FAŁSZ

Warszawa "jednym z najgorszych miast do życia w Europie"? Manipulacja rankingiem

Źródło:
Konkret24
Wiedeń najlepszym miastem do życia. Materiał z 28 czerwca 2022 roku
Wiedeń najlepszym miastem do życia. Materiał z 28 czerwca 2022 roku
TVN24
Wiedeń najlepszym miastem do życiaTVN24

Brytyjski magazyn "The Economist" ocenił rzekomo w swoim rankingu, że Warszawa jest "jednym z najgorszych miast do życia w Europie" - ten fałszywy przekaz rozpowszechniano w mediach społecznościowych przed wyborami samorządowymi. Fałszywy, bo jest to manipulacja wynikami rankingu sprzed dwóch lat. Wyjaśniamy.

Na ostatniej prostej kampanii do wyborów samorządowych, które odbyły się w niedzielę 7 kwietnia, w serwisie X popularność zdobył wpis, którego autor informował, że Warszawa została "uznana przez 'The Economist' za jedno z najgorszych miast do życia w Europie". Dalej pisał: "EIU porównał 172 miasta, analizując rozmaite czynniki, takie jak: kultura i środowisko, edukacja, opieka zdrowotna, infrastruktura...". Opublikowany 2 kwietnia post wyświetliło do 8 kwietnia ponad 35 tys. użytkowników; wywołał ożywioną dyskusję.

"Szkoda,że warszawiacy tego nie widzą..."; "Tak ale lemingi i tak nie widzą związków przyczynowo-skutkowych, mają kładkę na pocieszenie i na odwrócenie uwagi..."; "Oj tam oj tam. To bylo przd otwarciem kladki" - komentowali internauci (pisownia postów oryginalna), nawiązując do otwartego 28 marca mostu pieszo-rowerowego łączącego Śródmieście z Pragą. Inni przy okazji wyrażali swoje zdanie na temat prezydenta Rafała Trzaskowskiego (który utrzymał stanowisko po wyborach): "Gospodarz jakkich mało!"; "Jaki Pan taki kram"; "Ten buc na nic innego nie zasługuje, jak tylko na tę krytykę jego żałosnej nie - działalności!".

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd post z 2 kwietnia 2024 na portalu Xx.com

Do posta załączono link do artykułu serwisu tysol.pl, którego tytuł brzmiał: "''Gratulacje dla Trzaskowskiego i PO'. Warszawa uznana przez 'The Economist' za jedno z najgorszych miast do życia w Europie". To ten tekst był źródłem wpisu. W leadzie czytamy: "Economist Intelligence Unit opublikował coroczny ranking miast najbardziej przyjaznych do życia. EIU porównał 172 (w rzeczywistości 173 - red.) miasta, analizując rozmaite czynniki, takie jak: kultura i środowisko, edukacja, opieka zdrowotna, infrastruktura i stabilność". Potem autor pisze, że w czołówce rankingu uplasowały się między innymi Wiedeń, Kopenhaga i Zurych.

Fragment artykułu serwisu tysol.pltysol.pl

Następnie autor stwierdził - powołując się z kolei na wpis "popularnego blogera" - że "Warszawa nie znalazła się na wysokiej pozycji. Wręcz przeciwnie". W przytoczonym wpisie - którego fragment posłużył serwisowi do stworzenia tytułu - czytamy: "Warszawa uznana za jedno z najgorszych do życia miast w Europie. Gratulacje dla @trzaskowski_i @Platforma_org".

FAŁSZ
Wpis z 26 września 2022 roku w serwisie x.com x.com

Wspomniany "bloger" załączył do swojego posta w x.com link do posta "The Economist" - tam widzimy Warszawę oznaczoną w rankingu poniżej połowy skali (kolor słomkowy).

Wpis na profilu The Economist z 26 września 2022 rokux.com

Warszawa w rankingu "Najlepsze miasta do życia na świecie 2022"

Czy stolica Polski rzeczywiście została oceniona "jako jedne z najgorszych miast do życia w Europie"? Zarówno artykuł, do którego kieruje autor posta, jak i ranking pochodzą z 2022 roku (artykuł z 27 września, ranking z 22 czerwca). Zaś ranking "Najlepsze miasta do życia na świecie 2022", o którym mowa, stworzyła organizacja Economist Intelligence Unit. Wyłaniając miasta najbardziej przyjazne mieszkańcom, w których żyje się najlepiej, EIU ocenia je w pięciu obszarach: - ochrony zdrowia, - edukacji, - kultury i środowiska, - stabilności, - infrastruktury.

ZOBACZ CAŁY RAPORT EIU Z 2022 ROKU (język angielski)

Jak czytamy w raporcie opublikowanym na stronie brytyjskiego tygodnika "The Economist", najbardziej spektakularny awans w 2022 zaliczył Wiedeń, który 12. pozycję z 2021 roku zamienił na miejsce lidera rankingu, zdobywając tytuł najbardziej przyjaznego do życia miasta spośród 173 ujętych w zestawieniu. Jak wyjaśniono, na ten awans wpłynęło zniesienie pandemicznych ograniczeń - a Wiedeń wrócił na pozycję, którą zajmował w roku 2018 i 2019. Wyjaśniono, że stolica Austrii wyróżnia się stabilnością polityczną, dobrą infrastrukturą, wspartą dobrze zorganizowaną opieką zdrowotną oraz powszechnym dostępem do kultury i terenów rekreacyjnych.

Na podium, obok Wiednia, znalazły się Kopenhaga i Zurych. Tuż za pierwszą trójką uplasowały się kolejno dwa kanadyjskie miasta: Calgary i Vancouver. W dalszej części zestawienia wracamy do Europy - na pozycji szóstej była Genewa, za nią Frankfurt, a miejsce ósme miejsce to kolejne kanadyjskie miasto: Toronto. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamykają kolejno: Amsterdam oraz Osaka i Melbourne, które ex aequo zajęły miejsce 10.

Top 10 najbardziej przyjaznych miast do życia wg EIU: 1. Wiedeń, Austria 2. Kopenhaga, Dania 3. Zurych, Szwajcaria 4. Calgary, Kanada 5. Vancouver, Kanada 6. Genewa, Szwajcaria 7. Frankfurt, Niemcy 8. Toronto, Kanada 9. Amsterdam, Holandia 10. Osaka, Japonia 10. Melbourne, Australia.

Spośród ocenianych miast najgorzej wypadły te z państw objętych wojną. Na samym dole zestawienia był Damaszek. Stolicę Syrii nieznacznie wyprzedził Lagos w Nigerii.

W badaniu nie uwzględniono stolicy Ukrainy ze względu na trwającą od 24 lutego 2022 roku wojnę - obiektywna ocena jakości życia w Kijowie była niemożliwa. Konflikt zbrojny wpłynął też na ocenę rosyjskich miast - Moskwa spadła o 15 miejsc w rankingu, a Sankt Petersburg o 13.

Warszawy bynajmniej nie wykazano w rankingu za 2022 rok jedno z najgorszych miast do życia w Europie. Wspomniano o niej w raporcie raz: że rozpoczęcie zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę odbiło się negatywnie zarówno na stolicy Polski, jak i Węgier - Budapeszcie, gdzie wskaźnik stabilności spadł proporcjonalnie do wzrostu napięć w regionie. "Jesteśmy przez zagranicę, przez świat traktowani jako kraj frontowy" - tłumaczył taki wynik w rozmowie z TVN24 w czerwcu 2022 roku Maciej Nukiel, ekspert rynku turystycznego.

Warszawy nie wymieniono także w tabeli pokazującej największe spadki w porównaniu z badaniem z 2021 roku. Tam znalazły się między innymi Wellington, Auckland, Perth, Houston, Madryt, Barcelona. Wpływ na to miała między innymi sytuacja związana z kolejną, przechodzącą pod koniec 2021 i na początku 2022 roku falą COVID-19.

Największe spadki w rankingu "Najlepsze miasta do życia na świecie 2022" w porównaniu z rankingiem z 2021 rokupages.eiu.com

Pozycję Warszawy, która uplasowała się w pierwszej połowie rankingu w części Europa Wschodnia, można zobaczyć na wykresie opublikowanym w omówieniu badania na stronie economist.com:

Ranking "Najlepsze miasta do życia na świecie 2022" Economist Intelligence Uniteconomist.com

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/x.com

Pozostałe wiadomości

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24