Papież, tęczowy krzyż i manipulacje internautów

UWAGA: zgoda na wykorzystania zdjęcia tylko dla Konkret24. W innym przypadku należy prosić o zgodę na wykorzystnaie.
Papież Franciszek na spotkaniu z Duszpasterstwem Młodzieży LatynoamerykańskiejSynod2018 | Synod2018

Na jednym zdjęciu papież Franciszek ma na szyi tęczowy krzyż. Na drugim – trzyma za rękę mężczyznę. Obydwie fotografie, które w ostatnich dniach wywołały wiele pytań w mediach społecznościowych, są prawdziwe. Ale konteksty, jakie im dopisują niektórzy internauci – nie. Wyjaśniamy, co zdjęcia naprawdę przedstawiają.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Urzędujący już od ponad pięciu lat papież Franciszek w trakcie swojego pontyfikatu nie raz zaskoczył świat. Wypowiadanie się na wcześniej nieporuszane w Kościele tematy i wyznaczanie nowych granic tego, co wolno papieżowi, szybko stało się jego znakiem rozpoznawczym. Mimo to dwie fotografie z papieżem, które w ostatnich dniach zyskały popularność w polskich serwisach społecznościowych, były dla internautów na tyle zaskakujące, że zaczęli wątpić w ich autentyczność. Inni uznawali, że są one dowodem na wspieranie środowisk LGBT przez papieża.

"Tęczowy papież"

Na części zdjęć przekazywanych dalej, na czerwono zaznaczono elementy, które zdaniem internautów są oburzające. Na pierwszym z nich jest to tęczowy krzyż, który papież zawiesił obok tego noszonego na co dzień. Internauci kojarzą kolorystykę krzyża z tą wykorzystywaną przez środowiska LGBT – tęczowa flaga w wielu krajach uznawana jest za symbol homoseksualizmu. Na drugim zdjęciu na czerwono została zaznaczona dłoń papieża, którą trzyma dłoń innego mężczyzny. Dla niektórych komentujących jest to kolejny dowód na wspieranie ruchów LGBT przez Franciszka, którego nazywają w swoich wpisach „tęczowym papieżem”.

Użytkownik o nazwie @NiezaleznyPolak podsumowuje drugie ze zdjęć wyjątkowo dosadnie: "No i mamy coraz to lepsze ujęcia Papieża Franciszka. Tym razem z homoaktywistą Luigi Ciotti. Ciota chyba bardziej pasuje mu na nazwisko ". Są jednak i tacy, którzy uważają, że zdjęcie jest sfałszowane.

Na zdjęciu: ksiądz i społecznik

Bez wątpliwości obydwa zdjęcia wykorzystywane przez internautów są jednak prawdziwe. Mężczyzna, którego papież trzyma za rękę to rzeczywiście Luigi Ciotti – ksiądz i założyciel fundacji „Libera”. Oryginalne zdjęcia można znaleźć m.in. na stronie renomowanego serwisu Getty Images, który ma do niego prawa, a także na stronach największych światowych agencji informacyjnych. Z opisu zdjęcia można wyczytać, że zostało wykonane przed Kościołem świętego Jerzego w Rzymie w marcu 2014 r., a więc ma już ponad cztery lata.

Internauci łączą je w swoich wpisach z także autentycznym zdjęciem, tyle że zrobionym 16 października 2018 r. w Rzymie. W ten dzień papież Franciszek spotkał się z delegacją Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej.

prawda

UWAGA: zgoda na wykorzystania zdjęcia tylko dla Konkret24. W innym przypadku należy prosić o zgodę na wykorzystnaie.
Papież Franciszek na spotkaniu z Duszpasterstwem Młodzieży LatynoamerykańskiejUWAGA: zgoda na wykorzystania zdjęcia tylko dla Konkret24. W innym przypadku należy prosić o zgodę na wykorzystnaie. Synod2018

Kolory Ameryki Łacińskiej na krzyżu

Na oficjalnej stronie internetowej tej organizacji można znaleźć informacje, które definitywnie zaprzeczają sugestiom internautów, że tęczowy krzyż na szyi papieża i stojącego obok niego innego duchownego jest związany z flagą ruchu LGBT.

Krzyż Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej Pastoral Juvenil Latinoamericana

Podarowana papieżowi pamiątka – Krzyż Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej – ma związek z przygotowaniami do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie. Jest jednym z symboli spotkania. Jego poszczególne kolory symbolizują różne regiony należące do Duszpasterstwa. Zielony - Meksyk i Amerykę Środkową, żółto-pomarańczowy Karaiby, czerwony region andyjski, a niebieski – południową część kontynentu południowoamerykańskiego.

Pozostałe symbole Światowych Dni Młodzieży w 2019 roku również wykonane zostały w tych kolorach. Na swojej stronie Duszpasterstwo tłumaczy: "wszystkie symbole charakteryzują młodą Amerykę Łacińską. Nuta to radość, Eucharystia to całkowite poświęcenie, serce to miłość, a krzyż to nasz cel".

Święte Serce Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej Pastoral Juvenil Latinoamericana

Na facebookowej stronie Synodu Biskupów można zobaczyć nagranie z momentu wręczania papieżowi krzyża.

Warto także zwrócić uwagę, że flaga ruchów LGBT ma inne kolory niż te, które są na symbolach Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej. Brakuje na nich koloru fioletowego.

Solidarność z rodzinami ofiar mafii

Wróćmy do mężczyzny z drugiego ze zdjęć. Luigi Ciotti - gospodarz spotkania z papieżem sprzed czterech lat - jest włoskim księdzem oraz wykładowcą uniwersyteckim, kojarzonym głównie z walką przeciwko przemocy i mafii, a także z pomocą jej ofiarom. W 1995 roku założył fundację „Libera” (pełna nazwa: „Lìbera. Associazioni, nomi e numeri contro le mafie” – „Wolność. Związki, nazwiska i liczby przeciwko mafii”), która walczy ze zjawiskiem mafii we Włoszech, organizując między innymi protesty zachęcające do prawnej walki z organizacjami przestępczymi.

prawda

Założyciel Libery wypowiadał się w przeszłości na temat homoseksualizmu w Kościele i nie był w tym temacie zgodny z oficjalną linią Watykanu. Włoski dziennik „La Repubblica” pisał o jego głośnym wystąpieniu - długiej mowie z 2000 r., w której wypowiadał się przychylnie o biskupach-gejach. Zastrzegał wtedy, że jest przeciwko legalizacji związków homoseksualnych. Odczyt spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem słuchaczy reprezentujących różne religie, a Franco Grillini, włoski działacz na rzecz praw osób homoseksualnych, uznał wręcz, że widzi Ciottiego jako następcę Jana Pawła II, sprawującego wtedy pontyfikat.

Jednak spotkanie w 2014 r., na które Ciotti zaprosił papieża Franciszka, dotyczyło zupełnie innej tematyki. Było ściśle związane z działalnością fundacji Libera i miało na celu wspólną modlitwę z rodzinami osób, które straciły życie z rąk mafiosów. Papież Franciszek podczas tamtego wydarzenia wzywał także włoskich przestępców do zmiany swojego dotychczasowego życia. - Nawracajcie się. Ciągle macie czas na to, aby nie skończyć w piekle – mówił wtedy papież. Z tego powodu wielu komentatorów tego spotkania, chociażby w renomowanym włoskim dzienniku „La Stampa”, pisało wprost, że trzymając się za rękę z księdzem Ciottim, Franciszek solidaryzuje się z rodzinami ofiar mafii.

Manipulacja

Podsumowując, obydwa zdjęcia papieża Franciszka są prawdziwe. Spotkania na nich uwiecznione dzielą cztery lata. Żadne z tych spotkań nie było poświęcane tematom dotyczącym homoseksualizmu. Połączenie tych zdjęć w jedną historię, oznaczenie w nich wybranych elementów i nadawanie im nieprawdziwego znaczenia należy uznać za manipulację.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Synod2018

Źródło zdjęcia głównego: Synod2018 | Synod2018

Pozostałe wiadomości

W gorącej dyskusji na temat migrantów "przerzucanych" przez niemiecką granicę politycy opozycji stawiają za wzór Danię i Luksemburg. Według nich te dwa kraje mają nie przyjmować żadnych migrantów z Niemiec. Sprawdziliśmy więc, jak to jest. Publikujemy najnowsze niemieckie statystyki.

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Iga Świątek pokonała Amandę Anisimovą w finale Wimbledonu, przechodząc do historii tenisa. Jej zwycięstwo skomentował premier Donald Tusk, lecz nie ustrzegł się przy tym wpadki.

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Źródło:
Konkret24

Te historie poruszają. Szczególnie tych rodziców, którzy stracili dzieci, a teraz widzą zdjęcia nastolatków i czytają, że zginęli w wypadkach, lecz ich organy posłużyły do przeszczepów. Autorzy takich wpisów "błagają o udostępnienia" - a my ostrzegamy: to fake newsy.

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS postanowił zaalarmować o wzroście bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce. Choć posłużył się wiarygodnymi danymi, to przedstawił je w taki sposób, że czytelnik może wyciągać błędne wnioski. Wyjaśniamy.

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Źródło:
Konkret24

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24