FAŁSZ

Biden potrzebuje pieniędzy, "aby zaplanować drugą pandemię"? Cytat zmanipulowano

Źródło:
Konkret24
Joe Biden uczestniczy w Szczycie dla Demokracji
Joe Biden uczestniczy w Szczycie dla Demokracji
Szczyt dla Demokracji 2023
Joe Biden uczestniczy w Szczycie dla Demokracji Szczyt dla Demokracji 2023

Internauci rozsyłają informację, jakoby prezydent USA Joe Biden przyznał publicznie, że potrzeba więcej pieniędzy, "aby zaplanować drugą pandemię". To zmanipulowana wersja jego wypowiedzi z 2022 roku. Wtedy wykorzystywały to rosyjskie media.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Według autorów postów zamieszczanych w sieci 3 i 4 kwietnia prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden miał powiedzieć: "Potrzebujemy więcej pieniędzy, aby zaplanować drugą pandemię. Będzie kolejna pandemia. Musimy myśleć naprzód". Internauci, którzy zamieszczali ten rzekomy cytat, niekiedy załączając wideo z wystąpienia prezydenta, pisali: "Parę razy słuchałem tej wypowiedzi, tak dla pewności"; "Pieniądze Bidena są coraz gorsze. Aby wycofać je z populacji, wymyślono niezbyt przekonującą wersję"; "Gates i Soros oznajmili mu co będzie, a Biden już nam przekazuje, co zamierzają zrobić... #ChoraAmeryka" (pisownia postów oryginalna). Jeden z wpisów dotarł do ponad 11 tys. użytkowników.

FAŁSZ
Wpisy ze zmanipulowanym cytatem Joe BidenaTwitter

Wśród komentujących te posty były osoby, które uwierzyły, że Joe Biden tak powiedział, bo potwierdzałoby to teorię spiskową, że pandemia COVID-19 została zaplanowana przez najważniejszych polityków i już przygotowywane są następne. "I wszystko jasne. Innymi słowy 'Mamy plan' i mówimy o tym głośno, bo wszystko co możecie z tym zrobić, to porysować kredą na ulicach w geście protestu..."; "Dziadzia Biden chyba się zapomniał, że jest na wizji", "Wygadal sie? A wiec jednak..." - komentowali internauci.

Mimo że jeden z internautów "parę razy słuchał tej wypowiedzi", nie był w stanie ustalić, że Joe Biden wcale nie mówił o pieniądzach na "planowanie drugiej pandemii". Nagranie pochodzi z czerwca 2022 roku i już wtedy w identyczny sposób manipulowały nim m.in. rosyjskie media.

Rosyjski ślad

Po wpisaniu frazy "Potrzebujemy więcej pieniędzy, aby zaplanować drugą pandemię" w wyszukiwarki serwisów społecznościowych, można zobaczyć, że wpisy z tą rzekomą wypowiedzią Joe Bidena zamieszczano już w czerwcu 2022 roku. Gdy jedna z polskojęzycznych internautek została zapytana o źródło tej informacji, zamieściła link do portalu rosyjskiego kanału telewizyjnego Ren TV. W artykule opublikowanym 21 czerwca zamieszczono dokładnie ten sam cytat, który teraz rozpowszechniają m.in. polskie konta. Po wpisaniu tego zdania po rosyjsku do wyszukiwarki okazuje się, że tę narrację forsowała wówczas rosyjska agencja prasowa RIA Novosti, a tym samym szereg rosyjskich mediów, w tym dzienniki "Izwiestia" i "Komsomolska Prawda". Tekst po angielsku opublikowano na portalu Rt.com (wcześniej Russia Today).

FAŁSZ
Rosyjska narracja o tym, że "Biden zapowiedział nową pandemię"RIA Novosti

A co naprawdę powiedział amerykański prezydent?

Biden mówił o przygotowaniu na potencjalne zagrożenie

Wypowiedź prezydenta USA, która posłużyła do manipulacji, pochodzi z 21 czerwca 2022 roku. Od tego dnia w Stanach Zjednoczonych możliwe było szczepienie dzieci poniżej piątego roku życia przeciw COVID-19 i z tego powodu prezydent Joe Biden z żoną odwiedzili klinikę szczepień w Waszyngtonie. "To historyczny kamień milowy" - mówił Biden. "Stany Zjednoczone są obecnie pierwszym krajem na świecie, który oferuje bezpieczne i skuteczne szczepionki na COVID-19 dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy" - dodał.

Po powrocie do Białego Domu Biden wziął udział w konferencji prasowej. Jej pełny zapis dostępny jest na stronie internetowej prezydenta. Jeden z dziennikarzy zapytał wtedy, ile jest zapasów szczepionek dla dzieci i "ile dzieci w kraju będzie można zaszczepić, zanim pojawi się potrzeba większych pieniędzy z Kongresu?".

Biden odpowiedział: "Cóż, przynajmniej w tym roku przetrwamy. Naprawdę potrzebujemy więcej pieniędzy. Ale potrzebujemy więcej pieniędzy nie tylko na szczepionki dla dzieci; potrzebujemy więcej pieniędzy, aby zaplanować [wszystko] na drugą pandemię. Zapewne będzie kolejna pandemia. Musimy myśleć z wyprzedzeniem. To nie jest coś, co ostatnia ekipa (Donalda Trumpa - red.) zrobiła bardzo dobrze. To jest coś, co my robimy całkiem dobrze. Dlatego potrzebujemy pieniędzy".

Prezydent USA nie powiedział więc, że potrzebuje pieniędzy, żeby "zaplanować drugą pandemię" ("plan the second pandemic"), tylko by "zaplanować [wszystko] na drugą pandemię" ("plan for the second pandemic") w znaczeniu: przygotować się na potencjalne zagrożenie. Dlatego właśnie dodał, że jego poprzednicy nie zrobili tego odpowiednio dobrze i w rezultacie Stany Zjednoczone nie były odpowiednio przygotowane na pandemię COVID-19. Dokładne przytoczenie wypowiedzi Joe Bidena z konferencji prasowej w tym przypadku jest istotne również dlatego, że obala fałszywą tezę internautów, jakoby prezydent "zapomniał, że jest na wizji" i "przekazał, co zamierzają zrobić Gates i Soros".

Autorka/Autor:Michał Istel

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Lev Radin/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24