FAŁSZ

"Magiczne doświadczenie" na billboardzie z Ryszardem Czarneckim? To "żarcik, mem"

Ryszard Czarnecki był gościem "Rozmowy Piaseckiego" tvn24

W kilku miastach Wielkopolski zawisły billboardy z wizerunkiem Ryszarda Czarneckiego. Aktywiści miejscy zamieścili w sieci zdjęcie z przeróbką jednego z nich.

Na Twitterze pojawiło się zdjęcie dwóch billboardów, wiszących obok siebie. Jeden z nich to reklama herbaty. Na drugim jest zdjęcie Ryszarda Czarneckiego. "Ktoś już poszedł w outdoor. Rozumiem, że wybory #euro2019 już po pierwszym gwizdku?" – napisała autorka tweeta Hanna Zagulska, koordynatorka partii Wiosna w Wielkopolsce.

Wpis Hanny Zagulskiej na Twitterze (logo reklamowane - usunięte przez redakcję)Konkret24 | Twitter/Hanna Zagulska

Przeróbka w programie graficznym

Zdjęcie zamieszczone przez Zagulską zostało przerobione. Na plakacie Ryszarda Czarneckiego pojawił się napis "The magic experience" (z ang. magiczne doświadczenie) - taki sam, jak na reklamie herbaty. Ślady edytowania zdjęcia w programie graficznym są widoczne.

Wklejona na nie "łatka" przykryła bowiem środkową część gałęzi drzewa widocznego w prawym dolnym rogu fotografii. Na wklejonym niebieskim pasku widać różnice użytego niebieskiego koloru, czy nieprecyzyjnie wyciętą literkę "c" w słowie "magic".

Komentujący przerobione zdjęcie w większości raczej nie mieli wątpliwości, że mają do czynienia z fejkiem. "Z takimi kampaniami wyborczymi świat byłby piękniejszy!", napisał jeden z użytkowników Twittera.

"Żarcik, mem"

W rozmowie z Konkret24 Hanna Zagulska potwierdziła, że jest zarówno autorką fotografii, jak i jej przeróbki. Oryginalne zdjęcie zostało zrobione na jednej z ulic Poznania. - Jestem przede wszystkim aktywistką miejską – wyjaśnia Zagulska. - W mojej grupie miejskiej wychwytujemy ciekawe reklamy albo zdarzenia w tkance miejskiej, przeróbkę należy traktować jako żarcik, mem - dodaje.

Zagulska argumentuje, że tego typu materiały graficzne są częstym obiektem żartów internautów. - Moja publikacja nie miała na celu wprowadzenie kogokolwiek w błąd – zapewnia Zagulska i podkreśla, że jej wpis powinien być traktowany z przymrużeniem oka.

Billboardy reklamowe w polskich miastach. Wizualny chaos
Billboardy reklamowe w polskich miastach. Wizualny chaostvn24

W rozmowie z Konkret24 Zagulska przypomina jedną ze swoich wcześniejszych aktywności, która odbiła się echem w mediach. - W czasie kampanii wyborczej nakręciliśmy z kolegą filmik przed siedzibą Zarządu Dróg Miejskich, który wskazywał na problem dziur na chodniku – wyjaśnia Zagulska.

Działaczka deklaruje się też jako zwolenniczka precyzyjnych zasad dotyczących agitacji politycznej. - Jest pewien okres, w którym politycy i polityczki mogą prowadzić kampanię wyborczą i zarzucać przestrzeń miejską swoimi wizerunkami – mówi Zagulska. - Czarnecki zasłynął w naszych okolicach jako ktoś, kto rozpoczął kampanię i to już jakieś trzy miesiące temu – mówi aktywistka.

Na Twitterze pojawiło się dzisiaj zdjęcie z prawdziwą, nieprzerobioną wersją billboardu Ryszarda Czarneckiego.

Podziękowanie dla mieszkańców Poznania

- Naprawdę zabawne, uśmiałem się, mówię to szczerze – zapewnił Ryszard Czarnecki w rozmowie z Konkret24. - Ta pani ma poczucie humoru, nie traktuję tego jako ataku, może jest tu jakaś drobna złośliwość, ale to nic złego – zapewnia polityk. Europoseł podkreślił, że nie ma nic przeciwko komentowaniu jego billboardów. - Lubię jak przedstawiciele innych ugrupowań poświęcają mi uwagę – dodał Czarnecki.

W rozmowie z Konkret24 Ryszard Czarnecki wyjaśnia, że kampania billboardowa w Wielkopolsce potrwa kilka tygodni. - Umieściłem je (billboardy - red.) dziękując w ten sposób mieszkańcom tego wspaniałego województwa za możliwość pracy dla nich przez te pięć lat – podkreśla Czarnecki. Europoseł zapewnia, że prowadzona przez niego akcja nie jest kampanią wyborczą.

- To jest kampania sfinansowana z moich środków, które przysługują mi jako europosłowi, każdy europoseł dysponuje takim budżetem – wyjaśnia Czarnecki i podkreśla, że nie skorzystał z możliwości wywieszenia takich billboardów w Warszawie. - W kampanii wyborczej zawisną inne billboardy, ale również z moją facjatą – dodaje.

Listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości

We wtorek Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło liderów list wyborczych do Parlamentu Europejskiego. Rzeczniczka partii Beata Mazurek przedstawiła dziennikarzom nazwiska "jedynek" i "dwójek" na listach. Znaleźli się na niej między innymi: wicepremier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Czarnecki o listach PiS do europarlamentu
Czarnecki o listach PiS do europarlamentutvn24

- Jest to drużyna silniejsza od tej, która była pięć lat temu w wyborach europejskich, chociaż tamta też była bardzo dobra – tak we wtorek Ryszard Czarnecki komentował wybór komitetu politycznego swojej partii. On sam, inaczej niż w poprzedniej kampanii, nie wystartuje już z Wielkopolski. Będzie na drugim miejscu warszawskiej listy PiS, za Jackiem Saryuszem-Wolskim.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, tvn24, PAP; zdjęcie tytułowe: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24