorzystane we wpisie udostępnionym na stronie "Jestem gorszego sortu!" odnajdujemy w artykule poświęconym historii Bractwa Grobu Świętego. Na stronie bractwa łatwo też odnaleźć informacje o charakterystycznym habicie używanym w czasie procesji.

Galeria zdjęć na facebookowej stronie Bractwa Grobu Świętego
Galeria zdjęć na facebookowej stronie Bractwa Grobu Świętego Foto: Konkret24 / Facebook/Cofradía Santo Sepulcro - Esperanza de la Vida

Czarne elementy stroju symbolizują żałobę i śmierć. Białe oznaczają nadzieję na życie wieczne. Charakterystyczne nakrycie głowy to "capirote", używane również przez inne hiszpańskie bractwa w czasie Wielkiego Tygodnia. W przypadku bractwa León, na nakryciu znajduje się także charakterystyczny dla niego czerwony emblemat w formie krzyża maltańskiego.

W galerii zdjęć na stronie Bractwa można odnaleźć więcej fotografii wykonanych w kaplicy, którą widać na zdjęciu z postaciami w capirote. Są tam m.in. dwa zestawy fotografii z mszy, podczas której przyjęto nowych członków bractwa i z nabożeństwa adoracji ran Chrystusa.

Dostępny na stronie Bractwa program obchodów Wielkiego Tygodnia w León w 2016 r. wskazuje, że dwa takie wydarzenia zaplanowano w kaplicy klasztoru sióstr franciszkanek koncepcjonistek w León. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google nazwy klasztoru, można natrafić na inne zdjęcia wykonane w tej kaplicy.

Na wskazówkę, że zamieszczone na Facebooku zdjęcie pochodzi właśnie z kaplicy sióstr koncepcjonistek można natrafić również na profilu Bractwa na Facebooku. Zaproszenie na drogę krzyżową 23 marca uzupełniono o podpisane zdjęcie kaplicy. Widać na nim takie same elementy jak na zdjęciu rzekomo z Polski, m.in. taką samą ramę obrazu, krzyżyk na ścianie i wiszący pod nim obrazek.

Głównym wydarzeniem, w którym uczestniczy bractwo w swoich charakterystycznych strojach, jest ponad trzygodzinna procesja Procesión Camino de la Luz w Wielką Sobotę.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie tytułowe: Facebook/Sławomir Pawlak

Pozostałe

Środowiska LGBT uznały pedofilię za nową orientację? Fałszywe grafiki powróciły

Prezes Instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski ostrzegł na Twitterze, że po realizacji obietnic Koalicji Europejskiej w sprawie społeczności LGBT, następnym krokiem będzie "legalizacja pedofilii". Do swojego wpisu załączył grafiki, które podszywają się pod to środowisko, a tak naprawdę zostały wykonane kilka lat temu przez homofobiczne grupy.

Słupskie władze tuszowały pedofilię? Prokuratura umorzyła śledztwo

Pod koniec kwietnia śledczy umorzyli postępowanie w sprawie "niepowiadomienia organów ścigania" przez słupskie władze. "Niepowiadomienie" miało dotyczyć molestowania seksualnego, o które jest oskarżony przez prokuraturę instruktor tańca pracujący w jednej z miejskich instytucji kultury. Z kolei w poniedziałek stołeczny Sąd Okręgowy stwierdził, że Robert Biedroń powiedział nieprawdę, twierdząc, że wysłał w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Julia Przyłębska "tylko robi obiady" Jarosławowi Kaczyńskiemu? Częściowo fałszywy cytat o wywiadzie prezesa PiS

W kontekście wywiadu udzielonego przez Jarosława Kaczyńskiego w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP2, w sieci pojawił się wpis z cytatem Adama Bielana, który miał powiedzieć, że prezes PiS nie rozmawia z Julią Przyłębską - prezes Trybunału Konstytucyjnego - o pracy TK, bo "ona mu tylko robi obiady". Druga część została wymyślona przez autora posta, choć wiele osób uwierzyło w rzekome słowa wicemarszałka Senatu.

Ziobro mówił o możliwości likwidacji artykułu 212. Właśnie go zaostrzono

W lutym minister Zbigniew Ziobro mówił, że jest gotowy na dyskusję o zniesieniu okrytego złą sławą art. 212 Kodeksu karnego, który przewiduje za pomówienie nawet więzienie. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości miało wtedy już gotowy projekt nowelizacji kodeksu, zaostrzający m.in. ten artykuł. W czwartek przyjął go Sejm. Gdy zmiana wejdzie w życie, do akcji będzie mogła z urzędu wejść policja i prokuratura - nawet bez woli osoby, której dobra naruszono.

Muzułmanie chcą usunąć krzyż w Warszawie? To fałszywa informacja

Wiadomość, że muzułmanie chcą usunięcia krzyża przy ulicy Wiertniczej w Warszawie, rozeszła się w sieci w ekspresowym tempie i wywołała lawinę nienawistnych komentarzy. Wzmógł ją dopisek, że "przy tej ulicy jest meczet". Nie ma on jednak nic wspólnego z tą sprawą, a w piśmie, które wywołało tę dyskusję, nie ma ani słowa o usuwaniu krzyża.

Kto i dlaczego jest w rejestrze pedofilów? Kogo i dlaczego tam nie ma?

Za sprawą filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", wraca dyskusja o obecności duchownych w tzw. rejestrze pedofilów. Z mocy ustawy, która weszła w życie w październiku 2017 roku, żeby tam się znaleźć, trzeba popełnić ściśle określone przestępstwa, których kwalifikację przyjął prawomocnie sąd. To, czy ktoś jest osobą duchowną, czy też nie, nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Beata Mazurek i Greenpeace – kto mija się z prawdą?

Aktywiści Greenpeace wywiesili banery z napisem "Polska bez węgla 2030" na budynkach zajmowanych przez Prawo i Sprawiedliwość i Platformę Obywatelską. Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek komentowała później, że w ten sposób nie protestowano za rządów PO-PSL. Podkreśliła również, że rząd PiS "poważnie zajął się tematem smogu". Na wpis Mazurek błyskawicznie zareagowali użytkownicy Twittera i aktywiści. Skrytykowali też Grzegorza Schetynę.