Ponad jedna piąta mieszkańców Polski jest już zaszczepiona wszystkimi wymaganymi dawkami szczepionki przeciw COVID-19. Dzięki temu awansowaliśmy na 11. miejsce w Unii Europejskiej. Rozpoczęły się szczepienia młodzieży w wieku 12-15 lat.

W poniedziałek 7 czerwca ruszyły w Polsce szczepienia młodzieży w wieku 12-15 lat. Europejska Agencja Leków wcześniej wyraziła zgodę, by preparatem firmy Pfizer szczepić także tę grupę wiekową. Podobnie jak dorośli - przyjmują dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej trzech tygodni.

7 i 8 czerwca na szczepienie COVID-19 zarejestrowano 134 694 osoby w wieku 12-15 lat. W tym samym czasie 23 163 osoby z tej grupy wiekowej zaszczepiono przeciw COVID-19 pierwszą dawką, przekazało nam Centrum e-Zdrowia.

Wcześniej w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. W Polsce jest 2,58 miliona uczniów w wieku 12-18 lat.

Ruszają szczepienia młodzieży

W czerwcu w szkołach ruszy akcja informacyjna na temat szczepień, wynika z informacji przekazanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Tymczasem władze Warszawy starają się zachęcić najmłodszych i ich opiekunów do szczepień, więc przedłużyły o tydzień akcję "Wpadnij na szczepienie". Nie wymagana jest rejestracja. Aby się zaszczepić wystarczy e-skierowanie i dokument potwierdzający tożsamość. Z takiej możliwości może skorzystać też młodzież w wieku 12-15 lat. Dla najmłodszych przygotowane zostały szczepionki firmy Pfizer, zaś na osoby pełnoletnie czeka jednodawkowy preparat Johnson & Johnson - informuje portal TVN Warszawa.

Jak tempo szczepień w Polsce wypada w porównaniu z krajami Unii Europejskiej? Sprawdzamy to co tydzień, analizując dane portalu Our World in Data prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według najnowszych danych tempo szczepień w Polsce wzrosło.

Odsetek zaszczepionych mieszkańców: w Polsce 22,1 proc.

Informację o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje dla 177 państw i terytoriów zależnych.

Tydzień temu 31 maja zaszczepionych wszystkimi wymaganymi dawkami było 18,6 proc. mieszkańców Polski. W poniedziałek 7 czerwca było to już 22,1 proc. Taki udział zaszczepionych daje nam 42. miejsce na świecie i 11. miejsce w Unii Europejskiej. W ciągu tygodnia awansowaliśmy w Unii o dwa miejsca.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 7 czerwca 2021
Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 7 czerwca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

7 czerwca wśród państw UE najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców miały: Malta - 53,3 proc. (stan na 6 czerwca), Węgry - 41,3 proc. (stan na 5 czerwca) i Cypr - 28,6 proc.

Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Większość krajów wspólnoty zaszczepiła co najmniej 1/5 swoich mieszkańców, wynika z najnowszych danych Our World in Data. Jest 18 takich państw; obok Polski są to m.in. Hiszpania (23,5 proc. - stan na 6 czerwca), Słowenia (23,4 proc.), Grecja (22,7 proc.), Włochy (21,8 proc.) i Niemcy (21,7 proc.) i Portugalia (20,9 proc.).

Mniej niż 20 proc. zaszczepionych 7 czerwca miała m.in. Francja (18,7 proc. - stan na 6 czerwca),  Czechy (16,8 proc.), Chorwacja (13,8 proc. - stan na 6 czerwca) i Finlandia - 11 proc.

Tempo szczepień w UE: awans Polski na 12. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

W ciągu ostatniego tygodnia tempo szczepień w Polsce wzrosło, dzięki czemu nieco lepiej wypadamy na tle państw Unii.

7 czerwca tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,85 - co dało nam 12. miejsce wśród krajów UE. Tydzień wcześniej, zajmowaliśmy 15. miejsce z niższą średnią 0,75. W ciągu tygodnia awansowaliśmy więc o trzy miejsca.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 7 czerwca 2021
Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 7 czerwca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

7 czerwca najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w Unii miały: Malta - 1,23 (stan na 6 czerwca), Belgia - 1,07 i Litwa - 1,04.

Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska wyżej o trzy miejsca, ale ciągle w drugiej dziesiątce

Regularnie analizujemy jak w krajach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.

7 czerwca w Polsce wskaźnik zaszczepienia wynosił 59,03 - to dało nam 15. miejsce w Unii. Tydzień wcześniej, 31 maja z wartością wskaźnika 53,07 byliśmy na 18. miejscu. To awans o trzy pozycje.

Sprawdziliśmy, jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw UE. O trzy miejsca awansowały Polska (z. 18. na 15. miejsce) i Słowenia (z 20. na 17. miejsce). Za to o dwie pozycje wyżej jest Grecja (awans z 15. na 13. miejsce).

Najbardziej spadła Holandia - o pięć miejsc (z 13. na 18. miejsce), o trzy spadła Estonia (z 16. na 19. miejsce), a o dwa Szwecja (z 19. na 21. miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 7 czerwca 2021
Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 7 czerwca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: awans Polski na 50. miejsce

Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 208 państw i niewielkich terytoriów zależnych.

W poniedziałek 7 czerwca Polska zajmowała 50. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 59,03. Tydzień wcześniej byliśmy na 55. miejscu (wskaźnik wynosił 53,07). Awansowaliśmy więc o pięć miejsc.

7 czerwca pierwsze miejsce na świecie zajmował Gibraltar (230,7 - stan na 2 czerwca), za nim Seszele (138,8 - stan na 2 czerwca), Zjednoczone Emiraty Arabskie (135), Kajmany (129,1 - stan na 5 czerwca), San Marino (126,6 - stan na 6 czerwca), Malta (125,4 - stan na 6 czerwca) i Izrael (122,5)

Według danych z poniedziałku 7 czerwca pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

  • Chiny - 794,1 mln,
  • Stany Zjednoczone - 302,9 mln
  • Indie - 230,5 mln,
  • Brazylia - 71,7 mln,
  • Wielka Brytania - 68,4 mln.

Do tego czasu w Polsce wykonano 22,3 mln szczepień - utrzymaliśmy zajmowane przez ostatnie dwa tygodnie 15. miejsce na świecie.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: PAP/Maciej Kulczyński

Pozostałe

Józef Ratzinger i gest "zamawiania piwa"? To nie jest całe zdjęcie

W internecie rozsyłane jest zdjęcie młodego Józefa Ratzingera - czyli późniejszego papieża Benedykta XVI - na którym ma być widać, jak wykonuje on gest "Heil Hitler". Towarzyszą temu dyskusje o jego rzekomej nazistowskiej przeszłości. Jak jednak sprawdziliśmy, fotografia została przycięta.

Francuska policja "bije za brak paszportu covidowego"? Sprawdzamy

Ponad sześć milionów wyświetleń ma krążące w internecie nagranie, na którym widać interwencję policji w paryskim centrum handlowym. Według internautów funkcjonariusze biją kobietę za to, że nie miała paszportu covidowego. Policja opublikowała wyjaśnienie.