Ulica podzielona na część dla kobiet i mężczyzn jako dowód na zbyt duży wpływ islamu na francuską rzeczywistość? Nie, powód dla podziału jest zupełnie inny. Ten sam, dla którego przewodniczący Parlamentu Europejskiego pomalował twarz kredką do ust: przemoc wobec kobiet.

Na opublikowanym przez użytkownika Twittera zdjęciu można zobaczyć ulicę ze stojącym pośrodku znakiem, dzielącym deptak na dwie części. Jedna przeznaczona dla mężczyzn, druga dla kobiet. Poniżej znajduje się informacja, że jest to "strefa eksperymentalna" i widoczny niewielki napis "Nantes", co mogłoby świadczyć, że fotografia pochodzi z historycznej stolicy francuskiej Bretanii.

"Francja #Macron Owocem postępu i europejskich wartości jest ta eksperymentalna próba uporządkowania przestrzeni publicznej według szariatu w mieście Nantes - kobiety i mężczyźni oddzielnie. W Niemczech są już przedziały tylko dla kobiet. Reszta to tylko kwestia czasu i demografii" – głosi podpis, jaki do tego zdjęcia zamieścił internauta (pisownia oryginalna).

Tweet z polskiego Twittera odnoszący się do zdjęcia
Tweet z polskiego Twittera odnoszący się do zdjęcia Foto: Twitter

Wpis spotkał się z żywą reakcją, a komentujący pytali się między innymi "jak można pozwolić, żeby Europa tak się zmieniała?" i konstatowali, że to "koniec Europy". Nie wszyscy jednak uwierzyli w opis użytkownika. I słusznie.

Stop przemocy wobec kobiet

Dziennikarze internetowego portalu publicznej radiostacji Francetvinfo.fr skontaktowali się z władzami Nantes, które wyjaśniły, że ten znak to część "happeningu z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet", którego data została wyznaczona na 25 listopada. Biuro ratusza doprecyzowało także, że znak był wystawiony zaledwie na dwie godziny w czwartkową noc i posłużył "artystom na odegranie kilku ról do materiałów wideo, które będą publikowane w mediach społecznościowych w weekend".

Rzeczywiście, zdjęcie zostało wykonane, kiedy miasto oświetlały już nocne lampy. Ponadto zdecydowana większość wpisów w sieci, które odwołują się do tej sytuacji, jest opatrzona tą jedną fotografią. Gdyby znak był wystawiony również na dłuższy okres w dzień, można przypuszczać, że w Internecie pojawiłoby się dużo więcej ujęć wykonywanych przez mieszkańców Nantes i turystów.

Jak można przeczytać na stronie miasta, co roku we Francji ofiarami przemocy domowej i seksualnej jest 580 tysięcy kobiet. W samym Nantes - 12 tysięcy. Tylko 12% zgłasza sprawy organom ścigania.

Piękne pudełko

Wydarzenia odwołujące się do znaku widnieją też w planie obchodów święta na oficjalnej witrynie miasta Nantes. W opublikowanym 20 listopada artykule na ten temat można przeczytać między innymi, że "firma La Belle Boite przygotowuje happening na rue de la Paix (z fr. ulica Pokoju) – czy powinniśmy oddzielić mężczyzn i kobiety, aby posunąć naprzód kwestię przemocy? To pytanie było zadawane przechodniom za pomocą niecodziennego rekwizytu". Na zdjęciu widnieje wspomniany znak.

Inicjatywa z Ameryki Południowej

Sam pomysł ustanowienia takiego dnia pojawił się na pierwszym Forum Środowisk Kobiecych (Feminist Encuentro) Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które odbyło się w stolicy Kolumbii – Bogocie -  już w 1981 roku. Wybrana data – 25 listopada – nie jest przypadkowa. W ten dzień 58 lat temu w czasach dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany zamordowano trzy działaczki polityczne walczące o przestrzeganie praw człowieka - siostry Mirabal (Patrię, Minervę i Marię Teresę).

W grudniu 1999 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło "Deklarację o eliminacji przemocy wobec kobiet" i wyniosło ten lokalny dzień pamięci do stopnia międzynarodowego. "Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że przemoc wobec kobiet, w tym molestowanie i inne krzywdzące praktyki, stanowi główną barierę w przestrzeganiu praw człowieka. Przemoc to także wyzwanie związane z włączeniem kobiet w procesy pokojowe i ich udziałem w utrzymaniu pokoju" – pisano w oficjalnym komunikacie ONZ wydanym z tej okazji rok temu. W obchody włączyły się także instytucje unijne, między innymi Komisja Europejska.

We Francji też nie sprawdzali

Tworzenie wpisów na temat zdjęcia bez sprawdzenia jego prawdziwego kontekstu nie było jednak wyłącznie błędem polskich internautów. Zdarzyło się to też francuskim politykom. Florian Philippot, jeden z liderów nacjonalistycznego Frontu Narodowego nazwał znak "pochodną apartheidu" i zaapelował, że "być prawdziwie postępowym to odrzucać i zwalczać" takie przejawy. "Byłem pewien, że to zdjęcie było montażem ... ale nie! Gmina #Nantes jest widocznie dumna z tej inicjatywy przedstawionej na zdjęciu" – pisał natomiast Thierry Mariani, sekretarz stanu i minister transportu w latach 2010-2012.

Włosi malują policzki

Specyficzną formę obchodzenia Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet mają także Włosi. Pokazał to między innymi szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Podczas konferencji zorganizowanej w ramach specjalnego szczytu, podczas którego podpisano umowę z Wielką Brytanią dotyczącą Brexitu, wyjął czerwoną pomadkę i pomalował sobie twarz. We Włoszech w ten sposób manifestuje się solidarność z hasłami akcji.

Tajani napisał też Twitterze: "Przemoc wobec kobiet jest nieakceptowalna. Nauczyłem się tego od mojej matki i uczę tego moje dzieci"

W ten sam sposób swój udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet zasygnalizowali między innymi piłkarze grający we włoskiej lidze piłkarskiej. Dużą popularność w sieci zdobyło zdjęcie Cristiano Ronaldo z czerwonym śladem na policzku. Wielu internautów zastanawiało się, co stało się Portugalczykowi, jednak wyjaśnienie tej sytuacji było identyczne jak w przypadku francuskiego znaku dzielącego deptak w oparciu o płeć.

Gdzie szukać pomocy?

Według danych policyjnych, w Polsce w ubiegłym roku przemocy domowej doświadczyło prawie 68 tysięcy kobiet (dane na bazie liczby wypełnionych formularzy "Niebieska Karta"). Badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości Uniwersytetu Warszawskiego sugerują, że prawdziwa liczba takich przypadków to nawet 800 tys.

Jak można przeczytać na stronie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, w trakcie awantury należy wołać o pomoc, uciekać - "Nie pozwól się wpędzić w takie miejsce mieszkania, skąd trudno uciec. Jeśli jest to możliwe zawiadom policję (tel. 997-połączenie bezpłatne lub z telefonu komórkowego 112)".

Policja ustawowo zobowiązana jest do podjęcia stosownych kroków, aby osoba doświadczająca przemocy domowej mogła czuć się bezpiecznie w swoim domu. Skuteczna interwencja polega na zatrzymaniu sprawcy, jeśli stwarza zagrożenie dla otoczenia. Ofiara przemocy zawsze powinna domagać się, aby policjanci wypełnili tzw. Niebieską Kartę.

Więcej o tym, gdzie można i należy szukać pomocy, można przeczytać m.in. na stronie Pogotowia dla Ofiar Przemocy.

Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24; FranceInfo; zdjęcie: DAINA LE LARDIC/Komisja Europejska

Pozostałe

Ofiary z wypadku samochodowego przedstawione jako dzieci z zamachu na Sri Lance

Na niektórych polskich prawicowych portalach i stronach facebookowych zamieszczono zdjęcie rzekomo przedstawiające "dzieci, które przystąpiły do pierwszej komunii świętej - zamordowane przez zamachowca - samobójcę" w wielkanocnych atakach na Sri Lance. Fotografia rzeczywiście pochodzi z tego kraju, ale została wykonana trzy dni przed zamachami.

Brexit, kłamstwa i fałszywe wideo

Dwa dni przed referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do sieci trafiło nagranie mające być dowodem na to, jak łatwo nielegalni imigranci mogą przekroczyć Kanał La Manche. Szybko zdobywające popularność wideo, jak po prawie trzech latach odkryli dziennikarze Channel 4, było zmanipulowane. To niejedyny fałszywy materiał opublikowany przed referendum ws. brexitu, który bazował na antyimigranckich emocjach.

Parówki, burgery i steki tylko dla mięsożerców?

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego poparła wprowadzenie przepisu zakazującego stosowania nazw kojarzących się z mięsem do opisu i promocji roślinnych produktów żywnościowych. Organizacje wegetarian i wegan przyjmują tę propozycję z niedowierzaniem i niechęcią. Producenci mięsa mówią o konieczności "uporządkowania rynku". Głosowanie - już w nowej kadencji PE.

Czy niemieccy nauczyciele mogą strajkować? W większości nie

Na Twitterze rozgorzała dyskusja o prawie do strajku nauczycieli w Niemczech. Zdaniem Romualda Szeremietiewa, o zakazie strajku pedagogów orzekł niemiecki Sąd Konstytucyjny. W odpowiedzi internauci sugerowali, że zakaz wynika z przysługującego nauczycielom statusu urzędnika. Sprawdzamy fakty, które pomogą uporządkować tę dyskusję.

Kampania dezinformacji przed największymi wyborami świata

Zmanipulowane rozmowy polityków, nieprawdziwe informacje na temat przebiegu wyborów, fałszywe alerty w komunikatorach. Przed największym demokratycznym głosowaniem świata kłamstwa mogące wpłynąć na jego wynik docierają do Hindusów z różnych źródeł. O nadchodzących indyjskich wyborach mówi się jako o "laboratorium" dla oceny działań mediów społecznościowych wobec kampanii dezinformacyjnych.

Nagranie z Katalonii, które udaje nagranie z Francji

Dużą popularność w sieci zyskuje nagranie rzekomo przedstawiające brutalność francuskiej policji. Temat budzi emocje w związku z wciąż trwającymi protestami "żółtych kamizelek". Wbrew opisowi, nagranie nie pochodzi z Francji i nie przedstawia sytuacji bieżącej, a wydarzenia sprzed ponad sześciu lat.