FAŁSZ

Warszawa "jednym z najgorszych miast do życia w Europie"? Manipulacja rankingiem

Źródło:
Konkret24
Wiedeń najlepszym miastem do życia. Materiał z 28 czerwca 2022 roku
Wiedeń najlepszym miastem do życia. Materiał z 28 czerwca 2022 roku
TVN24
Wiedeń najlepszym miastem do życiaTVN24

Brytyjski magazyn "The Economist" ocenił rzekomo w swoim rankingu, że Warszawa jest "jednym z najgorszych miast do życia w Europie" - ten fałszywy przekaz rozpowszechniano w mediach społecznościowych przed wyborami samorządowymi. Fałszywy, bo jest to manipulacja wynikami rankingu sprzed dwóch lat. Wyjaśniamy.

Na ostatniej prostej kampanii do wyborów samorządowych, które odbyły się w niedzielę 7 kwietnia, w serwisie X popularność zdobył wpis, którego autor informował, że Warszawa została "uznana przez 'The Economist' za jedno z najgorszych miast do życia w Europie". Dalej pisał: "EIU porównał 172 miasta, analizując rozmaite czynniki, takie jak: kultura i środowisko, edukacja, opieka zdrowotna, infrastruktura...". Opublikowany 2 kwietnia post wyświetliło do 8 kwietnia ponad 35 tys. użytkowników; wywołał ożywioną dyskusję.

"Szkoda,że warszawiacy tego nie widzą..."; "Tak ale lemingi i tak nie widzą związków przyczynowo-skutkowych, mają kładkę na pocieszenie i na odwrócenie uwagi..."; "Oj tam oj tam. To bylo przd otwarciem kladki" - komentowali internauci (pisownia postów oryginalna), nawiązując do otwartego 28 marca mostu pieszo-rowerowego łączącego Śródmieście z Pragą. Inni przy okazji wyrażali swoje zdanie na temat prezydenta Rafała Trzaskowskiego (który utrzymał stanowisko po wyborach): "Gospodarz jakkich mało!"; "Jaki Pan taki kram"; "Ten buc na nic innego nie zasługuje, jak tylko na tę krytykę jego żałosnej nie - działalności!".

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd post z 2 kwietnia 2024 na portalu Xx.com

Do posta załączono link do artykułu serwisu tysol.pl, którego tytuł brzmiał: "''Gratulacje dla Trzaskowskiego i PO'. Warszawa uznana przez 'The Economist' za jedno z najgorszych miast do życia w Europie". To ten tekst był źródłem wpisu. W leadzie czytamy: "Economist Intelligence Unit opublikował coroczny ranking miast najbardziej przyjaznych do życia. EIU porównał 172 (w rzeczywistości 173 - red.) miasta, analizując rozmaite czynniki, takie jak: kultura i środowisko, edukacja, opieka zdrowotna, infrastruktura i stabilność". Potem autor pisze, że w czołówce rankingu uplasowały się między innymi Wiedeń, Kopenhaga i Zurych.

Fragment artykułu serwisu tysol.pltysol.pl

Następnie autor stwierdził - powołując się z kolei na wpis "popularnego blogera" - że "Warszawa nie znalazła się na wysokiej pozycji. Wręcz przeciwnie". W przytoczonym wpisie - którego fragment posłużył serwisowi do stworzenia tytułu - czytamy: "Warszawa uznana za jedno z najgorszych do życia miast w Europie. Gratulacje dla @trzaskowski_i @Platforma_org".

FAŁSZ
Wpis z 26 września 2022 roku w serwisie x.com x.com

Wspomniany "bloger" załączył do swojego posta w x.com link do posta "The Economist" - tam widzimy Warszawę oznaczoną w rankingu poniżej połowy skali (kolor słomkowy).

Wpis na profilu The Economist z 26 września 2022 rokux.com

Warszawa w rankingu "Najlepsze miasta do życia na świecie 2022"

Czy stolica Polski rzeczywiście została oceniona "jako jedne z najgorszych miast do życia w Europie"? Zarówno artykuł, do którego kieruje autor posta, jak i ranking pochodzą z 2022 roku (artykuł z 27 września, ranking z 22 czerwca). Zaś ranking "Najlepsze miasta do życia na świecie 2022", o którym mowa, stworzyła organizacja Economist Intelligence Unit. Wyłaniając miasta najbardziej przyjazne mieszkańcom, w których żyje się najlepiej, EIU ocenia je w pięciu obszarach: - ochrony zdrowia, - edukacji, - kultury i środowiska, - stabilności, - infrastruktury.

ZOBACZ CAŁY RAPORT EIU Z 2022 ROKU (język angielski)

Jak czytamy w raporcie opublikowanym na stronie brytyjskiego tygodnika "The Economist", najbardziej spektakularny awans w 2022 zaliczył Wiedeń, który 12. pozycję z 2021 roku zamienił na miejsce lidera rankingu, zdobywając tytuł najbardziej przyjaznego do życia miasta spośród 173 ujętych w zestawieniu. Jak wyjaśniono, na ten awans wpłynęło zniesienie pandemicznych ograniczeń - a Wiedeń wrócił na pozycję, którą zajmował w roku 2018 i 2019. Wyjaśniono, że stolica Austrii wyróżnia się stabilnością polityczną, dobrą infrastrukturą, wspartą dobrze zorganizowaną opieką zdrowotną oraz powszechnym dostępem do kultury i terenów rekreacyjnych.

Na podium, obok Wiednia, znalazły się Kopenhaga i Zurych. Tuż za pierwszą trójką uplasowały się kolejno dwa kanadyjskie miasta: Calgary i Vancouver. W dalszej części zestawienia wracamy do Europy - na pozycji szóstej była Genewa, za nią Frankfurt, a miejsce ósme miejsce to kolejne kanadyjskie miasto: Toronto. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają kolejno: Amsterdam oraz Osaka i Melbourne, które ex aequo zajęły miejsce 10.

Top 10 najbardziej przyjaznych miast do życia wg EIU: 1. Wiedeń, Austria 2. Kopenhaga, Dania 3. Zurych, Szwajcaria 4. Calgary, Kanada 5. Vancouver, Kanada 6. Genewa, Szwajcaria 7. Frankfurt, Niemcy 8. Toronto, Kanada 9. Amsterdam, Holandia 10. Osaka, Japonia 10. Melbourne, Australia.

Spośród ocenianych miast najgorzej wypadły te z państw objętych wojną. Na samym dole zestawienia był Damaszek. Stolicę Syrii nieznacznie wyprzedził Lagos w Nigerii.

W badaniu nie uwzględniono stolicy Ukrainy ze względu na trwającą od 24 lutego 2022 roku wojnę - obiektywna ocena jakości życia w Kijowie była niemożliwa. Konflikt zbrojny wpłynął też na ocenę rosyjskich miast - Moskwa spadła o 15 miejsc w rankingu, a Sankt Petersburg o 13.

Warszawy bynajmniej nie wykazano w rankingu za 2022 rok jedno z najgorszych miast do życia w Europie. Wspomniano o niej w raporcie raz: że rozpoczęcie zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę odbiło się negatywnie zarówno na stolicy Polski, jak i Węgier - Budapeszcie, gdzie wskaźnik stabilności spadł proporcjonalnie do wzrostu napięć w regionie. "Jesteśmy przez zagranicę, przez świat traktowani jako kraj frontowy" - tłumaczył taki wynik w rozmowie z TVN24 w czerwcu 2022 roku Maciej Nukiel, ekspert rynku turystycznego.

Warszawy nie wymieniono także w tabeli pokazującej największe spadki w porównaniu z badaniem z 2021 roku. Tam znalazły się między innymi Wellington, Auckland, Perth, Houston, Madryt, Barcelona. Wpływ na to miała między innymi sytuacja związana z kolejną, przechodzącą pod koniec 2021 i na początku 2022 roku falą COVID-19.

Największe spadki w rankingu "Najlepsze miasta do życia na świecie 2022" w porównaniu z rankingiem z 2021 rokupages.eiu.com

Pozycję Warszawy, która uplasowała się w pierwszej połowie rankingu w części Europa Wschodnia, można zobaczyć na wykresie opublikowanym w omówieniu badania na stronie economist.com:

Ranking "Najlepsze miasta do życia na świecie 2022" Economist Intelligence Uniteconomist.com

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/x.com

Pozostałe wiadomości

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24

Ukraiński rzekomo ma zostać wprowadzony jako drugi język obcy do szkół podstawowych. Miałby zastąpić hiszpański, niemiecki czy francuski. Byłby przedmiotem obowiązkowym. W dodatku stałby się częścią egzaminu ósmoklasisty.... Takie nieprawdziwe twierdzenia rozpowszechniają politycy i internauci. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo to fake newsy.

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Z informacji Sądu Najwyższego przekazanych we wtorek po południu wynika, że wówczas zarejestrowano już ponad pięć tysięcy protestów wyborczych i wciąż były "worki do otwarcia". Politycy PO przekonują, że liczba protestów wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania. A europoseł PiS na to, że teraz "jest mniej protestów niż w poprzednich wyborach". Sprawdziliśmy.

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Źródło:
Konkret24

"Obrzydliwe"; "hajs od sponsorów"; "sprzedaliście się" - tak internauci komentują wpis, który jakoby napisali organizatorzy Parady Równości. W poście mieli oni wyrazić swoją sympatię do deweloperów i zachęcać do ich wspierania. Ale jedna rzecz się nie zgadza.

Parada Równości przychylnie o deweloperach? To już nie ich konto

Parada Równości przychylnie o deweloperach? To już nie ich konto

Źródło:
Konkret24

Według europosłanki KO Marty Wcisło możemy się pochwalić najniższą inflacją w Europie. Ale według europosła PiS Michała Dworczyka Polska ma jeden z najgorszych wyników w UE. Kto ma rację? Dane pokazują, jak narracje polityków z dwóch obozów rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Źródło:
Konkret24

Ataki Izraela na Iran oraz te odwetowe spowodowały, że w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań mających dokumentować ten konflikt. Są prawdziwym poligonem dla ludzkiej inteligencji - bo wiele z nich zostało wygenerowanych przez tę sztuczną. Która wygra w tej wojnie na fake newsy?

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Europoseł Michał Szczerba przekonuje, że protest wyborczy sztabu Rafała Trzaskowskiego jest zasadny. Między innymi dlatego, że na ponad stu tysiącach kart do głosowania postawiono dwa znaki "x". Według Szczerby to "gigantyczna liczba".

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

Źródło:
Konkret24

Polska inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii, a mimo to ceny prądu nie spadają. Ministra klimatu nie potrafiła podać powodów takiej sytuacji, dlatego zamiast niej zrobili to eksperci.

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Źródło:
TVN24+

Trzy raporty wskazują na poważne problemy TikToka podczas kampanii prezydenckiej w Polsce: od stronniczości algorytmu, po niedostateczne oznaczanie wprowadzających w błąd treści. Prezentujemy kluczowe ustalenia, opinię eksperta oraz stanowisko samej platformy.

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

Źródło:
Konkret24

Cena prądu ma się jakoby zwiększyć aż o 100 zł miesięcznie - twierdzą niektórzy internauci. Zestawiają to z rzekomą podwyżką płacy minimalnej o 3,70 zł albo 4,70 zł. Ale żadna z tych kwot nie jest prawdziwa. Wyjaśniamy.

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Kalifat w Polsce Tuska"; "zaczyna się" - tak wzburzeni internauci komentują wideo rzekomo nakręcone w Łodzi. Widać na nim modlący się tłum muzułmanów. Mieli do Polski przyjechać w ramach paktu migracyjnego. To nieprawda.

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Komuna atakuje!"; "cyfrowy kaganiec"; "inwigilacja" - tak internauci komentują doniesienia o aplikacji opracowywanej przez Komisję Europejską. Według nich już od 1 lipca nie będzie można bez niej używać mediów społecznościowych. Podobnie podały też niektóre media, co tylko wzmogło chaos informacyjny. Wyjaśniamy więc.

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Źródło:
Konkret24

Oburzenie w sieci. "To jest kpina i nieszanowanie wyborców"; "wyjątkowo szybkie orzekanie" - komentują internauci przekazywaną informację, jakoby posiedzenia izby Sądu Najwyższego rozstrzygającej protesty wyborcze miały trwać zaledwie minutę. Wyjaśniamy.

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Źródło:
Konkret24

Przez ostatnie lata to Polska spośród krajów UE wydawała najwięcej pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców. Najnowsze dane Eurostatu - za 2024 rok - pokazują duży spadek takich pozwoleń wydanych przez nasz kraj. Było ich najmniej od dziesięciu lat. Widać też zmianę, jeśli chodzi o narodowość obcokrajowców, którzy je najczęściej otrzymywali.

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Źródło:
Konkret24

Przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne exposé. Sprawdziliśmy istotne tezy i dane z tego wystąpienia - nie wszystkie się potwierdzają, niekiedy brak kontekstu powodował, że premier wprowadzał w błąd.

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Źródło:
Konkret24

Internauci prześcigają się w domysłach, dlaczego podczas drugiej tury przybyło ponad pół miliona wyborców. Pretekstem są nagrania sprzed głosowania i już po nim, gdy przewodniczący PKW podał znacząco różniące się liczby wyborców. Dla części komentujących to dowód na "skręcenie wyborów". Poprosiliśmy PKW o wyjaśnienia.

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Źródło:
Konkret24

W środę, 11 czerwca, głosowanie nad wotum zaufania, które zdecyduje o przyszłości rządu Donalda Tuska. Niektórzy posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli pokazać, że krytykowany za opieszałość rząd ma sukcesy i opublikowali ich listę. Problem w tym, że zawiera ona liczne nieścisłości i nie wszystko, co na niej jest, to wyłączna zasługa obecnego rządu.

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

O "anomaliach wyborczych" i "cudach nad urną" dyskutują od kilku dni internauci, komentując różne publikowane w sieci "analizy przepływów" elektoratów między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo mają błędy metodologiczne. Specjalnie dla Konkret24 ekspert sporządził analizę fachową - na tyle, na ile pozwalają dostępne dane.

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

Źródło:
TVN24+

Były minister obrony przekonuje, że potencjał chętnych do armii "jest marnowany". Mariusz Błaszczak mówi już wręcz o "zapaści" wśród ochotników. Sprawdziliśmy. Dane Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają żadnej z tych tez.

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

Przestrzegamy: w mediach społecznościowych rozpowszechniane jest pismo nakazujące zatrudniać Ukraińców jako tłumaczy w warszawskich komisariatach policji. Rzekomy dokument opublikował między innymi poseł Marek Jakubiak. To fałszywka. Sprawę dementują zarówno warszawski ratusz, jak też sama policja.

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o aplikacji do sprawdzania numerów zaświadczeń o prawie do głosowania rozgrzała internet w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich. Politycy PiS alarmowali, że korzystanie z niej przez członków komisji wyborczych pozwoli uniknąć sfałszowania wyborów. Cała ta akcja wygląda jednak na wyborczą dezinformację.

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci przekaz głosi, jakoby Niemcy spowodowały, że Polska "nie została dopuszczona" do nowego europejskiego projektu rakietowego. Tłumaczymy: ani nas nie zablokowano, ani Niemcy nie podejmowały decyzji w tej sprawie.

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Dariusz Stefaniuk zamieścił wpis z rzekomą wypowiedzią szwedzkiej polityczki. Ta miała stwierdzić, że Polska i Węgry powinny zostać wykluczone z Unii Europejskiej, bo do niej nie pasują. Polityk manipuluje.

Ciemnoskóra szwedzka polityczka o wykluczeniu Polski z UE? Manipulacja posła PiS

Ciemnoskóra szwedzka polityczka o wykluczeniu Polski z UE? Manipulacja posła PiS

Źródło:
Konkret24

Przemysław Czarnek twierdzi, że Karol Nawrocki w obu turach wyborów prezydenckich miał duże poparcie wyborców i członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według niego oddali na kandydata PiS więcej głosów niż na kandydata KO. Jednak żadne dostępne ogólnopolskie sondaże tego nie potwierdzają. Mamy też reakcję samego PSL.

Czarnek: "większość PSL głosowała na Nawrockiego". Brak dowodów

Czarnek: "większość PSL głosowała na Nawrockiego". Brak dowodów

Źródło:
Konkret24

Miały być ważne ustawy w ramach "100 konkretów" obiecanych przez Koalicję Obywatelską, miało być ponad 100 ustaw deregulacyjnych "do końca maja". Jednak teraz przedstawiciel rządu przekonuje, że "liczby nie są takie ważne", a koalicjanci obiecują "wrzucić szósty bieg". Przeanalizowaliśmy, na jakim jechali dotychczas.

"Gdzie ta ustawa?" Co rząd zapowiadał, co już uchwalono, co wciąż czeka

"Gdzie ta ustawa?" Co rząd zapowiadał, co już uchwalono, co wciąż czeka

Źródło:
TVN24+