Ponad połowę wniosków o udzielenie bezpiecznego kredytu 2 procent mieli rzekomo złożyć obcokrajowcy, w tym Ukraińcy - głosi rozpowszechniany w sieci przekaz. To fake news. Przedstawiamy statystyki.
"Stało się to czego wszyscy się spodziewaliśmy. Ukraińcy masowo składają wnioski o 2 proc. kredyt mieszkaniowy" - napisał 30 sierpnia jeden z użytkowników platformy X. "Obecnie więcej jak połowa z 36 tys. złożonych do tej pory wniosków stanowią wnioski złożone przez obcokrajowców. Tak wygląda akcja przesiedleńcza w praktyce" - dodał (pisownia postów oryginalna). Post ma 120 tys. wyświetleń i blisko 1 tys. polubień.
W kolejnym wpisie internauta przekonywał, że "od początku było jasne, że ta oferta kredytowa nie była przygotowana dla Polaków". Inni komentowali w podobnym tonie: "To nie tylko akcja przesiedlencza ale dodatkowo pralnia"; "Niedlugo Polacy beda wynajmowac mieszkania od obcokrajowców w Polsce". Post cytowany wyżej podał dalej m.in. publicysta Tomasz Sommer - na jego profilu miał on blisko 60 tys. wyświetleń i 1,2 tys. polubień.
Niektórzy internauci dopytywali, czy te informacje są prawdziwe. Wielu niedowierzało i prosiło o podanie źródła. "Bzdura. Niemożliwe nawet statystycznie"; "Fake" - pisali. I mieli rację - wśród złożonych wniosków o bezpieczny kredyt 2 proc. tych od cudzoziemców jest znikomy procent.
Co to jest bezpieczny kredyt 2 proc.?
Bezpieczny kredyt 2 proc. to rozwiązanie skierowane do osób do 45. roku życia, które nie mają ani nie miały wcześniej własnego mieszkania. Wprowadziły je do oferty m.in. PKO BP, Bank Pekao, Alior Bank, VeloBank. Bezpieczny kredyt 2 proc. przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat tak, aby oprocentowanie zobowiązania przez cały ten okres było na poziomie 2 proc. plus marża banku. Źródłem finansowania dopłat do rat jest istniejący już w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Rządowy Fundusz Mieszkaniowy.
30 sierpnia w Programie I Polskiego Radia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że wnioski w programie "Pierwsze mieszkanie" (program, w ramach którego można skorzystać z dopłaty do kredytu) złożyło ponad 36 tys. osób. Te same dane podał autor cytowanego wyżej posta. Minister Buda podał, że podpisano już 3901 umów na ok. 1,45 mld zł.
Ile wniosków od obcokrajowców?
Wydział Prasowy Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) przesłał Konkret24 dane według stanu na 31 sierpnia, podsumowujące dwa pierwsze miesiące działania programu. Złożono 41 824 wnioski o bezpieczny kredyt 2 proc. oraz podpisano 5728 umów. Informacje, jakoby znaczącą część wniosków złożyli obcokrajowcy, są nieprawdziwe. Resort przekazał dane o cudzoziemcach podsumowujące pierwszy miesiąc działania programu:
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Bank Gospodarstwa Krajowego (wg stanu na 1.08.) niewiele ponad 1 proc. złożonych wniosków o bezpieczny kredyt 2 proc. stanowiły wnioski złożone przez obcokrajowców.
Wydział prasowy resortu precyzuje, że te dane procentowe obejmują liczbę wniosków, gdy co najmniej jednym z kredytobiorców jest obywatel kraju spoza Polski. Część spośród obcokrajowców składających wnioski składa je bowiem wspólnie z polskim małżonkiem. "Ponadto należy zaznaczyć, że wśród obcokrajowców znajdują się nie tylko obywatele Ukrainy" - informuje resort.
Z częściowych danych przekazanych wcześniej przez resort Polskiej Agencji prasowej wynika, że spośród obcokrajowców, którzy przystępują do programu "Pierwsze mieszkanie" obywatele Ukrainy stanowią ok. 70 proc., a ok. 15 proc. z nich przystępuje do programu wspólnie z obywatelem Polski (małżonkiem lub drugim rodzicem dziecka).
Dopłaty tylko dla zarabiających i płacących podatki w Polsce
Cudzoziemcy nie mają uprzywilejowanej ścieżki uzyskania dopłaty do kredytu. MRiT zauważa, że bezpieczny kredyt 2 proc. udzielany jest tylko w polskiej walucie. Oznacza to, że mogą się o niego ubiegać cudzoziemcy, którzy większość dochodu uzyskują w złotówkach, a tym samym płacą podatki w Polsce. Reguły ubiegania się cudzoziemców o kredyt regulują przepisy ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc., a ponadto ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Kredyt hipoteczny może zostać udzielony wyłącznie w walucie lub indeksowany do waluty, w której konsument uzyskuje większość swoich dochodów lub posiada większość środków finansowych lub innych aktywów wycenianych w walucie udzielenia kredytu hipotecznego lub walucie, do której kredyt hipoteczny jest indeksowany.
Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: Unkas Photo/ShutterStock/x.com