Czy na nowym 20-funtowym banknocie widać wieżę z nadajnikiem 5G i symbol koronawirusa? Tak twierdzi część internautów. Tymczasem to wizerunek latarni morskiej z Margate i widok klatki schodowej w galerii Tate Britain. Oba elementy są związane z angielskim malarzem Williamem Turnerem, którego wizerunek zdobi banknot.

W dezinformacji i fake newsach na temat związków epidemii COVID-19 z technologią 5G pojawiają się coraz to nowe wątki. Niektóre opisaliśmy już w Konkret24. W ostatnich dniach w internecie zaczęła krążyć teoria, że grafika nowego 20-funtowego banknotu nawiązuje do trwającej pandemii i wprowadzanej na świecie technologii 5G.

Widzą wieżę 5G, promieniowanie i symbol koronawirusa

Uwagę internautów zwróciły dwa elementy w grafice banknotu. Pierwszy to wizerunek wieży, który ma przedstawiać - zdaniem internautów - wieżę z nadajnikiem 5G. Prowadzący kanał Money Venturz na YouTube zwraca też uwagę na rozchodzące się od wieży fale. "To może być promieniowanie emitowane z masztów 5G" - stwierdza w nagraniu, które odnotowało już ponad 25 tys. wyświetleń.

"Sprawdźcie swój banknot 20-funtowy" - zwraca się z kolei do swoich widzów autor youtubowego kanału BRICKY MINDSET TV. "Powiedzcie mi, że to nie jest wieża z nadajnikiem 5G emitująca promieniowanie, które powoduje choroby wśród ludzi" - przekonuje.

Internauci analizują też widoczny na banknocie okrągły symbol z wypustkami z małą literą "t". "Jest bardzo podobny do symbolu koronawirusa" - twierdzi jeden z youtuberów. "Jest wiele teorii spiskowych. Dajcie mi znać, czy to prawda" - zwraca się do swoich widzów. Jego wideo zanotowało 22 tys. wyświetleń.

"Ci, którzy mają oczy do patrzenia, zobaczą to" - stwierdza tajemniczo inny youtuber.

"Nowy Bank Anglii wprowadza do obiegu banknot 20-funtowy 20 lutego 2020 roku przedstawiający wieżę z nadajnikiem 5G emitującą częstotliwość 60 GHz! Tuż nad wieżą znajduje się symbol koronawirusa! Przypadek?" - pyta z kolei jeden z internautów na Twitterze. Jego wpis podało dalej ponad 700 osób, dołączone do niego wideo ma ponad 25 tys. wyświetleń.

Pojawiające się od wybuchu pandemii COVID-19 teorie spiskowe, których wyznawcy uważają, że technologia 5G wywołuje liczne choroby i ma związek z zakażeniami koronawirusem, zaczynają już mieć wymierne skutki. 10 kwietnia "The New York Times" podał - powołując się na wypowiedzi przedstawicieli brytyjskich władz - że tylko w kwietniu w Wielkie Brytanii doszło do ponad 30 aktów wandalizmu (w tym pożarów) dotyczących masztów telekomunikacyjnych, a 80 razy byli zastraszani pracownicy stawiających je firm.

Facebook: "Fałszywe informacje"

Facebook oznaczył posty zawierające twierdzenia o wieży z nadajnikiem 5G i symbolem koronawirusa na brytyjskim banknocie jako zawierające fałszywe informacje. "Podstawowe stwierdzenia w tych informacjach są niezgodne ze stanem faktycznym" - podaje.

Facebook oznaczył wpisy jako zawierające fałszywe informacje
Facebook oznaczył wpisy jako zawierające fałszywe informacje Foto: facebook

Nowy banknot

10 lutego 2020 roku Mark Carney, szef Banku Anglii, zaprezentował nowy polimerowy banknot o nominale 20 funtów. Wszedł on do obiegu dziesięć dni później. Ma być najlepiej zabezpieczonym wśród brytyjskich banknotów.

Zgodnie z tradycją na jego awersie jest wizerunek królowej Elżbiety II. Na rewersie natomiast - autoportret żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku malarza, prekursora angielskiego impresjonizmu Josepha Mallorda Williama Turnera.

"Cieszę się, że dzieło prawdopodobnie najbardziej wpływowego brytyjskiego artysty wszech czasów pojawi się w kolejnych dwóch miliardach dzieł sztuki: nowych banknotach o nominale 20 funtów, z których ludzie mogą korzystać od dziś" – mówił Carney, nawiązując do liczby wydrukowanych banknotów.

Nie wieża, a latarnia morska. Nie wirus, a schody w galerii

Na banknocie nie widać wieży z nadajnikiem 5G, tylko latarnię morską w brytyjskim mieście portowym Margate, gdzie Turner spędził część życia. Tam chodził do szkoły. Jako dorosły często je odwiedzał i tworzył tam swoje dzieła.

Widoczny na banknocie obiekt to w rzeczywistości latarnia morska
Widoczny na banknocie obiekt to w rzeczywistości latarnia morska Foto: Chris Ratcliffe/Bloomberg via Getty Images

"Niebo nad Thanet jest najpiękniejsze w całej Europie" - miał powiedzieć. Thanet to dystrykt w hrabstwie Kent, gdzie leży Margate.

Natomiast hologram, który internauci uznali za symbol koronawirusa, to widok z góry na schody w galerii Tate Britain. Została wyremontowana w 2013 roku za 45 mln funtów. Odnowiono wówczas także klatkę schodową. Ponowne otwarcie galerii nastąpiło 19 listopada 2013 roku. Znajduje się w niej największa na świece kolekcja dzieł Turnera - również jego autoportret widoczny na banknocie 20-funtowym.

Na banknocie są też inne elementy związane z angielskim malarzem. Za autoportretem widać jeden z jego najsłynniejszych obrazów "Ostatnia droga Temeraire'a". Dzieło było hołdem dla okrętu HMS "Temeraire", który odegrał znaczącą rolę w zwycięstwie Brytyjczyków w bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku. W 2005 roku, w głosowaniu zorganizowanym przez BBC Radio 4, obraz został wybrany najwspanialszym w Wielkiej Brytanii. Wisi w Brytyjskiej Galerii Narodowej.

Na banknocie umieszczono również podpis Turnera skopiowany z jego testamentu i cytat z jego wykładu z 1818 roku: "Światło jest także kolorem" (odnosił się do innowacyjnego zastosowania światła, cienia, koloru i tonu na obrazach artysty). Ponadto widać obrys budynku galerii w Margate nazwanej imieniem Turnera.

Wszystkie elementy umieszczone na banknocie tłumaczy Bank Anglii na swojej stronie internetowej.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24, fullfact.org., rp.pl, zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Tysiące rannych i zabici w Warszawie? Nie, to tylko fejk z TikToka

Przeszło pół miliona wyświetleń miało w aplikacji TikTok krótkie nagranie wideo, w którym jego autorka mówiła, że podczas niedawnych protestów przeciwko homofobii, w Warszawie tysiące osób zostało rannych a niektórzy zginęli. Dość szybko internauci zwrócili uwagę autorce nagrania, że podała nieprawdziwe informacje.

Wybuch w Bejrucie. Bomba atomowa, rakiety i inne teorie spiskowe

Na Bejrut spadła bomba; premier Izraela przyznał się do ataku na libański port; chmura w kształcie grzyba potwierdza wybuch spowodowany bombą atomową – to trzy główne teorie, które pojawiły się w internecie niedługo po wtorkowej eksplozji w Bejrucie. I szybko zyskały zwolenników.

Brazylijscy parlamentarzyści nie włamali się do szpitala i nie znaleźli trumien

Członkowie brazylijskiego parlamentu włamali się rzekomo do nowo wybudowanego szpitala, w którym miało przebywać 5 tys. chorych na COVID-19, i nie znaleźli tam żadnych pacjentów. Taka historia mająca być dowodem, że pandemia jest wymysłem, krąży w polskich mediach społecznościowych. Ani jej ani treść, ani ilustrujące zdjęcie nie są prawdziwe.

Koronawirus w statystykach europejskich zgonów. Jak wypada Polska?

Analiza statystyk zgonów w krajach europejskich z kilku ostatnich lat pokazuje, jak dużym problemem dla mieszkańców i służby zdrowia jest koronawirus. W Polsce - notującej obecnie rekordowe przyrosty zakażeń - dużych wahnięć w zgonach dotychczas nie było, ale epidemiolog ostrzega: "jeśli będą duże zmiany, to w drugiej połowie roku".