Marszałek Witek: Sejm pracował "bardzo intensywnie". Statystyki nie potwierdzają

16.07 | Śmiech marszałek Witek. "Są momenty, w których po prostu nie wypada"tvn24

Analiza sejmowych statystyk przeprowadzona przez Konkret24 nie potwierdza opinii marszałek Sejmu Elżbiety Witek, że izba ta pracowała bardzo intensywne. Od początku kadencji uchwaliła dwukrotnie mniej ustaw niż w tym samym okresie poprzedniej kadencji. Posłowie zbierali się na posiedzeniach plenarnych rzadziej niż poprzednio.

Ostatnie przed wakacjami posiedzeniu Sejmu zaplanowano na 7 sierpnia, dzień po tym, jak Zgromadzenie Narodowe odbierze przysięgę od prezydenta Andrzeja Dudy. Przed posiedzeniem Sejmu w środę 22 lipca marszałek Sejmu Elżbieta Witek w rozmowie z reporterem Radia Zet tak podsumowała dotychczasową aktywność tej izby: "Pracowaliśmy bardzo intensywnie. (…) Jak Pan popatrzy na to, ile razy był Sejm, to pracowaliśmy dłużej niż pierwotnie to ustalone". Zaś na uwagę dziennikarza stacji Jacka Czarneckiego, że po wakacjach będą obrady tylko raz w miesiącu, marszałek Witek odpowiedziała: "To wszystko będzie zależało od tego, jak będą spływały ustawy. Jeżeli będzie nad czym pracować, wtedy będziemy zmieniać terminarz".

16.07.2020 | Śmiech marszałek Witek. "Są momenty, w których po prostu nie wypada"
16.07.2020 | Śmiech marszałek Witek. "Są momenty, w których po prostu nie wypada"Fakty TVN

Zgodnie z sugestią marszałek Witek popatrzyliśmy, ile razy zbierał się Sejm - w tej kadencji i poprzednich. Statystyki pokazują, że od 2011 roku maleje liczba posiedzeń plenarnych Sejmu, spada liczba dni obrad, a także liczba posiedzeń komisji sejmowych.

25 dni obrad mniej

Sejm IX kadencji nie pracował "bardzo intensywnie". Od początku kadencji, czyli od pierwszego posiedzenia 12 listopada 2019 roku do 21 lipca tego roku izba zbierała się 14 razy, obradując w sumie przez 39 dni. Uchwaliła w tym czasie 70 ustaw. Wstępny terminarz prac Sejmu zakładał 14 posiedzeń, które miały potrwać 30 dni. Ze względu na epidemię i konieczność uchwalenia specjalnych ustaw, w tym dotyczących wyborów prezydenckich, czas pracy posłów wydłużył się o 9 dni.

To jednak i tak mniej niż wyniósł czas pracy Sejmu VIII kadencji w tym samym okresie – czyli od pierwszego posiedzenia 12 listopada 2015 roku do 22 lipca 2016. Wtedy izba zbierała się 23 razy, obrady trwały 64 dni, w trakcie których posłowie uchwalili 145 ustaw.

Coraz rzadsza obecność na Wiejskiej

Porównanie statystyk prac Sejmu od VI kadencji (lata 2007-2011) pokazuje malejącą aktywność poselską w różnych obszarach.

"Żeby wszyscy byli zdrowi, piękni i bogaci". Nad tą poprawką zagłosował Sejm
"Żeby wszyscy byli zdrowi, piękni i bogaci". Nad tą poprawką zagłosował SejmFakty TVN

Posłowie coraz rzadziej pojawiają się na Wiejskiej. O ile w kadencji 2007-2011 obradowali na 100 posiedzeniach, które trwały 294 dni, to w kadencji 2015-2019 (pierwsza za rządów PiS) liczba posiedzeń Sejmu zmalała do 86, a posłowie obradowali w sali plenarnej przez 235 dni.

Zmalała też liczba posiedzeń sejmowych komisji – stałych, nadzwyczajnych i śledczych. W pierwszej kadencji rządów PO-PSL (2007-2011) było ich ponad 6,7 tys., w drugiej kadencji PO-PSL - nieco ponad 6 tys., a w latach 2015-2019 – już tylko 5,6 tys.

Aktywność ustawodawcza Sejmu malała za czasów rządów PO-PSL. W latach 2007-2011 do Sejmu trafiło ponad 1500 projektów ustaw, z czego uchwalono 952. W następnej kadencji było to odpowiednio: 1300 projektów, 752 uchwalonych. Natomiast w latach 2015-2019 zgłoszono 1342 projekty, a posłowie uchwalili 923 ustawy.

Aktywność Sejmu w latach 2007-2019

Posłowie coraz mniej aktywni

Miarą parlamentarnej aktywności posłów jest nie tylko obecność na posiedzeniach, ale także ich wystąpienia w debatach, zgłoszone interpelacje czy zapytania oraz udział w głosowaniach. Najmniej zdyscyplinowani byli pod tym względem posłowie w kadencji 2007-2011. Wówczas tych, którzy wzięli udział w ponad 90 proc. głosowań, było 336; w kolejnej kadencji – 414, w latach 2015-2019 - 371 (wliczając posłów, których mandat wygasł w trakcie kadencji i tych, którzy objęli po nich mandaty).

W pierwszej kadencji rządów koalicji PO-PSL posłowie byli mocno aktywni w wystąpieniach podczas obrad plenarnych – takich wystąpień było ponad 46 tys. W następnej nie byli już tak często na mównicy – zabierali głos ponad 39 tys. razy. Z kolei w pierwszej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy posłowie pojawiali się na mównicy sejmowej nieco ponad 42 tys. razy.

Z kadencji na kadencję rosła natomiast liczba składanych interpelacji i zapytań - z ponad 35 tys. w latach 2007-2011 do prawie 44 tys. w kadencji 2015-2019.

Ostre słowa do opozycji i gorzka odpowiedź. "Inaczej wyglądała kiedyś powaga Sejmu"
Ostre słowa do opozycji i gorzka odpowiedź. "Inaczej wyglądała kiedyś powaga Sejmu"Fakty TVN

Z powyższego zestawienia danych wynika, że za drugiej kadencji rządów PO-PSL w Sejmie aktywność była mniejsza. Jak pokazują sejmowe statystyki pierwszych ośmiu miesięcy Sejmu IX kadencji, również w drugiej kadencji PiS poselska aktywność może być mniejsza niż ta z lat 2015-2019. Tym bardziej, że po wakacjach posiedzenia Sejmu mają się odbywać raz w miesiącu.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czy "0,6 książki" przeczytanej w roku to dużo czy mało? - zastanawiają się internauci, przytaczając wartość podawaną w najnowszej kampanii promującej czytelnictwo w Polsce. Dyskusja w sieci jest poważna. Tymczasem wskaźnik "0,6 książki rocznie" - już nie. Autorzy kampanii tłumaczą, że chodziło o to, by "zainteresować tematem".

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Polak czyta "0,6 książki rocznie"? Statystyki w "konwencji absurdu"

Źródło:
Konkret24

Uznany aktor Denzel Washington z powodu niechęci do "kultury woke" miał rzekomo odrzucić rolę filmową, za którą miał dostać 200 milionów dolarów. Nieprawdopodobne? Owszem, bo to fake news.

Denzel Washington, rola za 200 milionów dolarów i "kultura woke". Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W polskich mediach społecznościowych rozchodzi się przekaz, z którego wynika, że Rosjanie przebywający w Czechach nie mogą już otrzymać czeskiego obywatelstwa. Nie jest to prawdą, choć Czesi rzeczywiście pracują nad zaostrzeniem przepisów. Wyjaśniamy.

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Im większe PiS ma kłopoty z finansami, tym częściej politycy tej partii podważają status i skład Państwowej Komisji Wyborczej. Ostatnio przekonują w mediach, że powinni mieć w PKW jednego członka więcej, bo teraz skład jest "nieproporcjonalny". Tylko że sami wystawili za mało kandydatów. Wyjaśniamy.

PiS uderza w PKW: "nieproporcjonalna", "złamano ustawę". O co chodzi?

PiS uderza w PKW: "nieproporcjonalna", "złamano ustawę". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Coraz szersze kręgi w mediach społecznościowych zatacza informacja, jakoby wiceprezes Wód Polskich był synem słynnego ekonomisty prof. Leszka Balcerowicza. To fake news.

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

Źródło:
Konkret24

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Po ogłoszeniu przetargu na sprzedaż masła z rezerw rządowej agencji europoseł PiS Waldemar Buda napisał, że "może średnio smakować" i "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Nie jest to prawdą, jeśli wszystkie normy są spełnione. Firma wprowadzająca takie masło do sprzedaży detalicznej powinna na opakowaniu umieścić jednak pewną informację.

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Źródło:
Konkret24

Choinka, która stanęła w Londynie, wzbudziła rozczarowanie, a jej wygląd stał się powodem fałszywych narracji. Internauci, krytykując ubogą dekorację drzewka, jako przyczyny podają między innymi kryzys ekonomiczny na Wyspach oraz napływ migrantów. Tymczasem powód takiego wyglądu choinki jest zupełnie inny.

Choinka w Londynie. ''Polecieli po kosztach''?

Choinka w Londynie. ''Polecieli po kosztach''?

Źródło:
Konkret24

"A czy Jelcz wie o tym, że upada?" - pytał jeden z internautów, komentując post Mariusza Błaszczaka. Polityk PiS oświadczył, że spółka "dziś stoi na skraju upadku". Lecz nie tylko on - przekaz o rzekomym bankructwie Jelcza, który "zostanie sprzedany Niemcom", rozchodzi się w sieci. Władze firmy, a także związki zawodowe dementują.

Błaszczak: Jelcz "na skraju upadku". Spółka dementuje

Błaszczak: Jelcz "na skraju upadku". Spółka dementuje

Źródło:
Konkret24

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń generuje w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać rzekomo transport nowych samochodów osobowych z Polski, "prosto z salonu", na Ukrainę. Tylko że opis filmu jest fałszywy, bo transport tych aut jechał w stronę innej granicy.

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

Źródło:
Konkret24

Dużo niejasności powstało wokół rekomendacji Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Politycy koalicji rządowej twierdzą, że Duda "zajmie miejsce" Mai Włoszczowskiej. Trzej ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP przekonują, że tak nie będzie i podają swoje argumenty. Jednak wprowadzają w błąd.

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki opowiadał w wywiadzie, że jego rząd tak skutecznie blokował Zielony Ład, iż "nic nie zostało przyjęte", a z kolei rząd Donalda Tuska "natychmiast wszystko poprzyjmował". Tyle że to nieprawda.

Morawiecki o tym, jak "skutecznie blokowali" Zielony Ład. Dwa razy nieprawda

Morawiecki o tym, jak "skutecznie blokowali" Zielony Ład. Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) przekonuje, że w sprawie kontroli nad funduszami pozabudżetowymi "wiele już w tym zakresie zrobiono". Nie zgadza się z nim Michał Wawer z Konfederacji. Eksperci mówią o pewnej poprawie w kontroli i jawności wydatków z tych funduszy, ale to ciągle nie jest obiecana przez rządzących pełna transparentność finansów publicznych.

Kontrola nad funduszami pozabudżetowymi: co zrobiono, a czego ciągle nie? Sprawdzamy

Kontrola nad funduszami pozabudżetowymi: co zrobiono, a czego ciągle nie? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta donoszą, że w Kijowie otwarto kryty stok narciarski. Do swoich wpisów dołączają krótkie wideo, na którym widać zjeżdżających narciarzy. Nagranie powstało w zupełnie w innym miejscu.

"W ogarniętym wojną Kijowie otworzyli sztuczny stok pod dachem"? Wideo nagrano gdzie indziej

"W ogarniętym wojną Kijowie otworzyli sztuczny stok pod dachem"? Wideo nagrano gdzie indziej

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w sieci generuje film pokazujący pisuary rzekomo zainstalowane w niemieckiej komunikacji miejskiej. Nagranie wzbudza dużo emocjonalnych komentarzy, ale też niedowierzanie, że w Niemczech coś takiego jest możliwe. Otóż nie jest.

"Niemcy zainstalowali w komunikacji miejskiej pisuary"? Jeszcze nie

"Niemcy zainstalowali w komunikacji miejskiej pisuary"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Jak jest z liczebnością rządu Donalda Tuska po roku od powołania? Według polityków opozycji to "najliczniejszy rząd w historii", "największy rząd po 1989 roku". Także niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na jego rozdęcie. Czy obecny gabinet Tuska jest najliczniejszy? Zależy, jaki skład liczyć.

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu syn Dmytra Kułeby miał kupić sobie serialowy gadżet za 1,5 mln dolarów. A to wszystko za ''pieniądze amerykańskich podatników''. To kolejna prokremlowska narracja, której zadaniem jest zniechęcenie do pomocy finansowej Ukrainie.

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

Źródło:
Konkret24

"Zabrali mu nawet szczyt Rady Europejskiej" - stwierdził poseł PiS Paweł Jabłoński, krytykując politykę Donalda Tuska. I napisał, że spotkanie szefów państw Unii odbywa się "zawsze w kraju sprawującym prezydencję". A polska prezydencja zaczyna się już w styczniu. Sprawdziliśmy więc, czy polityk PiS ma rację.

Jabłoński: "zabrali Tuskowi szczyt Rady Europejskiej". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Fakt, że policja pozwoliła odjechać samochodem Antoniemu Macierewiczowi po ostatnich obchodach miesięcznicy smoleńskiej, zdumiał niektórych polityków. Również internauci się dziwią i pytają: "jak to go puścili?" Według posła PSL w sprawie przekroczeń drogowych immunitet poselski nie obowiązuje. No właśnie - nie do końca to prawda.

Dlaczego Macierewicz znowu zasłonił się immunitetem? Skorzystał z furtki prawnej

Dlaczego Macierewicz znowu zasłonił się immunitetem? Skorzystał z furtki prawnej

Źródło:
Konkret24