"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24
Najważniejsi generałowie rezygnują. Gocuł: przyjąłem to bez zaskoczenia, aczkolwiek z trwogą
Najważniejsi generałowie rezygnują. Gocuł: przyjąłem to bez zaskoczenia, aczkolwiek z trwogąTVN24
wideo 2/5
Najważniejsi generałowie rezygnują. Gocuł: przyjąłem to bez zaskoczenia, aczkolwiek z trwogąTVN24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

Podana w mediach społecznościowych informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej wywołała oburzenie w sieci - i pytania o powody. Poinformowała o tym sama jednostka 8 maja. "Informujemy, że Katedra Służb Specjalnych została rozwiązana. Chcemy bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim naszym studentom oraz obserwującym za lata wspólnego zgłębiania tajników teorii, historii i praktyki dzialania służb specjalnych. Do zobaczenia!" - napisano na jej profilu w serwisie X (pisownia postów oryginalna). Wpis ma niemal 155 tysięcy odsłon, jest szeroko komentowany.

Świrski: "Likwidatura działa". Cenckiewicz: "Rosja już tu jest". Internauci: "Co jest powodem likwidacji?"

"Fatalna decyzja ASzWoj. Katedra ma już wielu absolwentów, swoją markę i - co najważniejsze - potencjał intelektualny i ekspercki. W dobie wojen wywiadowczych, które dotykają bezpośrednio Polski, to szokująca decyzja. Kolejne obszary wiedzy i ekspertyzy są likwidowane" - napisał na platformie X Stanisław Żaryn, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. "Czy ten ruch według Was oznacza resowietyzację tej branży wiedzy i aktywności Intelektualnej?" - zapytał Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dodając: "Likwidatura działa". "Rosja już tu jest. Dziękuję za lata pracy i rzeszę dobrych studentów. Spotkamy się w innym miejscu w podobnym składzie" - to komentarz historyka dr. hab. Sławomira Cenckiewicza.

Wielu internautów w komentarzach pod postem na profilu katedry pytało o przyczyny likwidacji tej jednostki. Krytykowali ten ruch, oceniając, że zmniejszy to bezpieczeństwo kraju, że zrobiła to "kacapska agentura" i że teraz obcy szpiedzy będą mogli w Polsce swobodnie operować. "Co jest powodem likwidacji tych studiów? Pytam pytam i nikt nic nie wie..."; "Jaki powód zamknięcia?"; "Jak wam to wytłumaczyli?"; "Na podstawie czyjej decyzji katedra została rozwiązana?"; "Rozmontowują nas... takie zadanie Tuska; "Wygląda na to, że agentura rządzi naszym krajem"; "Rozkład Polski" - to niektóre z komentarzy.

Temat podchwyciły prawicowe portale. Serwis wpolityce.pl pisze o oburzeniu w sieci i pyta, kto jest za to odpowiedzialny. Serwis "Tygodnika Solidarność" ocenił rozwiązanie Katedry Służb Specjalnych na AszWoj (popularna nazwa uczelni) jako szokujące.

Zmiany na uczelni były komentowane także wcześniej. "Bardzo smutne wieści, które są częścią większego kryzysu myślenia o Azji w Polsce. Centrum Badań nad Bezpieczeństwem Akademii Sztuki Wojennej jest bowiem decyzją @MON_GOV_PL likwidowane, a wraz z nim również jego część, jaką był Ośrodek Badań Azji. Dostałem dzisiaj pożegnalnego maila" - napisał na platformie X 5 kwietnia 2024 roku Mateusz Grzeszczuk, prowadzący podcast "Bez paszportu". "Panie Ministrze @KosiniakKamysz @MON_GOV_PL rozumiem, że za dużo mamy w Polsce zaplecza analitycznego i apolitycznych, znakomitych, młodych ekspertów? Doczekamy się wyjaśnienia, dlaczego zlikwidowano Centrum Badań nad Bezpieczeństwem @AkademiaSzWoj? Wracamy powoli do modelu trepowej AON?" - pytał Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. zagadnień związanych z Rosją i obszarem postsowieckim, w tym z funkcjonowaniem służb specjalnych.

Sprawdziliśmy, jakie zmiany zachodzą na Akademii Sztuki Wojskowej i jak tłumaczy je uczelnia.

Uczelnia zastąpiła w 2016 roku Akademię Obrony Narodowej

Akademia Sztuki Wojennej powstała 1 października 2016 roku, już po przejęciu władzy przez rząd Zjednoczonej Prawicy. To publiczna uczelnia cywilno-wojskowa w Polsce, ma 6,5 tysiąca słuchaczy. Powołano ją w miejsce Akademii Obrony Narodowej mocą specjalnej ustawy, którą przygotowano w Ministerstwie Obrony Narodowej. Odpowiedzialny za projekt był ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.

Na uczelni funkcjonują cztery wydziały: - Bezpieczeństwa Narodowego - Zarządzania i Dowodzenia - Wojskowy - Prawa i Administracji. Ponadto w ramach akademii funkcjonował Instytut Historii Wojskowej.

Działały również trzy akademickie think tanki: Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, Akademickie Centrum Polityki Bezpieczeństwa i Centrum Badań nad Bezpieczeństwem.

Likwidacja dotychczasowych think tanków. Dublowanie zadań. Będzie nowy think tank

Po zmianie władzy w Polsce po wyborach w 2023 roku zmieniły się także władze uczelni. Od marca 2024 roku na jej czele stoi dr Mieczysław Gocuł, generał w stanie spoczynku. Po objęciu stanowiska szybko zaczął przeprowadzać zmiany w strukturze uczelni. Zlikwidował m.in. trzy wymienione powyżej think tanki. Oburzyło to byłego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. "Skandaliczna decyzja ministra Kosiniaka-Kamysza. Jego główny wojskowy doradca rodem z PRL, gen. Gocuł likwiduje w Akademii Sztuki Wojennej trzy think tanki. 50 osób otrzymuje od dziś wypowiedzenia w ramach grupowych zwolnień. Są wśród nich osoby z tytułami naukowymi nowocześnie patrzący na kwestie bezpieczeństwa i współpracujący z zachodnimi instytucjami. Teraz znów – podobnie jak przed 2015 rokiem - w uczelni unosi się zapach naftaliny" - napisał w marcu na platformie X.

Pułkownik dr Mariusz Młynarczyk, rzecznik Akademii Sztuki Wojennej, tłumaczył wówczas w odpowiedzi dla portalu o2.pl, że likwidacja think tanków nastąpiła "wskutek kompleksowej analizy zakresu zadań oraz oceny rezultatów prac tych centrów" i że chodziło o racjonalne wydawanie pieniędzy publicznych. "Stwierdzono dublowanie się zarówno zadań i efektów z wysiłkami realizowanymi przez inne, o uznanej renomie, ośrodki analityczno-badawcze, działające w strukturach administracji rządowej, w tym: Ośrodek Studiów Wschodnich, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych czy Państwowy Instytut Badawczy NASK".

Dodał, że część zagadnień podejmowanych przez think tanki było i jest realizowanych przez wyspecjalizowane sojusznicze centra eksperckie, m.in. w zakresie komunikacji strategicznej oraz obrony cybernetycznej. Na przykład zadania Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej w znacznym stopniu pokrywały się z tym, co robi Centrum Doskonalenia Komunikacji Strategicznej NATO (NATO StratCom CoE), a działania Akademickiego Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa w części były tożsame z zadaniami Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE).

26 kwietnia uczelnia poinformowała, że rozpoczynają się prace nad koncepcją utworzenia i funkcjonowania w jej strukturze nowego think tanku. W komunikacie tłumaczy: "Celem jest stworzenie narodowego centrum pozyskiwania, przetwarzania i rozpowszechniania ważnych informacji związanych z wydarzeniami, jakie dzieją się zarówno w naszym kraju, jak i w Europie i na świecie. Opinie, rekomendacje i raporty tworzone w nowym centrum eksperckim dla Ministra Obrony Narodowej będą mogły również być wykorzystywane przez innych ministrów kierujących pozostałymi działami administracji rządowej, których problematyka dotyka spraw związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa". Do 15 maja rektor Akademii ma przedłożyć opracowaną koncepcję Ministrowi Obrony Narodowej do akceptacji.

Likwidacja Katedry Służb Specjalnych. Instytut "uległ przeobrażeniom"

Katedra Służb Specjalnych powstała na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego w czerwcu 2019 roku. Jej pierwszym kierownikiem - do września 2023 roku, a potem pracownikiem - był historyk dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Wówczas na profilu Katedry na platformie X napisano: "Zgodnie ze stosownymi decyzjami na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego, w Instytucie Studiów Strategicznych, została powołana Katedra Służb Specjalnych. Jednocześnie istnieje Instytut Historii Wojskowości". Wpis skomentował na platformie X sam Cenckiewicz: "Tak to nasza inicjatywa! Jestem tu!".

Rzecznik prasowy Akademii Sztuki Wojennej płk Młynarczyk potwierdził 9 maja w rozmowie z Konkret24 likwidację tej jednostki od 1 maja 2024 roku. To pokłosie zmian w strukturze uczelni. W międzyczasie katedra przeniosła się do Instytutu Historii Wojskowej, a ten instytut teraz na mocy decyzji nowego rektora - jak się wyraził rzecznik - "uległ przeobrażeniom". Na miejsce starego instytutu powstał nowy: Historii i Polemologii (nauka badająca wojnę - red.).

Uczelnia tłumaczy: dostosowanie do wyzwań i zmian w środowisku bezpieczeństwa

10 maja uczelnia wydała komunikat. Tłumaczy w nim, że zmieniono strukturę instytutu poprzez poszerzenie obszarów zainteresowań badawczych i zakresów tematycznych realizowanych tam studiów. Powód: dostosować "kształcenie w Akademii Sztuki Wojennej do wyzwań otoczenia społeczno-gospodarczego oraz zmian w środowisku bezpieczeństwa, a także do nowych zadań związanych uatrakcyjnieniem oferty dydaktycznej uczelni i priorytetów naukowych stojących przed Instytutem".

"Oprócz historii powszechnej i historii Polski, historii wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz historii służb specjalnych, ze zwiększoną niż dotychczas uwagą będzie traktowana tematyka dotycząca historii sztuki wojennej, historii wojskowości, a także praktycznego wymiaru działań wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz pracy analityczno-planistycznej w wymiarze bezpieczeństwa i obronności państwa. Obecnie trwają prace koncepcyjne nad zmianami treści programowych na studiach I stopnia i studiach podyplomowych kierunku historia na rok akademicki 2024/25 w aspekcie wprowadzenia do nich wniosków z wojny RUS - UKR oraz Izrael - Iran - Strefa Gazy" - informuje uczelnia.

Podaje, że do 1 maja w Instytucie Historii Wojskowej istniały katedry: Historii Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, Służb Specjalnych oraz Historii Wojskowości i Studiów nad Obronnością. Natomiast teraz nowy Instytut Historii i Polemologii składa się z: - Katedry Historii Sztuki Wojennej - Katedry Historii Wojskowości - Katedry Polemologicznych Analiz Wojen i Konfliktów Zbrojnych.

Służbami specjalnymi będą się teraz zajmować dwie katedry

Rzecznik prasowy Akademii Sztuki Wojennej płk Młynarczyk w rozmowie z Konkret24 wyjaśnia, że po likwidacji Katedry Służb Specjanych teraz tematyką służb specjalnych zajmować się będą na uczelni dwie katedry: - Historii Wojskowości (z kierownikiem dr. Franciszkiem Dąbrowskim) ze szczególnym uwzględnieniem wywiadu i kontrwywiadu wojskowego - Polemologicznych Analiz Wojen i Konfliktów Zbrojnych (z kierownikiem dr. hab. Dariuszem Miszewskim) w zakresie prac analitycznych dotyczących funkcjonowania służb specjalnych w systemie bezpieczeństwa narodowego i państwa.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24