Minęły już trzy lata od wszczęcia przez prokuraturę śledztwa w sprawie nieprawidłowości w prezydenckich willach. Miało do nich dojść, gdy prezydentem był Bronisław Komorowski. Zawiadomienie złożył szef kancelarii Andrzeja Dudy. Jak informują Konkret24 śledczy, postępowanie nadal trwa. Nikomu nie postawiono zarzutów.
W grudniu 2015 roku Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, czyli przez pracowników Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta. Likwidowali oni zbędne wyposażenie rezydencji prezydenckiej w Klarysewie oraz w Promniku.
Mieli oni złamać prawo między marcem a sierpniem 2015 r. przy likwidacji zbędnych lub zużytych składników mienia przez naruszenie procedur oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Działania te miały stanowić działanie na szkodę Kancelarii Prezydenta.
"Skandaliczna dokumentacja"
Zawiadomienie w tej sprawie złożył pod koniec 2015 roku, po publikacji "Raportu otwarcia Kancelarii Prezydenta RP", Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. W dokumencie można przeczytać, że "w 2015 roku niezgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi przeprowadzono likwidację i utylizację składników majątku w poszczególnych obiektach KPRP, o łącznej wartości ewidencyjnej 1 345 371,64 zł".
"Podejrzenie poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz możliwości przywłaszczenia rzeczy ruchomych wchodzących w skład majątku Kancelarii pojawia się w odniesieniu do likwidacji przeprowadzanych w dwóch Rezydencjach Kancelarii Prezydenta RP: Promnik oraz Klarysew" - napisano w raporcie.
Chodzi między innymi o metalowe regały i mały sprzęt AGD (blendery, sokowirówka, żelazko, ekspresy do kawy).
Minister Dera w radiu RMF FM stwierdził wówczas, że dokumentacja jaką zastała nowa ekipa kancelarii była "skandaliczna". - Tego nie można było zostawić bez sprawdzenia przez prokuraturę - podkreślił wtedy szef KPRP.
Szef kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego Jacek Michałowski w oświadczeniu przesłanym wtedy "Rzeczpospolitej" odpierał zarzuty. Przyznał, że część sprzętów rzeczywiście została zutylizowana, bo nie nadawała się do użytku.
"Kwota 1,5 mln zł to łączna kwota zlikwidowanego majątku według cen z dnia zakupu. Od momentu zakupu zlikwidowanego niesprawnego lub uszkodzonego sprzętu, w większości przypadków, upłynęło często kilkadziesiąt lat. Koszty aktualizacji wycen byłyby wyższe niż wartość przedmiotów" – twierdził Michałowski i podkreślał, że Najwyższa Izba Kontroli, kontrolując kancelarię w ostatnich latach (wypowiedź z 2015 r.) zawsze przyznawała najwyższą możliwą ocenę pozytywną z wykonania budżetu państwa.
Sprawa trwa
Byłego szefa kancelarii Bronisława Komorowskiego prosimy o komentarz do postępowania prokuratury dotyczącego zniknięcia przedmiotów z prezydenckich rezydencji, gdy pełnił funkcję. - Sprawa od początku była czysto polityczna - stwierdza Jacek Michałowski. - Mnie jako urzędnika państwowego oburza wydawanie pieniędzy na to śledztwo, a o jego wynik jestem dziwnie spokojny - zapewnia.
Trzy lata po wszczęciu śledztwa zapytaliśmy też Prokuraturę Okręgową w Warszawie, jakie działania podjęli śledczy i jakie są tego efekty.
- Postępowanie jest cały czas w toku i w tej chwili trudno określić przewidywany czas jego zakończenia - mówi w rozmowie z Konkretem24 Łukasz Łapczyński, rzecznik stołecznej prokuratury okręgowej.
Dodaje, że śledczy zgromadzili obszerną dokumentację i przesłuchali kilkudziesięciu świadków, związanych z funkcjonowaniem prezydenckiej kancelarii w okresie, którego dotyczy postępowanie.
Gdy dopytujemy, dlaczego to śledztwo trwa tak długo, Łapczyński odpowiada, że "wynika to z szeregu czynności procesowych, jakie były konieczne do wykonania" i zaznacza, że w toku postępowania dołączono do niego wątek nieprawidłowości do jakich miało dojść w związku z nadzorem nad przedmiotami znajdującymi się w KPRP.
Chodzi o kradzież obrazów, w tym najsłynniejszego "Gęsiarka", który jako jedyny został odnaleziony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych, gdzie wystawiono go na sprzedaż w czerwcu 2015 roku.
1 października 2018 roku za jego kradzież został nieprawomocnie skazany Jarosław G., kelner pracujący w prezydenckiej kancelarii. Stołeczny Sąd Okręgowy wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i trzy tysiące złotych grzywny. Na mocy wyroku Jarosław G. został też objęty dozorem kuratora. Sąd orzekł także wobec oskarżonego przepadek 1,8 tysiąca złotych, czyli równowartości korzyści uzyskanej z popełnionego przestępstwa.
W toku poprzedzającego wyrok śledztwa, prokuratura ustaliła w jaki sposób obraz trafił na aukcję i ujawniono, że osobą, która jako pierwsza wprowadziła obraz do obrotu był Jarosław G. Śledczy ustalili też, że mężczyzna wstawił obraz do lombardu pod zastaw pożyczki 1,8 tysiąca złotych. Okoliczności rzekomego nabycia obrazu - opisane przez G. - uznano za niewiarygodne, co doprowadziło do przedstawienia mu zarzutu kradzieży obrazu.
"Za długo"
- Trzy lata to zdecydowanie za długo na takie śledztwo. Wystarczyłoby pół roku - ocenia prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny. - Na początku rządów PiS były butne zapowiedzi, że za nowej władzy "śledztwa ruszą z kopyta", a jak widać tak się nie dzieje - dodaje.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24, tvn24.pl