Widowiskowe nagranie przedstawiające dużą miejską arterię zablokowaną przez ciągniki zdobywa popularność w mediach społecznościowych - jest opisywane jako rzekomo nakręcone 20 marca w Polsce. Ale opisy i komentarze internautów do tego filmu wprowadzają w błąd.
W środę 20 marca w ponad 550 miejscach w Polsce zorganizowano demonstracje rolników, którzy sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i "dramatycznej sytuacji" w rolnictwie. Protestujący domagają się wsparcia i wypłaty rekompensat.
Większość protestów przeprowadzono w formie blokad dróg. I właśnie nagranie pokazujące zablokowany przez ciągniki pas drogi opublikował jeden z użytkowników serwisu X. "Serce rośnie kochani" - napisał, dodając hashtag "#ProtestRolników". Na filmie widać nałożony napis: "Strajk Rolników Środa 20.03.2024". Film ma ponad 42 tys. wyświetleń, a post ponad 800 polubień.
Internautci, którzy uwierzyli, że film pokazuję sytuację w Polsce 20 marca, podzielili się na dwie grupy: wspierających rolników i sprzeciwiających się takiej formie protestu. tak więc obok komentarzy typu: "Całym sercem z rolnikami. Wspaniali, ciężko pracujący ludzie, prawdziwi Polacy"; "Wspaniały widok. Brawo rolnicy" - były też takie: "Serce rośnie, że zablokowali kraj ?!"; "Ani grosza nie brać z Unii, zero dopłat, ZUS płacić ze składką zdrowotną. Koniec żerowania pasożytów na Polsce" (pisownia postów oryginalna).
Z tym że wspomniany użytkownik X opublikował nagranie, które pochodzi z TikToka: a tam zostało ono opublikowane na prywatnym profilu już 18 marca, choć także z hasztagami takimi jak "#strajk", "#polska", "#rolnictwo". To pierwsza wskazówka, że post na X wprowadzał w błąd odbiorców, bo filmik nie był aktualny.
Ponadto: to nie ulicę w Polsce na nim widzimy. Wystarczy spojrzeć na horyzont w kadrze, gdzie dociera droga - widać tam budynki Berlina, między innymi Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską i Wieżę Telewizyjną. Nagranie zostało wykonane ze znajdującej się na wysokości ponad 50 metrów platformy widokowej Kolumny Zwycięstwa, na szczycie której jest charakterystyczna figura Wiktorii. Zarówno ten widok, jak i figurę można zobaczyć w Google Street View.
Pokazany odcinek drogi to rozciągająca się od Bramy Brandenburskiej ulica 17 Czerwca. Oryginalne nagranie z jej blokady przez rolników pochodzi z 18 grudnia 2023 roku - zostało opublikowane przez fotografa i producenta wideo Jonasa Petersena. Tego dnia odbył się w stolicy Niemiec protest rolników i - jak raportowały niemieckie media (między innymi "Berliner Morgenpost", BR24, "Berliner Zeitung" czy ZDF), powołując się na statystyki policji - w centrum Berlina pojawiło się około 3000 osób i 1500-1700 traktorów.
Źródło: Konkret24