"Teatrzyk dla naiwnych", "Robione na pokaz" - tak internauci komentowali zdjęcie szczepiącego się przeciwko grypie burmistrza Londynu Sadiqa Khana. Zwracali uwagę na widoczne na fotografii plastikowe zabezpieczenie na strzykawce. Jak wyjaśniły służby prasowe burmistrza, Sadiq Khan na pewno zaszczepił się na grypę. Zdjęcie wykonano nie w trakcie szczepienia, ale tuż przed jego wykonaniem.

Czy burmistrz Londynu Sadiq Khan oszukał mieszkańców swojego miasta pisząc na Twitterze, że zaszczepił się przeciwko grypie? Takie głosy rozchodzą się po mediach społecznościowych. Dotarły też do Polski. "Burmistrz Londynu szczepiony.. Wróć! Zapomnieli zdjąć nakładki z igły. Profesjonaliści!" - napisał jeden z użytkowników Facebooka (pisownia oryginalna).

Internauta zamieścił zbliżenie zdjęcia Sadiqa Khana, które opublikowano wraz zachętą do szczepienia się przeciwko grypie. Widać na nim mężczyznę wykonującego zastrzyk. Na igle widoczne jest plastikowe zabezpieczenie.

01.10.2020 | Szczepionek przeciw grypie wciąż brakuje. "Jesteśmy zaskoczeni nieudolnością decydentów"

"Szopka i propaganda"

Na wpis na Facebooku zareagowało blisko 300 internautów. Prawie 500 użytkowników serwisu podało go dalej. Internauci sugerowali w komentarzach, że burmistrz Londynu skłamał i w rzeczywistości się nie zaszczepił.

Komentarze internautów
Komentarze internautów Foto: facebook

"Na bank nie dostał szczepionki zabójcy. Dla prasy i mediów musiał pokazać teatr dla przykładu by masy zaufali i sie szczepili", Tak się zaszczepią rządzący dla pokazu. A wielu ludzi zapatrzonych w ekran pójdzie i też będzie chciało" - pisali internauci (pisownia oryginalna).

O rzekomym oszustwie burmistrza Londynu można przeczytać też na Twitterze. "Khan, burmistrz Londynu 'szczepi' się przeciwko grypie... Kolejny głupek biorący udział w tej szopce i propagandzie!!! Szkoda, ze igła nadal jest zabezpieczona kapturkiem!!!" - komentował internauta, który zaznaczył plastikowe zabezpieczenie strzykawki czerwonym kółkiem.

Zdjęcie zrobiono tuż przed zastrzykiem

Zdjęcie Sadiqa Khana opublikowano 28 września na jego oficjalnym koncie na Twirterze. W wersji rozpowszechnianej przez internautów nie zostało zmanipulowane.

Brytyjski portal fact-checkingowy Full Fact uzyskał w tej sprawie wypowiedź służb prasowych Sadiqa Khana, które potwierdziły, że burmistrz otrzymał szczepionkę na grypę w miejscowej aptece. "Zdjęcie to zostało zrobione tuż przed wykonaniem zastrzyku, dlatego też nakładka nadal znajduje się na igle. Ważne jest, aby każdy, kto się kwalifikuje, został zaszczepiony, ponieważ jest to najlepszy sposób ochrony przed grypą" - cytuje służby prasowe burmistrza Full Fact. Portal zwraca także uwagę, że na zdjęciu widać, że to przygotowania do zastrzyku - koszula burmistrza jest dopiero podciągana.

W Wielkiej Brytanii szczepienia przeciwko grypie są dostępne i możliwe do przyjęcia w aptekach. Mogą je wykonywać odpowiednio przeszkoleni farmaceuci. Jak informuje portal "Puls Farmacji", w Polsce już dwa lata temu pomysł szczepień w aptekach znalazł się w strategicznym rządowym dokumencie "Polityka Lekowa Państwa 2018-2022". "Niestety, pomimo upływu połowy okresu przewidzianego na realizację postulatów tam zawartych, o szczepieniach w aptekach nadal jedynie się dyskutuje", pisze specjalistyczny portal.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, Full Fact; zdjęcie: Twitter

Pozostałe

Nie, to nie jest stadion przekształcony w szpital podczas pandemii

"Tak nie wygląda kraj, który nad czymś panuje"; "Boję się, że czekają nas Włochy bis" - komentowali internauci zdjęcie stadionu, na którego płycie stoją dziesiątki łóżek. Wbrew sugestiom, nie jest to stadion przekształcony w szpital dla zakażonych koronawirusem.

Koronawirus w Europie: coraz więcej zakażeń i coraz więcej obostrzeń

Stan wyjątkowy na Słowacji i w Czechach; godziny policyjne we Francji i Belgii; w Wielkiej Brytanii pięciostopniowy system zagrożenia koronawirusem. W kilku krajach zamknięto już bary i restauracje, mogą oferować jedzenie tylko na wynos. W Holandii zakazano sprzedaży alkoholu po godzinie 20. W Irlandii nie można się odwiedzać w domach. W kolejnych krajach europejskich przybywa restrykcji związanych z pandemią.

"Covidiańska zabawa"? Nie, to kurs tańca w Czechach

Oglądając w sieci film z młodymi ludźmi tańczącymi walca, internauci krytykowali ich zachowanie i "upadek społeczeństwa". Jedni sugerowali, że to studniówka w Polsce, inni - że konkurs tańca. Ani jedno, ani drugie i wcale nie w Polsce. To kurs tańca w Czechach. Dotarliśmy do jego uczestniczki.

Nie, motocykliści nie modlili się o zdrowie prezydenta Trumpa

Klęczący motocykliści modlą się o zdrowie prezydenta USA i jego małżonki - film z takim komentarzem pojawił sią w internecie, m.in. na koncie syna Donalda Trumpa i sztabowca prezydenta. Miał ponad 1 mln odsłon. Lecz nagranie powstało na innym kontynencie, z innej okazji.

Ubój rytualny: z ogłuszeniem czy bez? Stan prawny w krajach Europy

Jeśli nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zostanie przyjęta, Polska dołączy do trzech państw w Europie, w których ubój rytualny jest dozwolony tylko na potrzeby krajowych wspólnot wyznaniowych. W wielu państwach obowiązują natomiast przepisy mające na względzie dobrostan zwierząt podczas uboju rytualnego.

Milion zgonów na COVID-19 na świecie. Co mówią liczby?

30 września Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że raportowana liczba zgonów na COVID-19 na świecie przekroczyła milion. Ponad połowę zmarłych z powodu koronawirusa stanowili mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej.