FAŁSZ

Kiedy Marilyn Manson się tak zestarzał? Zdjęcie zostało przerobione

Marko Zamrznuti tonovi / Shutterstock.com"Kiedy Marilyn Manson się tak zestarzał"? To przerobione zdjęcie

Internauci żartują ze zdjęcia mającego przedstawiać Marilyna Mansona - wokalista wygląda na nim bardziej jak starsza kobieta niż mężczyzna. Fotografia, która stała się ostatnio ogromnie popularna w światowym internecie, nie jest jednak autentyczna.

Tak wygląda dziś Marylin Manson. Czujesz się staro?" - zapytał na Twitterze internauta w poście z 8 października. Do wpisu dołączył zdjęcie 52-letniego amerykańskiego wokalisty: ma okulary, zmarszczki, jakby trwałą zrobioną na włosach - wygląda jak starsza kobieta. Internauci komentowali: "Kiedy on się tak zestarzał. Masakra"; "Serio? O matko z córką"; "Jak stara babcia"; "Tak kobieco"; "Wygląda jak pani profesor od lekcji muzyki"; "Chyba zjadł Cher"; "Jestem strasznie stary, jak tak wygląda Marilyn Manson".

Ta fotografia do polskich mediów społecznościowych trafiła z zagranicznego internetu. Obiegła w ostatnich tygodniach cały świat. "Wygląda jak stara babcia"; "Nie wiedziałem, że to nastąpi"; "Kiedy Marilyn Manson dorośnie, będzie wyglądać jak nauczycielka ze szkoły podstawowej" - komentowali internauci w różnych językach.

Przerobione zdjęcie Mansona krąży po sieciTwitter

Kobiety oskarżają Mansona

Marilyn Manson tak naprawdę nazywa się Brian Hugh Warner. To amerykański wokalista, lider zespołu Marilyn Manson, uznawany za skandalistę. Znany jest z prowokujących tekstów, kontrowersyjnego wizerunku i zachowania. W połowie września, czyli wkrótce przed tym, jak zdjęcie "starego Mansona" stało się popularne w sieci, sędzia z sądu w Los Angeles odrzucił pozew, który przeciwko wokaliście złożyła jednak z jego byłych partnerek. Oskarżyła go o gwałt i przemoc fizyczną, którą miał stosować, gdy byli razem.

W lutym tego roku aktora Evan Rachel Wood - znana z takich filmów jak "Trzynastka", "Zapaśnik" czy serialu "Westworld" - oskarżyła wokalistę o znęcanie się nad nią i uwodzenie od czasu, gdy była nastolatką. Po jej wyznaniu o traumatycznych doświadczeniach z Mansonem zdecydowało się opowiedzieć więcej kobiet.

Esme Bianco, aktorka występująca w serialu "Gra o tron", złożyła pozew do sądu w kwietniu tego roku. Oskarża muzyka o brutalne napaści seksualne, gwałt i inne formy przemocy - miał ją m.in. gonić z piłą i siekierą, razić prądem; miało się to dziać między 2009 a 2013 rokiem. W maju tego roku ówczesna asystentka wokalisty Ashley Walters pozwała go za napaść seksualną, pobicie i molestowanie; w czerwcu modelka Ashley Morgan Smithline oskarżyła Mansona o napaść seksualną, pobicie i handel ludźmi.

Manson został w czerwcu aresztowany, ale potem wypuszczony za kaucją. Odrzuca wszelkie oskarżenia.

To przerobione zdjęcie

Jak zauważył amerykański portal fact-checkingowy Snopes, po lewej stronie krążącego w sieci zdjęcia można zauważyć znak wodny "Jimmy Fallen". To nazwa użytkownika Reddita, który to zdjęcie umieścił w tym serwisie 3 października 2021 roku z komentarzem w języku angielskim, który można przetłumaczyć: "Babcia chce z powrotem swój pojemnik, w którym dostałeś swoją zapiekankę".

Animacje stworzone przy użyciu Deep Nostalgia
Animacje stworzone przy użyciu Deep NostalgiaMyHeritage, tvn24

Jednak jak sprawdziliśmy, fotografia była popularna także wcześniej - już pod koniec września tego roku. Ale wówczas publikowano ją bez tego znaku wodnego.

Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu obrazem można sprawdzić, że zdjęcie zostało komputerowo przerobione. Oryginał powstał 4 stycznia 2020 roku w Kalifornii podczas charytatywnej gali Art of Elysium. Gdy porównamy go z popularnym teraz zdjęciem, widać, że Manson jest tak samo ubrany, takie same są loga i napisy na ściance za nim. Komputerowo przerobiono natomiast twarz i włosy.

prawda

Autor: Jan Kunert / Źródło: Snopes, Konkret24; zdjęcie: Marko Zamrznuti tonovi / Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Marko Zamrznuti tonovi / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości